Cut the Rope

logická > logický rychlík *
22.09.2011 DS
21.09.2012 PC
19.09.2013 3DS
, (3DS verze), (PC verze), (DS verze)
Někdo k vašim dveřím postavil tajemnou lepenkovou krabici. Podle hluku v ní poznáte, že schovává něco živého. Něco malého, kulatého, zeleného a neustále hladového. To něco se jmenuje Om Nom a vy jste se stal jeho hrdým chovatelem, což vás bude stát mnoho sladkostí. Om Nom se ničím jiným než sladkostmi neživí. Krmení Om Noma však vůbec není snadné, neboť přítomnost sladkosti vytvoří v blízkosti Om Noma řadu překážek. S nimi si však správný chovatel poradí a svého Om Noma řádně nakrmí.

Cut the Rope je velmi úspěšnou logickou hrou ruského nezávislého studia ZeptoLab. Hra původně vyšla v roce 2010 pro mobilní telefony společnosti Apple, kde se dočkala překvapivě vysokých tržeb, které způsobily její vydání i na mnohé jiné platformy. Na PC se Cut the Rope poprvé objevila v lednu roku 2012 jakožto značně omezená browserová hra, později téhož roku však na PC vyšla i plnohodnotná verze hry. Pro majitele operačního systému Windows 8 je hra zadarmo.

PC verze hry obsahuje 275 levelů rozdělených do 11 kapitol. V každém levelu je vaším úkolem dostat sladkost do úst Om Noma a přitom sesbírat co možná nejvíce hvězdiček, jež vám zpřístupňují nové kapitoly. Krmení Om Noma komplikují různé překážky tvořené především různými zavěšenými lany, ostny, mýdlovými bublinami či pavouky.

Ono je to dobré na skrátenie času (škola, bus, záchod...) Na PC to zas tak dobré nieje...

Om Nom je roztomilá a věčně hladová příšerka, kterou jsem při hraní Cut the rope dostal do opatrovnictví. Podobně jako v kdysi velmi populárním Tamagotchi se musím starat o krmení, ale žádné venčení nebo mazlení se už nekoná. O rozptýlení Om Noma je totiž postaráno pomocí různých překážek v krmení.

Nejhorší překážkou pro mě samotného jsou asi ostny a některá kola byla kvůli jejich rozmístění pekelně těžká. Zato pavouci se vcelku dali zvládnout. Mimo překážek se v jednotlivých kolech nacházejí také pomocníci ve formě bublin, provazů, včel, myší či mých oblíbených duchů, díky kterým bylo zelenou zrůdičku radost krmit.

Za každé kolo jsem mohl dostat až tři hvězdičky, a protože jsem soutěživý a navíc jsou hvězdičky potřeba k dalšímu postupu, musel jsem vždy mít všechny. Po dosažení určitého počtu hvězdiček se otevírala také zábavná videa, kde se postupně vyvíjel příběh Om Noma. V jednom videu třeba majitelka Om Noma zkouší, co by tak mohl jíst, a po odmítnutí brokolice či další zeleniny přijdou na řadu sladkosti, které jsou jeho jedinou potravou.

Občas hra spadla a i splněné kolo se muselo opakovat, i když se hvězdičky připsaly, což naštvalo hlavně po jeho úporném plnění, ale nakonec se mi všechna kola podařila dokončit na tři hvězdičky a mohl jsem tak spatřit Om Noma, sedícího na kupě sladkostí.

Pro: Om Nom, překážky, pomocníci, videa, hudba, zvuky

Proti: nestabilita hry, některé levely příliš těžké