Inherit the Earth: Quest for the Orb

The Dreamers Guild •  ReaLogic (Amiga) •  Wyrmkeep Entertainment (WMobile) •  iPhSoft (iOS)
1994
14.07.1995
1995
březen 2007
27.08.2009

Někdy ve vzdálené budoucnosti lidstvo naučilo zvířata mluvit, psát a logicky myslet. Vzápětí všichni lidé planetu Zemi opustili a v kosmických korábech odletěli daleko do vesmíru. Zvířata neznala důvod jejich odchodu, ani místo, kam lidé odletěli, ale jsou jim vděčna za všechno, co je naučili a v momentě začátku příběhu hry žijí spokojeně ve společnosti, připomínající klasický středověk.

Všeobecná idyla samozřejmě netrvá dlouho, někdo totiž ukradl kouli věštící příchod dešťů, což okamžitě vyvolá konflikt mezi komunitou jelenů a prasat, který odnese ve špatnou chvíli na špatném místě stojící lišák Rif. Ten má být nejprve jako podezřelý odveden do vězení, ale jakožto držitel druhého místa v soutěži hádankářů všechny přemluví, aby ho nechali záhadu zmizení koule vyřešit. Na dozor dostane po jednom členu klanu prasat a jelenů. Na nalezení koule má měsíc, o motivaci se mu navíc postaral lídr prasat tím, že vzal jako rukojmí Rifovu atraktivní družku Rhene a vyhrožuje, že si z ní udělá podložku pod postel.

Inherit the Earth: Quest for the Orb je 2D adventura ve VGA grafice s ovládáním pomocí příkazového interface. Na PC existuje v disketové i CD verzi, která obsahuje dabing. Dále vyšla i ve verzi na počítače řady Amiga a později byla autory portována i na OS Linux.

K této adventuře jsem se v době vydání ani nepřiblížil, ale obrázky ze Score mě zaujaly již tenkrát. Nyní jsem o hraní uvažoval skoro celý rok, ale až teď na to konečně došlo. Inherit the Earth není špatná hra, ale do zlatého fondu žánru se nezařadí. Přítomno je větší množství menších problémů, ale i jedno velké plus. Tím nejpovedenějším je zajímavý svět a jeho obyvatelé. To jsou různí zástupci zvířecí říše, ovšem polidštění. Jde o jakousi zvířecí středověkou společnost, kde různé druhy zastávají specifické funkce. Objevování světa je zajímavé a rozhodně se vyplatí s každým promluvit a zjistit tak o prostředí co nejvíce. Během postupu se odhaluje i zajímavá minulost a člověk nemůže nevzpomínat na Planetu opic. Příběh o pátrání po ukradeném orbu je průměrný, ale hru drží dostatečně pohromadě. Přesto mě více motivoval průzkum světa, než vyvrcholení děje.

Samotná hratelnost je spíše pod průměrem. Rozhovory jsou zajímavé a když už dojde na adventurní hádanky, je vše v pořádku. Ale většinu herní doby je nutné vodit postavy z jedné lokace do druhé a to v rámci celkem rozlehlého světa. Přesun probíhá na mapě a většinou je jasné kam je třeba jít. Pohyb ale celkem trvá a dívat se na pohybující se křížek 5 minut z 20 minut hraní není moc zábavné. Asi třetina lokací jsou labyrinty chodem a jejich často opakované procházení také není nic moc. Jinak je obtížnost spíše nižší a herní doba je natažená hledáním a motáním se. Ovládání je bez problémů, akorát jsem se dvakrát na chvíli hloupě zasekl - klasické použití open místo use... Steam verze funguje bez jakýchkoli potíží.

Příběh má otevřená vrátka k pokračování, které ale i přes několik pokusů nevzniklo. Navazuje ale řada komiksových stripů a tak se nechá osud světa alespoň přečíst. Grafika je taková zvláštní. Postavy se mi moc nelíbí, prostředí tak napůl a portréty postav při rozhovorech jsou super. Celkově jde o lehce nadprůměrnou adventuru se skvělým světem a několika otravnými prvky. Nic ovšem vyloženě nekazí výsledný dojem ze hry. Fanouškům žánru mohu Inherit the Earth s klidem doporučit.
Inherit the Earth je jedna z těch mnoha těch méně známých adventur, které nyní dohrávám prvně v životě. Celkově je zaměřená spíše na ty menší hráče ať už hratelností, nebo příběhem.

Ten přitom nezačíná špatně - lidé na Zemi už nejsou a místo nich zde žijí polidštěná zvířata v jakémsi polo-středověkém světě. Bojová prasata, ušlechtilí jeleni, kutilské fretky, krysy strážící historii, domorodé kočky, šlechtičtí psi a různé vlčí smečky. V tomto velice zajímavě nastřeleném světě je hlavní hrdina lišák Rif obviněn z krádeže Orbu Bouří, zařízení které umí předpovídat počasí. Aby dokázal svoji nevinu a zabránil hrozící válce, vydává se s dvojicí kanec Okk a jelen Eek orb najít.

Zní to velice zajímavě a v podstatě to není špatné, ale nestrhlo mě to. Možná proto že příběhu chybí jakákoliv gradace, napětí, uprostřed zjistíme kdo má být záporák a ten to taky je. V průběhu putování navštívíme i pár lidských lokací, ale bohužel o osudu lidí se nedovíme nic. A konec vyzní ve stylu "pokračování příště". Orb je mimo dosah a zahajuje éru sucha. Je to takové sluníčkové a občas vtipné, ale rozhodně ne napínavé.

Grafika je průměrná, takový tehdejší standart. Žádný rozplizlý hnus, žádná nádhera - i když musím uznat že postavy jsou animované parádně.

Nejvíce to ale hapruje v hratelnosti. Za celou dobu řešíte minimum adventurních problémů, většinou někam přijdete, vezmete jeden předmět, který jinde použijete, s někým pokecáte a ten Vám jasně řekne co dál. Autoři se bohužel shlédli v RPG stylu, takže chodíte po obrovské mapě, navštěvujete lokace, které poté procházíte v izomerickém pohledu. Lokace jsou obrovské (krysí jeskyně, svatyně, město, trhy), ale naprosto prázdné, 99% budov je opuštěných a procházet to je celkem nuda. K tomu se přidávají obrovské bludiště, které se špatně mapují. Výsledkem je jednoduchá, ale dost nezáživná hratelnost.

A ještě jsem nezmínil technické problémy. Defaultní GOG verze jede v malinkém okénku uprostřed (pokud nenastavíte pevně rozlišení na 640*480). Takže jsem to spustil ve ScummVM, což byla chyba. V krysích jeskyních hra padala, na mapě nejel kurzor a nakonec mi uprostřed hry odmítl hrdina použít dopis na dveře, čili jsem musel hrát znovu tentokrát přes standartní spouštěč. V tom se zase při Alt+Tab rozpadá grafika.

Zkrátka Inherit the Earth je čistočistý průměr graficky, hratelností i příběhově, vyniká pouze zajímavě vymyšleným světem.

Pro: Zajímavě vymyšlený svět, jednoduché.

Proti: Bugy, nudné procházení prázdných míst a bludišť.

Mám rád adventury tohoto typu. I proto jsem tuhle hru, po zakoupení na GOGu, rozjel a s několika náhledy do návodu i za několik málo hodin dohrál. To koukání do návodu nebylo však nutné, hra patří k těm nejjednodušším adventurám a i přes zdánlivou velikost světa není rozsáhlá.

Příběh hry, u adventury jistě stěžejní to věc, je ve stručnosti následující. Ztratil se důležitý artefakt, jste první na ráně a z krádeže obviní vás. Co naplat - jediná možnost jak dokázat svou nevinu, je najít pravého viníka a nalézt artefakt. Jak vidíte, příběh je vcelku klasický. Co už tak klasické není, je to, že hrajete za lišku a společnost vám dělá jelen a kanec. Hra se totiž odehrává ve zdánlivém fantasy světě, kde žijí pouze zvířata, která však mluví, chodí po dvou, oblékají se, žijou v rámci společenství a kmenů, hádají se a valčí. Tedy slušná paralela s lidským pokolením. Postupem času zjistíte, že hra není fantasy, ale spíše sci-fi. Zvířata se vyvinula a obydlují zemi, kterou dříve obydlel člověk, který zmizel neznámo kam.

Je fajn, že ve hře máte stále společnost. Především s kancem si užijete několik zábavných momentů (ačkoliv by člověk čekal, že autoři hry využijí vaše společníky v příběhu více). Tím se dostávám k faktu, že celá hra je humorně laděná a nebere se tolik vážně. Tohle je pro mě jedna z nejhumornějších scén ve hrách vůbec. K celkové atmosféře hry to sedí.

Grafika je na tu dobu ok, nemám s ní nejmenší problém ani teď. Docela mě zaujal vzhled některých lokací, připomnělo mi to pozemní mise z UFA jedničky. Skoro jako by hra byla dělána ve stejném enginu ...? :-) Zvuk otevírání jedněch dveří ke konci hry, který je identický se zvukem otevírání dveří v UFO, mi tento dojem citelně potvrzuje.

Lehkým zklamáním je i hudba, tedy - není špatná, ale nevystihuje (až na výjimky) atmosféru lokací tak jak by mohla (např.Kyrandie je v tomto zcela jiná liga).

Dále musím ještě zmínit, že některé lokace hry se mi obzvášť líbily a jejich atmosféru rád nezapomenu. Především lokace na konci hry - spojení fantasy, krásné přírody s opuštěnou hi-tech technologií lidí mě dostala!

Negativně hodnotím následující. Za prvé to je dlouhé chození v některých lokacích a hledáních těch správných dveří. Za druhé je to občasná přítomnost různých bludišť, která do podobných her - dle mého názoru - nepatří. Obě tyto herně-designové chyby uměle natahují herní čas těžkou nudou. Posledním negativum bych shrnul pod slova "drobné nedodělky", prostě hra není tak vymazlená jak by mohla být (např.jak je vymazlený Indiana Jones 4:Fate of Atlantis, to je zcela jiná liga...).

Celkově ale dobrý!

Pro: pojetí, atmosféra, humor, obtížnost

Proti: bludiště, putování a hledání správných dveří, obtížnost

Inherit the Wind... vlastne Earth... je zvlastni hra. Hybrid. Malem RPG, kdyby se pridaly staty, expeni a boje s neprateli. V urcitych prvcich to pripomina Quest for Glory III, kdy se pri hrani pohybujete na velike mape s nekolika aktivnimi lokacemi, mezi kterymi se bohuzel nemuzete presunovat skokem. A zatimco vetsina lokaci je klasicky adventurnich, nektere velke lokace v uvodni casti hry (hlavne fretci vesnice a krysi jeskyne) svym izometrickym nahledem opet pripominaji RPG (hlavne krysi oblast mi neuveritelne pripominala pozdejsi Fallout, a co teprve lokace "ancient ruins").

Hra samotna je... ok. Vypada dobre, hudba neleze na nervy, dabing netrha usi, ovladani pomoci prikazu ve stylu lucasovskych SCUMM adventur neni zakerne, pribeh neurazi... ale ani nijak extra netahne. Predlohu neznam, o hre jsem az do nedavna neslysel, nebyt Herni vyzvy, asi bych ji nehral. To nemusi byt chyba hry, mozna jen jsem nebyl v dobe hrani spravne naladen. Pokud mate radi starsi adventury (nebo jste furry pozitivni:), zkuste ji dat sanci.

(Herni vyzva 2018: Lidem vstup zakazan).