Dojeto. Po zkušenostech z EP jsem to prosíravě rozehrál na easy (hraju s gamepadem, přičemž hra ho neumí, jde o emulaci myši) a většinu hry nebyl problém, ale bossfighty byly brutální, takže jsem byl nakonec rád za tu volbu. S výkonem nebyl problém, DXVK nebyl třeba, i v DX9 byl lock 120 FPS. A hlavně hra nepadala jako Extraction point. Snad jen v jednom místě mi to po savu spadlo asi dvakrát, potřetí už to jelo. Strašně blbě vypadala absence nepřímého osvětlení. Neměla to původní hra pre-baked do textur? A měl jsem problém, že jsem dost často neslyšel dabing, prostě nehrál. Může to být samozřejmě chyba na straně Fénix Pro Dabing. Jen mě fascinuje, že jsem to za celý svý hráčský roky nezažil a pak to zažiju v dvou hrách po sobě (viz komentář k Hard Reset).

Fajn bylo, že lepší zbraně byly k dispozici častěji, automatické turrety jsou taky super věc. Otravní byli ti do země stahující démoni, takže pak už jsem skákal kolem, aby mě nechytli :-D Rozhodně tomu prospělo, že jsem to nejel hned po EP, protože bych se nudil. Takže s pauzou a pár hrama mezi se to dalo snést, i když je to opět nämlich to samé.
Tak mám za sebou první kapitolu a zatím to na mě z hlediska level designu působí spíš jak nějaký amatérský mission pack. No, každopádně dobře jsem udělal, že jsem si dal delší pauzu po základní hře a EP. Tohle je opět úplně to samý, čili hrát to dohromady, zvencl bych se nudou.
Tak jsem včera potřetí na baráku rozehrál PM a pořád si říkám, co proti tomuto dílu všichni mají.
Příběhově mě tenhle datadisk baví víc, než jednička a první datadisk. Jen škoda, že jednotlivé destinace jsem poměrně nudné a najedno brdo, v tomhle ohledu bylo super 4. jednání a pak samozřejmě finálová mise... Fajn je taky velké množství nových zbraní.
@Všivák (komentář): Když už ses takhle rozjel, jdeš i do dvojky a trojky? Jestli jo, počítej s tím, že už to nebude úplně ono jako doteď. Ale třeba se mýlím.
@MartinezZ (komentář): Hm, na to, co se děje po závěrečných titulcích, jsem opravdu nečekal, škoda. ;-)
Mimochodem, steamverze (hlavně úvodní díl) podporuje češtinu, popř. v češtině je?
@Chuck (07.07.2013 19:21): Popravdě jsem v to ani nepočítal, takže jsem mu nevěnoval pozornost. ale je fakt, že po finálním bossovi ještě takhle další dvě finální bitky byla pro postavu ultimátní výzva :D
Tak těch posledních pár bitek dalo sakra zabrat. Ale mám to za sebou a spokojenost. EP ať se zahrabe :)
@Chuck (07.07.2013 16:09): To mě moc nepřekvapuje :) Jinak jsem v posledním aktu - tunely jsou už trochu navíc (pro změnu mi to přípomíná lezení tunely v HL:EP2 nebo jedné z misí některého z dílů Mass Effectu) a je tu i víc chybiček, ale prozatím jsem skutečně spokojenější než s Extraction Pointem.
MartinezZ: Tak to jsi jeden z mála, který PM předběžně hodnotí lépe než ty předchozí.
Na steamu bych to klidně koupil, ale tam to jaksi nejde... u obou datadisků mam N/A takže ho koupit nemůžu. A už vlastním F.E.A.R. Gold takže je pro mě zbytečný kupovat tu kolekci. A já chci jenom PM :-). Zítra si jdu pro trojku tak už to chci mít dohraný :-).
Je snad všeobecně známo, že sběratelé čehokoliv staví peníze až na jedno z posledních míst.
Osobne stale uprednostnuji krabice, ale i tak mi prijde kupovat hru kvuli krabici za vice jak dvojnasobnou cenu oproti digitalni distribuci (a to nepocitam postovne) jako naprosta hovadina.
@PavelU (17.01.2012 18:15): Když on Indian chtěl příznivou cenu. :-) Ale je pravda, že já jsem kdysi za stejnou cenu kupoval Gold Edition, která ale PM neobsahovala, takže tahle cena je fajnová.
@JohnCZ (17.01.2012 14:33): Aj, to jsem nějak překoukl. No jo, já teď vstával. :-)

Tak vzhledem k tomu, že Indian první díl a EP dohrál, tak jsem záměrně kompletní edice vynechával. Ale jak je vidět, šance sehnat PM samostatně, je čím dál menší.
Kde se tohle dá sehnat za příznivou cenu? :-) Nikde to nemůžu najít.
Isair: Ale no tak. ;-) Ale jo, je fakt, že poté, co jsem nedávno znovu odehrál základní hru a Extraction Point, mě už Perseus Mandate k zopakování tolik neláká. Ale při prvním hraní mi zase maximálně sedl.
Zajímavé, jak při druhém hraní mi oba datadisky přijdou o tolik slabší, přitom pro původní hru to nikterak neplatí. Ten level desing (mimo jiné) je (až na výjimky) opravdu otřesný a celkový dojem rapidně snižuje... obzvláště v Perseus Mandate.

Chuck: No snažím se;-), to byl také důvod proč jsem včera chyběl na Flatou 2 mači.
Chuck: Zase je pravda, ze nic nepokazili a to uz povazuji za velky uspech:).
Já vím, ale odůvodnění toho neznám. Možná finance, možná lenost si to sehnat. Já tím nechtěl říct, že by datadisky nebyly fajn a nechtěl bych je hrát, jen je u mě tradice se vrhat spíše do pokračování.
Prečo? Niekedy sú datadisky nielen fajn, ale aj dôležité pre príbeh nasledujúceho pokračovania.
No nevím, možná jo. Ale většinou u dobrých her datadisky přeskakuju a vrhám se na pokračování.
Pivo: A není to škoda přeskočit, když Tě úvodní díl také nadchl?
Chucku, ten pocit znám, že si chceš dorovnat svou oblíbenou sérii, i když mě se to kompletně nepodařilo ani u jedné :-)

No hodně štěstí, já asi datadisky přeskočím a vrhnu se jen na to nejnovější pokračování.
On ten Perseus Mandate opravdu mnoho nového nepřináší, což není kritika, ale pro mě naopak důvod, proč jsem ho hltal stejně jako úvodní díl, leckdy i víc. Z těch třech mnou odehraných dílů bych ho z hlediska oblíbenosti zařadil těsně za úvodní díl. Já jsem zase určitou fádnost občas vnímal u Extraction Point. Ale nakonec miluju stejně všechny, protože to je prostě F.E.A.R. :-)
Už se těším, až si je v profilu vyrovnám všechny čtyři. :-o
No to jsem si taky řikal po znovu přečtení:), ale tak já byl celkově nadšený z F.E.A.R.u a tenhle datadisk přinesl další kvalitní zábavu, jen už je trochu okoukaná no:). A nechtel jsem zde zbytecne jasat nad kvalitou Fearu, tak jsem spise vyslovil to negativni.
Hmmm nechcem byť za hnidopicha, ale vzhľadom na hodnotenie 85% mi ten komentár až taký nadšený neprišiel. :)
Chuck: Tak mi to tedy nakonec nedalo a ten komentář jsem napsal:), ale asi stejne jsem vyslovil jiz recene.
Tak dobrá prestrelka vždy poteší, len tie prostredia by mohli menej pôsobiť ako z nejakého fan mapgeneratoru...
Lj: Tj, nejak uz mi to tez prislo az moc stereotypni, ale i tak to bylo chvilema zajimave.
S tým Project Origin to vidím asi rovnako, ale mám nutkanie skúsiť či by mi to nešlapalo. Každopádne podľa mňa bol medzi rečou Perseus Mandate o dosť lepší než Extraction Point, len bohužiaľ čo sa týka hrateľnosti, po tretíkrát to isté, to na percentách nepridá...
Jj, na Project Origin se tez docela tesim, ale budu s nim asi muset pockat na novy PC (ktery si nekdy v budoucnu snad koupim), protoze na tomhle bych ho asi ani nerozjel resp. grafika by stala za houby:).

Jinak ten konec me ani tak moc neprekvapil, u hry jako F.E.A.R se to dalo docela ocekavat:), ale je pravda, ze moc to naladu nezvedlo.
To je fakt, Extraction Point měl ten závěr skoro až depresívní a mně osobně trochu zkazil takový ten pěkný pocit z dohrání, kdy by měla následovat určitá dávka optimismu. Nevím jak Ty, ale já až dohraju Dead Space a Wolfensteina, jsem jednoznačně rozhodnutý pro Project Origin.
JJ Perseus Mandate jsem dohral dnes, Extraction Point vcera a puvodni hru uz asi pred rokem, ale nedavno jsem si ji dohral znova. ( s tím komentarem si mozna pockam:), mozna az budu mit na nej tu spravnou naladu:)).

Ten pribeh je opravdu mirne zmateny, ale v puvodni hre a Perseus Mandate jsem s nim moc problem nemel, jen ten Extraction Point byl takovy zvlastni :).
Isair: Jak tak koukám na Tvé čerstvé hodnocení, Tys to teď někdy dohrál? Takže ráno, až se přihlásím, tak na mě "bafne" komentář? :-)

S tou příběhovou stránkou je to u všech dílů takové zvláštní, možná je lepší nad tím moc nepřemýšlet a hlavně to tam pořádně "vyčistit". :-)
SilentWolf: Alma je porodila v 15ti letech, je o tom zminka na konci hry, i kdyz vypada mladsi:). Jinak jeste bych dodal, ze Alma v te stazi po nejake dobe umrela, proto se obcas zobrazuje jako zombie.
Tak to je pěkně na pytel, když v jednom FEARu umře a pak žije, protože vývojáři se rozhodli ignorovat děj před tím :-/

fak: Já to řeším, že to kopíruju ty hranaté :-) Jinak to jde na anglické klávesnici, myslím.
ona porodila obe deti v nejakych 8letech ? nebo proc je zobrazena jako mala holka ??

a o tom fettelovi jsem to myslel tak ze v tom prvnim datadisku po tom vybuchu zije , ale ted jsem cetl ze to delalo jine studio a tihle puvodni se ten jejich dej rozhodli ignorovat
Koukám jsem to vyspoileroval jak sviňa.. Já su koksa. Nevím jak ty hranatý závorky, sorry. :-))

Alma je tam i starší, jelikož prostě stárne jako my všichni. :-))
Fettel nepřežil, děj je paralelně s jedničkou, takže ještě žije.
Komplex vyletěl do luftu, jelikož jsi na konci jedničky zničil reaktor. Tak se chtěli zbavit Almy.
SilentWolf: Vojenský projekt Origin vytvořen korporací Armacham = naklonování supervojáků, poslouchajících telepatické příkazy od velitele. Alma jako dítě je psychycky narušená, vykazující telepatické schopnosti. Jelikož nešla ovládnout, byla uměle oplodněna. Narodili se 2 potomci - Paxton Fettel a ty, jakožto hráč. Projekt Origin počítá s ovládnutím těchto dvou subjektů, kteří budou telepaticky kontrolovat vojáky klony. Almě vzali hned při porodu obě děti, takže se samozřejmě pěkně nasrala. Almu uložili k ledu (stáze, nebo nevim do čeho). Fettel a vy jste byli cvičeni pro potřeby Armachamu. Jenže nikdo nepočítal s tím, že telepatické schopnosti Almy jsou natolik silné, že se dostanou i přes kóji, kde je uložená. Ovládne Fettela a ten se mstí všem v Armachamu za křivdu spáchanou na Almě. Vliv Almy sahá i na vás, proto ty halucinace..
tam nejsou ty dulezite spoilery... napis do PM nebo tady do spoileru

-kdo je alma
-proc tam jsou dve verze almy
-kdo jste vy a proc mate ty halusky
-kdo je fettel
-jaktoze fettel prezil
-co se vlastne stalo v tom komplexu

s timhle kdyz budu vedet se ve dvojce budu vic chytat a vic vnimat ten dej..
ted hraju dvojku ale na tuhle trilogii si uz moc nepamatuju(mozna i proto ze jsem neposouchal zaznamniky telefonu a sel jen do akce) , vyspoilerujte mi pls kraticky popis deje , hlavne kdo je alma , na to jsem uplne zapomel,kdo je ten Fettel a jestli je neco v neporadku i s vama, respektive co protoze takove vidiny normalni clovek nema
Fak: Máš pravdu, že jde o vkus, ale také především o to, co člověk od té hry očekává. Pokud jde o sérii, kterou F.E.A.R. je, tak já osobně očekávám to samé jako v předchozích dílech, což je parádní akce, podobné druhy nepřátel i obdobné prostředí, tedy vše, co na této sérii mám rád. To prostředí by se sice dalo zlepšit, ale já už si na to navykl, takže ani v tom nevidím podstatný neduh.
Pivo: Moje hodnocení skreslil sentiment, který chovám k F.E.A.R.. :-) Trochu jsem možná přestřelil, ale zpět to brát nebudu.. Chuckovi se taky docela divím, ale každý má jiný vkus a o tom to je..
Já se divím, že fak hodnotil tak vysoce, jinak podle komentářů jsi asi jediný :-) Ale celkově určitě ne sám.
Podle komentářů to jednoznačně vypadá, že jsem byl jediný, komu se PM líbil a hrál ho jak o život.
Dunemaster: Plánuju, že bych Specnaz 2 opravdu přidal, obzvlášť teď, když jsem k ní takhle náhodně přišel, takže jelikož by to byla moje první přidaná hra, tak doufám, že mě někdo nepředběhne. :-)
Chuck: Tak to je dobře, že se ti to líbí. Mně ten začátek celkem chytnul, ale jakmile se vleze dovnitř komplexu, tak se dostavila nuda. Myslím, že je to právě 3. kapitola...

Jináč, Specnaz 2 přidáš na DH? Ono to tu není a já se chystal to přidat, ale když už ji máš a hrál si ji...
Dunemaster: Tak jsem ve 3. kapitole a zatím jsem naprosto spokojen. Prostě klasický F.E.A.R. se vším všudy a to se mi líbí. Zatím jsem se setkal s jedním těžkooděncem s granátometem a jinak všude těžká převaha vojsk Replica. Zaujala mě podstatně lepší účinnost sniperky, což je whery good. :-)
PavelU: Kdybych si mohl vybrat, tak bych určitě nesáhl zrovna po Specnaz 2, ale co, hlavně, že něco dali, ne? :-) Podle recenzí je to ale hrozná hovadina a podle pár minut zkušebního hraní se k tomuto názoru pomalu přikláním. :-/
Hoši z Megaher mi k PM přidali Specnaz 2 v hodnotě 199 Kč. No, proč ne?
Znuděný gebáním ve stále stejných kanclech. => Patřičně naštvaný. ;)
Komentář bude, ale v zájmu alespoň nějaké objektivity mého subjektivního názoru to nejdřív dopařím.
Znechucen? zas tak horké to nebylo. Je to stereotypní, ale jinak rpodukčně dobře zvládnutá hra. No...vidím, že asi nejlepší bude to dojet a napsat komentář. Jinak, moje hodnocení neberte úplně vážně, páč jsem slyšel, že 2. půle hry je o dost lepší a tam jsem se nedostal.
Dunemaster: Dáváš hře 55%, když jsi byl znechucený? :-) To tak maximálně 30, ne?
50ku dávám hrám, které mě nějak extra nebavily, ale dalo se to dohrát. Pokud uvažuju nad tvojí metodou "chci to mít s cheatama co nejrychlejc", tak to dávám 10 nebo kolik.
Dunemaster: Ve středu by mi to mělo přijít poštou, takže v ten den určitě nezůstane jen u instalace. :-)
Chuck: Já jsem asi udělal chybu v tom, že jsem PM začal hrát hned po EP. Měl jsem si asi dát pauzu. Stále mám nainstalováno a čekám až budu mít náladu to dojet bez cheatů.

Zahraj a pověz tvoje dojmy, jsem zvědav. ;)
Chuck: To ani ne, ale chtěl jsem to dojet co nejrychleji, protože mě to už fakt nebavilo.
Dunemaster: Na Perseus Mandate cheaty? Neříkej, že je to taková pakárna.
No, mě to přišlo o dost horší než EP a ten zrovna taky nijak nevynikal. V půlce hry jsem nasadil cheaty abych viděl alespoň konec, ale kódy přestaly bůhvíproč fungovat o pár levelů později. => Nemám sílu ani náladu to už hrát. Jsem na tu hru patřičně naštvaný.
Tak jsem si to nakonec včera objednal i za těch 489 Kč, za které to mají u Megaher. Žádnou slevu jsem už několik měsíců neobjevil, demo mě bavilo, takže ve středu by to mělo být doma. Když už jsem odehrál 2 díly F.E.A.R., mám dojem, že by to chtělo zkusit všechny.
Chuck: Být tebou, tak klidně počkám na slevu, vůbec o nic tím nepříjdeš. Původní příběh to ani vlastně pořádně neobohatí, nic zásadního se neděje. Volil bych raději F.E.A.R. 2: Project Origin, to je opravdové pokračování. Hlavně Per. Mandate nedělali stejní tvůrci co F.E.A.R. a je to hodně znát..
PavelU: Nechci být škrťan, ale přišlo mi, že ta cena u předcházejících dílů taky za nějakou dobu klesla na únosnější mez, stejně jako např. Crysis z 1 250 Kč na 399 Kč, v současné době je i nižší. U Megaher mají teď Perseus Mandate už několik měsíců stabilně za 489 Kč. Byl bych ochoten ty peníze za to dát, ale podle komentářů (faktem je, že tu jsou pouhé dva) mi přijde, že ta kvalita zas tak oslnivá není. Demo jsem hrál a špatné mi to nepřišlo, ale jak už u F.E.A.R. bývá, nebylo na utvoření jednoznačného rozhodnutí moc dlouhé. Nakonec bude asi nejlepší si udělat pořádek v těch tipech na hry, které jsem za poslední týdny od některých z vás, včetně Tebe, dostal.
Perseus Mandate mám nějaký ten týden doma, měl sem ho asi za 500 kč. Asi budeš muset slevit ze svých nároků kolik za hry utratit. Protože tebou uvedená cena je přijatelná, za nějakých 300/200 kč obyvkle kupuji naprosté budgety (nepočítám-li různé re-edice starších her) které kvalitativně na áčkové tituly nemají. Jinak v rozhodování zda hru koupit by ti mohla pomoci tato recenze.
Na F.E.A.R. mám super vzpomínky, jak jsem říkal, obdivuju tu kvalitní akci a o Perseus Mandate pořád uvažuju. Problém je jen zatím ve vyšší ceně (okolo 480 Kč) a a jak to tak čtu, začínám si myslet, že poměr kvality hry a její ceny není moc vyrovnaný. Mám odehrán 1. díl a datadisk Extraction Point a obojí mě bavilo, takže teď fakt váhám, jestli to bude něco na ten způsob.