Dex

07.05.2015 PC
08.07.2016 XOne
12.07.2016 PS4
20.12.2016 Vita
Dex je akční RPG od českého studia Dreadlocks. Jedná se o cyberpunkový titul inspirovaný Blade Runnerem a Deus Ex a sleduje postavu, která se účastní odboje proti umělé inteligenci ovládající celé město. Přitom se zaplete i se zločineckými skupinami, drogami a místní církví.

Hra je viděna z boku a působí jako klasická plošinovka. Obsahuje však řadu RPG prvků. Hra je zasazena do otevřeného světa futuristického města Harbor Prime. Velký důraz je kladen na nelineární příběh, který hráč ovlivní svými rozhodnutími. Město je plné postav, které vám mohou zadat nepovinné úkoly. Přítomna je i lineární příběhová linie, jejíž úkoly se však dají řešit různými způsoby. Hratelnost ovlivní i to, jestli se hráč rozhodne být hackerem, tichým zabijákem a nebo bojovníkem určeným do přímých střetů. Soubojový systém je inspirovaný mlátičkami z 90. let. Zajímavé je také hackování, kdy postava nahraje svou osobnost do avatara vypadajícího jako drak, překonává překážky, provede akci a nakonec se vrátí do svého těla.

Cobot: Ok, já to hrál s klasickým xbox ovladačem a s tim bylo všechno v pohodě.

Česká modrovláska měla docela špatný start a první dny po vydání nešla hra ani dohrát. Naštěstí většina bugů je už opravena a tak nic nebrání tomu, ponořit se do temného světa, ze kterého dýchá inspirace takovýma klasikama cyberpunku jako je Neuromancer, či blade runner. Svět a jeho zpracování je asi největší klad Dexe. Hra je plná detailů a Harbor Prime i v dvourozměrném provedení působí jako živoucí město. Přestože se příběh odehrává převáženě v několika milionovém městě, postavy jsou spolu často propletené a člověka potěší když, v jednom side-questu zjistí, že mrtvý muž z minulého side-questu, nezemřel jen tak mimochodem, ale stojí za tím zajímavý a temný příběh. Když už jsme u příběhu, tak samozřejmě nechybí zlé mega korporace a hackeři na okraji společnosti. Naštěstí nic není tak jednoduché a tak i příběh a některé postavy překvapily. Hodně lidí si stěžuje na soubojový systém a asi mají pravdu. Zbraně jsou samy o sobě nepoužitelné a nepřátelé mají tendence neustále někam odbíhat. Já to nakonec vyřešil tak, že jsem vše mlátil na blízko a jak se někdo rozhodl utéct, schytal olovo do zad. Také se mi velmi osvědčilo srazit protivníka na zem a dodělat ho svým věrným magnumem. Souboják není dobrý, ale když se s ním člověk sžije, může si i s ním užít dost zábavy. Dalším velkým plusem jsou dialogy a jejich dabing. Často ve hrách jen čtu a dabing moc nevnímám, ale tady jsem s chutí vyslechl vše, co postavy měli na srdci.

Dex má určitě co vylepšovat, na druhou stranu já se u hry skvěle bavil a na konci (po cca 15 hodinách) jsem zjistil, že chci víc.

Pro: Vizuál, příběh, postavy, voiceacting, hackování

Proti: pár bugů, která tam stále jsou (převážně glitche), ten interface asi taky mohl být lepší

Napsané je to hezky, hraje se to slušně. Celkově vzato je Dex rozhodně zajímavá cyberpunk-rpg-skákačka, která by byla vyloženě super, kdyby někdo nesabotoval interface. Ten působí dojmem, že k němu bylo přistupováno jako k nutnému zlu, jakoby si na poslední chvíli někdo vzpomněl, že se to vlastně bude muset i nějak ovládat, a tak na rychlo zbastlil tenhle humus. A pak jsou tu bugy. Vyžral jsem si jeden nesplnitelný sidequest a sem tam vadnou animace smrti, nic hrozného. Ale pak se mi dojebal hlavní quest kousek od konce a holt to vypadá, že jsem s Dexem skončil.
UPDATE: Nakonec se mi povedlo ten bug obejít. Sice jsem pak narazil na pár dalších, ale hru jsem nakonec dotáhnul až do konce.

No kdyby tu hru autoři nejdřív patřičně dodělali - tj. vytvořili funkční, seriózní interface a vychytali bugy, dal bych snad i 85. V současném stavu ale hra připomíná spíš early betu.

Pro: Každá npc má jedinečný a zapamatovatelný charakter a vůbec svět jako takový je výboně navržený a napsaný.

Proti: Interface je místama děsný humus, ať už záměrně z "designu", nebo díky bugům. Při použití gamepadu se ten humus rázem násobí. Sem tam další bugy.

Dex mohla být hrozně super hra. Zasazení do světa blízké budoucnosti, kde všechno řídí korporace a lidi jsou jen loutky, to celé opepřené otázkami okolo augmentací, terorismu, morálky a lidství samotného. To na mě fungovalo a hra mě v tomhle směru chytla a nepustila.

Bohužel je zde tolik nedoladěností, že to celkový dojem sráží hodně dolů. Asi jsem byl ze začátku nějak oslepen, protože všechny ty věci mi docházely až postupně, i když byly vidět a cítit od samého začátku.

Děj je vcelku zajímavý, hlavně se mi líbí postavy a jejich role v celé té skládačce. Škoda, že jsou právě postavy poměrně ploché a o hlavní hrdince nevíme vůbec nic. Hra se ani nesnaží nějak předat hráči informaci, co je vlastně zač, neproběhne žádná osobní krize, žádný pohled do minulosti, nic. Jak se s takovou postavou mám sžít, to je mi záhadou. Některé dialogy jsou dost mimo, takže nemá cenu hledat v tom nějaký hlubší smysl. Je to škoda, protože některé "příběhy" byly zajímavé. Ale nedotažené. Jako by věci, co uděláte, neměly žádné následky do budoucna. Jaký má pak smysl se nějak rozhodnout, když se to neprojeví?

Animace jsou hrozné. Nevybavuju si, kdy naposledy jsem viděl tak špatně rozpohybované postavy. U NPC bych to překousl, ale i Dex se hýbe hrozně nepřirozeně a trhaně. Při srovnání se starým Prince of Persia se dostavuje pocit trapnosti.

Souboje. Panenko skákává, hráli to autoři vůbec? Kvůli zvolenému systému soubojů jsem neustále mrtvý. Můžu mít nalevelováno jak chci, můžu mít augmentace, ale když narazím na tři týpky a z nich jeden má samopal nebo elektrický obušek, tak je se mnou ámen. Když vytáhnu pistoli, tak do něj musím vystřílet celý zásobník a to ještě do hlavy. A mezitím do mě kumpání kopou a boxují, takže ze souboje odcházím polomrtvý. Pokaždé. Snížení obtížnosti nepomohlo, dokonce jsem si nevšiml vůbec žádné změny. Také mě "baví", když vstupuji do dveří a z druhé strany obrazovky do mě někdo střílí. Já už jsem dávno "za rohem", ale přesto se po krátkém střihu objevím uvnitř budovy mrtvý. Tlesk tlesk (facepalm).

Hackování. Jako jo, zajímavý pokus. Ale když tu podělanou minihru musím opakovat desetkrát, prostě proto, že jsem nenaleveloval hackování a dal jsem to radši do odolnosti (která je ve virtuálním prostoru k ničemu), tak to není zábava. V podstatě celou polovinu hry jsem balancoval skill pointy mezi hackování a boj na blízko, protože jinak bych neměl vůbec šanci nikam dojít. Dex vám v půlce může klidně říct "hele, dávals ty body špatně, dál se nedostaneš", což je průšvih. Zapomeňte na střelné zbraně, zapomeňte na odolnost, zapomeňte na všechno a rvěte body do hackování, jinak se prostě zaseknete a dál to nepůjde. Až později, když je postava už "silná", tak je trochu prostor vylepšit i ostatní věci, jenže když si vylepšíte střelné zbraně, tak vám je hra na konci stejně sebere.

Hudba mě ze začátku zaujala, ale pak mi došlo, že bych velkou část takové hudby dokázal vytvořit taky. Slabé. Orchestrálky jsou o něco lepší.

Přesuny po světě a inventář by se taky daly udělat lépe, ale budiž. Ale že v levelu není poznat, co je aktivní plošinka a co je jen pozadí, to je otrava. Mnohokrát jsem umřel při skoku na plošinku, která ve skutečnosti plošinkou nebyla.

A konec? Totálně zmršený. Uspěchaný. Po wtf pasáži se "zkouškou" Vrána těsně po rozhovoru se mnou umře. A pak následuje hackovací minihra, ve které se mám "správně rozhodnout", ale hra mi možnost výběru dala tak blbým způsobem, že jsem to přehlédl. Nejzásadnější rozhodnutí celé hry a já jsem ho přehlédl, chápete?! A celé to končí kraťoučkým outrem. Jako sorry, ale tohle si Dex nezasloužila. Dramaturgicky to šlo mimo a vůbec to nefungovalo.

Takže suma sumárum. Hra mě chvílemi velmi bavila, svět se mi líbil a questy také. Postavy ujdou, ale mohly dostat více prostoru. Soubojový systém je špatný, animace ještě horší, hackovací minihra se rychle ohraje a levelovací systém je zde vlastně úplně k ničemu, protože stejně musíte jít jednou konkrétní cestou, jinak se zaseknete v postupu. Proto hodnotím tak nízko.

Hráno s českým dabingem, který mi přišel dobrý. Někteří dabéři by mohli mluvit rychleji, ale celkově jsem byl s namluvením spokojený.

Dal bych si kebab :)

Pro: Na začátku zajímavý děj, nápadité úkoly

Proti: Animace, souboje, hackování, málo svobody při vylepšování postavy

Herní výzva 2018: "Krize identity"

Uff, dohráno přibližně po 12 hodinách, ale těžko se mi Dex hodnotí. Sympatická hlavní hrdinka, cyberpunkové prostředí, za mě slušně vykreslené na možnosti vývojářů. Mám rád klasické plošinovky, takže 2D pohled ze strany mi u her vyhovuje většinou více než někdy nepřehledný 3D svět. Takže předpoklady byly slušné, ale samotná hratelnost už u mě tolik nadšení nevyvolala.

Musím se přiznat, že příběh jsem tak polovinu hry sledoval a snažil se číst všechny informace v denících, projít si u postav všechny dialogové možnosti, ale nic extra zajímavého mi to nepřinášelo, takže postupem času jsem prokecal NPC a v deníku si raději přečetl shrnutí daného úkolu. Je mi jasné, že to není ideální, ale snaha byla :)

Vývoj postavy je celkem jednoduchý, za zkušenosti jsem si vylepšoval hlavně boj z blízka, protože ho ze začátku používáte prakticky v každém úkolu a v každé oblasti. Pro mě jako letitého kleptomana byla jasná volba i otevírání zámků a později také vylepšování hackovéní, což je hlavně v pokročilejší části skoro nutnost. Střelné zbraně jsem jen vyzkoušel a po zbytek hry už vůbec nepoužíval.

Souboje z blízka jsou i po vylepšení postavy prostě divné, je to jen o načasování útoků, přiblížit se, počkat a vykrýt úder protivníka a posléze útok. Tohle stále dokola u všech druhů nepřátel. Nic moc nového nepřineslo ani naučení všech úderů kromě toho, že už souboje nejsou tak zdlouhavé. Lepší cesta je likvidace za zadu jedním chvatem, ale to nelze použít vždy. To hackování mi přišlo jako docela dobrý nápad i když za začátku jsem s ním hodně bojoval, ale celkově vlastně proč ne. Na Dex také máte možnost "namontovat" nějaké to vylepšení a tím je hlavně automatické léčení, které vše úplně změní a ze vzácných lékárniček je jen harampádí na prodej. Nutno dodat, že to nelze hned za začátku hry.

Kdysi jsem četl, že hra nešla dohrát, je plná bugů atd. Musím říct, že sice technickou stránkou nadšený taky nejsem, nesmyslné propady fps po přechodu z jedné oblasti do druhé, různé bugy a "naštěstí" nemožnost splnění jen některých vedlejších úkolů, sem tam divné reakce v rozhovorech, ale nic co by mi zabránilo hru dohrát.

Co dodat závěrem, Dex jsem si rád prošel, ale nevěřím že bych se do města Harbor Prime chtěl ještě někdy vrátit. Ale na možné pokračování bych zvědavý určitě byl.

Pro: Dex, hackování, herní doba...

Proti: Souboje, příběh, hratelnost (technická stránka hry)

Tak a máme tu další hru s hlavní postavou, která prochází existenciální krizí v kyberpunkovém světě, kde je hlavním tématem nadvláda AI a odpor neaugmentovaných jedinců vůči těm, kteří prošli nějakým tím vylepšením. Možná i proto se kyberpunku spíše straním. Ať už zkusím knihu nebo hru, vždy mám dojem, že tam jde vlastně o to samé. Je to jako kdyby například každé sword and sorcery fantasy bylo o poražení starého zla, které bylo již jednou zapuzeno, ale po letech se zase vrátilo a je na čase, aby ho pár hrdinů definitivně porazilo ...

Úvodním odstavečkem jsem tedy chtěl jemně naznačit, že příběh hry mě rozhodně nezaujal, ne že by byl špatně zpracovaný, ale nebýt ostatních prvků, tak bych tuhle hru pravděpodobně ani nedohrál.

To co Dex u mě zachránilo jsou charaktery. Téměř každý má nějaké povahové rysy a celkem slušný dabing jim dost přidává na uvěřitelnosti. A to teď mluvím i o charakterech, které se objeví pouze v rámci vedlejších úkolů. Celkově to tedy podtrhuje docela pěknou atmosféru futuristického města, ve kterém se většinu času nacházíte.

Interakce z nepřítelem mě také příliš nezaujala. Boj proti fyzickým nepřátelům probíhá ve stylu klasických akčních plošinovek, kdy máte pár úderů a zbraní. Dále můžete v omezené míře využít i stealth, kdy se zneviditelníte či někde schováte a když je nepřítel k vám zády, tak ho instantně můžete sejmout. Problém však začal s hackováním, které bylo zpracované formou velice špatné vesmírné střílečky, kdy létáte po kyberprostoru a ničíte bezpečností systémy. Nenapadá mě hůře zpracovaný systém hackování. Jestli někdy tuhle hru dám znovu, tak do něj dávám maximum bodů, abych tam trávil co možná nejméně času.

Pro: dabing, postavy, vizuál

Proti: hacking, ohrané téma hlavní linie