Jinak donedávna jsem vůbec neměl tušení, že na hře pracoval jeden z animátorů z dnešních Amanita Design, ale je pravdou, že na některých animacích je trochu cítit ten rukopis.
@emxd (29.12.2023 00:26): Aha, tak to jsem možná Scummu nakonec křivdil a zprasil to sám autor :) (byť za ty Quest for Glory 2 + King's Quest remaky a Lure of the Temptress Scumm může, to už postovali i na jejich fórum). Tak či onak používat ScummVM menu místo toho krásného VGA je fakt kacířství, takový zmrvený port bych stejně hrát nechtěl.
@Isair (29.12.2023 00:20): Dračí Historie som nehral, skúšal som len teraz trochu Dosbox a ScummVM, na web stránke má autor spomenuté v ovládaní menu cez ctrl+f5 (https://www.ucw.cz/draci-historie/#walkthrough).

A ten "reštart" po stlačení ESC... 1.2.0 a 2.6.0 sa správajú rovnako. To staré VGA menu pôsobilo rozhodne viac holisticky. ScummVM menu je ako päsť na oko :). Ale hru nepoznám, zahrám oboje...
@emxd (29.12.2023 00:01): Hele nevím, celé to fungovalo nějak podivně. Původní menu by se mělo zobrazit, když najedeš na dolní okraj obrazovky. Místo toho se automaticky zobrazí mapa světa. Z té by mělo jít vyjet escapem, když zmáčknu escape, hra se místo toho restartuje. Bylo to celé nějaké rozbité... tohle fakt ne, jestli to byl záměr či nikoliv (čili hodně špatný port), raději vážně přednost původní verzi. Když spustím tu samou verzi pod dosboxem (akorát prohodím ty soubory s dabingem, aby fungoval), tak to jede jak má.
@jvempire (28.12.2023 21:26): Proč rozehranou? Můžeš si přeci udělat složku a v ní nasekat zástupců na kolik her chceš. Stačí jen připsat cestu za tu dosboxovou, takže by to pak mělo vypadat třeba nějak takhle: C:/Programs/DOSBox-0.74-3/DOSBox.exe "C:/Games/Dračí Historie/dh.bat" -exit (to -exit vypne dosbox po vypnutí hry, místo lomítek samozřejmě zpětná lomítka, která se na DH nezobrazují... hmpf). Takhle si tam můžeš vytvořit kolik zástupců chceš a pokaždé jim přidat jinou cestu, Konkrétně u té Dračí Historie jsem si tam přidal i tu pěknou ikonku dráčka ze složky se hrou, abych tam neměl to fádní DosBox logo :p.

To mě se to jejich savovací GUI příliš nelíbí, přijde mi takové rušivé (jak z nějaké android aplikace či co :)) a zpravidla vždy dávám přednost originálu, ale kdybych se setkal se hrou s nějakým příšerným savovacím systémem, určitě je fajn tam tu možnost míti, to je asi pravda.
@Isair (28.12.2023 21:22): No právě to jejich GUI je plus :-) Hlavně při načítání pozice, kdy vidím screen té rozehrané hry. Zástupce je řešení na aktuálně rozehranou hru, ale ScummVM mám plný tak 60 her a je to hodně pohodlné na rychlé rozehrání nebo zkoušení verzí... Ale chápu, že hodně z toho nemusí každý využít.
@Isair (28.12.2023 21:05):  Jen k té poslední větě oprava * "možná existují hry, které pod Scummem jedou a pod Dosboxem nikoliv, ale jistě jich bude minimum".

@jvempire (28.12.2023 21:13): Ok... práce s ukládáním, co konkrétně? Cloud je asi ok (osobně též nevyužiju, ale proč ne). Ale ten implementovaný ScummVM savovací GUI je vždycky to první co vypínám a dávám si tam originál, to mi přijde jako fakt děs.
Ale ten zbytek asi ok. Taky se mi celkem líbí to rozhraní, kde si jednoduše vybereš jakou hru spustit, jednoduše si tam vše nastavíš. Na druhou stranu u Dosboxu dělám to, že si vytvořím zástupce, k tomu připíšu cestu k .exe souboru dané hry a hra se spustí rovnou ze zástupce (pokud za to připíšeš ještě -exit, dosbox se i automaticky po ukončení hry vypne). Je to však samozřejmě mnohem méně user friendly (jakožto celý Dosbox), to je pravda.
@Isair (28.12.2023 21:05): Osobně v posledních letech hraji pomocí ScummVM vše co podporuje a s problémy jsem se nesetkal. Naopak vím že některé známé bugy opravuje a u některých her přidává podporu titulků (Blade Runner). Využívám ho hodně kvůli dobré práci s ukládáním (už nějakou dobou i do cloudu), jednoduchému a přehlednému spouštění i více verzí hry a dobré podpoře reálného hardware od Rolandu. DosBox je na druhou stranu taková jistota.
@Pluto (28.12.2023 20:42): Jasně, to už jsi říkal... ve verzi 2.6.0 to teda asi funguje, ve verzi 2.7.1 už nikoliv. V Dosboxu je to nyní také bezproblémové... čili osobně nemám důvod se patlat s nějakým Scummem.

Diskuzi jsem začal pouze s tím, že mě překvapilo, že je to už třetí hra za krátký časový úsek, která mi ve Scummu nefungovala i když je vypsána mezi podporovanými (plus jsem se chtěl o tu informaci podělit, kdyby měl někdo podobné problémy, tak dosbox je možností, třebaže autor píše, že se jedná o verzi upravenou pro Scumm... ale chce to stáhnout původní dos dabing + nastavit cycles=max). Je tedy možné, že to rozbili až s tou nejnovější verzí, načež jsem rozvedl diskuzi dále a polemizoval o tom, zda má teda vůbec cenu Scumm vlastně používat (když to mohou s každou další verzí takhle jednoduše celé poslat do kopru), resp. k čemu je/v čem je lepší/jiný/užitečný než Dosbox, načež jsi mi celkem jasně odpověděl tím, že se dá využít i na jiných Hardwarech/Platformách a neemuluje "OS/HW" tak jako Dosbox, což je za mě ok jasná odpověď, na kterou nejde nic říct.
Třebaže já to nevyužiji a budu nadále dávat přednost Dosboxu, pokud to jen trochu bude možné, u nějž mám jistotu, že mi tam nenaseká nějaké bonusové bugy :), Scumm mě bohužel nepřesvědčil, na druhou stranu je fajn mít při nejhorším záložní alternativu, kdyby Dosbox selhal (zatím jsem na něm však spustil každou dosovou hru bez problémů, takže toho se až tak moc nebojím). Případně, kdybych náhodou chtěl něco z toho zkusit na jiných platformách, vím, kam sáhnout.

Já právě Scumm často vidím skloňovaný ve všech pádech, doporučovaný, sám jsem jej využil jen párkrát, pročež jsem chtěl přijít té záhadě na kloub... proč vlastně, když tu máme Dosbox, který je tak nějak funkčnější (byť možná ne tak uživatelský přívětivý- viz. nastavování v configu apod.), možná existují hry, které pod Scummem nejedou a pod Dosboxem ano, ale jistě jich bude minimum, zatím jsem nakonec vždy u kousků, u kterých byl doporučován Scumm (a byl mezi podporovanými) stejně nakonec skončil u Dosboxu, protože mi ve Scummu pořádně nefungovaly... takže za mě asi tak, tím bych to tak nějak uzavřel.
@Pluto (28.12.2023 19:41): Snad fungovala, ale trhaně, alespoň z toho co jsem vyčetl (v roce 2010 tam někdo upravil ty 2 soubory, čímž problém vyřešil).
Ono i nyní, když nastavíte cycles jinak než na max. to jede docela trhaně, ale hrát by se to asi dalo... trhá se hlavně intro a nějaké ty složitější animace (třebas když odletí ta sova na začátku etc.).

Nicméně já jí kdysi dohrál, přísahal bych, že právě přes Dosbox, jen jsem tam měl nějaké problémy se zvukem.
@Isair (28.12.2023 15:27): Ještě teda jedna poznámka. Ona totiž původní Dračí historie v Dosboxu nefungovala. Proto taky vyšla ScummVM verze. Až později se podařilo upravit originální hru tak, aby šla spustit i přes Dosbox.
@Pluto (28.12.2023 15:16): Jasně... dobře pak chápu jeho smysl (jsou tam koukám třebas i android, Nintendo verze Scummu apod., což Dosbox oficiálně nepodporuje). Nicméně pro PC hráče pravděpodobně spíše zbytečnost, když má k dispozici i klasicky DosBox, kde není hrozba, že by tam nasekal nějaké bugy navíc.

Alespoň já jsem zatím pro Scumm využití nenašel... líbí se mi celkem jeho interface, jednoduché nastavování... ale když z těch cca šesti-sedmi her, které jsem vyzkoušel mi polovina nefungovala jak měla, tak jsem v něj samozřejmě zcela logicky ztratil důvěru. Samozřejmě jsem mohl narazit zrovna na nějakou problematickou verzi, ale o tom to právě je... přijde update a konečná... takhle to prostě vypadat nemá, o to spíše, že se pak může hráč patlat s nějakou hrou a v závěru narazit na nějaký bug, který nám tam s radostí implementovala ScummVM (u té Dračí historie jsem to odhalil alespoň hned, horší je to s takovými Lure of the Temptress apod., kde jsou GoG fóra plná informací o všelijakých chybkách způsobených Scummem, naproti tomu v DosBoxu není problém, já též kdysi nějak tu GoG verzi Lure of the Temptress nebyl schopen dohrát kvůli nějakému dead endu, čert ví, jestli byl způsoben Scummem či hrou).
@Isair (28.12.2023 15:04): Já ScummVM neobhajuju, jen jsem ho použil na dané hry. Každopádně, hlavní rozdíl je v tom, že zatímco Dosbox emuluje původní hardware, v rámci Scummu jsou enginy her přepsány do modernějšího jazyka, aby šly spustit na různých verzích HW. Více třeba TU.
@Pluto (28.12.2023 15:01): Ah, ten archiv jsem nenašel.

Ale jak říkám, přijde mi zbytečné tu žonglovat s x verzemi nějakého programu, když jej můžu nahradit jednotnou verzí jiného :).

Ale pokud by snad něco přeci jen pod Dosboxem nejelo jak mělo a Scumm by byl jedinou alternativou, pak se jistě bude ten archiv verzí hodit, díky.
@Isair (28.12.2023 14:47): Nevím, proč to v nejnovější větvi Scummu nejde. Každopádně všechny starší verze jsou bez problému ke stažení.

Co si pamatuju z poslední doby, tak jsem pod Scummem jel Phantasmagorii, Phantasmagorii 2, Dračí Historii a možná i Broken Sword 2.5 a všechno bez nejmenších problémů. Konkrétně u Phantasmagorie 2 byla Scumm verze nejlepší funkční.
@Pluto (28.12.2023 05:29): Hmm, tak ve 2.7.1 to už nejde, nejstarší co jde stáhnout na oficiálních stránkách je 2.7.0... nicméně to je fuk, jde o princip, přijde update a vše je najednou rozhašené... rozhodně nehodlám žonglovat s desítkami verzí pro každou hru zvlášť... něco jako kompatibility režim by jistě stál za úvahu.

Každopádně v Dosboxu v pohodě...

Ale stejně pořád nechápu moc smysl toho Scummu, když se zpravidla jedná o Dosové hry, které tak nějak lépe fungují pod dosboxem... možná nějaká podpora lepších formátů (?) a tak, ale to je u těch starých her asi putna. Jinak všelijaké filtry podporuje i Dosbox.
Nějak jsem zatím nenašel pro Scumm využití a když už jsem tam nějakou hru jakože vyzkoušel, tak zpravidla nefungovala jak měla. Jestli jsem na tom kdysi hrál ten Dreamweb (který by asi taky v klidu jel v tom Dosboxu) a snad občas nějaké EGA adventury z GoGu, které z nějakého důvodu měly Scumm implementovaný místo tradičně Dosboxu, ale to je tak vše a jistě by ani pro tyhle kousky nebyl zapotřebí.
Sakra, ten ScumVM je fakt tak debilní program, tohle už je několikátá hra, u které proklamují, že má být podporována... a není. Nevím proč tam není něco jako zpětná kompatibilita (nebo jsem si tam žádné takové položky alespoň nevšiml), protože věřím, že původně byla ta free verze předělaná čistě pro ScummVM (jenže autor se zmiňuje o verzi 1.2) a jistě i fungovala, jenže s nejnovější verzí Scummu (2.7.1) je to nehratelné, nefunguje menu po najetí myší na dolní část obrazovky, místo toho se objeví automaticky mapa světa a když jí zavřete escapem, hra se opět restartuje...

U Quest for Glory 2 remaku taktéž psali, že má být podporována a taktéž mi tam nešlo otevřít nějaké úplně základní menu.

Naštěstí pořád je tu Dosbox, problém je, že dabing byl předělán pro Scumm, čili pokud si chcete zahrát hru s dabingem pod dosboxem, je třeba k tomu stáhnout a překopírovat i originální dosový dabing (který je naštěstí též k dispozici na stránkách hry). Jo a ještě doporučuji v dosboxu nastavit cycles=max jinak hra jede děsně pomalu.
@90210 (03.09.2021 14:04): Jako jo no, je to spíš pro mladší publikum a jak píšu v komentáři, párkrát jsem se zasmál. Jak by mě hra bavila v době vydání nedovedu posoudit, ale věřím, že více. Každopádně se to dá hrát i dnes, na rozdíl od Havrana, kterej musel bejt strašnej i před lety.
Taky jsem to hrál někdy na základce a tehdy jsem se tomu dost smál. Je to samozřejmě tím, že je to cílené na děti, ale taky možná i tou dobou, kdy byli lidi zvyklí na jednodušší humor. Vem si třeba "úspěšné" komedie typu Slunce seno. Řekl bych, že dnešní divák už má své nároky trošku jinde a už by to tolik neocenil. To už narážím i na humor z Poldy nebo Horkého léta.

Zajímavým příkladem je pak i Agent Mlíčňák v překladu od Andreje Anastasova. Když jsem to hrál na základce, tak mi to přišlo děsně vtipný. Když jsem si to zahrál loni v angličtině, tak jsem zjistil, že ty pro mě již nevtipné hlášky vlastně vůbec nejsou z pera autorů hry, ale právě od Andreje.
@90210 (03.09.2021 14:04): já jsem se třeba s kámošem k Dračí historii dostal asi v osmi letech a pamatuju si, že jsme se smáli hodně. Ať už lenoch s koblihama, lítající židle nebo vzrostlý topol. To si pamatuju dodneška
Jo, pasáž u lenocha patří k těm lepším, dokonce je v rozhovoru s ním i jeden z mála povedenějších vtipů ohledně jídla létajícího do pusy. Hudební doprovod si už ale nevybavuju, nejspíš mě nijak nezaujal a to ani negativně, ani pozitivně...
Na druhou stranu se mi líbí třeba ta scéna s lenochem - i ta hudba je tam taková tísnivě dobrá :)
strougy: Ted to hraju a musím souhlasit - některé skladby jsou tak hrozné, že mi vyloženě vadí a cuká mi z nich koutek, což se mi snad ještě u žádné hry nestalo :o) Ale i tak to zatím vidím na víc jak 20 %