@Jab (komentář): Tvůj komentář je negativní, ale jestli jsem BG vůbec nehrál, tak doufám, že zklamání nebude? Co jsem pochopil, tak špatný je jen nový obsah :-)... trochu jsem se vylekal, když jsem viděl tvůj komentář/recenzi... zrovna si to plánuji sjet 1+2...
@AlieN (18.08.2018 18:39): U Dragon Age II jsou sice NPC "Bi the Way", ale z toho cítit, že je to důsledek "úlitby bohům". Jinak třeba taková Merrill dává jasně najevo, že preferuje muže, zatímco Isabela preferuje ženy a Anders je otevřeně homosexuální. Co jsem vyčetl na zahraničních fórech, tak k tomu všichni přistupují jako k úlitbě menšínám a proto o tom nikdo moc nemluví, protože jak jsem psal výše, postavy samy sdělí, jaké vztahy preferují a podle toho to hráči hrají. A nebo taky ne. každý se rozhodne podle svého a právě vztahy s NPC jsou na DAII vyzdvihovány a dávány za vzor ostatním hrám. :-)
@AlieN (18.08.2018 18:39): Elihal není trans, jen se rád převléká (a nejen za ženský - za cokoliv a kohokoliv). Sám to při pokecu s Geraltem objasňuje. Ale jinak je ve Witcherovi na začátku ten gay lovec, a je napsanej výborně a nikoho to nepohoršovalo, ani se nad tím nikdo nepozastavil. Jediné nad čím se moroni zase pohoršovali byla absence černochů, ale to už je takovej folklór.

@Bellerofontes (18.08.2018 17:56): Chapters mělo v těch Stark kapitolách dost leftwing důraz, ale pak se zase ukázalo že ta hrdinná sociálně demokratická politička je taky vlastně zkorumpovaná, takže to úplně černobílý nebylo. A že je Kian gay mi přišlo zábavný, jeho bromance s Likhem byla super.
@Bellerofontes (18.08.2018 17:56): Tam nevím, o co šlo? Já skončil s Chapters brzy kvůli optimalizaci. Zaregistroval jsem pouze, že jsou tam nějaké dost levicové charaktery. Že by mi to hra, alespoň z toho počátku, nějak cpala před obličej, říct fakt nemohu.
Na druhou stranu, vzpomeňte si na Dreamfall Chapters. Tam byl stejný problém, i když šlo stále o Ragnarovu vizi. Jak velký se okolo toho zvedl povyk, to ale nevím. Ve hře to ale dost drhlo.
@AlieN (18.08.2018 17:01): Přesně. Navíc nevím, proč mají ideologové takový problém udělat vlastní hru, kompletně věnovanou tomuto tématu, nikdo jim nebrání. Místo toho ti chytřejší z nich označí vždy vše za bouři ve sklenici vody, přestože najít současnou inscenaci Shakespeara bez povinných negrů je již nemožné.
SJW, SQW,... schválně jak velký by byl nářek herní obce, kdyby Beamdog toto netlačil v Baldurs Gate, kde mění dávno zažité postavy od někoho jiného k obrazu svému, ale ve své vlastní značce. Nepřekvapivě žádný. Ono to nakonec není ani tak o tom že by Annie Scott byla agresivně SJW, to by samo o sobě nikoho netriggerovalo, ale že je to prostě úplně obyčejná kráva ;)
@Jab (18.08.2018 14:13): Celá ta diskuze se točí kolem toho, že zlodějka Safana je mrcha využívající muže prostřednictvím sexu k dosažení svých cílů a neochotná cestovat v ryze ženské skupině, a která byla změněna, kvůli ideologii jisté SJW. Načež se v rámci "honu na čarodějnice" přihnal Ebb a prohlásil, že v demokratické společnosti je takovéto vykreslení fiktivní ženské postavy ve fiktivním světě zcela nepřípustné a němelo by být tolerováno, naopak všemi prostředky potlačováno, aby se náhodou někdo necítil utlačovaný na svých právech, čímž z toho učinil antickou tragédii a zatáhl do toho zcela nesmyslně všechny lesby, gaye, bisexuály, transexuály, qeery a proti nim postavil všechny xenofoby, rasisty, fašisty, sexisty, šovinisty, komunisty, marxisty a dokonce i liberály, aby rozpoutal armageddon a uspíšil druhý příchod krista na Zemi. :-D
@Charllize (18.08.2018 14:09): Sú prípady, kedy dieťa nemá po narodení určené pohlavie, t.j. jej pohlavné orgány sa začnú určovať až po nejakej dobe po narodení, niekedy niekoľko rokov, a niekedy toto určenie nie je ani mužské ani ženské, alebo je oboje (napr. prípady, keď je obojpohlavné), alebo kedy je jeden orgán vyvinutý do určitej miery a druhý orgán zase do inej, toto je štatisticky v 1-2% prípadoch, kedy pohlavie pri narodení nie je možné určiť. Okrem toho, sú prípady, kedy mozog jedinca vykazuje všetky znaky jedného pohlavia ale má opačné pohlavné orgány, vtedy väčšinou dochádza k tomu, že chce neskôr si svoje pohlavie zmeniť.

@Ebb (18.08.2018 14:03): Jasne, tak budeme cekat az se z niceho nic ze vsech cernochu stanou belosi nebo naopak, a budeme si moct menit pohlavi dle nutnosti a situace privrenim oci a lusknutim prstu:)
@Ebb (18.08.2018 13:54): Ebbe, vzhledem k tomu, že nechápeš například to, proč nemůže být kritika islámu rasismem z podstaty věci, tak je s Tebou skutečně debata zcela zbytečná. Přesně to jsem čekal, protože takto iracionálně se tady v rámci daných témat projevuješ dlouhodobě.

S tím, že považuješ prostý popis reality a logické myšlení za předsudky a něco urážlivého, nic nenadělám (nejsi první ani poslední). Nicméně je to Tvůj problém, nikoli můj.

Alexe Jonese příliš neznám a že je konspirační teoretik není v kontextu jeho synchronizovaného banu podstatné. Ale to by sis musel přečíst Rybku a ne jen papouškovat nesmysly mainstreamu.

@Charllize (18.08.2018 13:57): Pokud Tě skutečně zajímá, proč se takto jistí lidé chovají, tak si přečti Repressive Tolerance, tam jsou v kostce popsány všechny neomarxistické argumenty.
@Ebb (18.08.2018 14:03) Ten vědecký konsensus, kterým se oháníš například ohledně klasifikace pohlaví, je ovšem lež jako věž. Každopádně Jab má pravdu, že sem už ta diskuze asi nepatří.
Me jen nejde na rozum, proc tak ocividne veci, s kterymi uz z genetickeho hlediska nejde nic udelat, porad nekoho udiviuji a ma tendence je menit a zavadet v nich jiny rad nez je jim nezamenitelne dany. Prijde mi to jako kdyz kdysi se lide snazily prosadit ze zeme je placata.
@Phoenix (18.08.2018 13:46): Musíš byť hrdý na svoje názory - urážanie, predsudky, konšpirácie,... kvalita. Ale súhlasím aspoň v niečom s tebou, a to druhou časťou tvojej poslednej vety.
@Ebb (18.08.2018 12:46): Phoenix to hezky vyjádřil. :-)

Dle mého názoru fiktivní postava ve fiktivním světě nepošlapává práva druhých tím, že neodpovídá jakési sluníčkovsko-dobroserské ideologii. Maximálně může vyvolávat mylnou představu v konzumentech obsahu a svědčit o zkreslené představě autora. Když to vztáhneme na příklad Safany - je to mrcha, která využívá prostřednictvím sexu ostatní, lže, krade... Nepřijde mi, že v původním Baldur's Gate bylo její chování zobrazeno nějak pozitivně a nikdy jsem ji jako pozitivní postavu nevnímal, narozdíl třeba od Jaheiry. Navíc mám pocit, že Baldur's Gate má i celkem vysoký rating, takže by se k němu snadno ovlinitelné děti neměly správně dostat. To, že selhává rodičovská kontrola je věc vedlejší.

To, že někomu zasahujeme do představ / fikčního světa mi nepřijde odpovídající v rámci demokracie, ale spíš už v rámci totality, protože už v podstatě říkáme, co je správné si myslet či představovat v rámci "úniku od reality". Například v mých představách je svět Star Wars značně "kinky", zobrazující selhávající společnost na obou stranách konfliktu a hrdinové jsou ti, kteří bojují za o něco lepší svět, ať už na jedné či druhé straně.
@Phoenix (18.08.2018 13:17): Tvoje prvé štyri definície samozrejme sedia. Homosexualita je norma rovnako ako heterosexualita, evolučne, biologicky, psychologicky, v každom vedeckom poňatí, čo snáď existuje.

Pohlavia nie sú len dve, to veda dávno už vie, nič nové pod slnkom. Pokiaľ nie sme na úrovni krčmovej debaty, tak neviem, prečo toto vôbec spomínaš.

Islam, rovnako ako všetky náboženstvá, kážu aj dobro aj nenavísť, okrem iného, vrátane kresťanstva, boh podľa biblie je čistý psychopat, masochista, sadista, vrah, násilník, a zároveň aj dobrotivý, odpúšťavý, milosrdný atď. Každý ako si vyberie. Ak niekto nadáva len na jedno, len preto že si vyberie to najhoršie, tak samozrejme je xenofób, lebo ignoruje rovnaké chyby aj u ostatných náboženstvách.

Argumenty typu Gay Pride už sú fakt pod úroveň a nemienim rozoberať niečo, čo bolo sto krát rozoberané.

Protitlak, o ktorom hovoríš, nie je žiaden, existuje len v určitej malej časti privilegovanej väčšiny, ktorá nedokáže tolerovať zastúpenie všetkých druhov menšín. To je problém tej bigotnej väčšiny a len dočasný setback.

A Alex Jones a konšpirácie, wau, to už klesnúť hlbšie ani nejde...
Nedala už by se ta diskuze nějak stopnout? Nebo se prosím přesuňte do všeobecné. Neb chudinka BG 2 EE na tohle není stavěná.
@Ebb (18.08.2018 12:46): Dnes je ovšem problém v tom, že:

- za rasistu je označován kde kdo, zejména lidé, kteří mají výhrady vůči totalitní ideologii jménem islám. Není myslím třeba dodávat, že to devalvuje pojem rasismus do té míry, že se dnes lidé hrdě hlásí k tomu, že jsou vlastně rasisté (aniž by jimi skutečně byli)
- za xenofoba je stejně tak označován kde kdo, kdo má výhrady vůči islámu nebo kdo rozumí tomu, že všechny kultury nejsou stejné a ani stejně kvalitní (kultura antického Řecka je skutečně hodnotnější než kultura papuánských lidožroutů)
- za sexistu je označován kde kdo, zejména lidé, kteří rozumí tomu, že muži a ženy nejsou stejní a kterým se eklují moderní hovadiny typu genderově vyvážených veřejných záchodů pro všech 123 pohlaví
- za homofoba je označován kde kdo, zejména lidé, kteří nepovažují homosexualitu za normu na úrovni heterosexuality

A tak bych mohl pokračovat dál a dál, pár příkladů, která mě napadají jen z poslední doby:

- Alex Jones byl synchronizovaně zabanován na čtyřech velkých sociálních sítích současně, o čemž výborně píše Rybka. Bez ohledu na to, co si o něm kdo myslí, je to prasárna.
- MeToo ukázkově zveličilo neexistující problém a současně prokázalo medvědí službu ženám, vystaveným skutečnému násilí. Když někdo vleze dobrovolně do postele filmovému producentovi a po dvaceti letech se rozmyslí, že to bylo znásilnění, tak jde o ukázkovou manipulaci, která je nesrovnatelná se skutečným znásilněním nebo reálným útlakem žen zejména v islámských zemích. Stačí srovnat popularitu MeToo například se 120db
- Gay Pride je ostentativní předvádění vlastní nenormality (je třeba říci, že ne každý homosexuál má potřebu se prezentovat takto pitomě), která dělá medvědí službu všem rozumným homosexuálům, kteří chápou, že sexualita je soukromá záležitost, nikoli politické beranidlo

V momentě, kdy netalentovaná škrabalka typu Amber Scott prohlašuje naprosté hovadiny o tom, že problém Baldur's Gate je sexismus (přitom je to zcela naopak, silnými ženami typu Jaheiry počínaje a questy se změnou pohlaví konče) a jakoukoli kritiku svého neumětelství opět za sexismus označuje, tak se těžko divit tomu, že ji následně lidé, kterým bouchnou saze, posílají hnusné maily a jiní pak považují za SJW agendu cokoli, co by před deseti lety nikdo nezaregistroval.

Tlak (a dnes je skutečně enormní) holt vyvolává protitlak, který samozřejmě neomarxisté následně prezentují tak, že mají od začátku pravdu a společnost je plná předsudků, rasismu atd. Houby, je to logický důsledek toho, co leta předvádějí ve všech oblastech veřejného prostoru.
@Malignus (18.08.2018 12:34): To, že je demokracia predsa neznamená, že si môžeš robiť čo chceš, ak to šlape po právach iných. Ak to preženiem na príklade, že si urobíš svet, kde bude v poriadku, kde nemci vyvražďujú znovu všetky možné minority (ktorý sa určite bude páčiť všetkým neonacistom), tak asi nemôžeš čakať, že ti to nezakážu. Ide najmä o to, v akom je to kontexte - také chovanie sa jednoducho nesmie zobrazovať pozitívne, vrátane sexizmu, rasizmu, homofóbie, xenofóbie atď. Nemôžeš predsa čakať, že ti také niečo ostane bez povšimnutia, keďže také chovanie často vedie k ubližovaniu druhých.
@Ebb (18.08.2018 11:59): Aha! Je pravda, že v jednotke bolo dosť NPC, ktoré si zaslúžili trocha väčšiu hĺbku pri tvorbe dialógov. Ono už zo štatistík vyplýva, že to bude pekná podšívka (chaotický neutrál, CHA 17, kúzlo Charm) a chcelo to holt nejakého skúsenejšieho pisálka..
@Ebb (18.08.2018 12:24): Netvrdím, že SQW nedělají to samé. Jen si myslím, že je špatné pořádat "hony na čarodějnice", díky kterým mají lidé strach vyjádřit své názory, protože by se nemuseli všem líbit.

Na rovinu - kdybych byl autor a vytvořil si svět (třeba i licencovaný) a osídlil ho postavičkami, které by se mi líbily atd. a pak přišel někdo, kdo by do mě začal tepat, že jsou dané postavy vykresleny příliš sexisticky apod. vůči dnešnímu světu, tak bych ho neslušně poslal do háje. Něco jiného by bylo, kdyby postavičky nezapadaly do daného fikčního světa.
@Ebb (18.08.2018 11:17): Přesně o tom vyjádření se mluví i v oné třídílné sérii videí od té youtuberky jak jsem posílal. Je fakt dobrá, taky nějaká infinity engine veteránka. Mimo jiné tam hezky probere i tu Mizhenu a sexismus. Já si třeba nemyslím, že většině hráčů vadil jen ten fakt, že se ve hře takové postavy vůbec vyskytovaly. Pokud některým ano, tak to jsou jelita. Problém spíš je ten, že jak je toho přehršle, může to na některé lidi působit až příliš vnuceně. A to i na takové, kteří si podobných věcí normálně vůbec nevšímají.
Seximus, ako bola Safana napísaná, nie že by ona bola sexistka. Kto nechce vidieť, že Safana bola na úrovni gumenej anči, nech nevidí, nedám sa zatiahnuť do tejto polemiky. Skúste sa opýtať koľko žien je medzi SQW a koľkatím ženám sa páči takéto zobrazenie a budete mať lepšiu predstavu ako tisíc slov na túto tému.
@Red (18.08.2018 11:45): Mno, pre Safanu bol každý muž len nástrojom na dosiahnutie jej cieľa, ni? A tuším aj Edwin adresoval v dvojke niektoré NPC výlučne pohrdlivým "woman".. O to zábavnejší bol potom jeho side-quest. :-)
Tomu moc nerozumím, Safana žádná sexistka nebyla, pokud to teda neznamená že sexista má rád sex:D

To spíš Shar Taal nebo jak se jmenuje. "All men are pathetic." :)
@valcik (18.08.2018 11:34): V poriadku, v hre, knihe, filme... samozrejme môže byť ukázaný sexizmus aj iné negatívne aspekty spoločnosti, ale mali by byť odlíšené, že sú nesprávne. Drowská spoločnosť je neutral evil, takže sexizmus v nej je jasne vnímaný ako negatívny, rovnako ako v Orcskej chaotic-evil hierarchii, kde vítazí najväčší alfa samec. Lenže Safanin sexizmus nebol dobre opísaný v medziach ani jej postavy, ani v tom ako to vnímajú ostatné postavy. A o tom Annie Scott hovorila.
@Ebb (18.08.2018 11:17): Viem že to nikdy nemal byť skutočný stredovek, ale spoločenské štruktúry vo FR fungujú približne na úrovni nášho stredoveku, včítane drobností akými je napríklad miera analfabetov a vzdelaných ľudí vo veľkomestách a na vidieku. Úroveň spoločenských vzťahov, fungovanie ekonomiky s peniazmi a výmenným obchodom, alebo remeslá/úroveň priemyslu vo FR sa nedá prirovnať k dobe kamennej, ani k futuristickej utópii a najbližšie má skrátka k nášmu stredoveku. (Rovnako je to spracované napríklad aj v Deviatom svete v Numenere, kde to doslovne zmieňuje Corebook od Monte Cooka.)
@Ebb (18.08.2018 11:04): Ah ok. Že byla taková nijaká si pamatuji. Btw nic proti na první pohled over the top sexistickým NPC. Třebas Tyris Flare jako mod na tom stojí a je tím docela zábavná. Takových na první pohled parodií je ale vícero. Nevidím v nich problém. Viz Zev v Lexxovi.

Přirozeně pokud je NPC typu Safany někde takhle jednoduše plácnuté, tak je to na palici.
@Ebb (18.08.2018 10:53): Jasné že je tam sexizmus, je to základný kameň každého drowského spoločenstva! Navyše to perfektne pasuje do settingu - spoločnosť približne na úrovni stredoveku, v ktorej je násilie jednou z hlavných pák na získanie alebo udržanie postavenia, s manuálnymi remeslami, bez vzdelávacieho systému..
@Ebb (18.08.2018 10:53): Z její strany šlo čistě o instrumentální přístup spočívající ve vlastním pobavení a využívání troubů. Eldoth byl v zásadě velmi podobný.

Je možné, že tuhle sféru tam částečně doplnil NPC Project, bez něhož už roky nehraji, ale určitě to tam je dost jasné už v základu.
To akože niekto pochybuje, že v hrách je sexizmus? V Baldur's Gate ho síce toľko nebolo, ale Safanu dosť prepískli. Tá postava sa ani nepridala do vašej party, ak ste nemali aspoň jedného chlapa, a s každým chlapom v parte neustále flitrovala. Coran, Minsc, Ajanis, Kivan, Xan, Eldoth. To bol čistý sex object a mimo toho nemala v podstate žiadnu story.
@Vurhor (18.08.2018 06:29): To zní jako kapánek mimo (její interpretace jí neberu, ale ani u Safany ani u Jaheiry se imo netrefila) a snaha opravit něco, co nebylo rozbité. Poštěkávání Jaheiry bylo součástí její tvrdé osobnosti a bylo charakterovou vadou. Ruku v ruce s tím ale šlo, že se také vždy "starala". O Khalida a později o Charnama. Je to prostě silná osobnost a uvedené je stinnou stránkou téhož. Imho to ve hře je dostatečně zdůrazněno a autorka se minimálně dopustila, řečeno Sirem Humphreym, "vulgární simplifikace". Obdobně Safana nebyla nedobrovolným "objektem". Naopak svůj vzhled využívala k manipulování kdejakého ňoumy (viz Coran v BG2). Obecně jsou obě součástí spektra lidského chování, s nímž se lze setkat i v "realitě". Nicméně u Siege of Dragonspear budou i jiné větší potíže. Na těch pár Beamdog NPC jsem se přesvědčil, že jejich pisálci opravdu psát neumí.

Ah well. Spíše to tedy přikládám tomu, že autorka své pisatelské deficity skrývá za SJW, aby si získala alespoň něčí sympatie. Násilně pak zařadí určitá NPC do kategorií, kam zjevně nepasují, aby poukázala na domnělý sexismus. Beamdog SoD podělal. Podělal i BG 2 EE (byť ještě jednou zdůrazňuji, že pokud se vyhnete přidanému Beamdog obsahu, tak máte v podstatě starou dobrou dvojku s vyšším rozlišením). Jsem si také jist, že minimálně část té anti-SJW kritiky, co se proti nim zvedla, byla mimo. Ale gró problému jejich výtvorů leží v tom, že jejich dovednosti stran psaní příběhů stojí za... nic.

Btw hrál jsem teď ten NPC mod Gavin. Je do jedničky i do dvojky. Patnáctý den jedničky (asi desátý poté, co jsem jej nabral), nabídl charnamce manželství (a to ta s ním vedla jen běžné konverzace). Stupidně dlouhé dialogy o víceméně ničem (trocha filosofie v nich ale občas celkem fajn). Provázené hudbou, která rve uši (tady tomu nepřidala asi ta má sluchátka - MSR7, která chyby skutečně více "odhalují"). Strašné NPC jak vystřižené z přání čtrnáctileté catholic schoolgirl. Při nejbližší příležitosti jej vyměním za někoho jiného.