Breath of Fire

01.12.2001
12.02.2015
20.10.2016
05.09.2019

Breath of Fire je prvý diel série tradičných japonských RPG, ktorý vyšiel pôvodne na platforme Super Famicom v Japonsku v apríli 1993. O rok neskôr však bola hra firmou SquareSoft lokalizovaná aj do anglického jazyka a objavila sa na severoamerických trhoch. V roku 2001 prvý diel opätovne vyšiel na Game Boy Advance, kde sa objavil s novými funkciami ukladania a malými grafickými vylepšeniami. Anglická verzia práve vtedy vyšla prvýkrát aj v Európe. V rokoch 2015 a 2016 sa Breath of Fire objavil aj na virtuálnych konzolách firmy Nintendo.

Príbeh sa zameriava na chlapca menom Ryu, ktorý je jedným z posledných preživších členov starodávnej rasy. Jej príslušníci disponujú schopnosťou premeny na mocných drakov a aj Ryu využíva túto možnosť pri hľadaní svojej sestry. Počas toho sa stretáva s ďalšími bojovníkmi, postupne naberá skúsenosti a prichádza do konfliktu s klanom Dark Dragon. Tento je klan je militaristické impérium, snažiace sa prevziať kontrolu nad svetom oživením šialenej bohyne.

Ako v iných podobných japonských RPG, tak aj v Breath of Fire sa pohybujete po svete, komunikujete s NPC postavami a postupne tak odhaľujete okolitý herný svet. Každá z postáv má špeciálnu schopnosť, ktorá pomáha prekonávať prekážky na ceste, či vyriešiť hádanky mimo bojov. Boje prebiehajú v ťahovom režime a sú náhodne generované. Narazíte na ne v nepriateľskom prostredí a dungeonoch. Aktívna skupina môže pozostávať z najviac štyroch členov, ale každého môžete vymeniť za niekoho ďalšieho z rezervy. Túto výmenu môžete urobiť kedykoľvek, dokonca aj uprostred samotnej bitky.

V roce 2019 se stala součástí kolekce her přístupné předplatitelům služby Nintendo Switch Online.

@MickTheMage (16.05.2019 18:56): Na SNES mini toho chybí zásadně spoustu, myslím, že Final Fantasy 4 a Chronotrigger tam měly být na 100%, Breath of Fire 1 asi taky. Akorát by vznikl nevyvážený poměr RPG vůči ostatním žánrům. Na druhou stranu ale zase nic nebránilo tam naskládat 50 her. Nechápu, proč tam toho nedali více, když už nehodlali prodávat na ty mini konzole další tituly třeba zvlášť.

• GBA 70
Breath of Fire dnes již představuje stařešinku mezi jRPG, však se první vydání pro SNES řadí do roku 1994, ale i přes svůj pokročilý věk mě dokázalo zaujmout a pobavit více než leckteré moderní sterilní kopie alá Pier Solar and the Great Architects. Samotnou náplní se příliš od jiných zástupců žánru neliší, i tady hráč většinu herní doby šmejdí po mapě, ať už ve vsích, všelijakých kobkách či jen tak po loukách a lesích, utkává se v nespočetném množství soubojů s roztodivnými potvorami, zlepšuje své atributy a postupně rozkrývá pozadí příběhu, do něhož byl událostmi uvržen. Tím, co zabraňuje stereotypnosti převzít nad hrou vládu, jsou pestré proměny prostředí a vtipné vedlejší příběhy. Hráč se tak musí dostat ze zajetí snového světa poražením zlé osobnostní složky spícího nešťastníka, část hry se odehrává pod vodou, kde je průvodcem chamtivý rybí společník, jindy zase musí vyřešit problém táhnoucí se z minulosti vedlejších postav a podobně. Podobná proměnlivost hry mi je sympatická, když se k tomu přidá i nepřestřelený počet náhodných soubojů (zdravím Final Fantasy I), hra se mi tak nezvládla vyloženě omrzet a i přes určité slabší pasáže mě vydržela slušně bavit až do konce.