Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Diskuze

@Feidias (10.07.2024 13:41): souhlasím, hratelnost je i po xx letech parádní!

@Karasman (10.07.2024 19:45): takže se komentář líbil nebo nelíbil? Co tě zklamalo ve hře? První level si snad pamatují úplně všichni kdo to tenkrát hráli.
Byl jsem na tom úplně stejně, nehrál jsem to přes 20+ let a přesto mě to okamžitě chytlo, pravda chvíli mě trvalo, než jsem hru dokončil ale já to takhle mám více méně s každou hru kterou hraji, běžně dokončuji za půl roku až rok/dva, a někdy i déle, viz. stále nedohraný první C&C. :)

Hru vlastním i na Steamu (nekup to ve slevě podruhé), nicméně chtěl jsem si to prostě užít v true 3D grafice na 55" OLED TV z gauče.
Byla to místy solidní výzva, nakonec jsem ovladač dostal do ruky a zvládl to, samozřejmě s lehkým přispěním YT, občas to prostě bylo nutné. Nejtěžší byl fakt, že ovladač má poměrně citlivé analogové páčky a umístit pod palbou zaměřovací kříž (v ovládání jsem nenašel žádný auto aim, apod.) na velmi nepříjemné automatické věže, a pravděpodobně ještě horší létající pohyblivé miny, je fakt obtížné. Tohle se ti na myši nemůže stát ani omylem.

Vím, že tady na DH je jeden uživatel, jméno aktuálně nevím, který právě hraje starší hry na PC přes emulátor a vysloveně na velké TV aby si je užil v 120hz/fps. Musím uznat má to něco do sebe. :)
Tak po Rapierově komentu a tom, jak mi o Dukovi na srazu básnil, jsme neodolal a za těch pár šupů si ho v rámci summer salu taky pořídil. Mno, hrál jsem ho po dobrých dvaceti letech, možná i po víc. Dal jsem první level, který jsem znal víceméně z paměti a nevím, jestli budu hrát dál, možná si to z nostalgie občas pustím, ale celé to asi znovu nedám. Každopádně mě překvapilo, že jsem párkrát umřel (obtížnost 3/4), to se mi myslim tehdá nestávalo a to jsem nehrál s mouselookem. Ale bylo hezký si to takhle připomenout... A ty delevoper komentáře jsou občas taky zajímavý.
@Feidias (09.07.2024 17:41): paráda, pokud nepočítám pár moderních leteckých simulátoru, závodních a RPG her, tak bych směl říci, že jedu kontinuálně na retro vlně, tedy min. v akčních hrách. :)
@Rapier (09.07.2024 13:51): měl jsem cca před čtvrt rokem retro mánii a jel i Dukea. Dohrál jsem novou epizodu pro Alien Armageddon mod a Aline World Order na mě ještě stále čeká, protože mě chytly i Dark Forces no a teď je léto:). Určitě se k tomu ale vrátím. Duke je furt boží a moddingová scéna je pořád dost aktivní!
@Feidias (09.07.2024 13:17): přiznávám, byly chvíle kdy jsem musel použít YT, a to obzvláště když jsem v některých levelech chtěl najít všechny secret places.

Nová epizoda a levely mě překvapivě bavily, byť měli ihned od začátku poměrně vysokou obtížnost.

Což mě připomíná, že jednou z mála zbraní co jsem moc nevyužíval, byl vrhací plamenomet. Ovšem ty létající troopery s plamenomety jsem musel likvidovat ve vzduchu, ihned dokud to šlo! Jinak dokázali člověku pořádně zatopit, a to doslova. :)
@rikuhahl (komentář): když už zmiňuješ v komentáři level v Egyptě a pyramidě, tak tady jsem se na několik desítek minut zaseknul, a byl už tak zoufalý, že jsem musel použít YT video abych pochopil kde se dostanu k poslednímu sloupu s tlačítkem v jedné obtížněji dostupné místnosti je prázdný sarkofág, stačilo zmáčknou na ovladači X, tzn. odsunout jej a pak už vše šlo jako po másle :).

Hezké také je, že zrovna v tomto levelu Duke potká Sama z jiné 3D akce jenž mě nikdy neoslovila, a kterou jsem nikdy nehrál ale pochopitelně ji znám. :) Duke je vůbec prošpikovaný pop-kulturními odkazy jako málokterá další 3D akce.
Neuvěřitelné! Teprve dnes, když jsem si před chvíli jen tak pro radost pustil první epizodu na vyšší obtížnost, nikoliv maximální, tak jsem právě v levelu s doom guyem, a omylem jsem na Xbox Series D-PAD, kde normálně přepínám tlačítky doleva/doprava mezi vybavením jako medkit, jetpack, stereoid, night vision, apod., zmáčknul spodní tlačítko. Tím se scéna přímo ve hře přepnula z true 3D s lepšími stíny (nejen lepšími stíny a barevnější scénou!) na základní hru, jenže to není vše přátelé!

Když jsem tak stál v místnosti před doom guyem tak mě napadlo to zkusit přepnou tam a zpět, a v té chvíli mě došlo co je ve skutečnosti to true 3D.

Když totiž vypnete true 3D tak je grafika místnosti nejen blíže k Dukovi (místnost se opticky zmenší/přiblíží neboli rozdílné FOV), ale především když se začnete rozhlížet pečlivě kolem sebe a ideálně nahoru, tak si všimnete okamžitě deformací původní Build enginu, textury místnosti se jakoby pohybují podle toho kde zrovna díváte (stejně jako 2D sprity nepřátel a dalších objektů).
Nejvíce to je vidět při pohledu zespodu směrem nahoru a lehce do dálky v místnosti. S true 3D má stejná místnost reálnou 3D perspektivu (!) a navíc je od Dukeho vše jakoby lehce v povzdálí (mění se Field Of View kamera).

Ve skutečnosti je mezi disabled true 3D a enabled true 3D signifikantní rozdíl!
Hmm, musel jsem to dohledat v pravopisných pravidlech, viz. https://prirucka.ujc.cas.cz/?id=602.
Věta "Kluk, i mladší dcera přišly opakovaně omrknout do obývacího pokoje" je s měkkým i, protože mužský vzor převažuje nad ženským. Omlouvám mě jen fakt, že už je to nějaká doba od školy.

Duke Nukem 3D je nejen skvělá hra, ale i příležitost k oživení pravopisných pravidel Českého jazyka. Celou noc se mi o tom zdálo. :) Inu stále je co vylepšovat!

@H34D (27.11.2020 21:07): tak vidíš příteli, nakonec to byly dobře investované peníze! :)
@H34D (17.03.2021 09:33): ale třeba je na to tady spešl funkce, předtím to šlo jen pistolkou, případně brokovnicí, ale tenhle ballbusting byl pak už pro některé koule moc a praskly :-)
@Charllize (16.12.2020 22:56): No to máš teda pravdu, nicméně čekám až vyjde Wolfendoom: Blade of Agony, jsem zvědav, jak to pojede na nové grafické kartě a jestli nebudu muset snižovat detaily jako u té staré :-)
@Charllize (16.12.2020 22:32): možná si něco přehlédl. Dukeho nehraji na PC ale na XOne. :) PC je vyhrazeno na C77 only! Zanedlouho mi začíná vánoční dovolená a pak se budou začnou dít věci, do té doby CDP opraví co opraví. Ještě tomu dám pár dnů, ono si to hezky sedne. Není kam spěchat.
Známý co hraje C77 překvapivě letos nezačal o půlnoci 10 December hrát ale až ráno a hraje jen 3 hod denně aby si to vychutnal a lépe zapamatoval.
Ta hra je i po více než 20 letech pecka! Zatímco všichni paří nový sájbrpank 2020, já už projel level dva jako nůž máslem a to prosím na ovladači! Vlastně už jsem v dalším vesmírném levelu.
Sice mě mrzí že jsem nebyl schopen v levelu 2 (Lunar Apocalypse) najít všechny tajná místa ale co už. Zkusím to ještě jednou, později. Obtížnost v levelu 3 šla nahoru, trefit ovladačem ty létající bomby není easy ale ty nesmrtelní hlášky za to stojí: Damn, I'm looking good! pobaví i po těch letech. :)
Předevčírem zakoupeno na Xbox One, dnes rozehráno. Už si ani nepamatuji kdy jsem dukeho naposled hrál. Jsem si jist že to bylo někdy okolo roku 98-00, protože to tenkrát hráli všichni!

Každopádně je to bomba. Nikdy bych neřekl že mě to bude tak bavit ale po prvním levelu dávám 100%.
Moc jsem si toho nepamatoval, snad jen že Duke má vtipné hlášky, dává striptérkám peníze a kochá se v zrcadle jak dobře vypadá. Tedy pamatuji si toho více ale jak vypadal první level jen tak zhruba. Takže až na konci samotného levelu jsem našel poslední secret place s tím granátometem. :) A já si říkal že si pamatuji že do kina jsem normálně vstupoval skrz prodej vstupenek.

Na Xbox controlleru se to hraje překvapivě dobře, není tak lehké zamířit na létající nepřátelé takže občas dostávám slušné kapky.
No to snad není možné, hra zas byla odstraněna ze Steamu. Ten Duke je snad prokletý... Snad je to pouze dočasné.
@GodOfTheSick (15.10.2017 12:55): Změna zbraní kolečkem myši, ta je asi nejhorší, objeví se ti ikonky zbraní místo se aby se zbraně plynule přepínaly. Takže jedině přes klávesnici. Pokud si změníš ve hře velikost hudu, tak se to nedá dát zpět a musíš do Options. Ukládání - to je relativně sporné, nemusíš v podstatě ukládat, protože se ti nabídne převinutí průběhu úrovně kam chceš, což mnohým může na druhou stranu sedět. sedět. Divný zvuk Dukových hlášek. To je snad vše.
@leebigh (13.10.2017 23:33): je docela škoda, že tam chybí tyhle dvě epizody a vzpomínám si, že na ps byla taky nějaká epizoda s hromadou futuristických zbraní a potvor. To by byl taky slušný bonus pro sběratele:)
Pokud by byly zahrnuty všechny datadisky jako u Megaton edice, tu cenu bych bral. Ale takhle ne, těch 5 éček je adekvátní cena. Tím spíš že některé "fíčury" této verze jsou strašné...

Už se dělají takovéhle jemné tuningy a edice. To je pěkný, zvlášť u Duka:)