Gore: Ultimate Soldier

Gore: Special Edition

06.06.2002

freeware (dříve placená hra)

Klasická lineární first-person střílečka s důrazem na multiplayer, který je v ní zastoupen módy Deathmatch, Team Deathmatch, Tactical (dále rozdělen na Escape a Assault) a Capture the Flag. Možné hrát přes Internet nebo LAN. Boti (počítačem řízení nepřátelé) ale chybí, alternativou tak je single-player kampaň nabízející 20 úrovní. S nedostatečnou AI nepřátel, čtyřmi stupni obtížností a 16 účinnými zbraněmi, mezi něž spadají pistole, sniperka, rotačák, plamenomet, granáty, raketomet a další. Většina z nich nabízí dva režimy střelby.

Běží na vlastním enginu, vyvíjeném několik let, s grafikou připomínající hry na Quake II/III enginu. Hektolitry krve, odlétávajícími částmi těla a celkovou brutalitou hra připomíná sérii Soldier of Fortune. Kromě pohledu z vlastních očí je možné si ji přepnout i do pohledu z třetí osoby, defaultně je ale nastavena first-person kamera.

Autoři Gore: Ultimate Soldier naštěstí nezaháleli a v červenci 2008 hru uvolnili jako freeware, pod názvem Gore Special Edition. S vylepšenými texturami, přidanými zbraněmi, podporou multiplayerového hraní a původní SP kampaní. Doplněnou o možnost si ji zahrát za jednu ze dvou znepřátelených stran, buď MOB nebo UMC.

Gore Special Edition stále funguje ok. Link na FilePlanet. Při prvním spuštění následuje update, který je asi z roku 2011. Ostatní odkazy jsou již mimo. Když zadáte původní název hry, na Facebooku jsou linky na tu 2002 verzi. Při instalaci mrtě CD klíčů, pak jdete do menu, zadáte a valíte. Ale rozlišení jen 1024x768. Odinstalováno a dána ta novější verze. Plynulost a rozlišení ok.

Herní výzva: "Kamarád doporučuje!"
Od mvp23 jsem dostal za úkol podívat se na zoubek téhle hře. Zcela jistě by se tohle dalo zařadit do kategorie dohraj za jeden den. Dejme tomu, že začnete ve dvanáct a v sedm hodin s jednou hodinou pauzy máte hotovo. Je to sice primárně multiplayerová střílečka, ale projít takhle rychle všechny arény i s příběhem je dost málo.

Naštěstí je hra docela zábavná. Ničím jiným, než střílením vás nezatěžuje. Díky designu a celkově vypadající grafice jsem si chvílemi připadal jak v Quake 2. Hry jsou si dost podobný. Akorát druhý Quake vyšel o pět let dřív. Hrou se prochází jako nůž máslem. Pokud zvládnete headshot, tak nemáte problém. Teda, až do předposlední úrovně. Tam obtížnost hodně naroste.

Největší slabina Gore je určitě Umělá Inteligence. Nepřátelé jsou tak blbí, že vám to dost ulehčují. Jestli budete někdy nadávat na UI třeba v Soldier of Fortune, tak to jste nehráli Gore. Úplně stejně je na tom inteligence vašich spolubojovníků. Klidně vás rozstřílejí, když jim stojíte v cestě. A zaslouží si headshot, když stojí v cestě vám v úzké uličce.

Líbilo se mi, že se ve hře měnilo docela často prostředí. Bylo to takové svěží. Zbraně, až na rotačák, nejsou moc zapamatovatelné. Hodně rychlý pohyb po vzoru Quaka 3 je určitě super. Hra se snaží být co nejvíc brutální. Vypadá to ale dost směšně, když brokárnou rozstřelím tlusťocha na oblak krve. Ale co, hra je to rychlá, odsýpá, baví a rychle skončí. A je zadarmo!

Jen ten hlavní boss mohl být trochu zábavnější. Celý ten konec vyjde tak nějak do ztracena. Nechce se mi věřit, že by mulťák byl o dost větší nářez.

Pro: rychlá hratelnost, zábavné střílení, měnící se prostředí

Proti: extrémně krátké, nezajímavé zbraně, nudný hlavní boss, totálně debilní UI

Nemůžu si pomoct ale i když je hra freeware, čekal jsem od ní víc, mnohem víc. Nejenže má neskutečně ošklivou grafiku a opravdu hodně divný pohyb hráče i protivníků, včetně těch útočných, ale hlavní mínus je, že člověk nemůže sám od sebe přebít zbraň!(nebo jsem na to nepřišel). Osobně si myslím, že na internetu existuje mnohem víc lépe udělaných multiplayerových stříleček...

Pro: Dvojice teleskopických obušků jako primární zbraň na blízko

Proti: Ošklivá grafika, divní nepřátelé, nejde přebít...