Tulareanus: Klobouk dolu pred zpusobem Tve argumentace, ma to logiku a nikdo zde ti vlastne nic nevyvratilm opakuji furt to same..Mineni hlavniho proudu ale presto tezko zmenis. Ja to uz vzdal pred x lety a obcas si jen rejpnu. To same s tim pripitomelym zanrem "akcni rpg", uz jen z te kombinace se mi delaji osypky. Ale je to fakt marnej boj.
@konvice (15.05.2012 02:11): Pokiaľ chceš vážne podhodnocovať hru podľa x-tej nezmyselnej debaty o tom, do akého žánru patrí a nie podľa toho ako ťa baví, tak sa potom sa tvoj rovnako nezmyselný názor nedá brať ako relevantný a nič iné ako mínus si z princípu nezaslúži. Ak sa týmto pokúšaš o demonštratívnu kritiku, na to úplne stačí aj samotný komentár.
@Tulareanus (15.05.2012 00:09): Ty 4 věci dohromady podle mňa dělajů ze hry RPG. A nezlob sa na mňa, ale to že existovaly nebo neexistovaly čarodějnice byla buď pravda nebo lež, ale my sa tady bavíme o nečem co nemá pevně stanovené definice. Pojem akční RPG je v herním světě běžně používaný, to že ho ty a konvica neuznáváte je jaksi enom váš problém.

Znovu ti opakuju že tady néni žádná vědecká obec kerá by sjednotila terminologiju (ty a konvice nejste vědecká obec :D :D :D). Ty přijdeš s definiců RPG a nekdo jiný přijde s jinů.

@konvice (15.05.2012 01:26): Ty rozdíly tam byly vypsané omg :D battlefield ani WoT nemajů příběh ani questy a RPG prvky sů tam zastůpené výrazně míň. Lara croft je zase havně o hopsání a boji a veškeré RPG prvky má opravdu enom jako doplněk. Je to hra na prsatů archeoložku ne na hrdinu.

Toto je případ tvojí ignorance já jsem enom nastínil cesty kerýma sa možeš vydat netvrdil jsem že to bude přímo jedna z těch keré jsem vyjmenoval viz poslední nebo.

@konvice (15.05.2012 02:46): Toto taky řekl bych. Už jsem ti ty rozdíly vypsal a taky napsal, že MaB je RPG, ale ty pořád tvrdíš, že je to to samé. :-)
@konvice (15.05.2012 02:33): Neměl bys hru ohodnotit podle toho, jak tě bavila a ne podle toho, do jaký škatulky ji někdo hodil? Mě třeba bavil Stalker a dal bych mu stejný hodnocení, i kdybyste ho hodili do adventur...
@Tulareanus (15.05.2012 02:03): Abych to nejak jednoduse shrnul, protoze tolik slovenstiny uz nezvladam moc dobre: Neakceptuju jednoznacnou obecnou definici podstaty rpg, pri nejmensim ne tu tvoji. Diablo popisovane jako RPG je bezny jev, zaroven funkcni, a tudiz validni. Z praktickeho hlediska tudiz minimalne z jednoho validniho pohledu Diablo je RPG. A rajce zelenina.

Tvuj pohled na vec muze a nemusi byt validni, a tudiz z jineho pohledu spravny, ale me je to v podstate jedno. Nicmene pokud je v rozporu s tim vyse zminenym, nemuze byt absolutne spravny.
@Tulareanus (15.05.2012 02:55): Dobrá, já si prostuduju ty odborné zdroje, které jsi sem postnul a pak se vrátím a zkonvertuju Tě drtivými argumenty, protože to jsou Tebou navržené prameny a tudíž je nebudeš moci vyvracet. Dost se na to těším, protože ti, kteří obrátí, jsou pak většinou nejhorlivějšími zastánci...:-D
@Abel (15.05.2012 02:40): Pozor, ty sa ma nesnažíš presvedčiť, resp. nepoužívaš k tomu žiadne presvedčovacie prostriedky tzn. neargumentuješ a ani sa ma nesnažíš nejak kúpiť na svoju stranu.:D
@Tulareanus (15.05.2012 02:26): Mně ani tak o princip nejde - je mi jedno, kam Diablo kdo zařazuje. Jen mě doopravdy překvapilo, že ho vůbec někdo jako RPG zpochybňuje - D1 jsem hrál poprvé, když mi bylo jedenáct a tehdy jsem se s terminologií a teorií her teprve seznamoval. Viděl jsem jej u několika spolužáků a ti říkali, že hrají RPG Diablo, stejně jsem si pak přečetl recenzi ve Score na RPG Diablo a už 15 let o něm tak všichni mluví. A čím to, že názor většiny nemůže být směrodatný - o tom je demokracie, vláda většiny (Diablo je RPG) při ochraně menšin (Say, Tulareanus - Diablo je akční hra). Nikdo tu nikoho za jeho názor neperzekuuje jako ve středověku, maximálně se Tě snaží přesvědčit v rámci dialogu o opaku.
@Psyx (15.05.2012 02:30): není rpg, rozhodnutí samozřejmě jsem ale akceptoval a podle toho tedy přehodnotil i hodnocení diabla v souladu s jeho hutnou konkurencí, líbí se mi Psyxi že zminuješ zrovna BG a Fallouti, hrál si, respektive četl jsi i o jiných rpg? :D
Editaci žánru z RPG na akční arkádu s prvky RPG jsem zamítl z důvodu:

"RPG je široký pojem, a i když na hraně, Diablo se dá do této kolonky zařadit. Většinou se řadí do akčních RPG, jenže na DH nemáme RPG podžánry, akorát by v nich byl guláš, tak se holt musí Fallouti a Baldur's Gate s Diablem o žánr podělit."

Plus: Bezvýsledných a hlavně únavných diskuzí, jestli Diablo řadit do RPG či nikoliv, tu už bylo habakuk. Není důvod měnit dříve zvolený žánr.
@Abel (15.05.2012 02:22): TO NENÍ PRAVDA! TAKOVÁ SVATOKRÁDEŽ PŘEKROUCENÍ SVATÉHO PÍSMA! Bůh měl anděly takže i dabel drel jak mezek a bůh hrál rpg hry, dáběl poznal čistou akci/praxi a proto je diablo ačkní hra nikoliv rpg!
@Abel (15.05.2012 02:18): Mne ide o ten princíp - mať podklady, logiku argumentov, na ktorej vystaviam svoj názor. Na druhej strane myslieť si, že mám pravdu len preto, že si myslím, že by som sa proste nemýlil alebo preto, lebo si to myslia aj druhí váhu nemá. Názor môže mať naozaj každý na všetko, ale na čom by stála tá váha, o čo by sa ten názor vlastne opieral, aby bol uveriteľný? Aby vôbec mohol byť správny?

Ja hlavne nechápem ten problém s tým, že to "just musí byť RPG", ešte keď je to diametrálne odlišné od iných rpg, ktoré sa hrajú úplne inak a toto sa hrá až priveľmi ako akcia. Jednotka mi síce nejak nesadla, ale Diablo II mám veľmi rád a prešiel som ho niekoľkokrát- to aby si si nemyslel, že som nejaký hater Diabla ako takého.
@Abel (15.05.2012 02:12): Prosím? APEL NA LOGIKU je argument porazených? Dal som tu TONU argumentov, ani jeden jediný si mi nevyvrátil a ešte ten, ktorý vyvracal diablo ako rpg si mi potvrdil, bez toho, aby si uznal, že to nie je rpg. Neviem kto je tu porazený, ale ja určite nie.

A tvoje tvrdenie, že "v tomhle případě ji prostě má." nemá žiadnu váhu. :)
@konvice (15.05.2012 01:59): Ale ne, pardon - Konvice už přestoupil na naši víru. Vítej bratře a přijmi místo:-)
Teď vážně - za koment jsem Ti dal plus, protože Diablo označuješ za špatné RPG a s tím nemám problém, je to Tvůj názor. Diablo ale prostě je RPG.
@Abel (15.05.2012 02:02): Vieš, že v stredoveku boli doby, kde menej ako traja ľudia verili, že človek, ktorého označila inkvizícia nebol čarodejnicou? :) Je absurdné myslieť si, že pravda je automaticky vo väčšine. Alebo keď Galileo Galilei povedal, že Zem je guľatá? Prípadne keď Kopernikus predniesol svoju heliocentrickú tézu? Alebo keď Dimitrij Mendelejev vymyslel periodickú tabuľku prvkov, ktorá fungovala na princípe, že každý ďalší prvok má vyššiu atómovú hmotnosť?
Podľa tvojich predpokladov by aj najpopulárnejšie filmy/hudba/hry boli najlepšími, pretože väčšina má pravdu. :)
@pipboy (15.05.2012 01:27): Fantasy setting nie je žánrovým prvkom, príbeh nie je žánrovým prvkom, štatistiky sú.

"A vskutku, objektivni definici toho, co je a neni rpg, odmitam." // Presne tak, subjektívne odmietaš bez toho, aby si ponúkol východisko.

"Mozna pro me naplnovani co nejvic parametru neni v otazce veci stezejni?" // Čiže koláč s citrónovou plnkou a piatimi jahodami navrchu je jahodový koláč, pretože máš rád tie jahody - fuck logic.

"Diablo naplnuje pro me nejdulezitejsi aspekt rpg, tj. vyvoj postavy dulezity pro postup hrou." Vieš o tom, že toto je z tvojej strany pokus o definíciu, hoci definovanie ako také odmietaš a k tomu svojmu nepredkladáš žiadne podklady?
Setting fakt nie je žánrový prvok, sú fantasy stratégie, fantasy adventúry, fantasy akčné hry, dokonca fantasy športy a FPS. Ako sa quest odlišuje od misie v stratégii alebo v akčnej hre? Inventár s použiteľnými predmetmi majú aj adventúry, ber to tak, že tam tie predmety majú taktiež špecifický účel ako v RPG brnenie či zbraň, len sú používané menej často a väčšinou jednorázovo. Základ je ale v tom, koľko RPG vlastností vlastne Diablo nemá - dialógy, nelinearita, roleplaying postavy a s tým súvisiace rozhodovanie, nebojová náplň a riešenie úloh (napr. logické hádanky, či pasce), taktické prvky boja (čím by sa vlastne tiež malo odlišovať od akčných hier). Ono nielen Fallout Tactics je taktické, veď každá hra, kde nezáleží len na tom equipnúť najsilnejšiu zbraň/použiť najsilnejšiu abilitu/kúzlo a dobre namieriť je v určitej mere taktická, čo sa týka boja.

Lenže pochybovať neznamená neveriť, ale klásť si logickú otázku, ktorej odpoveď nie je v súlade s predkladanou tézou. Ja som narážal na to, že ľudia skrátka veria tomu, čo je "pre nich dobré". Viz. rôzne televízne show a nulová sebareflexia, bulvár a koľko ľudí tomu verí. Prípadne ako sa ľudia urazia ak im povieš pravdu a ako funguje diplomacia, ako pokrytecké klamstvá pre dobré udržanie vzťahov etc...
Číže ak sú ti predpoklady mojej logiky v niečom nefunkčné, treba predložiť niečo, čo na to poukáže než ich len popierať.
Ad genocída a komunizmus - slovíčkarenie stranov, narážal som čiste na to, že veľakrát ľudia odmietajú prijať dôsledky rôznych činov, ktoré majú pred očami. Problém komunizmu ako filozofie by bolo riešiť na dlho, ale jej najväčší nedostatok spočíva v tom ,že zabúda na ľudský charakter. :) + klasický príklad "férovosti" komunizmu, ktorý koloval aj po internete: viacero žiakov napíše písomku, niektorí sa učili dlho, iní vôbec, učiteľ zo všetkých známok nakoniec spraví priemer a všetci dostanú to isté. To je ten tvoj antagonizovaný komunizmus. Keďže človek ako bytosť má rôzny level (:D) schopností a predispozícii a ľudia si nikdy neboli ani nebudú rovní (nemyslím majetkovo, či spoločenským statusom), je komunizmus neakceptovateľná forma - keby boli ľudia schopnosťami ako inteligencia, fyzická predispozícia, atď...rovnako, potom by sa dalo o tom uvažovať, nehovoriac o tom, ako veľmi by sa celkovo muselo zmeniť sociálne zázemie a určíti ľudia by do toho nemuseli investovať vôbec a iní zas priveľa (čo je v podstate ten príklad so známkami), ale naspäť k téme...

Konsenzus širokej verejnosti nemá žiadnu úroveň. Ak ti ľudia po opýtaní začnú rozprávať, že "Beethoven bol ten pes", pretože sú to absolútni burani, vieš kde je tá váha. Problém širokej verejnosti je to, že je laická. Žijeme v dobe, keď nikto nemôže vedieť všetko, za to takmer každý má názor na všetko bez ohľadu čo o danej veci vie. To hromadne diskredituje takéto názory, hoci sú ľudia, ktorí sú hrdí na to, že majú názor, hoci o danej téme nič nevedia. Kredibilita spočíva v názoroch ľudí, ktorí majú daný subjekt nielen zanalyzovaný a preštudovaný, ale ak sa dá, majú i empirické skúsenosti. Je logické, že človek čo vie o danom subjekte viac, bude mať oveľa relevantnejší názor než človek, ktorý o tom vie málo alebo nič.
"Pokud totiz ten prvni s sebou nenese nejake neprijemne prakticke nasledky, tak je uplne jedno,"// "Nijaké nepríjemné pratické následky" nenesie ani úspešná lúpež, prípadne neodhalená lož, čiže toto tvrdenie je hlúposť z hľadiska argumentácie.

"Ze Diablo ma vela spolecneho se svymi predchudci relativne vzato zas tak moc lidi netvrdi. Ja tam vidim" // toto je presne to, čo som písal vyššie, dôraz na "ja tam vidim". Koľko z tých hier si mal pustených, prípadne si videl niekde ako fungujú, či si prečítal aké tam boli herné mechanizmy a ako fungovali? Pokiaľ nemáš dostatok informácii ohľadom daných záležitostí, ťažko si uvedomíš paralelu k Diablu.
A jéje, tak teď jsem se zasmál - v online reportáži k vydání Diabla 3 se na eurogameru zdůvodňuje hojná účast půlnočního releasu větou: "Jsme holt národ rpgčkářů." Tak už ani na tak velkém herním portálu nevědí, že Diablo není RPG.....:-D
@Tulareanus (14.05.2012 23:49):
Diablo je jednoduse svym fantasy settingem, pribehem a radou statistik prilis podobne klasickym rpg, nez necemu jinemu podobne obecnemu, nez aby nemohlo uspet (repektive neuspelo) s oznacenim akcni rpg :)

A vskutku, objektivni definici toho, co je a neni rpg, odmitam. Dokonce ani netvrdim ze Diablo redefinovalo zanr- Kdyz uz, tak vytvorilo novou prichut.

"Ak hra napĺňa menej parametrov, prečo by nemala patriť k niečomu, kde ich logicky napĺňa viac?" // Mozna pro me naplnovani co nejvic parametru neni v otazce veci stezejni? Diablo naplnuje pro me nejdulezitejsi aspekt rpg, tj. vyvoj postavy dulezity pro postup hrou. Setting, questy, inventar se zbranema a vybavou postavy - vsecko pomerne typicky (nerikam exkluzivni, ale rozhodne typicky) rpg prvky, takze nevim proc bych tomu mel rikat jinak. Ze tam nejsou dialogy? Rozhodovani? To jsou pro me dalsi veci, ktere rpg mit muze (a stejne tak je muze mit treba nerpg outcast) a takova rpg povazuju za "klasicka". Stejne tak za (akcni) rpg povazuju diablo, nebo (takticke rpg) fallout tactics, nebo (dungeon crawler) legend of grimrock.

Ano, "vždy sa nájde niekto, kto bude zpochybňovať i tú najnezpochybniteľnejšiu vec". A je to tak dobre. Otazkou je, kdo ho bude poslouchat. Me tvoje argumenty prijdou logicke prave tak asi pro tebe. Tvoje fundamentalni predpoklady, na kterych logika tech arguemtnu stoji, totiz mimo tebe samotneho zas az tak fundamentalni nejsou.
(Btw ja treba u zidovsky genocidy nebyl a skutecnost ze popirani je postavene mimo zakon me moc duverou nenapnuje. Stejne tak "zlociny komunismu" vnimam spis jako zlociny komunistu a antagonizaci samotne myslenky komunismu nebo obecne dnesnich komunistu nevnimam zrovna pozitivne.)

Ze Diablo ma vela spolecneho se svymi predchudci relativne vzato zas tak moc lidi netvrdi. Ja tam vidim spolecne jen naprosto zakladni mechanismy a rek bych ze Diablo se ma k Rogue asi jako Virtua Tennis 3 k Pongu.

Kazdopadne konsensus siroke verejnosti ma vetsi vahu nez ten odborne verejnosti. Pokud totiz ten prvni s sebou nenese nejake neprijemne prakticke nasledky, tak je uplne jedno, ze odborna verejnost to vidi jinak a nazor siroke verejnosti je daleko praktictejsi. Pokud nejake neprijemne nasledky nese, opravi se sam. A protoze to, jestli Diablo je nebo neni RPG. je ve vysledku uplne jedno, muzu s klidem rict, ze Diablo rpg je, kis kis, hec hec :P
@Matthew.J (14.05.2012 23:50): Áno, akčné rpg neexistuje, už len samotný termín je oxymoron.

Tá vedecká obec tu je, nižšie som Abelovi dokonca hádzal link na literatúru. To že ty o tom nevieš, neznamená, že to neexistuje. :) A bussinessmeni ani novinári to nedefinovali, to vážne nie, ber ohľad na to, že ani bežní hráči nemali také slovo, kým nebol internet. Základ pochádza od vývojárov a od toho, ktorými nehernými zdrojmi sa pri vytváraní danej hry inšpirovali. Nehovoriac o tom, že žáner svojim názvom vlastne opisuje, čo sa v hre odohráva a už to samo o sebe je dosť prísne kritérium pre definíciu.

A teraz zareagujem na to, čo si písal Konvici, pretože sú to blbosti:
1. Fantasy svet je setting, lore je obohatenie pozadia. Aj Half-life má lore. Stalker má svoj Lore. GTA má svoje fiktívne univerzum. Warcraft ako RTS má svoje lore. Dokonca aj The Longest Journey ako adventure má svoje lore. Mechwarrior sú simulátory, ktoré majú svoje lore. Lore je príbehové pozadie, nie žánrový prvok
2. Príbeh má každá príbehová hra. Je absurdné prisudzovať to konkrétnemu žánru. Dnes má príbeh i Need for Speed.
3. V adventúrach nedostávajú postavy úlohy od NPC? V FPS či inej akčnej hre ťa nepošle postava niekam, aby si posunul príbeh, či niečo splnil? Mimochodom v starých dungeonoch si žiadne úlohy od NPC nedostával. Sú RPG kde sa ti úlohy len zapíšu do diára bez nejakého kontaktu s NPC. :)
4. vývoj postavy - jeden jediný RPG prvok
@konvice (14.05.2012 23:06): Lesti si myslíš že caps lock dodá tvojím slovom váhu tak ti teď asi vezmu iluze. Nedodá.

Diablo je hra na hrdiny (teda na hrdinu).
(1)Odehrává sa ve fantasy světě kerý má lore podklady (já vím při vydání prvního Diabla byly relativně skromné, viz manuál) a (2)příběh. (3)Postava dostává úkoly od NPC(D1 jsem nehrál, ale předpokládám, že to budů úkoly likvidačního typu - zabij bossa) a (4)vývoj postavy je mnohem rozvinutější než u world of tanks battlefieldu nebo lary croft, kde působí jako doplněk/spestření.

Tady máš 4 odlišnosti mezi diablem a těma NAPROSTO TOTOŽNÝMA (chtěl jsem si to taky zkusit :-) ) hrama a taky je to o 4 víc než kurevsky málo.

Ale předpokládám, že to budeš ignorovat, napíšeš že to přeca nejsů RPG prvky a pojedme zase dokola (po 5. nebo po vícté já jsem sa zatím zapojil poprvní), překrůtíš to, přejdeš k urážkám nebo přijdeš s trollovací metodů kerá mňa momentálně nenapadla.

A ani potom nebude platit že RPG standardy sů to za co jich považuješ ty a že RPG je buď čistokrevné RPG nebo úplně neco jiného. Herní žánry tak jak jich chápe většina lidí sa prolínajů.

@Tulareanus (14.05.2012 23:49): Nevím lesti ťa chápu správně, ale podle tebe nic jako akční rpg neexistuje?

A mluvit v sůvislosti s herníma žánrama o definicách je směšné. Označení herních žánrů vznikly samovolně (od byznysmenů hráčů a novinářů) a néni tu žádná vědecká obec kerá by sjednotila terminologiju :D myslím, že aj o tom pipboy psal.
Nech nikto nikdy za mňa na nič neodpovedá! Ďakujem. :X

@pipboy (14.05.2012 21:53): Ak má niečo v sebe silnejšie vlastnosti akcie než RPG, tak by to logicky mala byť akcia s prvkami RPG, pretože akčná zložka tam dominuje. Ak dominuje RPG a akčná zložka je tam druhotne zastúpená, tak je to proste RPG bez prívlastkov, lebo akcia je súčasťou tohto žánra. Ak si spravíš citrónovú tortu a dáš navrch trebárs 5 jahôd, tak to nebude jahodová torta, ale citrónová torta s jahodami. Veď LOGICKY, ak sa hra z väčšej časti zameriava na akciu, než čokoľvek inéasi bude toho žánru, no nie? Či ideme ešte spochybňovať to, že je tam viac akcie než čohokoľvek iného?

"Ad starsi definice - Jsou snad podlozene necim nezpochybnitelnym, co by mi jako cloveku, ktery Diablo povazuje za rpg branilo je odmitnout? Tim spis pokud jsou z doby preddiablovske?" // Nepripadá ti to tak, že jediný spôsob ako považovať diablo za RPG je odmietané definícii? Vtip je v tom, že ak by si chcel tvrdiť, že diablo redefinovalo žáner, tak by tam evidentne muselo pridať niečo naviac, lenže diablo ako sám píšeš nenapĺňa väčšinu aspektov (kde je napríklad roleplay a rozhodovanie? veď to je tá prvotná definícia rpg, nie, že si pozbieram itemy a hurá do boja). Ak hra napĺňa menej parametrov, prečo by nemala patriť k niečomu, kde ich logicky napĺňa viac? Nezpochybniteľnosť je relatívna v tom, že vždy sa nájde niekto, kto bude zpochybňovať i tú najnezpochybniteľnejšiu vec, od toho, že sa nájdu osoby, ktoré popierajú židovskú genocídu alebo to čo napáchal komunizmus cez oveľa banálnejšie a triviálnejšie veci. Preto je to celé iba o tom, či ťa zaujíma logika argumentov alebo to, že ti niekto "napadá" tvoje predstavy o niečom.

A ne, ty hry co byly inspiraci pro Diablo toho podle me zas az tak moc spolecnyho nemaj, jakkoliv casto slycham opak.// a máš aj nejaký argument prečo nie, či predkladáš len nepodložený názor? Na jednej strane tvrdíš, že si rád, že niečo tak je, lebo to tvrdí veľa ľudí (že je diablo rpg), ale ak veľa ľudí tvrdí, že to má veľa spoločné so svojimi predchodcami, tak to popieraš? Nie je toto tak trochu pokrytectvo?
Rika snad nekdo, ze je Diablo *typicke* rpg? // Žiadne RPG v dnešnej dobe nie je typické v klasickom slova zmysle, ale sú RPG preto, lebo majú dostatok parametrov vychádzajúcich zo základných cieľov RPG hry a to prevzanie a vytváranie rolí a interagovanie s prostredím tak, aby to malo dopad nielen na to prostredie, ale i na charakter postavy/postáv. Ak sa Diablo tomuto vymyká a nemá v sebe paralely na definície a tituly, ktoré vyšli pred ním v rámci RPG žánra, ako môže do tohto žánra patriť? Inak povedané, ak nenaväzuje Diablo vôbec na RPG, ktoré vyšli pred ním, čiže nemá v sebe "gény svojich predkov", ako môže byť vôbec v tom príbuzenskom zväzku?

Čo sa týka zeleniny a ovocie, ide o to, že biologická terminológia vychádza z toho, že jednotlivé rastliny sú delené do zeleniny (základom je jednoročnosť-dvojročnosť rastliny) a ovocia (dlhožijúce rastliny, drevnateľosť - dreviny) na základe svojich vlastností, zatiaľ čo nejaký pojem zelenina/ovocie u laickej verejnosti nie je nič iné ako vec zvyku, bez ohľadu na nejakú logiku. Žiaden kulinársky termín na to neexistuje, je to skôr hoax, čosi ako tvrdenie, že pštros pchá hlavu do piesku, hoci žiaden pštros to nikdy nerobí. s Diablom je to vtomto podobne, ľudia si to tak zvykli volať a nezaujíma ich, či je to logickou (vedeckou-analytickou) metodikou správne, proste sú zvyknutí a zvyšok ich netrápi. A celkovo z tejto diskusie mám rovnaký pocit. Je pravda, že som to nečítal celé, len teba a Abela, ale ani jeden vlastne nepredložil nejaké argumenty, styčné plochy s RPG, len staviate na tom, že vám taká hra stačí ako RPG a že verejnosť to má za akčné RPG, tak to máte aj vy za akčné RPG a podobné veci. Je to ako držať sa zubami nehtami svojho len preto, že nemám ako logicky podoprieť, že to tak naozaj je. Je to pohodlnosť.
@pipboy (14.05.2012 21:53): Dovolím si odpovědět za Tulareanuse na část tvých otázek

"Ad starsi definice - Jsou snad podlozene necim nezpochybnitelnym, co by mi jako cloveku, ktery Diablo povazuje za rpg branilo je odmitnout? Tim spis pokud jsou z doby preddiablovske? Coz znamena znacne zastarale a svou podstatou Diablo neberouci v uvahu?" Takže rád odpovím nejsou zastaralé, protože i současné rpg hry naplňují standardy RPG, tudíž jsou stále platné a fungují. Turealus chtěl jen říct že přízvisko "akční" je naprosto zbytečně bud se totiž jedná o rpg hru se vším všudy nebo nikoliv, jak je tomu v případě dia. Diablo nenaplňuje standardy rpg, dvojka dle mého názoru taky ne(ale zde už by se dalo vážněji polemizovat), a trojka(s automatickým vývojem postavy) ještě uvidíme.
V čem diablo tak vyjímečné od ostatních akčních her s prg prvky, že se jedná o samostné rpg? Odpověď je zřejmá, ničím. Zastánci rpg dia nemáte jediný argument krom toho "máš tam zkušenosti a skill tree!" to je na rpg kurva málo! Jestli že je podle tebe Diablo rpg, musí tím být i mount and blade, battlefield for free, worlds of tank, protože mají rysy rpg naprosto totožné s diablem(NAPROSTO TOTOŽNÉ!) a přesto zastánci dia rpg řeknou, nejsou rpg hrami. Z toho tedy logicky vyplývá vaše zaujatost, nelogičnost a protěžování vašich fátim.
@Tulareanus (14.05.2012 20:34): Ze akcni rpg je picovina? A nenapadlo te ze se tomu tak rika kvuli uzkymu zamereni na akci a ne proto ze tam vubec nejaka akce je? Nebo takove volnomyslenkarstvi se nam uz do kramu nehodi?
Ad starsi definice - Jsou snad podlozene necim nezpochybnitelnym, co by mi jako cloveku, ktery Diablo povazuje za rpg branilo je odmitnout? Tim spis pokud jsou z doby preddiablovske? Coz znamena znacne zastarale a svou podstatou Diablo neberouci v uvahu? (A ne, ty hry co byly inspiraci pro Diablo toho podle me zas az tak moc spolecnyho nemaj, jakkoliv casto slycham opak.) Ze Diablo nema velkou cast typickych rpg prvku? Rika snad nekdo, ze je Diablo *typicke* rpg?
Ovoce a zelenia jsou v botanice jasne vyhranene pojmy a stejne si nekdo dal tu praci "vymyslet" jim kulinarsky vyznam, aby si lidi nemuseli priapdat blbe kdyz reknou ze rajce je zelenina. Takze jo, zalezi jak lidi vecem rikaj. Ostatne myslim uze pojmy ovoce a zelenina existujou o neco dyl nez biologie. A myslim ze RPG zanr je mnohem volneji "definovany", natoz pak cimkoliv, co by melo byt zlomek uznavanosti konsensu biologicke vedecke obce.
@Bodkin (14.05.2012 21:31): mno přeci není, máš tam expy? máš, máš tam zbraně? máš, máš tam dovednosti máš, takže je to čistokrevné akční rpg(a to podle všech, kteří jsou zastánci toho že diablo je rpg)