Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Chaos;Child

18.12.2014
25.06.2015
31.01.2017
28.05.2017
13.10.2017
22.01.2019
24.02.2022
kompatibilní
100
1 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Chaos;Child je vizuální novela od studia 5pb. Jedná se o čtvrtou hru ze série Science Adventure (kam spadá například úspěšné Steins Gate. Také se jedná o tématické pokračování vizuální novely Chaos;Head. V Japonsku hra vyšla i pro XOne, iOS, Android a PlayStation 3, na západ se však dostaly pouze verze pro PlayStation 4, PlayStation Vita a PC.

Tento zářez do série Science Adventure se odehrává v roce 2015 v Shibuye a šest let od událostí v Chaos;Head, kdy obrovské zemětřesení tuto oblast skoro srovnalo se zemí. I přes to, že se v poměrně rekordní čas podařilo Shibuyu přestavět, tak klid netrval věčně. Po chvíli se začala objevovat série nových vražd přezdívaných "Return of the New Generation Madness", které se odehrávají ve stejné dny, jako vraždy před zemětřesením. Hromadící se brutálně zavražděné oběti ale nejsou to jediné, co se opakuje. Na místech činu jsou vždy přítomny i tzv. "Sumo Stickers" s obličejem tlustého sumo bobjovníka.

Příběh sleduje skupinu studentů, kteří jsou členy newspaper clubu v Hekiho akademii. Vy se ujmete role jednoho z nich, studenta Takera. Ten má schopnost vyvolávat "klamy" (během hry si můžete volit jaký vyberete) jak pozitivního, tak i negativního charakteru. Zároveň je ale také fascinovaný probíhajícími vraždami a pomalu se s členy klubu noří do tajemných hlubin případu.

I když se na první pohled může zdát, že se jedná o čistě klasickou vizuální novelou, tak zdání klame. Po první průchodu, který vám zabere něco málo k padesáti hodinám, máte možnost hru hrát znovu a odemknout si příběhové části jednotlivých postav, které jste prvně neměli k dispozici a dozvědět se z příběhu mnohem více.


Poslední diskuzní příspěvek

Měl jsem s tím komentářem počkat. Nedalo mi to a pustil jsem se do dalších routů a tam to dostává ještě mnohem větší grády že musím zvednout na stovku. Rozhodně jedna z nejlepších VN jaké jsem za poslední dobu hrál, všem doporučuji :D

Nejlépe hodnocené komentáře

  • Vita 100
Předem varuji že se komentář týká konce který dostane každý při prvním hraní, upřímně hrát hned po sobě padesáti hodinovou vizuální novelu, abych si otevřel jiný konec se mi moc nechce, přeci jen her je hodně a musím si nějakou chvíli odpočinout a pozapomenout.


Každopádně Chaos Child je vizuální novela od tvůrců uznávaného Steins Gate, ten je považován za vrchol jejich tvorby, ale i tento jejich herních zářez ukazuje že jsou mistry vyprávění a dokáží naservírovat poměrně dospělý příběh ve kterým si nejste ničím jistí.

Hlavním hrdinou je tu student Takeru, který jako malý zažil obrovské zemětřesení které postihlo zejména Shibuyu. Po několika letech se podařilo velkou část obnovit a pomalu se vše dostávalo zpátky do normálu. Takeru se poté dostal na vejšku která nabízela uchazečům postižených zemětřesením dotované školné. Hlavní hrdina si poté na škole založil se svými kamarády Newspaper Club, který se nejen že stará o zaznamenávání dění ve škole, ale zároveň se snaží řešit různé podivné kriminální případy které otřásají internetem. Jednou se, ale zapletou do bizarní série vražd, ve kterých si například streamer začal krájet vlastní ruku v domnění že se jedná o sýr a nebo našli mrtvou zpěvačku s reprákem vloženým do jejího břicha. Členům klubů to nedá a začnou býti těmito vraždami fascinovaní a pokouší se je vyřešit. To, ale bohužel sebou přinese i nečekané oběti.

Tady, ale přichází na řadu neskutečně skvěle napsaný scénář, kdy prvních dvacet hodin se jedná o humornou mystery detektivku s příměskem psychologického hororu a větší dávkou fan servicu (řešení kalhotek, uchylné vtipy, rozebírání toho jak jsou prsa měkká apod.) A i když vás to baví, tak si pořád říkáte že je to fajn, ale mohli by zabrat i více na té psychologické stránce a vážnější. Jakmile, ale se přes dvacet hodin dostanete stane se zvrat a vše co jste jako čtenáři brali za jistotu se v mžiku rozsype jako domeček z karet. Nebudete si jistí jaká z postav přežije, nevíte komu věřit a začnete se topit.

On je totiž příběh neskutečně chytře pojatý, ze začátku vše plyne pomalu, budujete si vztah k charakterům, prožíváte s nimi jejich klasické školní dny, smějete se a užíváte si i úchylné vtipy. Díky tomu že takovýhle pohodový stav trvá dvacet až třicet hodin, tak už začnete charaktery brát jako jistotu, máte k nim vybudovaný vztah a pohoda. V ten moment vám, ale tvůrci podkopnou nohy a vše co jste brali jako jasnou věc vám nacpou do chřtánu a vy jen čumíte. Krása, opravdu takhle brutální zvrat a otočku v příběhu jsem dlouho nezažil.

Co se každopádně týče gameplaye, tak je to klasická VN, s tím rozdílem že máte možnost na některé situace využít tzv. delusion. Ty jsou buď positivní a nebo negativní. Je to prakticky jako what if scénář a jen vám to ukáže co by se mohlo stát, krom toho jaký závěr dostanete to nijak průběh příběhu výrazně neovlivní (jako že by jste umřeli či si budovali romanci). Do toho dabing, vizuál i soundtrack jsou na velmi vysoké úrovni.

Pokud tedy chcete vizuální novelu, která vám nabídne chytře napsaný příběh, který si s vámi hraje a ve finále vás odzbrojí, tak nehledejte dále. Krom pár mínusů ve stylu: Hlavní hrdina někdy až moc popisuje jak se cítí, že detailně popisuje jak ho škrábe krk a kyseliny z břicha mu jdou do krku a chce zvracet apod. Nebo že na začátku je toho fanservicu až příliš. Se nakonec jedná o skvělou VN, která vás díky skvěle napsaným charakterům bude bavit až do samotného konce.

PS: Hra má více konců, ale ty si musíte odemykat dalším hraním, což k délce hry je trochu vopruz (jasně dialogy můžete přeskakovat, ale i tak)

Edit: Dohrány všechny routy a stálo to za to, musel jsem zvednout na 100%

Pro: Skvěle napsané postavy, prostor na poznání charakteru, skvělá gradace, zvraty, soundtrack, dabing a art

Proti: Někdy Takeru až moc popisuje jak se cítí jeho tělo (na slovo "saliva" jsem alergickej už), drobné chybky v překladu, hůře vyřešené odemykání konců

+14