Svého času legenda počítačových učeben :D. Jedenkrát jsem byl vykázán z hodiny, protože jsem se začal strašně smát, když jsem tom krásném roztomilém zajíčkovi ustřelil hlavu :D
,,TO SI DĚLÁŠ P***EL! KDO TAM DAL MINU?!" A ještě spousta dalších takových naštvaných hlášek můžete slyšet téměř po každé, když si s kamarády zahrajete tuhle část Polštářové války. A hra s kamarády je zde opravdu nutná, protože hráčům typu "Osamělý vlk" se dostane pouze čtvrtinový herní zážitek, který ani za moc nestojí. Roztomile drsný koncept hry a jednoduchá pointa ve stylu multi-playerové střílečky-odreagovačky bohatě stačilo k tomu, aby se z Bulánků stal hit mezi českými hráči. Snad opravdu každý ze základních levelů má díky svému vlastnímu stylu nadupanou hratelnost, ať už je to díky teleportujícím se plošinkám, na které se zlým tichým smíchem pokládáte minu, neproniknutelné tmě, do jejichž hlubin dáte TAKÉ minu, přičemž si dáváte pozor, abyste tam do výbuchu nezavítali, a nebo díky parádní bitvě se zlověstnými nemrtvými bulánky, kterou osobně považuji za nejlepší. (Obzvlášť když můžete svého parťáky zradit a střelit ho brokárnou do zad. No jo. Nikdy neodolám.) I když je onen koncept jednoduchý, na jednu stranu si říkám - Není to škoda? Ona historie o buláncích je velice hezky nalíčena, proto opravdu považuji za škodu, že se tvůrci uchýlili pouze ke klasické co-op řežbě a nedali do toho více stylu s nějakým třeba úplně jednoduchým příběhem, což by bylo i prospělo samotnému single-playi. Ale co! Jakmile máte v rukou brokovnici, tak je vám všechno jedno! Prostě s ní jen běháte kolem se slinami na rtech a hledáte svého kamaráda, abyste ho co nejpodleji oddělali! A o tom to přeci je!

Pro: Originální nápad s jednoduchým konceptem, každý level má něco do sebe, hrám to s kámoši je prostě slast

Proti: Nedotažený nápad, Levely jsou sice super, přesto jich je málo, občas bugy

Pro mě legendární hra, kterou zná snad každý. Hrál jsem jí často a rád. Vždycky to byla příjemná odreagovačka. Občas se mi však stávalo, že při hraní jsem to nervově nezvládal (to když počítač "nadržoval" ostatním hráčům a mně se nedařilo). Singleplayer nemá smysl a není to zábava, teprve hra ve více hráčích a s přáteli má své kouzlo a kdo to nepoznal, neví o co přichází. Škoda, že už se k ní vůbec nevrácím, ale myslím si, že jsem se jí nahrál dost a dost.

Pro: Bulánci a jejich historie a básničky, multiplayer, freeware, grafika, originální nápad, hudba, editor map, má to své kouzlo, spousta legrace

Proti: málo zbraní, po čase to už není taková legrace, ovládání, malý počet oficiálních map

Jako součást "zlatého fondu českých nezávislých her" je tato hra v zahraničí úplně neznámá (což dost možná souvisí i s IMHO nevhodným způsobem distribuce anglické verze).
V jádru jde o jednoduchou čtyřsměrou top-down vyvražďovačku pro čtyři hráče po síti nebo tři hráče na jednom počítači. V šesti stylových částečně interaktivních úrovních se prohánějí polštáře s pistolemi a dalšími zbraněmi. Díky velmi přesnému ovládání a přehlednému zpracování (každá úroveň vychází na přesně jednu obrazovku a sprajty Bulánků jsou docela velké) vyhrává zpravidla hráč s nejlepším postřehem. V nejnovější verzi se dá naučit několik taktik pro použití každé zbraně, ale ponoření do hry je pro prvohráče díky jednoduchým pravidlům pořád otázka maximálně půlhodiny.

Kvůli nízkému počtu úrovní vypadají Bulánci ve srovnání s dnešními hrami spíše jako demo. Nikdy jsem se neobtěžoval zjišťovat, jaká je kvalita uživateli vytvořených map, takže mé hodnocení berte s rezervou.

Pro: dobrá hratelnost, vyvážené zbraně, solidní technické zpracování

Proti: nízký počet oficiálních map

"Kdo se vleče, neuteče." Heslo, které zažehne vzpomínky v nejednom PC hráči. Tato hra je součástí mé rané multiplayerové triády, která se sestávala z hitů Bulánci, Liero a Tunneler 2.0.

Kdo nehrál Bulánky, pravděpodobně ani neví, co znamená pojem "deathmatch na jedné klávesnici." Tento druh zábavy je unikátní v tom, že jste k sobě s přáteli tak blízko, že není prakticky možné, aby se ten šmejd uhnul poté, co se mu chystáte jednu vrazit za to, že vás zastřelil hned poté, co jste se spawnuli.

Jo, tahle hra mě provázela celou základku společně s CSkem (který mi ale nikdy nešlo). Jen škoda, že když se člověk dostane do určitého věku, Bulánci pro něj ztratí své kouzlo. Každopádně, hra byla svého času veliký hit a jsem rád, že i dnes se na ní vzpomíná kdykoliv se řekne věta "zahrajeme si něco pro dva?"

Pro: Parádní polštářová bitka

Proti: Brzy zevšední

Bulánků jsem se kdysi nahrál opravdu dost. Nejlepší je samozřejmě multiplayer, ale jako v jedné z mála her tohoto typu, je střílení polštářů zábavné i v jednom, zvláště potom, co byl přidán nový level Exitus s rodícími se nepřáteli.

Celkem hra obsahuje šest úrovní a každá z nich je něčím specifická. Na dobrou noc je na louce a dá se zde zabít zajíček nebo ptáček, Vybíjená má dva rohy diskotéky velmi tmavé, a tak se tam dají nenápadně uložit miny, v Noční směně trubky změní směr střely, v Malárii se dá schovat za stromy, V zajetí 8-bitu jsou teleporty a zelený zabiják no a výjimečný Exitus jsem již zmiňoval.

Zbraní je celkem pět, a to pistole, brokovnice, samopal, raketomet a miny. Pro tuto hru je to absolutně dostačující počet a já měl nejradši brokovnici, před kterou se dalo krýt opravdu špatně. Nedávno jsem Bulánky zkoušel znovu a zjistil jsem, že přibyly bonusy, ve formě štítu (ochrana před střelbou), přesýpacích hodin (čas navíc) a oka (neviditelnost).

Bulánci jsou bezesporu zajímavým titulem, který sice sem tam má nějakou tu chybku, jako je třeba narození se na mině nebo nemožnost přenastavit ovládání, ale pro mě je to i tak hned po Dispečerovi druhá nejlepší hra od Sleepteam Labs, svou zábavností daleko převyšující prvního Poldu. Skvělá hudba a vtipně podaná historie Bulánků je také plusem, který u freeware titulů není samozřejmostí.

Pro: multiplayer, různorodé úrovně, zbraně, bonusy, hudba, historie

Proti: narození na mině, nemožnost přenastavit ovládání

Bulanci pro mě byli klasickou hrou, kterou se zabijel čas ve výpočetce. Propařil jsem tak dlouhé hodiny, zatímco se vyučující snažil o vysvětlení látky.

Tato hra svojí absurdností opravdu kraluje. V které jiné hře se mezi sebou zabijí polštáře. Audio-vizuální stránka bulánků úplně sedí. To pohádkové zpracování jen umocňuje ten fakt, že se tu kuchají polštáře jeden s druhým. A pak když zazní zvuk chcípajícího bulánka, člověk si říká: "Co to sakra hraju?".

Bulánci jsou primárně multiplayerovou záležitostí, což je velká škoda. Samotný hráč se pořádně zabaví jen na mapě Exitus. I ve hře s několika hráči, jsme hráli spíše exitus.
Tato hra je dobrá na odreagování ale nato jaký by mohla mít potenciál, je to málo. Větší množství map, hlavně podobných "Exitu", bu tuto hru výrazně zpestřilo.

Avšak je to klasika, u které se člověk prostě vyblbl a přišel si na svoje.....75%

Pro: Zabijející se polštáře

Proti: Málo map, málo herních možností, pro samotného hráč nic moc

Freewarovou hru Bulánci jsem poznal roku 2008, byla nainstalovaná na počítačích v učebně informatiky. V hodinách soupeřit proti spolužákům byla neskutečná zábava, díky čemuž jsem se na informatiku pokaždé moc těšil :)

Po úvodní obrazovce následuje vzhledově pěkné a přehledné menu, vše se dá naprosto jednoduše najít a nastavit. Po založení hry je na výběr je z mnoha barev polštářů, je možné si ho pojmenovat, dále ze šesti různých prostředí – Na dobrou noc, Vybíjená, Noční směna, Malárie, V zajetí 8-bitu a Exitus. Dále je na výběr ze tří typů hry – na zásahy, na čas či na životy. Poslední nastavení se týká vyvážení mezi zvukovými efekty a hudbou.

Samotný singleplayer slouží spíše k trénování, díky ne zrovna zdařilé AI velmi rychle omrzí. Ta pravá zábava přichází v multiplayeru. Pro výhru je nutno na každou situaci pohotově reagovat, sbírat lepší zbraně a rychle umisťovat miny. Střílet se dá nejen do polštářů, ale také do okolních živočichů - králíka, ptáka sedícího na vajíčku... Grafické zpracování je na freewarovou hru z roku 2001 velmi pěkné, ozvučení taktéž zdařilé.

Po obsahové stránce je sice tato hra velmi chudá, díky multiplayeru se v ní ale skrývá velká porce zábavy, takže ji dávám vysoké hodnocení.

Pro: zábavnost, freeware, pěkné a jednoduché menu

Proti: po obsahové stránce je hra dost chudá

Hrál jsem jenom multiplayer a báječně se u něj s kamarády bavil. Je to sice po čase celkem stereotypní, ale vyřádili jsme se. Navíc je to hra malá (cca 20 MB) a snadno se dala propašovat na každý počítač ve školní učebně ;)

Pro: Multiplayer.

Proti: Stereotyp.

Slogan Bulánků "kdo se vleče neuteče" mě velmi rozesmál, když jsem ho slyšel poprvé a rozesměje mě i dnes. Stejně jako označení pro Bulánky EAP. Což znamená extrémě agresivní polštář. Hra o polštářích s bouchačkama, kteří na dobrou noc začnou po sobě střílet. Nebo na jiné Bulánky nastraží minu :D. Rozstřílejí klidně i nevinného zajíčka, který se jim připlete do cesty. V multiplayeru skvělá zábava na odreagování od běžných problémů. Škoda jen, že těch map je tam tak málo.
Sama o sobě nic moc hra, ale... ALE! Jak se dáte dohromady s bandou kámošů, je to lepší, než polštářová válka s bandou spolužaček. (Nebo vy jste snad Bulánky hrávali někde jinde, než ve školních učebnách?)

Pro: MULTIPLAYER!

Proti: prostá náplň, singleplayer jen do počtu

Ačkoli pravděpodobně půjdu proti mainstreamu, nemám na vybranou. Bulánci jsou pro mě, i přes svou oblíbenost a popularitu mezi (nenáročnými) hráči, špatnou hrou. Nejenže se mi nelíbilo ovládání a vůbec koncept, ale nemusel jsem ani stylizaci. Bulánci u mě prostě neobstály..
Bulánci je naprostá zhovadilost grafický hnus, odehrávající se v pvp arenách v bulánčím světě a jeho alternativní historii. I přesto že je to grafický hnus přišla mi hra velmi hratelná a v multiplayeru velice zábavná. Hondnotit tuto hru může být i celkem dilema, vážně ji lze hodnotit jako každou jinou? Lze ji žánrově srovnávat? Dosahuje kvalit jiných nezávislých her? Na všechny tři otázky si člověk musí odpovědět sám. Podle mého pokud chce člověk tuto hru hodnotit musí vážně sáhnout k nejhlubší subjektivitě, jinak bych ji těžko mohl dát 90% a povznést ji tak nad řadu jiných často i kvalitnějších titulů. Je to ale fakt tím, že mi tahle blbost prostě vážně sedla, trefila se do mého humoru, ujetosti a proto dávám krásných subjektivních 90 %.

Pro: nic

Proti: nic

Je pravda, že na nízkorozpočtovou gamesku s horší hratelností se s tím tvůrci velice vyhráli a to nejenom externím příběhem, krásným webem, ale také hudebním pojetím (DnB) a krásným ArtWorkama... nezapomenu na hry ve více hráčích ať u na jednou PC či po lanu...

Pro: hratelnost, přídavné materiály

Proti: žádné další mapy a update

Bulánci jsou možná populární hra, jak je psáno v popisu, ale mě tahle hra absolutně nebavila a neoslovila. Zkoušel jsem jí několikrát, hráli jsme jí nesčetněkrát s kamarády, ale pro mě osobně zábavnost velice slabá.

Pro: Grafika a bulánkovská historie.

Proti: Z mého osobního pohledu nezábavnost.

-1 +11 −12
s kamarady vyborna zabava,klasicka odreagovacka,ovsem proti pocitaci nic zavratneho necekejte...
-3 +4 −7
Pořád se k nim vracím, když hrajete sigl tak to není nic moc, ale jakmile hrajete s přáteli je to celkem srada, ani nezábírá moc místa, takže i proto je to dobré.

Pro: Zprácování zbraní, multiplayer

Proti: Malý počet map

-5 +4 −9