Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

O všem a zároveň o ničem

« Novější Starší »

Je to vaše vina, sami máte nějaká témata jak polena hodit do diskuzního ohně!

@Neelixx (09:59): Any earnings beyond €33,000 a month would be taxed at 100 percent.

To mi neznie tak, ze mas statu odovzdat komplet plat. Skor tak, ze odovzdas len sumu nad 33000€

@Neelixx (09:59): Já se snažím najít někde jestli už jsou výsledky. Jinak Mélenchon je id_ot. To si vážně myslí, že někdo kdo má příjem 33 000 eur měsíčně dobrovolně odevzdá vše státu a bude dělat zadarmo. Už i ty předešlé sazby 90,80,75 70% jsou naprosto mimo. Představa že někdo odevzdá dbrovolně víc jak dvě třetiny svého výdělku do státní kasy je velice úsměvná. Hrozné ale je že ho podporuje 18-19% Francouzů.

https://www.novinky.cz/ekonomika/435742- ... e-cekat-francii.html

@RNDr. Gunár Pavel (21.04.2017 22:49): tady nikdo nepopírá významnou roli SSSR v WW2 v boji proti fašismu. Ovšem pokud jsi historik, tak moc dobře víš jako se chovali komunisté v 30-50 létech 20 století k vlastnímu obyvatelstvu. Praktiky komunistické strany v tehdejších sovětském svazu (a později po válce částečně i v Československu - viz Horáková a další nejmenovaní) si rozhodně nezadali s nacismem, nacismus byl samozřejmě v principu výrazně horší ideologie než komunismus ale léta praxe nás naučila, že komunismus zrovna ideální nebyl. Určitě dobře víš, že zrovna Stalin nebyl žádný svatoušek (jeho výrok smrt jedince je tragédie, smrt miliónu je statistika je dnes všeobecně známý) a dnes už existují důkazy (ne jen hypotézy ruských kontroverzních historiků), že to byl právě Stalin kdo chtěl začít invazi do Evropy v 1941 a byl to Hitler kdo ho předběhl o pár měsíců.

Snad jeden podstatný rozdíl bych tu viděl a to fakt, že to byl Hitler (nacisté) kdo začal ve velkém s genocidou židů a dalších nepohodlných národů ale Stalin mu více než zdatně sekundoval ve vlastní zemi (a taky v okupovaných zemích jako např. Polsko) a pokud jde o ty židy tak s nimi později zdaleka nejednal v rukavičkách. Jak říkám mohli by si podat ruce.

Myšlenka socialismu byly možná v jádru dobrá ale nefungovala a dost mě děsí, že i teď jsou lidé co by rádi brali bohatým a dávali chudým. V práci mám kolegyni feministku a socialistku v jedné osobě (věk 30+) co by nejraději velkým podnikům co vykořisťují pracující lid vzala majetky....nevěřil jsem vlastním uším.

Sleduje někdo dnešní franc.prezidentské volby ? Zajímavý program radiálního levicového kandidáta Jeana-Luca Mélenchona - zdanit všechny, co vydělají více než 33 tisíc euro měsíčně stoprocentní sazbou. Už jsem viděl cokoliv, ale u tohohle si neumím představit, jak by to mohlo v reálu fungovat, to je přece totální nesmysl. A to ho podporuje cca 18 procent Francouzů.

https://www.thelocal.fr/20170410/five-qu ... ces-surging-mlenchon

@RNDr. Gunár Pavel (22.04.2017 22:02): Jestli je USA ocitnou ve "vemocenském rozvalu" jak říkáš tak bůh nám pomoz, protože jejich místo zaujmou Rusové a Číňané, kteří se s náma nebudou párat. To pak příjdeme o to nejcenější co máme naší svobodu. Ono je krásné a zdřejmě "in" říkat že například bombardování Vietnamu nebo Kambodže byla etnická čistka dokládat to srceryvnými fotkami jako je ta s utíkající holčička, ale je třeba vidět i druhou stránku věci. Mnoho Vietnamských vesnic ukrývali vojáky Vietkongu nebo zbraně pro ně. Pak se nemůžou divit že je Američané bombardují. Ono je jednoduché svalovat vše na USA ale oni se brání nárůstu terorismu. Těch chyb USA bylo jen velmi málo oproti zločinům nepřátel USA. Pokud vím tak USA nehází Sarin na svoje obyvatelstvo narozdíl od států stojící proti nim nestřílí každého kdo se proti nim ozve. Buď me rádi za USA největší demokracii na světě jinak by nám hrozila totalita Ruského nebo Čínského střihu.

No já myslím že právě Vietnam a spol tu důvěru ve stát nejvíc otřásl a svědomí/důvěra se přesunuly na média a sociální hnutí, což bylo dost reflektováno v kultuře a asi právě z toho pramení ten pocit výlučnosti.

@RNDr. Gunár Pavel (22.04.2017 22:02): Už je pozdě, nevím, jestli to ureaguji, aby to dávalo smysl. Už jsem měl dávno hajat.

Já se samozřejmě nevzpírám představě mnoha obětí "kapitalistických" režimů. Ale trvám na tom, že té válce ve Vietnamu chceš tu nálepku "genocidy" nalepit, páč je "in". Jako já tam ty mrtvé taky vidím, nejsem trotl. Ale přesto to není etnická čistka. Že napalm, agent orange a bomby zasáhly civilní obyvatelstvo pro mě není neznámý fakt nebo něco, před čím bych zavíral oči. Ale prostě etnickou čistku to nedělá. Použij klidně termín "masové vraždění civilního obyvatelstva" nebo cokoliv jiného, ale genocida nebyla tím účelem. Jako chápeš, o co mi jde? Vybereš si termín a skálopevně jej používáš jako argumentační facku pro mě úplně mimo kontext.

Ale dejme tomu, že si to definuješ nějak jinak. Humanitní vědec netesá pojmy jako věčně dané do skály. Pak je ale fér, abys tu svou definici "genocidy" napsal (a v případě potřeby vysvětlil). Není to pak věcí další diskuze sice, ale rozhodně mě to zajímá.

Jinak komparovat oběti té či oné země... Do toho se mi úplně nechce. Pro mě by asi byl relevantní údaje, kolik zvládly pomlátit v nejkrvavějším roce a pětiletí své existence. Zase se dá říci, že co se týče "procent" vyvražděných během válek 20. a 21. století, tak je to proti třebas třicetileté válce skoro na kafe a cigárko. Jinak policajt se obecně moc neomlouvá. A to i když je světovej. Ale tak když už ho na něčem načape nějaký novinář a domácí publikum to dokonce i zaujme, tak má slušnou šanci, že do týdne nezmizí po zásahu čečenské větve rozvědky. Abych to ujasnil, že předvádíš apolegetický relativismus (nebo naopak obviňující všechny stejně - výsledek je za mě vlastně stejný) je zase něco, z čeho za mě vyrosteš. Nebo taky ne. Záleží na tobě. Možná by pomohlo soudit více v kontextu doby. Ale nevím, do hlavy ti nevidím.

Jinak studia už jsou za mnou. Zkouška z pomocných věd historických mě věru už nečeká. Teď už spíš tyhle teoretické věci zapomínám pod tlakem faktografie a dat z praxe. Ale za studií mě to bavilo. Byť jsem postupně šel k "praktičtějším" stránkám historie, tak bakalářku jsem měl vlastně celou teoretickou a v diplomce ještě bylo alespoň něco. Ono vlastně co si budeme povídat, historie a potažmo i historická sociologie je vlastně stran těch teorií atp. trochu plytká věda. Nejlépe jsem to viděl na jednom článku prof. Miloše Havelky, který byl navlas stejný, akorát jednou používal tuším ta svá "symbolická centra" a podruhé "mentality" (jednou to bylo v té publikaci Holzbachové a kolektivu a podruhé tuším v sociologickém časopise). Prostě jen ty pojmy zaměnil a hle, "nový" článek. Ale tak jsou i "mladší", kteří tolik nevymýšlí, ale zase dokáží lépe popsat. Horský byl za mě třebas dobrá bedna.

@Jab (22.04.2017 12:39): Ony parametry však už zdaleka nejen v případě válek na středním východě několikrát naplněny byly, zejména vezmou-li se v potaz “uznané” genocidy, indiány do toho vůbec není třeba zatahovat. Nelze však očekávat, že se k tomu zodpovědní činitelé dané supervelmoci přihlásí , ani takový McNamara se k tomu, čeho se na vrcholu moci dopouštěl, nedokázal postavit čelem, a to ve své kategorii projevil nebývalou míru sebereflexe.

Celou dobu byla americká propaganda postavena na tom, že tohle dělají ti druzí, zatímco "největší demokracie na světě" nikdy. Přiznání, že je tomu jinak, by pro režim bylo až příliš velkým háčkem na košili. Stačí se podívat na Turecko, které to v případě Arménů ani Řeků nikdy dobrovolně neuzná, a to už od těch událostí uplynulo 100 let. Konkrétní případ? Třeba bombardování Kambodže, při kterém zahynulo až 800 000 lidí, nemluvě o tom, čemu to otevřelo dveře. Oficiálně válka proti VC/VM, de fakto kampaň proti venkovské populaci. Bombardovalo se naprosto všechno, testovalo se tam kdeco.

Dokud se Spojené státy neocitnou ve velmocenském rozvalu, nic se v tomhle směru nezmění, z oficiálních míst nanejvýš zazní: “přátelé, dělaly se chyby ale…” zkrátka něco na úrovni bezzubých rétorických cvičení o tom, jak se mělo pomoci Rwandě. Já se tě nebojím, Jabe, já jen nemám potřebu tě za každou cenu obracet. Chápu, že je těžké, byť jenom vzít v úvahu, že si co do počtu obětí režimy, identifikující se coby liberální demokracie v ničem nezadají s těmi, označovanými souhrnně jako totalitní, ale k tomu buď postupně dojdeš sám a nebo k tomu třeba nedojdeš vůbec, mohu s tím žít.

Na historii panují různé pohledy, které pak formují výsledný narativ, ten se neustále vyvíjí s tím, jak se odhalují nové skutečnosti a padají tabu příliš živé historie. Kdyby všichni mluvili jedním hlasem, byla by to nuda. Máš dobrý přehled o fr. strukturalismu, základ PVH zkoušek na každé FF. :) Za mě je to už skutečně vše.

@Shoggot (22.04.2017 11:50): Ještě že jsi učinil těm nepoctivostem přítrž. ;) A ano, přehrávající Rob Schneider byl na nakopnutí do úsměvu, ale MAX válel, jako vždy! Brent Spiner? Myslím, že není, ale pánové pracovali dobře s tím, co měli, film to nezachránilo. :D

"Where there is a crime in the society, there is no justice."
Plato

Ten biják je nikým nepochopený kolos od rejžy, kterému šly nejlépe reklamy. :D

No ale jestli chceš nějaké neobvyklé postapo, zkus Screamers, překvapivě slušné. No, já teď čtu Mailerovy Nahé a mrtvé, také silná látka.

@RNDr. Gunár Pavel (22.04.2017 11:44): Ale jo, dochází. Oba víme, že aby něco bylo uznáno za genocidu, tak to musí naplňovat nějaké charakteristiky. Podobně i fašismus má své.

Chápu, že pro tebe může být omezující, že za genocidu by se dejme tomu bralo jen to, co tak označí Mezinárodní trestní soud/tribunál. Nicméně pak od tebe chci prostě a jednoduše konkrétní příklad, kde USA spáchaly genocidu a jak konkrétně ten pojem podle tvého soudu naplnily. Dejme tomu vynechej indiány, kde by mezi námi v tomhle asi byly třecí plochy nejméně.

Zase pluralita názorů nemá přecházet k relativismu. Zejména mezi badateli v rámci jednoho oboru jsou fakta i jejich interpretace (či dokonce zaštiťující teorie) přece v pohodě komunikovatelné. Byť je pravda, že se používá "trik" s omezením přístupu názorových odpůrců na badatelské ústavy a univerzity, aby se pak pěkně ta paradigmata střídala, jako když se ve Francii po druhé válce najednou a univerzitách silně etablovala "škola" Annales. Tam to "střídání" samozřejmě bylo ovlivněné tím, jak se chovali Bloch a Febvre (či případně i třebas Halbwachs) za války.

Ale ode mě se ničeho neboj. Na univerzitu ti přístup nezakážu. :) Nadto mám vzhledem k tomu tvému titulu pocit, že ses nakonec etabloval více v jiné vědě než historii.

@RNDr. Gunár Pavel (22.04.2017 11:20): Ano. Ono je třeba taky součástí problému to, že odhady dostupné orné půdy v severní Koreji se různí někde mezi 14-21% (Česká republika má kolem roku 2014 56%). Takže zatímco desetimilionové Česko má k dispozici něco kolem celkem 42 000 kilometrů čtverečních zemědělské půdy (2014), pětadvacetimilionová severní Korea má při nejlepším odhadu 26 000 kilometrů čtverečních zemědělské půdy. S tím, že je klidně velmi pravděpodobné, že to může být i nižší, až k hranici asi 18 000 kilometrů čtverečních.
To je samozřejmě do velké míry důsledek i špatné hospodářské politiky, ale jak říkáš, vyndat z toho klima, půdní fond a historie, je dosti intelektuálně nepoctivé.


Já jsem znova po letech rozečetl Krvavý poledník od McCarthyho, takže u sebe ještě v minulosti na chvíli zůstanu :)) ale otočme list. Jaký je to film z obrázku? Je to Brent Spiner?

@Jab (22.04.2017 11:30): Já si ty mrtvé ale nevymyslel, stejně jako procesy, které k jejich úmrtím vedly, tudíž k žádným nálepkám z mé strany určitě nedochází. Pokud tě ta pasující charakteristika prudí, pojmenuj si to nějak "pracovně", bohužel to zavražděným "bezbolestně", ani těm utýraným k smrti poněkud pomaleji život nevrátí a konkrétní hybatele dějů/pachatele to neočistí. Ale to je právě ta pluralita pohledů na věc, já mám svůj, ty máš zase svůj. Není to nádherné? V Saudské Arábii takový luxus nemají...

Doufám, že zítra Le Penová obhájí svojí dominantní pozici, ten poslední útok by tomu mohl pomoci. Je to na dalších pár let poslední naděje Evropy.

@RNDr. Gunár Pavel (22.04.2017 08:36): Tyjo to opakování "genocidního" asi nějak nepozřu. Kde Američané přímo páchají genocidu? Prostě napiš. Páč za mě stejně jako se ti nelíbí nálepkování fašismem, tak obdobně nesmyslně se snažíš přiřknout nálepku genocidy.

@Shoggot (22.04.2017 10:55): Děkuji :) Konečně někdo, kdo se nespokojí s hesly a jde i pod povrch věcí, ono se stačí podívat na klimatickou mapu té země, kde všude se dají, nebo spíše kde všude se nedají pěstovat potraviny a která má jeden z nejneúrodnějších půdních fondů na světě, do jisté míry i kvůli masivnímu bombardování, kdy na zemi v 50. letech dopadlo víc bomb, než na Japonsko za 2. světové války. Izolovat se za takových podmínek od světa není moc chytré, ani Island se zlomečkem populace by nedopadl dobře, lišejník není právě výživný. Nu, ale dost již bylo návratů do nepěkné minulosti, hleďme spíše optimisticky do dystopické budoucnosti. (:

@Red (22.04.2017 00:23): Od roku 2009 dostává od ostatních států minimum, kromě Číny. Spojené státy letos poslaly pomoc v hodnotě 900 000 dolarů a je to poprvé od té doby (dohoda pomoci v roce 2012 nevyšla kvůli vypuštění satelitu).
Jídlo tam dodává WFP a Čína (2/3 dodávek ve WFP) taky, nicméně WFP byl v letech 2008-2009 byla dosti vykostěna a buď jakžtakž dosahují svých cílů nebo často jen z půlky.

Zprávy o hladomorech WFP už krotí, nicméně podle nich stále je zhruba 75% populace v nejisté situaci ohledně jídla, i když se produkce jídla znatelně zlepšila díky pokrokům v zemědělství. Únorová zpráva OSN z roku 2012 vyjadřuje podezření, že severokorejská manipulace s jídlem je do jisté míry záměrná, aby vláda měla obyvatelstvo pod palcem (hladomory ale ne, to je kombinace záplav, bouří a zim, které ale na tak vystavěný severokorejský způsob zemědělství a rozdělování potravin jednoduše naráží).

Situace je to tragická, nicméně od roku 2009 je ta pomoc fakt mnohem menší, ze strany USA "virtually non-existent". Bohužel.

@RNDr. Gunár Pavel (22.04.2017 08:36): +1 a tak nějak Jabovi taky :))

Trolin už dávno pochopil, že komunissmuss je srnec, ale protože zatím nemá dostatečné sebevědomí a odvahu provést komín aut, tak svoje prozření dává najevo nejapným drollingem.

@Rapier (21.04.2017 21:38): Asi chápu tvoje pocity a důvody takového názoru, nicméně nepřijde mi úplně ideální házet do pytle všechny (lépe to samozřejmě vyjádřil doktor Gunár), kterým se dávají přílepky "komunistický". Mně třeba nepřijde Castrův režim o nic horší než Battistův, ale podle tvé teorie logicky musí být právě ten Battistův stonásobně lepší :)

@Jab (22.04.2017 00:02): Rýsovat analogie mezi různými režimy samozřejmě do určité míry lze, ale postavit si své bádání především na takové komparaci je přinejmenším pochybné, takoví historici mimo jiné často propadnou vlepování kousíčků jejich narativu vyhovujících informací do předem připraveného rámce té které mozaiky. Jejich monografie pak mají asi takovou vypovídací hodnotu o daném období, jako většina novodobých českých seriálů o naší historii.

Tedy, nějaká faktografická základna tam je, ale s těmi fakty se nakládá způsobem, že seriál působí jako schématický konstrukt (např. 1. republika se skoro nedá sledovat) a příslušná publikace zase jako utahaná seminárka s nabobtnalým poznámkovým aparátem. Nálepkovat jako fašistický kterýkoliv režim, co se ti hnusí, by byla právě ta relativizace, proti které jsem se vymezil.

Že například v USA vládne genocidní režim, sledující morálně zbankrotovalou ideologií, z té země přeci nedělá führersland, jejich minulé, současné i budoucí zločiny musejí být exaktně zanalyzovány, bulvární nálepkování nikdy nic neřeší. To jsou mé dva centy k tomuto tématu. Velice mě těší, že máš na věc vlastní pohled, je to zdravé a rád tě při něm nechám. ;)

@Red (22.04.2017 00:23): Toto mi pripomína hlášku jednej Nigeríjčanky v Dubline, raz sa pýtala, že u Vás keď stavajú diaľnicu, tak sa tam rozkradnú milióny a o niekoľko rokov postavíte diaľnicu.... a u nás v Nigérii, dostaneme milióny dolárov a tony materiálu na stavbu diaľnice a o pár rokov, keď sa všetko rozkradne tak sa postaví nejaká hlinená cesta.

@Gordon (21.04.2017 20:58): Myslím tím to, že severní korea nedokáže sama uživit své obyvatelstvo a je zcela závislá na mezinárodní potravinové pomoci. V devadesátých letech tam hladem umřelo 2 miliony lidí. Něco dostávají od OSN jako celku ale jinak je to právě duálně od západních států a Číny. Blbý na tom je to, že to plně rozděluje korejská strana což vede k tomu že a i dnes jsou tam zprávy o kanibalismu apod.

@RNDr. Gunár Pavel (21.04.2017 22:49): To si tu historii studoval ve Španělsku nebo hospodářky u Pullmanna? :)

Btw rýsovat analogii mezi totalitními režimy se dělá. To není nic fuj, fuj. Stejně tak není od věci si připomenout, když zvěrstva páchá západní stát (Francouzi za občanské války v Alžírsku, Američané na základně Guantánamo...). V Cahier du CEFRES vyšel kdysi pěkný článek (Tzvetan Todorov to napsal?), jak se vysoce postavený francouzský-židovský úředník zhrozil, když na tělech Alžířanů spatřil stopy mučení, které si pamatoval z táborů za války. Trochu ale smůla, když se z toho lidského zhrození nad tím, co se ve světě děje, stane relativizování všeho. Tak ano, na světě se dějí zlé věci. A páchají je i mnohé západní státy. Ukažme si na původce zločinu. A pak pokud chceš můžeme komparovat, jestli někdo na počty obětí trumfne Hitlera a Stalina. Leda tak Španělská chřipka...

Docela fascinující, že se byť možná nechtěně vezeš na té Drolinově severokorejské argumentační bárce. To mi tedy u kolegy historika zvedá obočí.

@Bellerofontes (21.04.2017 23:21): Ty s malými přeci do jámy (obrazně řečeno), musí zůstat jen geny obsahující velké prsa. Plasty jsou low end, jako Jižní Korea.

Hladomr v NK byl jen krycí název pro tuto operaci... ale kdo neví, neví :).

@Drolin (21.04.2017 23:07): Cože? Ty přijdeš s takovými zanedbatelnými a jalovými položkami, abys zavrhnul plastiku, snad nejúhlavnější vynález lidstva? Ve světě, kde by si ženy nemohly zvětšit prsa, bych žít nechtěl ani omylem (nemám nic proti přirozeným, pokud jsou ovšem velká).

Jaký smysl by to potom všechno mělo?

@Drolin (22:13): Čehož jsi živoucím dokladem. :D

@Rapier (21.04.2017 21:38): Nu, jestli má být země, která nesla hlavní zátěž války proti fašismu vlastně zrcadlem třetí říše, pak mezi fašisty rovnou zahrňme i španělské, britské, francouzské a americké imperialisty i s jejich jejich satelity, dohromady mají jejich režimy na kontě stamiliony mrtvých -
everyone is a fascist now!

Spotřeba elektřiny, loajálnost, celková vkusnost a estetika kultury, píle obyvatel, silný vůdce a režim, odolávání agresi... neznám více inspirativní zemi.

Poslední ostrůvek naděje lidstva.

@Jab (21.04.2017 21:35): Tvoje svobodná vůle neznamená nic. Celek je nad jednotlivcem.

Za normálních okolností se do politických diskuzí nepouštím ale řekněme, že nejsem historik ale mám něco málo načteno o pozadí a tak celkově Korejské války.
Tedy můj názor jako neangažovaného, ne-historika je asi takový, že lidé zde v ČR/SR už zapomínají jaký byl komunismus v 50. létech minulého století. Samozřejmě, že je to doba kdy jsem nebyl na světe ale rodiče a jejich rodiče mají (měli) osobní zkušenosti s režimem a ne vždy pozitivní (velmi diplomaticky řečeno). Nedělám si iluze jak se asi tak v Severní Korei žije. Komunismus byla ideologie, která mírně řečeno byla je odvrácenou stranou fašismu. Obě by si mohly podat ruce. Opět se nebudu pouštět do detailů, dost jsem studoval historicko-politické pozadí k vzniku WW2 a nikdy nic není tak zcela černobílé jak líčí novináři. Pravdou ale je, že často je to výrazně horší než by člověk čekal.

Nicméně rád si poslechnu v čem, že je režim Severní Korei dobrý, protože ať přemýšlím jak přemýšlím nic mě nenapadá snad až na fakt, že obyčejný člověk si tam asi nežije zrovna svobodně. Připomíná mě to silně 30-50 léta 20 století v tehdejším Sovětském svazu.

@Drolin (21.04.2017 21:19): Jenomže ty si chceš často povídat o takovejch šílenostech, že mi to přijde až neuvěřitelné. Prostě mám nějakou lajnu, za kterou už pro mě něco není názor do diskuze. Viz právě co teď píšeš. Prostě ne, nemohu sloužit. Zase je to moje svobodná vůle. Nikomu v tomhle vstříc vycházet nemusím.

@Jab (21.04.2017 17:20): Tvá argumentace a přesně ta rétorika toho, že názor rozdílný toho tvého je automaticky čiré zlo je vždy úsměvný. Tedy zlatá Severní Korea proti tvému názorovému diktátorství! Samozřejmě, jako vždy ještě použiješ vulgarismů a snahy hrát na city - včetně dětí, no ne! Že v jiných zemích (děti) pracují ve fabrikách, jinde jsou bombardované atd, jinde zase na ulicích...

(a bože, neber toto zase - tak - vážně, jako to často bereš :))

Zkus příště argumentovat, ne tu opakovat bruselskou mantru a k té Severní Koreji si dostuduj materiály. Jako historik jistě víš proč a jak, tak zkus i skrze kulturu vidět to vnímání v dané zóně dle tamních lidí. Každý režim je v něčem špatný a v něčem dobrý. A rozhodně vidím inspiraci v NK a pozitivní důsledky daného režimu, ale i negativy.

A historií se vlastně také zabývám, kolego .)

U Rusů lze vidět aspoň pragmatičnost. Třeba dneska jsem četl že Putin prohlásil že zpřístupní historické archivy aby přestalo falešná glorifikace minulého režimu když jsem 3 dny předtím četl že Rusové začínají hromadně z archivů odvážet materiál neznámo kam:D

U tý severní korey fakt nevím. To co dělá nemá žádnou racionalitu. Vždyď voni hladoví a 1/4 rozpočtu strkaj do armády a propagandy a ještě vyhrožujou nejmocnějším státům který je živí.

Mne pride ovela zabavnejsie, ze prej Rusaci zilegalizovali Jehovistov a zostatnili im vsetok majetok.
Cooool.

@RNDr. Gunár Pavel (21.04.2017 17:45): Ty charakteristiky obou sice chápu jako humor analogií, ale nemyslím si, že je to i tak úplně trefené (nějakou tu podobnost přece jen i vtipná analogie vyžaduje). Jinak Historikerstreit (stran znalostí a schopností) asi není úplně v mých možnostech a pravděpodobně ani DH by jej neutáhla. A nic ve zlém ale nejsem si jist, zda tady nějakou sofistifikovanou pluralitu názorů předvádíš (byť to ani já). Zatím tě mám tak někde na úrovni Drolina na steroidech. ;-) Prostě to nakopni víc a rozepiš se. Nebo pokud se nechceš vyjadřovat veřejně, tak to můžem probrat přes PM. Nicméně se ukázalo, že tahle diskuze snese hodně. Už tu i bylo, že Holocaust je vlastně dílem Židů, kdy se jednotlivé "židovské rasy" vyvražďovaly mezi sebou (prý viz židovská "policie" ve Varšavském ghettu). Čili kdokoliv se vzděláním nebo i bez něj (pokud si umí ověřovat svá "data" i třebas jen wikipedií) je tu za mě vítán.

@Jab (21.04.2017 17:20): Mohl bych, ale proč, ty jsi historik a já jsem, představ si, takyhistorik. Naším posláním by mělo být působit jak na vzdělané liberály z měst (Gordon), tak napravovat nevzdělané důchodce se základkou (Drolin) v konvergenci sofistikované plurality názorů, nikoliv vzájemný historikerstreit! Že by s tvou krátkou zápalnicí takový spor nedopadl vůbec dobře, dokládáš i nyní..

@Drolin (21.04.2017 16:32): Mohl jsi to shrnout úslovím, že "skutečnost je vždy složitější", nicméně od té doby, co si heslo vzali za své demagogové z Britských listů, si to nese nepěkné stigma. :/

@Gordon (21.04.2017 16:18): Méně Homefrontu a N@vy, více Half-lifu, Gordone. ;)

@Gordon (21.04.2017 17:35): "je naprosto marné říkat o co jde dokud to nebude" x "I debilovy musí dojít že tohle smrdí ivnazí"

Šlapeš si na písmenka i na myšlenky, klid. Vrať se k planetkám a satelitům.

@Drolin (21.04.2017 16:32): Droline polib mi prdel. Já fakt nemám náladu na postmoderní (relativizující) diskuze. Stát, který zavírá statisíce svých občanů (včetně dětí) do koncentráků a nabízí jim přinejlepším "smrt prací", u mě v současném totalitním top ten vede. Pokud u tebe ne a na severokorejském režimu vidíš něco inspirujícího, tak si to nech raději pro sebe. Hrozilo by totiž, že bych si tě přestal vážit. ;)