Tak, nahráno 22 hodin a musím říct, že mě to pomalu začíná chytat. Jelikož jsem při prvním hraní šel nejdřív do Redcliffe, které je zabugované až hrůza (místo loadovacích obrazovek s popisy jen černo) a vůbec celá ta bitva je hnus. Nakonec jsem si radši udělal (IMHO lehčí, i když dlouhé) mágy a obohacen o dva tři levely a v sestavě Allistar zakutý v plátovce, Shale a Winne na léčení jsem to jakž takž zvládl - a přežili to všichni obránci až na hospodského Lloyda, ale toho není žádná škoda:-P A zítra půjdu vyčistit hrad, jsem zvědavý, co mi řekne Arlene... Arletty... Arla... manženka od Arla.

Jinak tituly světa Thedas mi přijdou poměrně svěží... máme tu banny (barony), teyny (thane-thén, občas se to překládá jako vladyka), arly (earl čili jarl;).

Jinak mi strašně schází jadeempirovské poskakování, takhle stačí minimální nerovnost a postavy se o to ZASEKNOU. A strašně fajn je možnost přecházet z pohledu kamery za postavami do izometrického zobrazení... využívám oba. (ten izometrický třeba když spolu ostatní členové party drbou a já je neslyším kvůli ostatním ruchům a hudbě;)
@Majkl789 (17.05.2012 18:54): Řekl bych, že spousta lidí z téhle hry dělá něco, čím není - kvalitní příběhové RPG s dobrým systémem a zajímavými charaktery alá BG. Tenhle žánr totiž v současnosti vymřel, tak se jejich naděje upínají na tenhle kočkopejskový dort, který se tomu alespoň snaží podobat. Proto pak za názory, které by jim mohly otevřít oči dávají mínus. To je samozřejmě jen můj názor a IMO je Tvá čeština taky v pohodě...
Já mám pořád dojem, že bych dal DAO 90%, kdyby mělo větší a propracovanější lokace a méně soubojů. Příběh a postavy se mi líbily a RPG systém bych tak nějak zkousnul. Nekonečné kydlení, jeden subboss za druhým a to vše v točené chodbě nebo popř.prostranství o rozloze 4 obrazovek z BG dokáže být opravdu frustrující.
@Ebb: Díky. Nemyslím si ale, že by bylo nutné udělovat nižší hodnocení. Navzdory tomu, jak je hra nezábavná a klišovitá a obsahuje řadu špatných rozhodnutí, nedotažeností a hloupostí, alespoň ji můžeš dohrát bez překážek. Je to takové to dilema hodnotícího - srovnat to s mými oblíbenými tituly, poslal bych to ke třicítce bez mrknutí oka ;)
@Bodkin: Od doby mojí kritiky na Brahmíně jsem to hrál znovu. V horizontu následujících pěti let nehodlám. Až zas zapomenu, jaká to je kravina, půjdu se spálit znova - prokletí špatné paměti.
Na NwN mi nesahejte. V multiplayeru je to takové Diablo s pravidly D&D = 58x větší zábava jak Diablo samotné. Mám to dohrané s datadisky 2x.
Mě baví i NWN (zrovna plánuju, že ho zrovna rozehraju), ale fakt netuším proč, ta hra (aspoň single) je hrozně divná :)
Bodkin: Age of Decadence není party based...a pokud vím, minimálně Eschalon taky ne:).
Kdyby se dnes dělalo více top-down party-based RPG s možností pauzy či dokonce tahových bojů, možná bych to viděl stejně jako vy... jenže v rámci tohohle subžánru je Bioware snad jediný vývojář. Ale o tom se asi nemá smysl bavit s někým kdo dává <60% hře s průměrem nad 80 :-)

A proto těšme se aspoň na Wasteland 2...
@Isair (15.05.2012 22:01): S NWN tě chápu, IMHO to nejhorší, co pro singleplayer kdy vytvořili. Zaboha to nejsem schopen dohrát. Možná kdybych to nastavil tak, aby to vypadalo jako KOTORy nebo Jade Empire, hrálo by se mi to líp, ale ta hra je prostě divná... úžasná pro moddery, ale single sám o sobě stojí za prd. Strašná škoda, žes začal zrovna s tímhle titulem, zbytek jejich portfolia jsou IMHO skvosty (míra skvostnosti v posledních letech opět IMHO klesá).
@Kubulus (15.05.2012 21:20): Opravdu? S časovým odstupem se ti líbilo DAO více než W2 (nebo i Vampíři)?

Jinak pominu-li nedoceněný G3 a Vampire, tak je pro mě nej rpg od PST Xenosaga (ačkoliv jsem hrál pouze čtyřku - Xenogears - z plánovaných šesti dílů).
Beru všechno kromě Gothicu, ten mě zoufale nebavil... tuším kvůli těžkým bojům a blbému ovládání, ale už jsou to roky a originálku co jsem si koupil za svou druhou výplatu jsem už mezitím prodal.
Heh, a mě se líbilo prakticky všechno, co tady zmiňujete, od Falloutu a Planescape přes Gothic po... hm... Mass Effect 2, asi. DA2 samo o sobě taky nebyla špatná hra, jen se příliš lišila od jedničky.

...s odstupem ale přemýšlím nad tím, že jsem to přece jen nadhodnotil. I když v době kdy to vyšlo jsem to považoval za hru roku a s uvážením specifik dnešní doby dobrý návrat ke starým RPG.
@John Mirra (15.05.2012 21:42): Ve zkratce - líbí se mi pozadí příběhu, kodex, možnost romancí (jedna z ženských postav mi malinko připomíná přítelkyni;), hudba a zatím mě baví subquesty. Naopak mi vadí boje, zasekávání postavy o každou změnu terénu, problém s pohybem většího množství postav v úzkých prostorách, vyblitá grafika v odstínech hovna a odklikávání dialogů escapem místo mezerníkem. Zatím bych tomu dal tak 70%, plus mínus. Uvidím, jak se mi to bude hrát dál.

EDIT: před měsícem jsem hru ukazoval přítelkyni. Tu naopak nejvíce zaujela kosmetická stránka tvorby postavy a všudypřítomné cákance krve na tvářích a brnění postav.
Hele jestli jedete po hlavní dějové linii jak slepice po flusu, tak se nedivte, že je to krátké:)

Jinak moje pořadí Bioware outputu posledních let od IMHO nejlepšího: 1) Mass Effect 2) Jade Empire 3) Mass Effect2 4) Dragon Age: Origins. DA2 ani ME3 jsem ještě nehrál.

Kdyby někoho zajímal můj názor, jestli ne, tak si trhněte, miláčkové :-P
Kvalitu této hry je třeba objevit. Na první mžiknutí to není skutečně moc přítulné, ale po více dohráních musím dát za pravdu Dave de Sadovi, že je to nejlepší role-playing od Tormentu.

A u Sinisterova komentu mě hodně svěděla ruka, abych tam nevrazil mínus. Ale co, každý má svojí pravdu ;-)
Mně Mass Effect přijde o malej chlup lepší. Sice je taky dementní, ale aspoň trochu líp odsejpá...
@Ebb (15.05.2012 20:39): Na druhou stranu, proti JE s ME1 je Dragon Age ještě to lepší, co Bioware stvořilo. Po těch 35 hodin si hra drží jistou kvalitativní úroveň - pouze benchmarkovitou hodnotu bych tedy DAO nevkládal :).
Hah Sinister super comment! Len škoda, že si sa bál ísť ešte nižšie s hodnotením.