Detention

12.01.2017 PC
03.10.2017 PS4
01.03.2018 Switch
Detention je atmosférická hororová 2D adventura od nezávislého studia Red Candle Games sídlícího ve městě Taipei na Taiwanu. Tvůrci si dali za cíl vytvořit hru, která by odrážela různé aspekty taiwanské a obecně východoasijské kultury a historie, v průběhu hry se hráč bude setkávat s četnými odkazy na taoistickou a buddhistickou tradici. Příběh je zasazen do 60. let 20. století, do období tzv. Bílého teroru, ve kterém bylo na Taiwanu vyhlášeno stanné právo (1949-1987).

Samotný příběh se odehrává na střední škole, která se vlivem nadpřirozených sil proměňuje ve zhmotněnou noční můru. Hlavními postavami jsou zdejší studenti Wei a Ray a později i učitelé a Chang a Yin, kteří jsou ve škole uvěznění v důsledku tajfunu poté, co je povodní zničena jediná přístupová cesta, kterou je most přes řeku. Postavám tedy nezbývá než pokusit se přečkat noc ve škole posedlé démony.

V roli protagonistů bude hráč řešit všemožné logické úkoly, vyhýbat se monstrům a čelit dalším nástrahám. Hra nabízí hutnou hororovou atmosféru stavějící na kvalitně vyprávěném příběhu, ozvučení i vizuálním zpracování. Samozřejmostí je působivý soundtrack, jehož autorem je Weifan Chang.

Devotion má na steamu už přes 4000 hodnocení (Overwhelmingly Positive). Docela solidní úspěch, na prakticky nepropagovanou adventutu od tajvanců.

Asi nejsem jediný komu Detention od pohledu připomíná povedenou adventuru Cat Lady. I zde je hratelnost dost osekaná, takže bezzákysové puzzly a poloprázdný inventář neodvádí pozornost od samotného příběhu. Situace Taiwanu v šedesátých letech mě zprvu tolik nezaujala, naštěstí se ale podivnosti daly rychle do pohybu a mohl jsem si užít unikátní hororovou atmosféru, jakou znám spíš z asijských filmů než her. Napětí výrazně zesiluje povedený audio doprovod.

Detention je poměrně krátká adventura, nicméně působí uceleně a na to jak ze začátku člověk tápe v souvislostech, postupně do sebe dost věcí zapadne.

Pro: příběh, atmosféra, hudba, zvuky

Proti: krátké, hádanky mohly být těžší

To si tak brouzdám 10 minut Steam knihovnou a říkám si "nemám co na sebe". Nakonec můj zrak spočinul na jedné z mála nainstalovaných her, Detention. Čekám totiž netrpělivě na nové železo, tak jsem nechala nainstalované jen to nejpravděpodobnější k zahrání. Hmm, atmosferický 2D horor. The Cat Lady a Downfall zbožňuju, Silence of the Sleep nebylo špatné a taková Claire mě taky bavila. Že by další povedená hororovka podobného stylu?

Atmosférou, hratelností i audiem rozhodně! Ale téma je o něco vážnější, serióznější a pro někoho méně přístupnější. Taiwan v období Bílého teroru, zákazy, omezení, přísnější dohled, zkrátka držte hubu a krok! Na téma však hned po startu hry celkem rychle zapomenete. Ocitáte se na území střední školy, na hodině Vám padá hlava a najednou se budíte do naprosto prázdné třídy, venku se stmívá a nechápete co se stalo. Proč mě nikdo nevzbudil? To se asi někde spolužáci náramně baví a zítra si ze mě budou dělat šoufky. To Vás však brzy přestane zajímat. Proč? Zahrajte si to.

Hratelnost nepřináší nic nového. Hledáte klíčové předměty, čtete poznámky, bloudíte a občas se nad něčím rozhodnete. Nevím jak moc velkou to má váhu, pravděpodobně žádnou, ale za každou interakci jste rádi. Save systém je zvláštní, když umřete, objevíte se u poslední svatyně, kde jste hru uložili, ale veškeré itemy a postupy zůstávají. Proto odpadá stres a nutkání ukládat každý možný moment, kdy projdete kolem.

Za mě se jedná o velmi podařený počin a hororovku s celkem neobvyklým příběhovým i dobovým zasazením. Nádech východní kultury je znát, audio je vynikající a zase musím pochválit hudební podkres. Už je mi to blbé, chválím ho téměř v každých dojmech, co na zdejší Herní databázi napíšu, ale věřte mi, kdyby nestál za řeč, nezmíním ho. Na grafiku se příjemně dívá a efekty jsou zdařilé. Možná se Vám povede i několikrát leknout. Příběh možná ze začátku nedává úplný smysl, ale věci se dovysvětlí a ke konci Vám dojde, jak se věci mají.

Pro: Atmosféra, hudební doprovod, originální zasazení, příběh, zvukové i grafické efekty

Proti: Kratší herní doba