Dračí Historie

Dragon History

freeware (dříve placená hra)
1995 PC
Dračí historie je klasická česká adventura z poloviny devadesátých let, kterou má na svědomí parta středoškoláků z Brna pod pseudonymem NoSense. Jejich kvalit si všiml Petr Vochozka, slovo dalo slovo a distributor byl na světě. Hra pojednává o dračí rodince a malém dráčkovi jménem Bert, který se vydá do světa hledat svého zmizelého otce a napravit škody, které způsobila kouzelná hůlka Evelýna. S Bertem projdete okolo čtyřiceti lokací a vyřešíte spousty úkolů, než dorazíte do cíle. Hra na svou dobu vynikala příjemnou kreslenou grafikou a humornými dialogy a protože byla celkem jednoduchá, byla vhodná i pro mladší hráče.

Dračí historie byla vůbec první hra, která byla kompletně namluvena a distribuována na CD. Díky tomuto technologickému "zázraku" o ni byl vcelku velký zájem a prodalo se okolo sedmi tisíc kopií, což na tehdejší dobu bylo pořádné číslo.

A jak už je u těchto her zvykem, můžete si ji dnes zcela legálně zdarma zahrát, byla totiž uvolněna ke stažení.

Dračí historie představuje relikt doby, kdy tvůrci z našich končin tvořily bez patřičného zázemí hry z čistého nadšení a dle toho to většinou taky vypadalo. Ať už si člověk vybere jakýkoli herní aspekt, technickým zpracováním počínaje a hratelností konče, vždy bude DH pozadu i za staršími představiteli adventurního žánru. I přes pokus vykřesat v sobě trochu toho nacionálního cítění musím tak chtě nechtě tento pokus označit za zapomenutíhodný a krátkým vylíčením herních peripetií, kterými jsem během jednoho dne hraní prošel, varovat případné potencionální hráče.

Jak je v popisu zmíněno, hráč se ujme role malého dráčka a v jeho kůži se pokusí jednak nalézt ztraceného otce, který zmizel neznámo kam, jednak musí potrestat zlotřilou kouzelnou hůlku, která se z nudy rozhodla ovládnout svět a Berta si původně vybrala za spolupracovníka. Ve výsledku ovšem hráč plní jednotlivé, na hlavní dějové linie nenavazující úkoly jaké představuje oprava stroje na házení buchet lenochovi do pusy či léčení šipkovníku a samotný příběh se tak s výjimkou úvodní animace a minima lokací vůbec nedostane na přetřes. Což by samo o sobě na škodu nebylo, jelikož hry tohoto typu nestojí na propracované zápletce, nýbrž zejména na humoru plynoucího z vtipného používání předmětů, jejich popisu a zejména v dialozích s ostatními postavami. Ovšem zde nastává hlavní kámen úrazu.

Hra prostě přes veškerou snahu autorů není vtipná. Ano, je zřejmé, že autoři znají jako každý správný Čech pohádky a orientují se v jejich stereotypech, ale k čemu jim to je, když to neumí zajímavě využít? Křečovitá snaha o rozesmání hráče každou pronesenou větou, každým popisem předmětu či vlastně libovolnou interakcí s prostředím se mění postupem času v křeč a nakonec dospěje do bodu, nutícího mě při představě dalšího rádobyvtipného řádku textu k trpitelským povzdechům a touze po záverečné animaci. K té naštěstí není až tak těžké se dopracovat, neboť samotná hra je krátká až běda a těch několik zákysů, které díky nelogické aplikaci předmětů zde vyvstanou, se dá naštěstí vyřešit obligátním zkoušením všeho na vše. To zde není tak frustrující jako jinde díky malému počtu předmětů, které má hráč ve všech chvílích u sebe (maximum u mě bylo snad 9 a to pouze po velice krátkou dobu). Závěrečné titulky se pak člověku líbí ani ne kvůli kvalitě, která je kdesi blízko nulové hranice, nýbrž díky pocitu úlevy, že už je konec a je možné bez výčitek svědomí hru smazat z disku a zapomenout.

Krátkou zmínku zaslouží technické zpracování. Ani ne grafika, vypadající celkem zachovale a v rámci hry plně funkční, ale zejména hudba. Ta je totiž hrozná. Několik otravných melodií, každá spjatá s určitou lokací pak vede až k tomu, že jsem měl tendence určitým oblastem se vyhýbat a lézt do nich pouze v případě nutnosti. Spolubydlícího pak dohnala až k mnoha výtkám a poznámkám na adresu mého herního vkusu a nespokojenému bručení si pod vousy až do doby, kdy byla hra vypnuta. Jinak pod ScummVM hra šlape jako hodinky, za celou dobu mi spadla pouze jednou.

Před napsáním komentáře jsem DH ocenil 40%. Byl jsem v tu chvíli nasycen dobrého jídla a pití, s čerstvě udělaným hrnkem kávy a vizí posezení v hospodě s přáteli, které me naštěstí stále ještě za moment čeká. Ovšem káva je vypita, pocit nasycení se pomalu vytrácí a po kratší rekapitulaci herních chyb a pořádného znovuvybavení si utrpení, které pro mě DH představovalo, musím hodnocení razantně snížit. Ne, 40% je prostě moc, polovina bude adekvátní. A to jsem ještě dnes velmi milosrdný...
Dračí historie vešla, jak už se ostatně píše v popisku, do historie českých her jako první kompletně namluvená a distribuovaná na CD. Při pohledu zpět se dá říct, že je to první hra, za kterou se nemusí naše republika stydět. Jde o dle mého názoru organické spojení pohádkové a humorné linie (resp. zakladatelem "pohádkové" linie, následované pak několika málo slabšími kousky jako Swigridova kletba a částečně Gooka). Grafika vypadá k světu, namluvení, přestože se v něm kromě Jana Budaře ještě nevyskytují známější jména - a ostatně ani Budař tehdy nebyl známý) je na velmi slušné úrovni.

Ona pohádkovost trochu klame tělem, neboť dialogy určené spíše odrostlejšímu publiku místy překypují ironickými poznámkami o stávkování či drogách (něco ve smyslu "přestaň chlastat a dej se radši na drogy"), případně "sportovní" rozhovor s trpaslíkem, kterého se chystá sežrat obr. Tato politická nekorektnost však ještě nezachází za hranice toho zprofanovaného "dobrého vkusu" (čehož je příkladem pozdější Léto s Oskarem).

Respekt před autory, kteří nejenom uvolnili hru k volnému užití, ale ještě ji doladili tak, aby byla možné ji spusit pod SCUMMVM (a nemluvě o přípravě anglické a německé textové verze). Zcela stabilní to není, občas mi hra spadla a jindy se zase místo přesunu do další lokace objevila mapa, ale to se dá překonat.

Malou výhradu bych měl k ovládání - předměty se používají pravým tlačítkem, což je poněkud nezvyk.
A opět vidím ve videích odkaz na můj videonávod .... jsem rád, že mně na tento web tak přidáváte, rád dělám videa ze starých, či vzácnějších her.

A teď k hodnocení hry - Jsem milovníkem adventur a nemám skoro co vyčíst. Co bych asi nejvíce podotknul - při novém hraní jsem pochopil (tedy až v dospělosti) spoustu vtipů a "gagů", kterých jsem si v dětství nevšiml (začátek s Hadem a Ptákem, Obr trpaslíkožrout .... ) .... grafika kreslená mým oblíbeným stylem (pro mně plus), dvojsečný humor (Trol :D ), vynikající hratelnost, vydrží na dlouho, poměrně velká výzva přijít na některé hádanky (pro mně vždy plus, rád namáhám mozek, obláště nad něčím tak fantaskním), občas mi vadilo menu hry a inventáře (je neintuitivní), hudba výborná, dabing skvělý (Vííííítr :) ). Vše samozřejmě porovnávám s přihlédnutím na dobu, nesrovnávám s moderními hrami (moderní grafika apodobně ...)

Pro: Humor, Originální děj, Grafika, Hudba

Proti: Neintuitivní rozhraní (inventář, menu)

Dračí Historie je jedna z prvních opravdových her kterou jsem hrál či na kterou si vzpomínám. Hru začínáte s malým drakem jménem Bert s kterým se vydáváte do světa hledat svého zmizelého otce. Ve hře najdete na různé zajímavé postavy s kterýmí povedete dialogy které jsou nadabovány v češtine (údajně první česky dabovaná hra), projdete spoustu lokací a budete plnit mnoho úkolů. Grafika je 2d malovaná a i když to dneska už nic moc extra nevypadá, mě se před 10lety líbíla. K příběhu se moc zmiňovat nebudu jelikož za tu dobu si z něj nepamatuji skoro nic, jakmile jsi ji ale znova zahraju, což bude doufám brzo, tak komentář ještě trochu upravím.

Pro: Český dabing, grafika

Proti: Hm, tohle bych u některých her zakázal

Draci historie byla super. Sice az smesne jednoducha, ale graficky i pribehove se mi libila a hlavne v dobe, kdy jsem ji hral toho moc jineo nebylo (resp. mi to neutah pocitac). Kdyz jsem tenkrat ve Score videl, ze plna verze ma snad pul giga, nemohl jsem tomu uverit. Je to tak, namluvena verze se distribuovala na CD a jen malokdo si tenhle zazrak mohl doprat :-).

Pro: Grafika, hratelnost, tehdy namluveni.

Proti: Az smesne jednoduche,