Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Dead Space

Motive Studios •  EA Redwood Shores (původní verze)
27.01.2023
86
51 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Dead Space je remake stejnojmenného sci-fi survival hororu z roku 2008. Stejně jako v původní hře, i tentokrát se hráči ujmou role mechanika Isaaca Clarkea, který se spolu se svým týmem vydává na obří těžební loď USG Ishimura, jež přestala posílat pravidelná hlášení. Isaac a jeho tým však po příletu namísto posádky nachází nespočet zmutovaných lidských mrtvol zvaných nekromorfové. Pro Isaaca tak začíná nejen boj o svůj život, ale i život své přítelkyně Nicole, která se na palubě Ishimury nachází rovněž...

Co se týče hratelnosti, remake se rovněž drží principů originálu a opět tak půjde o survival person viděný z pohledu třetí osoby, kde se Isaac při průzkumu lodi Ishimura musí za pomocí předělaných hornických nástrojů bránit přívalům nekromorfů. Tempo soubojů je však spíše pomalejší a důraz je kladen na precizní amputaci nepřátelských končetin. Remake však nabídne řadu změn, co se týče obsahu hry. Hra nebude obsahovat žádné loadovací obrazovky a rozložení lodi Ishimura bylo poupraveno tak, aby jí bylo možné bez omezení prozkoumávat. Loď nabídne i řadu nových lokací k exploraci a vedlejších úkolů, za jejichž splnění hráč obdrží například upgrady k zbraním jako Plasma Cutter či Pulse Rifle. Vylepšení se dočkaly i sekce zasazené do nulové gravitace, kde má Isaac nově kompletní svobodu pohybu. Novinkou jsou i pasáže s nefunkčními generátory elektřiny, kde bude hráč muset například zvolit, zda chce následující sekci projít bez přísunu kyslíku či bez osvětlení.

Samozřejmostí je i od základu předělaná grafická stránka. Hra využívá poslední verzi enginu Frostbite a podporuje moderní technologie jako ray-tracing či 3D audio. Oproti původnímu prvnímu dílu, kde byl Isaac Clarke němým protagonistou, bude tentokrát plně dabovaný, přičemž roli Isaaca si opět zopakuje Gunner Wright, jeho dabér z druhého a třetího dílu.


Poslední diskuzní příspěvek

Ať žijí předplatné. Nevím zda bych si vnitřně obhájil nákup, ale když si to jde za kilo zahrát, naprostá ideálka. Můžu tomu dát silnou devítku a doufat, že se třeba někde peče nový díl.
Je fajn vidět, jak pro úspěšný remake stačí strašně málo - a přesto mnozí selhávají. Nechápu.

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC --
Detzpejs přece nepotřebuje rymejk, ne? Vždyť vypadá i dnes stále xvětu a vůbec je to příliš mladá hra na nějaké rymejkování. Naposledy jsem jí podruhé dohrál v roce 2010 a pamatuju si naprosto přesně, že vypadá úplně stejně jako rymejk...  

Asi nebudu sám, kdo si tohle řekl při prvním ohlášení... Pak koukám na srovnávačku a říkám si, že snad někdo v té původní hře (2008) nastavil minimální detaily, vypnul veškeré nasvícení a teď to srovnává s rejstrejsovaným DS (2023). Jenže ne. Frostbite engine vypadá fenomenálně, ozvučení je příkladné, ale to není všechno - naopak. Je to jen základ, na kterém skvadra z Motive Studios staví.

Nové chodby a výtahy propojují Ishimuru skrz naskrz a tramvaj tak slouží především jako fast travel mezi jednotlivými zastávkami. Byly přepracovány místa s nulovou gravitací, kde se Isaac může nyní volně pohybovat, místo fixního hopskání a přilepování se na stěny. Stav beztíže autoři chytře využili také v částech, které nahradily střílecí minihry a při soubojích s bossy. Volný pohyb ve vesmíru? Tomu říkám imerze jako kráááva.

Přibyly vedlejší úkoly, rozšiřující lore o rozhovory a poznatky k Markeru nebo postavám. Ten nejdelší vedlejšák dovoluje vytvořit Master security přístup, díky kterému získá Isaac možnosti otevírat bedny s nejcennějšími vylepšeními zbraní nebo místnosti s lootem. Už s sebou není potřeba nosit jeden extra nod pro případné otevření dveří. Systém tří úrovní zabezpečení zámků naskakující s postupem ve hře je solidní motivací pro vracení se do již prošlých míst. A aby to nebyla taková nuda, nepřátelé mohou vyskočit kdekoli a odkudkoli znova.

Pro ještě větší brutalitu mají nově nepřátelé několik vrstev, které je možno střelbou postupně "odlupovat". Vidíte tak v reálném čase poškození působené na jejich těla. Oslabenou pařátu až na kost je možno vytrhnout ještě zaživa a zbraň jako Force Gun tlakovou vlnou doslova vysvlékne necromorpha z kůže. Ostatní kvéry taky nezůstávají pozadu a dokáží rozehrát slušné divadýlko. Spousta hráčů se v původní hře uchýlila k omezenému používání zbraní, převážně základního Plasma Cutteru. Potenciál arzenálu byl upozaděn a tomu je tady konec - nový systém používání nodů dovoluje resetovat veškeré upgrady na jedné zbrani a přenést nody na jinou zbraň.

Isaac mluví a sundává si helmu, postavy mají nový dabing a mírně byl přepsán i scénář, aby rozhovory nepůsobily tak křečovitě. Filmovost zvýrazňují nové enginové animace a skutečné tváře herců. Že má RDR2 prosvítající uši? DSR má dírky po náušnicích!

Jestli existuje nějaký žebříček nejlepších remaků, tak DSR tam rozhodně chybět nebude.

Hodnocení: ✰✰✰✰✰
Obtížnost: Hard (ale mohlo to být těžší)
Herní doba: 20hod
+18
  • PC 80
Keďže všetky ti diely som dohral len pomerne nedávno a mám vo veľmi dobrej pamäti nielen herné mechaniky, ale aj rozvíjanie príbehu, musím potvrdiť že v remaku Dead Space sú prítomné aj prvky z ďalších dvoch dielov. Týka sa to najmä príbehu, ktorý je omnoho viacej rozvinutý a pochopiteľnejší, než v origináli. Určite výrazne pomohlo, že Isaac Clarke dostal nielen hlas, ale už od začiatku (aj keď úplne inú) tvár, takže už nie je len mĺkvym vykonávateľom rozkazov. V pôvodnej celej trilógii niekedy pôsobil ako tupá bábka riskujúca život za ostatných členov, ktorí len niekde v relatívnom bezpečí pasívne čakali, kým všetky problémy vyrieši za nich a tvárili sa, že niečo dôležité riešia. Tu síce zostal podobným nástroj na všetko, a stále dostáva príkazy ísť niekam, kde je to nebezpečné opraviť nejaký stroj, avšak celé je to vďaka rozhovorom oveľa akceptovateľnejšie. 

Samotná zápletka nie je vôbec zložitá a zostala totožná. Malá posádka inžinierov prichádza na obrovskú ťažobnú vesmírnu loď, ktorá sa odmlčala, pričom máte zistiť príčinu a prípadne ju opraviť. Veľmi rýchlo zistíte, že takmer celá posádka bola premenená na groteskné stvorenia označované ako nekromorfovia, a okrem tajomného artefaktu zvaného Marker za tým stojí skupina ľudských kultistov. Nielen samotná zápletka, ale ani tamojšie postavy nie sú zapamätateľné, ale séria Dead Space sa od začiatku nehanbila za to, že je, čo  týka  vizuálu a hrateľnosti je silne inspirovaná takými videohrami ako Resident Evil a System Shock až po sci-fi filmy ako Alien, The Thing alebo Event Horizon.

Dead Space preto okrem samotného lore nebol nikdy príliš originálny a jeho status klasického survival hororu je preto sporný. Možno si tento status zaslúži, ale podľa mňa je na to príliš generický a bez nových nápadov, aj keď je veľmi kompetentne spracovaný. Tvorcovia remaku preto mali pred sebou dva ciele: osloviť fanúšikov pôvodnej hry, z ktorých vždy väčšina chce, aby sa čo najviac priblížili originálu, a potrebu vytvoriť kvalitný, moderný počin stojaci na vlastných nohách. Prvý ciel bol nesporne splnený. Remake Dead Space veľkým úspechom, aj keď vizuálny posun nie je taký veľký ako tomu bolo u remake Resident Evil 2  ale z hľadiska obnovenia vzhľadu a dojmu z pôvodnej hry je to na mieste. Veľkým plusom je fakt je, že bolo pridaného pomerne veľa, aj keď drobného  obsahu navyše, vrátane niekoľkých nových oblastí a herných mechanizmov.

Zrejme kvôli zachovaniu kľúčového pocitu klaustrofóbie bola zachovaná aj malá rozloha miestností, tvoriacich hernú mapu. V remake síce na prechod medzi nimi nie je potrebné žiadne načítavanie, ale moderný titul by v žiadnom prípade nevznikol s takýmito malými oblasťami, aj keď sa im vývojári snažili dať väčšiu hĺbku a vertikalitu.

Tamojší prakticky jediní nepriatelia, takzvaní nekromorfovia, pôsobiaci ako rýchlo sa pohybujúci vesmírni zombíci, mali vždy podľa mňa často nudný dizajn a s next-gen grafikou nie sú o moc vizuálne zaujímavejší. Napriek krvavým vizuálnym efektom nie sú ani nijako zvlášť strašidelní, hoci v danom prostredí mŕtvej vesmírnej lode výrazne prispievajú k rozhodne vydarenej atmosfére. Tej k účinnosti napomohla najmä novinka, v ktorej je nutné často prepínať napájanie rôznych podsystémov, čo sa končí tým, že musíte v nevhodných chvíľach zhasnúť svetlá alebo už nemôžete použiť výťah, aby ste sa dostali do bezpečnej oblasti. V skutočnosti máte možnosť vypnúť viac systémov, ako je potrebné, takže neviete, čo spôsobíte, a môžete len dúfať, že napríklad odhalíte tajnú oblasť a nespôsobili ste si zbytočné problémy. Celkovo je tu aj oveľa viac takzvaného backtrackingu ako v pôvodnej hre, aj vďaka novému systému, keďže do mnohých dverí je nutné najskôr nájsť kartu tzv. vyššieho oprávnenia a až potom sa do nich dostanete. 

Z ďalších zmien musím spomenúť napríklad nové alternatívne režimy streľby pre zbrane a špeciálne schopnosti pre systém vylepšovania, ktoré do celej hry dobre zapadli a čo len potvrdzuje, že Dead Space nie je presným remakom originálu. Dočkal sa mnohých rozumných zmien a úprav v rámci hrateľnosti, scenáru, ale aj herného dizajnu. Nielenže tak pôsobí modernejšie, ale odstraňuje nedostatky originálu, pričom nový engine Frosbite bol zvolený vhodne. Technické problémy však boli zaznamenané na slabších zostavách, keďže Dead Space je pomerne hardwarovo náročný. To zároveň znamená, že  už nielen bez novšej grafickej karty, ale aj bez SSD disku, vrátane až osemjadrového procesora plnohodnotný zážitok nečakajte. 

Keď to mám celé zhrnúť, tak musím skonštatovať, že tento vydarený remake priniesol dostatok zmien a pritom to neprehnal a zachoval si celú atmosféru a hrateľnosť originálu. Pokojne sa môže tak stať presvedčivým argumentom pre pokračovanie tejto série.

Pro: Zachovanie pôvodnej atmosféry a hrateľnosti, vylepšenie príbehu, nové prvky, vhodne zasadené do pôvodného konceptu

Proti: Žiadne výrazné inovatívne nápady, pomerne vysoká hardwarová náročnosť

+17
  • PC 95
Vzpomenu-li si na gameplay původního prvního dílu hororové série Dead Space, vybaví se mi výjimečně dusná a stísněná atmosféra, kterou jsem ve hrách do té doby neznal. Už tehdy si mě proto první díl velice získal (95%) a zbylé dva díly jsem proto nemohl vynechat. A jelikož jednička pro mě z celé třídílné série vždycky byla tím nejlepším, nešlo si Remake i za vyšší peníz ani omylem nechat ujít.

Důkladné přepracování grafického designu sice klade na PC nemalé nároky, ale přestože jednička před patnácti lety vypadala nadprůměrně, Remake je ještě mnohem výše. Pohyb po lodi Ishimura má tak ještě lepší atmosféru a všechno vrzání, jiskření, polotma i šepoty zejména se sluchátky na uších lze vnímat až do morku kostí. Kdo by však čekal, že je jen o grafice, mýlil by se. Částečných změn doznaly i původní lokace, které byly rozšířeny a pohyb po lodi Ishimura je tak rozsáhlejší, s větší volností a novou možností vedlejších úkolů, kterou jsem však já osobně nevyužil.  

Další věcí, kterou si při vzpomínce na Remake vybavím, je mnohem menší předvídatelnost, v jakém okamžiku mě nekromorfové překvapili. Pokud jsem v roli Isaaca jejich útok nepřežil, vrátil se k checkpointu a čekal, že v konkrétní pasáži a chvíli se na mě vrhnou ve stejném místě nepřátelé znovu a já již tak tentokrát na ně budu lépe načasovaný, mohl jsem na to velice rychle zapomenout, jelikož se na pár vzácných výjimek objevili v místě, kde předtím rozhodně nebyli a často i v jiném počtu a složení.

Nemalou změnou, kterou Remake nabídl, jsou i nepřátelé samotní. Ti sice zůstali vesměs stejní a jejich vybíjení mělo stále ten správný říz s nemalými kapky potu po jejich zdárné eliminaci. Rozdíl však vidím zejména v tom, že oproti původní jedničce, kterou jsem minimálně dvakrát dohrál, si nevybavuji, že bych na střední obtížnost i přes nemalý tuning dvou hlavních zbraní zhruba v poslední třetině hry v důsledku nadmíru tuhých nepřátelských nekromorfů trpěl nedostatkem munice. Získané kredity jsem tak byl nucen utratit právě za munici a tím se mi tak rozplynul sen o Isaacově nejnovějším ochranném a nemálo drahém obleku, který kromě místa v inventáři poskytuje i vyšší míru ochrany před nepřáteli. A musím říct, že poslední zhruba hodina hry mi ukázala, jak velký handicap tím mám a jak si o to více boje s nepřáteli musím "užívat“. Zmiňovanou tuhost nepřátel nakonec završil finální boss, na kterém si dal Remake precizně záležet a který mi proti původnímu dílu připadal mnohem zákeřnější a boj s ním tak výrazně tužší.

Co dodat? Remake Dead Space se rozhodně povedl a pro fanoušky prvního dílu, k nimž se budu vždycky hrdě hlásit, by měl být takřka herní povinností. Pro mě to sice ke konci byla trochu silná nálož, ale nutno v kladném slova smyslu uznat, že i o tom Dead Space je a dělá ho vlastně ještě lepším.
+17
  • PC 80
Remake se povedl a je evidentní, že si na něm dali záležet. Hra sice byla vyvíjena dle předlohy, ale vývoj začal od nuly. Nová grafika, nový zvuk, nový dabing, nové nebo upravené lokace, nové mise a další. Z hlediska vývoje se jedná o novou hru a při hraní jsem neměl pocit, že hraji starý titul v nové grafice. Dead Space tak lze jednoznačně doporučit, ovšem vzhledem k některým problémům nemusí být od věci počkat na další updaty které snad vyladí výkon, nebo rovnou na nižší cenu.

Základ herní náplně je stejný, zrovna tak jako druhy nepřátel. Upgradování výbavy je zjednodušené, řada zbraní je účinnější. Úplnou novinkou je "intensity director", jakýsi systém který může spustit nečekané události. Toto poznáte hlavně v již prošlých pasážích, protože se tam budou stále objevovat obludy, nicméně může se to projevit třeba jen zamlženou chodbou kde uvidíte pouze pár metrů před sebe. 

Ishimura je teď postavená jako jedna velká mapa a mezi některými lokacemi lze přecházet i bez tramvaje. Mnohé pasáže jsou výrazně změněné, některé jsou úplně nové a v lokacích bez gravitace byl implementován systém volného pohybu. Většina lokací je oproti původní hře temnější a to o hodně, některé jsou úplně bez světla.

Hlavní kampaň se veze po téměř identických kolejích, ale některé věci probíhají jinak a jsou doprovázeny novými dialogy. V příběhu figurují prvky které se objevily až v druhém díle (např. Earth Gov). Do toho přibylo pár vedlejších misí a v režimu New Game + můžete získat alternativní konec. Samotné finále bohužel probíhá téměř stejně jako v původně hře a patří mezi nejslabší pasáže.

Po cestě budete potkávat dveře nebo bedny ke kterým potřebujete přístupové povolení (získáváte postupem hry). Tímto odpadl systém z původní hry kde jste si některé dveře mohli otevřít pomocí modulů jinak určených k upgradu výbavy. Obvykle tam jenom dostanete munici, ale občas najdete i nějaký text nebo audio log, případně vylepšení zbraní. No a samozřejmě tam na vás často bafnou nepřátelé. 

Zásadní problém herní náplně vidím v tom, že nejvyšší obtížnost je Hard, která mi i tak přijde lehčí než si pamatuju. I bez upgradů jste schopni schytat slušný výprask a po upgradech se mi už vůbec nestalo, že bych někde zhebl. Množství peněz, munice a lékárniček je příliš štědré. I základní RIG má velký inventář a v pozdějších upgradech je přímo obrovský. Samotní nepřátelé jsou méně agresivní a občas jakoby zmatení (myslím, že mají nastavené nějaké prodlevy než budou moct zaútočit). Ačkoli se nejedná o vyloženě snadnou hru, v této podobě bych ji jen těžko považoval za survival horor. Nějaký management inventáře neexistuje, nestalo se mi že bych ho zaplnil. Zrovna tak se mi nestalo, že bych musel v obchodech spekulovat jestli prodám lékárničky a koupím munici, nebo budu šetřit na lepší RIG. Během bojů jsem kinetický modul používal spíš jen pro zábavu, munice jsem měl vždy nadbytek.
 
V původní hře se po dokončení kampaně odemkla "Impossible" obtížnost. Ta ubrala munice, lékárniček i peněz. Ze zabitých nepřátel jste nikdy nedostali dost munice na zabití dalšího a někdy jste nedostali vůbec nic. Tato obtížnost dělala nepřátele agresivnější a umožnila jim se snažit uhýbat vaší střelbě. V remaku sice stále Impossible obtížnost existuje, ale jedná se v podstatě o Hardcore mód z DS2 a 3, kdy celková obtížnost je totožná s Hard, akorát máte jen jeden život. Jediná cesta jak si hru ztížit je odebrat některé upgrady výbavy (v menu pro upgrade lze všechna vylepšení restartovat). Ani tak se ale nedá dostat k původnímu zážitku a vývojáři dle všeho přidání vyšší obtížnosti neplánují.

Po grafické stránce se tento remake nemá za co stydět, ale nepotěší náročností a některé může pozlobit výkon. Škála nastavení detailů je velice malá a ke všemu nelze snížit textury (8GB VRAM se zdá být minimum pro 1440p). Když jsem zkoušel rozdíl mezi nejnižšími a nejvyššími detaily, udělalo to snad jen nějakých 15FPS. Nevěřím, že se ten výkon nedá zlepšit.

Co mnohé taky nepotěší je nemožnost nastavit FOV, nicméně je tu alespoň možnost vypnout efekty které třesou s kamerou (mohou vést k nevolnosti). Někteří hráči hlásí celkové problémy, tedy že mají podstatně nižší FPS než by měli a často naráží na nesnesitelný stutter. Osobně (3060ti) mi hra jela docela slušně. I přes relativně častý krátký stutter se jednalo o zcela hratelný zážitek. Výjimkou bylo úplné finále, kde bylo sekání příšernější než samotný boss.

Pro současnou střední třídu grafik je velice prospěšné zapnout DLSS nebo FSR. Implementace není nejlepší a rozdíl v detailu textur je znatelný. I tak bych to v jakékoli jiné hře považoval za akceptovatelné, zvlášť když DLSS 2.5.1 v Quality přemění 50-60FPS na 90-100. Tady v Dead Space je všude tma a ten rozdíl ve většině scén málokdy poznáte pokud ho specificky nehledáte.

Digital Foundry už vydali velmi užitečnou analýzu výkonu a mimo jiné se tam zabývají i těmi texturami v DLSS, jde tomu pomoci přes Profile Inspector https://www.youtube.com/watch?v=MvQl7EDPRC4

Zvuk je úžasný a zcela pohlcující. Všechny lokace zní živě, pořád slyšíte jak systémy lodi pracují, prostředí je plné aktivních prvků které vydávají nějaké zvuky. Orientace v prostoru je špičková, na stereo sluchátkách skvělý zážitek. Hlasitost je nevím proč docela nízká, musel jsem na zesilovači zvýšit zisk. 

Hned po spuštění hry se rovnou načte poslední uložená pozice, takže z hlavního menu už vás nečeká žádná načítací obrazovka, skočíte rovnou do hry. Po načtení savů se občas nevím proč aktivoval angle snapping. Problém však zmizí v okamžiku kdy zamíříte zbraní. Někteří hlásí problémy s poškozenými savy, což může vést k problémům jako mizející postavy či předměty nezbytné k postupu. Něco podobného existovalo i v původní hře, tak se asi nechali inspirovat. Doporučuji si proto ukládat na střídačku do dvou pozic.

Menu integrovaná do prostředí jsou sice pořád tak super jako v původní hře, ale v rámci remaku mohli vymyslet lepší způsob jak je ovládat s klávesnicí a myší. Je tady kvůli nim příliš mnoho nastavení kláves. No a hlavní nabídka je docela nešikovná, koncentrovaná do malé části obrazovky a je nutno hodně scrollovat.

Hra vyžaduje instalaci EA klienta. Tato praktika mě strašně vytáčí - po spuštění hry přes ikonu na ploše mi najednou vyskočí tři okna plus samotná hra.

Pro: Po herní stránce povedené, velmi příjemné audio i vizuály

Proti: Chybí původní nejvyšší obtížnost, vysoké HW nároky, stutter, možné potíže s výkonem

+15
  • PC 85
Herní výzva 2023 - 3.  Císařův pekař / pekařův císař 

Tak sa mi hru podarilo dohrať. Napriek tomu, že môj počítač už nárokom úplne nestačil. Nebudem preto viaceré problémy v rámci hry brať do úvahy, lebo si viem predstaviť, že väčšina hráčov, ktorí majú na hranie kvalitnejšie delá ako ja sa s nimi vôbec nestretnú. Každopádne však platí, že je až neuveriteľné, aké hardwarové nároky táto hra mala. Možno nemám najlepší počítač, aký sa dá a mohol by byť výkonnejší a silnejší, ale zase s inou hrou som za posledné roky nemal absolútne najmenšie problémy. Takže... z toho usudzujem, že niekedy sa dá zvolniť trošku z nárokov bez toho, aby som potom musel neustále čakať na načítanie textúr, alebo kým nepriatelia opustia neviditeľný mód. Ale ako som povedal, za to môže môj počítač. Nie hra.

Takže keď som toto celé odstránil z cesty, čo si myslím o remaku Dead Space, kde som pôvodne hral len Dead Space 3? Ide podľa mňa o veľmi kvalitný akčný hororový titul, ktorý skutočne funguje tak ako má. Sústredí sa na napätie, vybudovanie atmsoféry na lodi Ishimura a najmä vo vás vyvolá pocit, že budete chcieť vidieť preživších a našich hrdinov vyjsť živých. Som si uvedomil, ako mi začalo na hrdinoch záležať a kedykoľvek spolu vedú dialógy, pôsobilo to na mňa veľmi uveriteľne.

Zbrane sú skvelé. Je ich tu veľké množstvo a dávajú solídnu možnosť experimentovať. Mám rád Ripper, ktorý môžete využiť ako motorovú pílu na nepriateľov, základný plasma cutter je veľmi účinný a celkovo nemám žiadny problém so zbraňami a ich možnosťami. Najmä je super, že proti určitým protivníkom je lepší nápad použiť inú zbraň, ktorou ho buď zdoláte rýchlejšie, alebo na vás nebude čakať určité prekvapenie. Nie každá zbraň je totiž účinná proti každému nepriateľovi. A čím skôr to pochopíte, tým lepšie.

Hra tiež veľmi dobre zvláda vytvoriť pocit, že sme v nekonečnom vesmíre a hrozí nám tu nebezpečenstvo. No vie to byť aj celkom solídna zábava, keď hráte časti v nulovej gravitácii. No zase lietať vo vákuu je trošku iná situácia a je treba dať pozor na to, aby ste mali vždy prehľad o tom, kde môžete získať ďalšiu zásobu kyslíka. Inak ste v tejto hre skončili. No dáva to niektorým mometom veľmi dobrý nádych. Najlepšia časť vo vákuu je práve druhý súboj s Leviathanom, ktorý sa očividne nebude chcieť svojho pobytu na Ishimura vzdať.

Ťažké je len pre mňa určiť, ktoré časti hry sú pre mňa najlepšie. V každej časti sú momentky, kedy ma hra úprimne prekvapila a doručila solídny horor. No asi najviac to bude počas záveru kedy sa dostaneme do častí pre posádku. Je mi jasné, že nech sme boli kdekoľvek, videli sme následky toho čo sa stalo a je to spracované efektne a silne, no to bol asi moment, kedy som si najviac uvedomil, že sme tu mali ľudí, ktorí tu skončili aj pri úplne bežných aktivitách. Bolo to pre mňa zrazu o niečo osobnejšie a silnejšie. Ale skvelé časti sú aj v bio-labáku alebo práve v zdravotníckej oblasti. Opustené alebo strašidelné nemocnice na mňa majú akýsi zvláštny vplyv.

Nepriatelia sú taktiež solídny. Je tu veľké množstvo rozličných typov (ako som povedal), na každého platí trošku iná taktika a niektorí vedia občas celkom nepríjemne prekvapiť. Je treba preto postupovať čo najpozornejšie a všímať si, či náhodou práve nemáte okolo vás nejaké nebezpečnestvo. Najhorší sú ale podľa mňa tí malí, ktorí vedia byť často nenápadní a najmä sa vedia aj pohybovať po stenách. Často potom len hľadáte odkiaľ po vás pľujú (povedal by som strieľajú, ale myslím, že takto to znie reálnejšie)

Ako mínusy by som okrem tých prehnaných požiadavok na hardware zhodnotil ešte aj nie úplne najlepšie vymyslený záverečný súboj s Mind Hive. Myslím si, že po tom ako sme mali boje s Leviathanom a niektorými inými nepriateľmi, toto mi miestami už prišlo neskutočne pomalé a trvalo to celú večnosť. Najmä ak nemáte náboje do zbraní, ktoré sú efektívne, musíte si počkať či náhdou pri jeho útokoch nevypadnú presne také aké potrebujete. Je to fajn súboj a vie miestami byť celkom namáhavý, no oproti niektorým iným má Hive Mind veľmi ľahko čitateľnú taktiku, na ktorú sa dá rýchlo nastaviť.

Tiež ma občas nepotešilo, keď niekedy auto-save ma dostal priamo do situácie počas karantény, kde už som mal okolo seba nepriateľov a musel tak reagovať super rýchlo, aby som sa dokázal brániť a ukryť pred ich jedovatými pľuvancami. Prišlo mi to trošku nefér. Ideálne nastaviť tieto auto-save v miestach, kde ešte nie ste v karanténe.

Inak ale nemám moc čo kritizovať. Toto je solídne urobená hra, ktorá je hodná vášho času. A pokiaľ ste nehrali pôvodný titul, možno ešte o to viac. Len buďte pripravení na to, že môžete mať s tými požiadavkami celkom problémy. Takže možno si najprv skúste dať počítač do takej podoby, aby vám to nerobilo problémy.

Pro: atmosféra, zbrane a ich využite, nepriatelia, postavy a solídne napísaný príbeh

Proti: hardvérove požiadavky, finálny súboj mohol byť lepší, auto-save počas karantény

+13