Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Diablo

81

Zajímavosti

Vývoj

Ve hře měl být časový limit během kterého se měl hráč dostat k Diablovi. Pokud se to nepodařilo, boss by se stal silnějším.
David Brevik pojmenoval hru podle hory Mt. Diablo v Californii, kde žil a studoval. V té době neuměl španělsky, ale když zjistil význam slova, připadalo mu dobré toto jméno pro hlavního nepřítele a hru využít.
Diablo je první Blizzardovskou hrou se spuštěnou službou Battle net.
Soutěžilo se o 100 dolarů v tom, kdo jako první zabije Diabla a dokončí hru. Jednalo se o test herní doby a tato výhra byla nemalá částka.
Izometrický formát hry byl silně inspirován X-Comem.
Na hru byl k dispozici rozpočet 300k dolarů, to znamená, že každý dostával měsíčně přibližně 1k, což celé dohromady považuje David Brevik za špatné rozhodnutí.

Příběh

Hardware

Minimální požadavky:
Pentium 60MHz
8mb RAM
4x CD-ROM mechanika
Zvuková a grafická karta SVGA

Easter eggy

Při vstupu do 16. úrovně se ozve temné zaříkávání, které nedává smysl. Pokud se ale přehraje pozpátku, slovům je najednou rozumět: "Eat your vegetables and brush after every meal." Tedy: "Jezte zeleninu a čistěte si zuby po každém jídle."

Youtube
Opakované klikání na krávy ve vesnici vede k různým komentářům hlavní postavy, například "Hey! I'm no milkmaid." Po vydání hry se objevily fámy o tajném kravím levelu, do kterého se údajně dalo dostat opakovaným klikáním na jednu z krav. V pozdější hře od firmy Blizzard Entertainment, prvním díle legendární strategie StarCraft, sloužilo "there is no cow level" jako cheat pro přeskočení mise. Diablo II už skutečně tajný kraví level obsahuje.

Ostatní

Questy v Diablu jsou výjma posledních dvou, v každé hře generovány náhodně. Tudíž aby si je hráč mohl všechny vyzkoušet, musí tuto hru projít vícekrát.

Toto je tabulka se seřazenými questy do jednotlivých skupin, čislo na konci řádku určuje počet úkolů ze skupiny, které se objevují ve hře zaráz. Jejich kombinace je tak čistě náhodná.

Curse of King Leoric, Poisoned Water - 1

The Butcher, Gharbad the Weak, Ogden's - 2

Magic Rock, Chamber of Bones, Valor Armor, Halls of the Blind - 2

Zhar the Mad, The Black Mushroom, Anvil of Fury - 2

Warlord of Blood, Lachdanan - 1
Původně měla existovat pouze jedna hratelná postava, kterou je warrior. Z toho důvodu je warrior jako jediný kanonickou postavou, která prochází příběhem. Ostatní postavy byly přidány až později, ale už bez zakomponování do příběhu.
Doposud se hru podařilo nejrychleji dohrát za 3 minuty a 12 vteřin.
Nejrychlejší dohrání v čase 3 minut, které je zde uvedeno jako zajímavost, je ve skutečnosti exploit. Hru dohrát v takovém čase není možné. Záznam je sestřih nejpříznivěji vygenerovaných náhodných levelů. Autor každý level procházel tolikrát, dokud ho nebyl schopen dokončit v tom nejextrémnějším čase, což samo o sobě muselo vynaložit stovky až tisíce hodin času a úsilí, což je ve své podstatě zajímavost sama o sobě.
Prvotní nápad a představa o Diablu byla ovlivněna hrami The Dungeons of Moria (1983) a Angband (1990). Obě hry jsou roguelike subžánrem RPG založeny na mytologii Pána Prstenů.
Gerald Uelmen, otec tvůrce soundtracku Matt Uelmena, pracoval jako právník na případu O. J. Simpsona.
Na hře původně nepracoval Blizzard, ale vývojářské studio Condor, které Blizzard devět měsíců před vydáním koupil a přejmenoval na Blizzard North.