Diablo Immortal

02.06.2022

free to play

Deset let po vydání Diablo III se fanoušci jedné z nejpopulárnějších herních sérií všech dob dočkali příchodu nového pokračování, tentokrát nesoucím podtitul Immortal.

Děj Diablo Immortal se odehrává v mezidobí mezi druhým a třetím dílem. Hráči tak dostanou možnost prožít události, o nichž se v předchozích hrách zatím pouze hovořilo. Také děj nového pokračování je situován do prokletého světa Sanctuary, přičemž rozloha herní mapy je zde několikanásobně větší než u předchozích dílů série. Větší důraz je kladen na MMO prvky. S ostatními hráči je možné se potkávat v ulicích města Westmarch, známého z datadisku Reaper of Souls. Stejně tak je možné se s nimi utkat v rámci PvP.

Hned od začátku nabídne Diablo Immortal šest rozdílných hratelných postav: Barbar, Wizard, Necromancer, Deamon Hunter, Monk a Crusader. Přidání dalších tvůrci plánují do budoucna. Schopnosti postav je možné upravovat pomocí propracovaného systému, takže každý hráč si bude moci hru užít dle vlastní chuti.

Graficky vychází Diablo Immortal ze třetího dílu, z nějž přebírá výraznou stylizaci, kvůli níž řada hráčů tento díl zavrhla. Hra je v základu free to play, za peníze je možné dokoupit pouze nepovinné bonusy zpestřující hraní.

Diablo Immortal bylo představeno na BlizzConu v roce 2018, kde sklidilo převážně negativní reakce, protože bylo oznámeno pouze pro platformy iOS a Android. V dubnu roku 2022 nicméně vývojáři oznámili, že vyslechli přání hráčů a titul tak bude hratelný i na PC. Dosažený postup hráče je sdílený napříč všemi platformami, stejně tak je možné se prostřednictvím mobilního zařízení připojit ke kamarádům, kteří zrovna hru hrají na počítači. Ovládací schéma PC verze je převzato ze třetího dílu, novinkou v rámci série je nicméně možnost ovládat pohyb postavy nově také pomocí WASD.

https://www.idnes.cz/hry/novinky/diablo- ... 085847_bw-novinky_oz

Zajímavý je poměr útraty peněz ve hře co se týče regionů.

A zde si můžete nasimulovat, kolik by vás přibližně stálo šest legendárních gemů do vašich předmětů. No, nejděte do toho. Minimálně pro ten pocit, že jste mohli mít například zánovní BMW.

@HELLER (20.06.2022 12:41): Co pamatuji, i ve trojce po vydání trvalo než se hráči prokousali na vyšší obtížnosti. Ano, půjde to, ale v DI to bude extrémní několikahodinový dennodenní grind po dobu delší než byla sezóna ve trojce. Osobně jsem zvědavý co bude v DI následovat po konci sezóny.

Deset let po třetím dílu spatřuje světlo světa další hra ze série Diablo nesoucí přídomek Immortal. Hra byla oznámena na podzim roku 2018 a jako vyvíjená původně pouze na mobilní zařízení s Androidem a iOS to zejména od skalních fandů série pěkně schytala. Autoři nakonec vyslyšeli přání PC hráčů a hru vydali i na tuto platformu. Jelikož ale Activision Blizzard provází v posledních letech nevalná, spíš dokonce velmi špatná, pověst, od této hry jsem vůbec nic neočekával.

Dějově je Immortal zasazen deset let po druhém dílu. Setkáte se tedy opět s Decardem Cainem a dalšími starými známými z dvojky. Společnost vám bude dělat tedy například Kashya a Flavie, dvě lučištnice z prvního aktu druhého dílu, které ještě doplní vědma Akara. Stejně tak nepřátelé nebudou žádní novicové, ale známé tváře. Hratelných postav je šest - Barbar, Crusader, Daemon Hunter, Monk, Necromancer a Wizard. Witch Doctor tedy (zatím) chybí. Postavě můžete zvolit mužské nebo ženské pohlaví a opravdu detailně si pohrát s jejím vzhledem. Poté vám nic nebrání se nalodit a vydat se do Worthamu, kde dochází k prvnímu kontaktu se zlem. Na to, že je hra stále ještě v ovetřené betě, se hraje poměrně dobře. Diablo Immortal není žádný hardcore Hack&Slash, kde vás budou mobové drtit jako v Path of Exile. Ze začátku putování příjemně odsýpá a jdete pěkně krok za krokem. Jelikož se ale jedná o hru primárně vyvíjenou na mobily a následně portnutou na PC, je toto vidět na každém kroku. Grafika nevypadá špatně, ale hra běží v nízkém rozlišení bez možnosti si jej navýšit, načítací obrazovky jsou taktéž v nízkém rozlišení a animačky často do hry vstupují společně se zásekem. Vizuál hry vám dává na každém kroku jasně najevou, že toto je primárně hra na mobily. Ať už jen nápisem Tap to Play nebo jednoduchostí herního HUDu, který je navíc až příliš veliký. HUD je opět překopaný ve srovnání s trojkou, kdy nezůstal kámen na kameni. Postava a její zdraví je vlevo nahoře, přičemž vaše skilly jsou vpravo dole. Mapa je nahoře vpravo, ale v malém okénku. Co se týče plynutí příběhu, je protkán endgame elementy dříve ještě než postava dosáhne maximálního levelu. Budete chodit levelit do dungeonů, challenge riftů, plnit bounties, navštěvovat kováře a rozkládat předměty na craftovací materiál a podobně. Lokace hry jsou v příběhu nové, ale v endgame převzaté ze třetího dílu hry.

Teď k neduhám hry, kterých je bohužel jako máku. První a nejzřetelnější chybou je osekané úvodní menu, kdy na vás vybafnou pouze ikonky vpravo bez jakýchkoliv popisků. Na ikonky musíte sami jednu po druhé kliknout, abyste zjistili, co reprezentují. Nastavení hry je možné až se spuštěním příběhu. Dalším neduhem je nemožnost změny rozlišení obrazovky a hrát je tedy nutné v jediném možném, pro mě neznámém, a v docela nízkém rozlišení. Hra také čas od času spadne. Tu při zakládání postavy, tu při zamrznutí v instanci, tu při potvrzování změn v nastavení a podobně. Dalším problémem je opravdu tragický pathfinding vycházející z nemožnosti oddálit si obraz. Jste nuceni myší najet a kliknout hodně dál od mobů, abyste se například přemístili skrz jejich hordy. A někdy toto i tak nebude možné. Jde o velký problém zejména v úzkých lokacích, kde je minimum volného místa a jde to ruku v ruce onou nemožností oddálení pohledu. Další bug, který mě hodně štve, je když se vaše postava dostane do fáze, kdy může jen běhat. Prostě najednou nemůže střílet, uzdravovat se, teleportovat se, jen běhat. V kombinaci s faktem, že se toto děje zejména, když jste na pokraji smrti, jde skutečně o výživnou chybu končící obvykle smrtí postavy. Nemluvě o partách, kde hra nefunguje jako dříve, kdy měli hráči postup sdílený. Na serveru se musíte nejprve najít po projití "tutorialu" a pak se popřidávat. Navíc si každý musí svůj postup hlídat, protože se vám může stát co mně a kamarádovi, že jen za někým poběžíte aniž byste měli quest aktivní a nezapočte se vám do postupu a ani nedostanete expy. A úplně na závěr - hra je mikrotransakcemi prošpikována od hlavy až k patě a několikrát vás odkáže do nabídky nákupu prémiové měny za reálné peníze.

V tomto zabugovaném a nedodělaném stavu neměla hra na PC vůbec vyjít. Jedinou jakous-takous omluvou je, že PC verze je stále ve fázi otevřené bety a lze očekávat aktualizace. Končit se má ale pozitivně. Pokud od hry nebudete příliš očekávat, můžete se u ní královsky bavit. Je to příjemná oddychovka večer po práci a máte možnost si ji zapnout jak cestou domů na mobilu, tak i pak doma na PC. Příběh vypadá zajímavě a určitě jej dohraju. Už ale nebudu drtit endgame jako před lety ve trojce nebo v Path of Exile. Immortal je pro mě příjemným zpestřením a tím i zůstane. Víc si hru v současné době každopádně užijete na mobilu než na PC.

Pro: příjemná oddychovka na mobil do MHD nebo na večer domů na PC, příběh, nové lokace v kampani

Proti: nedodělané, nízké rozlišení hry, nemožnost oddálit pohled, příliš kreslená grafika, pády, bugy, špatně řešená hra v partě, extrémní grind jako F2P a extrémní monetizace

• iOS 75
Tohle je moje první Diablo. Dokonce je to první diablovka, kterou jsem kdy hrál. A přestože hru spousta lidí nesnáší, mě baví. A pokud je tohle to „nejhorší“, co může série Diablo nabídnout, tak se snad mám na co těšit.

Začal jsem hrát na tabletu. Nikdy jsem předtím žádnou hru na dotykovém zařízení nehrál déle než 5-10 minut. A tady jsem schopný strávit několik hodin shrbený u kapesní televize. Vše je to možné jen díky tomu, že dotykové ovládání má Immortal perfektní. Umožnuje mi mířit velmi přesně a rychle, což je úplný opak toho, co jsem zažíval u své poslední zkušenosti s velkou mobilní hrou – Dead Trigger v době jejího vydání. Ano, asi je to z velké části díky jinému žánru, Diablo se pro tenhle formát fakt hodí.

Další skvělá věc je, že se veškerý progres synchronizuje online, a můžu přesně tam, kde jsem skončil na tabletu, pokračovat na PC. PC port je v některých ohledech fakt špatný – podpora gamepadu je nedotažená, ale po chvilce cviku jsem si i na to zvykl. Na co bych si ale asi nezvykl je hrát to pomocí myši a klávesnice. Dost mě to mátlo, což jsem se divil, protože naprostou většinu her hraju právě na PC s klávesnicí a myší.

Příběh sleduju jen zběžně. Je to spíš taková výplň, působí na mě dost genericky. Navíc nadabované postavy mluví hodně pomalu a až komicky teatrálně. Asi pětina dialogů není nadabovaná, a vůbec mi nebylo jasné proč. Chvíli to vypadá, jako by vypadlo několik vět, někdy to chybí u celého questu nebo fáze questu.

Hratelnost je fakt návyková, a chytlo mě to hlavně proto, že ta hra mě skoro kompletně celou dobu vede za ručičku. Vůbec netuším, co která čísla znamenají. Nevím, proč kamínek A je lepší než kamínek B, která z asi milionu surovin je k čemu. Prostě klikám na všechna místa, kde svítí červený „notification badge“ dokud všechny nezmizí, a pak hraju dál. Hra určuje co, kdy a kde bude jak a za kolik provedeno, a mě to takhle vyhovuje. Občas narazím na zeď v podobě příliš silného bosse a beru to jako znamení, že tam ještě chodit nemám a jdu jinam. Likviduju příšerky, poslouchám rozhovory postav ve světě, kde by reálně nikdo nepřežil ani minutu, a bavím se.

Multiplayerová část je řešená dobře, mnoho těch aktivit je možno se účastnit jako anonym, bez přímé komunikace s dalšími lidmi. Vím, že je to limitující, já se ale nepokoušel hledat si nějakou herní skupinu, protože popravdě si nedovedu představit, že tu hru hraju s jakoukoliv „vážností“. Předpokládám, že skupinám jde o vylepšování všelijakých parametrů a plnění úkolů, že to nehrají jen tak pro zábavu. Úplně mi nesedí jak funguje hledání spoluhráčů na challenge rifty – když chci splnit konkrétní úroveň tak automatickým hledáním spoluhráčů se to povede málokdy – většinou mi to dohodí lidi, kteří chtějí plnit buď výrazně vyšší nebo výrazně nižší úroveň.

Ohledně mikrotransakcí – koupil jsem si jednu nejlevnější truhličku a season pass. Nepocítil jsem žádný vliv na hratelnost, tak jsem už nic dalšího nekupoval a kupovat nebudu. Až dohraju hlavní příběh a přestane mě bavit denní rutina, prostě to odinstaluju. Jako úvod do her Blizzardu pro nováčka asi dobrý.

Příští zastávka Diablo III, Switch.

Pro: casual hratelnost, cross-platform hraní, skvělý stav mobilní verze

Proti: :)