Cut the Rope

ZeptoLab UK Limited •  Abylight (3DS) •  1C Wireless (PC, WPhone) •  Abstraction Games (DS)
04.10.2010
21.09.2012
07.11.2012
30.01.2013
19.09.2013

Někdo k vašim dveřím postavil tajemnou lepenkovou krabici. Podle hluku v ní poznáte, že schovává něco živého. Něco malého, kulatého, zeleného a neustále hladového. To něco se jmenuje Om Nom a vy jste se stal jeho hrdým chovatelem, což vás bude stát mnoho sladkostí. Om Nom se ničím jiným než sladkostmi neživí. Krmení Om Noma však vůbec není snadné, neboť přítomnost sladkosti vytvoří v blízkosti Om Noma řadu překážek. S nimi si však správný chovatel poradí a svého Om Noma řádně nakrmí.

Cut the Rope je velmi úspěšnou logickou hrou ruského nezávislého studia ZeptoLab. Hra původně vyšla v roce 2010 pro mobilní telefony společnosti Apple, kde se dočkala překvapivě vysokých tržeb, které způsobily její vydání i na mnohé jiné platformy. Na PC se Cut the Rope poprvé objevila v lednu roku 2012 jakožto značně omezená browserová hra, později téhož roku však na PC vyšla i plnohodnotná verze hry. Pro majitele operačního systému Windows 8 je hra zadarmo.

PC verze hry obsahuje 275 levelů rozdělených do 11 kapitol. V každém levelu je vaším úkolem dostat sladkost do úst Om Noma a přitom sesbírat co možná nejvíce hvězdiček, jež vám zpřístupňují nové kapitoly. Krmení Om Noma komplikují různé překážky tvořené především různými zavěšenými lany, ostny, mýdlovými bublinami či pavouky.

Ono je to dobré na skrátenie času (škola, bus, záchod...)
Na PC to zas tak dobré nieje...

Om Nom je roztomilá a věčně hladová příšerka, kterou jsem při hraní Cut the rope dostal do opatrovnictví. Podobně jako v kdysi velmi populárním Tamagotchi se musím starat o krmení, ale žádné venčení nebo mazlení se už nekoná. O rozptýlení Om Noma je totiž postaráno pomocí různých překážek v krmení.

Nejhorší překážkou pro mě samotného jsou asi ostny a některá kola byla kvůli jejich rozmístění pekelně těžká. Zato pavouci se vcelku dali zvládnout. Mimo překážek se v jednotlivých kolech nacházejí také pomocníci ve formě bublin, provazů, včel, myší či mých oblíbených duchů, díky kterým bylo zelenou zrůdičku radost krmit.

Za každé kolo jsem mohl dostat až tři hvězdičky, a protože jsem soutěživý a navíc jsou hvězdičky potřeba k dalšímu postupu, musel jsem vždy mít všechny. Po dosažení určitého počtu hvězdiček se otevírala také zábavná videa, kde se postupně vyvíjel příběh Om Noma. V jednom videu třeba majitelka Om Noma zkouší, co by tak mohl jíst, a po odmítnutí brokolice či další zeleniny přijdou na řadu sladkosti, které jsou jeho jedinou potravou.

Občas hra spadla a i splněné kolo se muselo opakovat, i když se hvězdičky připsaly, což naštvalo hlavně po jeho úporném plnění, ale nakonec se mi všechna kola podařila dokončit na tři hvězdičky a mohl jsem tak spatřit Om Noma, sedícího na kupě sladkostí.

Pro: Om Nom, překážky, pomocníci, videa, hudba, zvuky

Proti: nestabilita hry, některé levely příliš těžké

• Android 70
Na mobilní hry mě příliš neužije. Pokud však hledáte něco milého na zabavení třeba po čas cestování nebo čekání, je Cut the Rope skvělou volbou. Příšerka, kterou musíte nakrmit bonbonem/donutem/koláčkem (v menu lze přepínat) je prostě roztomilá, styl zpracování je příjemný a hádanky jsou rozmanité. Nejedenkrát mě naštvaly, nejsou totiž pouze o logickém uvažování a načasování, ale také o dávce šikovnosti. Otáčení kouhouty, praskání bublin, správný úhel při zhoupnutí, odrazu, propadu kouzelným kloboukem.. načasování koláčku a světla, aby se příšerka probrala a zblajzla dobrotu. Některé levely jsem dala dokonce náhodou, s jinými jsem se trápila a opakovala je, dokud jsem jejich provedení nepřivedla k dokonalosti. Tři hvězdičky z prvních dvou sezón, po odemčení jsem třetí sezónu prošla až k nejnáročnější "Mechanické" krabici č. 17.
Hrála jsem free verzi, ale musela vypínat wifi/data kvůli reklamám... Když jsem byla připojená k internetu, hra se šíleně sekala, často nereagovala, padala...

Občas náročné, občas až k vzteku, ale ve výsledku to bylo to zábavné.

Pro: roztomilé, hádanky potrápí ale vše je logické, pocit odměny při dokončení úrovní

Proti: některé levely příliš náročné (spíše na provedení); s reklamami na mém telefonu hra nehratelná

• iOS 75
Herní výzva 2020 - bod č. 7 Neseď doma

Cut the Rope je velmi dobrou logickou hrou, kterou si zkrátíte čekání. Já osobně jsem ji hrál v rámci výzvy na různých místech. Konkrétně tedy doma před spaním, na dovolené, na hokejovém stadionu o přestávce a v autě. Když byl čas, tak jsem si hru na chvíli zapnul a pokusil se zvládnout alespoň jednu úroveň, ovšem ne vždy se zadařilo.

Obtížnost hry je velmi proměnlivá, některé sady úrovní jsou velmi jednoduché a procházíte je i celkem s radostí, ale některé mě zase doháněly svou obtížností k zuřivosti (alespoň že tam byla záchrana v podobě ovečky, když už jsem nebyl schopen přijít na to jak dál a nebo svou blbostí nebyl schopen načasovat kliknutí). Přesto jsem se u hry vcelku bavil a to je to hlavní.

Za největší mínus tedy beru neskutečně otravné reklamy, které se zapnou vždy po dvou odehraných kolech, ať už jste v nich uspěli či nikoliv. To jsem vyřešil tím způsobem, že jsem vypnul wifi i data, ale zase jsem nemohl získat ovečku, abych mohl nějakou úroveň přeskočit. Tím, že se neustále objevovaly reklamy, se hra také velmi často sekala.

Nejlepší za mě byla první série, kde mě bavily všechny sady, zatímco druhá série mi přišla nejslabší a do hodně sad jsem se musel nutit. Třetí série byla vcelku mezi, kdy mě bavily první čtyři sady a poslední tři zase naopak nepobavily.

Pro: Většina herních sad, roztomilá grafika, zajímavé nápady, možnost využití ovečky ke zvládnutí úrovně

Proti: Množství reklam, sekání, některé úrovně velmi obtížné