Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

O všem a zároveň o ničem

« Novější Starší »

@RNDr. Gunár Pavel (21.03.2017 12:39): Um... Řešit aktéra trestného činu není žádná sofistikovaná právničina. Když ti do baraku v rámci loupežného přepadení vlítne pět lidí, čtyři ti vybílí byt a pátý tě dojde do horního patra odprásknout, tak je stále vrahem jen ten jeden. Já sice chápu, že tě štve dvojí metr. Koho také ne... Ale těžko to vyrovnáš tím, že vše pak hodíš na někoho, kdo se dočkal v minulosti úlevy. V tom spravedlnost nevidím.

@Jab (21.03.2017 12:09): Klidně bych mohl začít jmenovat konkrétní politiky a vojenské představitele, ale nějak necítím vehementní potřebu tě za každou cenu přesvědčovat, zabíjení to stejně nezastaví, ať máš pravdu ty, já, nebo nikdo z nás. Pachatelé se sami z genocidy neobviní, přestože parametry byly v případě Iráku splněny. Setkal už jsem se bohužel i s názory typu, že pokud příslušný státník/vojenský velitel přímo nevykonával zabíjení, přímo jej nenařídil (a nechal to na svých podřízených), nebo u něj nebyl bezprostředně přítomen, tak za nic vlastně nezodpovídá.

Odtud už je jen krůček k výrokům, jak byl takový kolonialismus vlastně super věc a že impérium did nuttin rong. Pro mě jsou ohledně genocidy určující paralelní případy a dvojí metr, který se při jejich posuzování dlouhodobě uplatňuje, i to, co si o tom myslí samotní Američané. Osobně jsem hovořil s bratrem veterána z Iráku a ti to vidí víceméně stejně, přesto, že se nevrátil bez nohy, ruky či s PSTD, ale de fakto si polepšil. To samé si myslí i jeho český protějšek, který prošel Irákem i Afghánistánem. To, co jsi odepsal, by mohl být spíše základ sofistikovaného materiálu pro právníky k obhajobě při potenciálním tribunálu, čehož by bylo samozřejmě také třeba.

@RNDr. Gunár Pavel (21.03.2017 11:45): Jako rozuměj... Když se tě zeptám, kdo páchá genocidu a ty odvětíš, že USA a spojenci mají plnou odpovědnost. A pak dodáš, mimochodem naopak zcela relevantně, několik kroků, které tu genocidu umožnily; tak pak lze asi i uspešne polemizovat s tvrzením, že USA jsou hlavní viník. Ta genocida je nějak, docela i volně, definována. A USA v tomhle případě do toho i tak těžko napasuješ. ČR ještě hůře. Že pro to jedna nebo druhá země, jak píšeš, připravila podmínky, je za mě ještě něco jiného.

Pokud si to (by si to) myslel jen tak, že USA a spojenci připravili ty podmínky, tak v poho a nemám problém.

@Jab (21.03.2017 11:21): V prvé řadě Spojené státy americké a jejich spojenci, podobně jako v případě Tonkinu vyvolali útočnou válku na falešném pretextu a coby okupační mocnosti nesou za téměř vše, co se v Iráku od té doby odehrálo plnou odpovědnost, ať už se jedná o činy vlastní armády (namátkou znásilňování, bombardování ochuzeným uranem, zabíjení jen tak pro zábavu) a nebo jejich domácích proxies, kteří v jimi zřízeném režimu dostali prostor "dovyřešit" si s ostatními minulé neshody. Vytvořili tam prostředí, ve kterém dochází ke genocidě. Svůj miniaturní podílek na všem má i jinak bezvýznamná ČR, na což nejsem jako občan právě hrdý.

Debata jenom prospěje, považuji za nešťastné, jak se oba termíny zaměňují, a to nejen na bázi politické/ekonomické zřízení. Sám jsem zvědav, k čemu odborníci nakonec dojdou, tedy bude-li vůbec nějaké nakonec, protože diskurz se vyvíjí neustále. Tuším, že to byl pan Marián Tupý z nějakého Liberálního institutu, který podobně jako ono dítě tvrdil, že za vše co máme vděčíme kapitalismu, který je tou skutečně nefalšovanou demokracií. Moderátor ČT24 se měl co držet, aby nevyprskl v smích. Ona naivita často nemusí být přímo odvislá od věku. Někdo je Vlad Naiva po celý život.

@Jab (21.03.2017 08:52): K celkovému sociopolitickému mindsetu 40., 50. let i 60. let (snad mimo zprvu lokálně omezeného civil rights hnutí) se jak tady, tak na západ od nás hlásí buď už jen hrstka tvrdých ideologovů nebo nepříliš bystrých konzerv, lhostejno zda napravo či nalevo.

ad indiáni - v poslední době se stále více setkávám s výkladem ve stylu, že indiáni v Severní Americe vlastně nebyli první, pročež bylo jejich téměř úspěšné vyhubení mravně OK + Angličané/Britové jim přínosem civilizace zvedli kvalitu života - například tkaným oblečením a dekami (někdy i úmyslně zamořenými pro ně smrtelnými nemocemi).

ad Irák Když už jsi zmínil ten Irák, tak ten víc jak milion mrtvých zcela naplňuje měřítka genocidy a z výmluv jako, že přímo v bojích zahynulo jen pár desítek tisíc a zbytek si "ti primitivové udělali sami", by se slušnému člověku měl zvedat kufr. Nicméně souhlas, že používat zmíněné zločiny stylu "A vy zase bijete černochy" je asi tak relevantní jako Godwin's law argument.

@Crash (21.03.2017 08:25): No jistě, skoro každý si chce nakonec pamatovat jen to hezké, jedno zda gulášový socialismus nebo vysmátý kapitalismus té které periody. Nedávno mě pobavilo jedno téměř dítě, které tvrdilo, že kapitalismus = demokracie a že kapitalismus nepotřebuje dobývat nové zdroje, protože se vše řeší obchodem. Už chápu, proč feudalismus vydržel tak dlouho, i když bych rád věřil průpovídce "Lidi nejsou blbí." Peti Čtvrtníčka. :D

Napište někdo Jabovi, že jsem měl tu první otázku správně, takže jsem lepší historik než on.

@Jab (17.03.2017 13:19): No já myslím, že ve 100 letech si už vůbec nic nepamatuje :-)

Každopádně je k zblití, když různé pamětnické sdružení/političtí vězni nabízí svoje přednášky do škol a komouští ředitelé je s posměšky odmítají.

Jakmile jsem na Seznamu viděl Novinkový nápis o církvi, hned jsem si představil ty komentáře. A fakt, diskutéři jako vždy nezklamali.
Jak kdosi napsal o tomhle fenoménu: "Jednoduché pravdy s extrémní razancí."

@Blackpooll (10.03.2017 00:01): Najväčšia sranda je, že oni čím sú starší tým viac melódii spievajú, ale Drozd ako druh patrí k najväčším spevcom v našich krajoch podľa tvrdení Ornitológov.

Sranda je, že zrovna na autobusovej zastávke, kde čakám sa udomácnil každodenný drozd, ktorý neskutočne vyvreskuje a neustále poskakuje a lieta zľava doprava a sprava doľava. Oni štandardne stoja na mieste a spievajú, ale tento pako spieva a popri tom non-stop poskakuje a prelietava na jednom strome.
Nádherná zábava pri čakaní na autobus.
Chcem ho natočiť, ale musím niekde splašiť kameru (mám len debilfón)

@Gordon (08.03.2017 23:50): kampaně dělá obvykle PR team nebo něco podobnýho.

No je to prostě projekt, investice, jak se dostat přímo ke korytu. Prostě nepochopim jak mu někdo může fandit. Prostě ne. Kdo mohl za komárů studovat ve Švajcu? To musel bejt sakr čistej kádrovej profil.

Mimochodem k tomu EET. Nedávno jsme četl jak to dopadlo v Chorvatsku. Daní se víc nevybírá. Nově zrušili slevu na dani co dali hospodskejm. Zvedla nezaměstnanost. Celkem vtipně působí Babišův kámoš Ivica Todorič což je podobnej oligarcha co Babiš. Jo má firmu co se jmenuje Agrokor. Jo a prý tam zákazník má povinost si vzít účtenku pod pohrůžkou pokuty. Si to představte, že po vás někdo bude chtít před krámem účtenku a nebo pokutu. Třeba nás čeká i tohle. Šrouby utahujou slušně.

@Walome (08.03.2017 22:39): dobře "komunikuje na FB..." to věříš tomu, že to píše on?

Je to šílenost, oligarcha (bejvalej komouš, stbák a nevim co ještě), populista a socan co chce jít s komoušema... svět se v prdel obrací...

@strejdafido (08.03.2017 22:25): to mi připomnělo když jsem nenadával kategoricky na EET, byl jsem ihned nazván koblihářem, tak jsem nejdřív nechápal proč. Pak mi došlo, že Babiš asi před 100 lety Pražákům rozdával koblihy. Dost pochybuju o tom, že někdo volí Babiše jen kvůli koblize, ale dobře.

Nicméně Babiš se líbí, dobře komunikuje na FB, bojuje proti zlým ohavným podnikatelům a dává 52 mega pro dobré účely. Takže ne, im not suprised.

Aspoň že ten Sobotka klesá.