Deliver Us Mars

02.02.2023

Atmosférická sci-fi adventura navazující na titul Deliver Us the Moon, která nás zavede na povrch planety Mars, kde se snažíme zjistit okolnosti okolo únosu koloniální lodi ARK tajemnou organizací Outward.

Od začátku mise Fortuna uplynulo 10 let a lidstvo je ještě blíže k prahu vyhynutí. V roli astronautky Kathy Johanson se připojíme k členům posádky lodi Zephyr, abychom prošetřili záhadné volání o pomoc z Marsu. Úkol je jasný, dosáhnout poslední známé polohy lodi ARK, ke které vede zapeklitá cesta protkána nejrůznějšími hádankami, zaměstnávajících naše mozkové závity.

V roli Kathy na nás čekají výzvy zaměřené na fyzickou zdatnost postavy, ale i řada logických hádanek.

Zajímavej článek kde šéf studia mluví o obtížnosti pro menší studia sehnat v dnešní době tištěním peněz rozhašený ekonomiky prachy. To jsou paradoxy.

https://www.gamesindustry.biz/keoken-int ... nd-funded-is-failing

Co-founder Koen Deetman tells GamesIndustry.biz that his studio has made an estimated 200 pitches for five games in the last two years, and none have resulted in a deal.

Vynikající. Silné zimomriavky v závěru. Osobnější a příběhovější než (také velmi dobrý) Moon. Neil Newbon sice dostal Game Award za Baldur's Gate 3, ale v Deliver Us Mars na mne v roli otce hlavní protagonistky zapůsobil výrazně víc. Atmosféra klasického NASA scifi, podpořená krásným ambientním soundtrackem. Puzzly obtížností tak akorát, člověk se musí trochu zamyslet, ale nenarušují tempo. Gameplay je vcelku aktivní, hra má daleko do pouhého walking simulátoru. Hlavně mechanismus lezení zde není jen automatikou jako ve většině jiných her a občas se mi z něj potil controller. Ale stále je to příběhová adventura first and foremost. I když je tu i pojízdný rover (zdravím Bethesdu a doufám že ho dodá).

Galerie z této desetihodinové melancholie.
Po celkem zajímavém prvním díle Deliver Us the Moon přicházejí KeokeN Interactive s dalším dílem, tentokrát vyměníme krátery a měsíční moře (mare) za větrem a prachem bičované prostředí planety Mars.

První krůčky ve hře spočínají v poznání pozadí života hlavní hrdinky Kathy, přezdívanou Kat (kočka) a její sestry Sarah. Ty žijí spolu se svým otcem Isaacem a matkou Claire.
Zde nalézáme první paralelu s prvním dílem, neboť Claire Johansonová v něm je již po smrti.
Isaac viní z této události společnost WMA a proto se rozhodne utéct spolu s Kat pomocí rakety, avšak kat klopýtne a zůstane ležet sledujíc vzdalující se plošinu vedoucí k raketě, kdy Kathy je zadržena členy WMA.
Od toho okamžiku uplyne několik let a my se vracíme do kůže Kat, která pracuje pro WMA, avšak jen jako technik.
Zatímco její sestra Sarah to dotáhne až na astronautku, velitelku lodi Zaphyr.

Příběh je napsaný mnohem lépe, než-li u prvního dílu a obsahuje hodně pasaží, kdy se retrospektivně vracíme do kůže mladé Kat, kterou učí Isaac používat různé dovednosti, příkladem budiž dvojice cepínů, sloužící k lezení po stěnách skal, ochranného obalu pláště lodí či ledových stěn.
Oproti prvnímu dílu, je příběh vyprávěn postavami a jejich interakcí, kdy se sice v několika případech vyskytnete v přítomnosti dvou NPC, ale ty spíše slouží k interakci ve smyslu rozhovoru, než o pomoc při řešení hádanek. Jednotlivé střípky hlubšího pochopení příběhu je doplňováno hologramy či opisy konverzací sbíráním záznamových zařízení, jakožto collectibles.
Většinu času Vám však zabere řešení hádanek, jako takových. Druhou disciplínou jsou "lezecké" výzvy, kdy jste odkázáni na použití cepínů. Pochopení některých lezeckých technik, zabere pár minutek, příkladem je lez na ledovou stěnu, kdy máte přeskočit na protilehlou stěnu a zachytit se, což se lehce řekne, ale než jsem přišel na způsob provedení, trochu mě to vytáčelo.
Bohužel, tyto lezecké disciplíny jdou na úkor řešením hlavolamů, které jsou opravdu skoro až triviální a málo kdy se zaseknete, že nebudete vědět, jak danou situaci vyřešit.
Ve hře se lze ve dvou kapitolách pohybovat i pomocí Roveru trochu připomínající vozidlo z filmu Marťan.
Pokud budete prozkoumávat okolí na otevřených pláních, pak jistě narazíte také na vozítka Sojourner, Opportunity či Curiosity a Perseverance.

Hra využívá Unreal Engine, avšak nemůžu si odpustit, jak "ošklivě" vypadají postavy. Netrpí na propady snímků, či chyb v texturách, ale pokud mám koukat v cut scénách (a že jich je taky celkem dost), na vzhlad postav připomínající spíše beta design, pak mám už celkem problém, obzvláště, když hra doznala značné odložení (ze Září na Únor).
Co si zaslouží pochvalu, pak to je jak realisticky působí průlet atmosférou, kdy po dosaření obězné dráhy nejste rušeni zvukem motorů (konečně někdo pochopil, že ve vakuu se nešíří zvuk), bohužel jen do expolze jednoho z motorů.
Pokud jse o voice acting, pak zde je slyšet opravdu dobře odvedená práce, neboť intonace koresponduje s dějem na obrazovce. Pokud jde o hudbu ve hře, tak si moc nevybavuji, zda-li se zde nějaká nachází. Bude to dáno soustředěností na hlavolamy či samotný příběh.

Závěrem bych rád hru doporučil všem, kterým se líbí již první díl. Hra má svoje mouchy, ale myslím si, že za těch 8 až 10 hodin stojí.

Celkový čas ve hře: 12 hodin
Hra dohrána na 100% trofejí. (Platina č. 701)

Pro: konzistence příběhu, voice acting

Proti: grafický vzhled postav, menší počet hlavolamů oproti prvnímu dílu.