Back 4 Blood

12.10.2021

Back 4 Blood je duchovní nástupce série first-person kooperativních akcí Left 4 Dead od jejích původních tvůrců Turtle Rock Studios. Hra se odehrává v blízké budoucnosti po katastrofě, kde většinu lidstva zabil či nakazil smrtící parazit Devil Worm. Tu část nakažených, co infekci přežila, však potkal ještě horší osud, jelikož byla přeměněna v nelidské stvůry různých podob, přezdívané Ridden. Hráči se tak ujímají čtveřice veteránů zocelených v boji o přežití zvaných Cleaners, jejichž cílem je otočit válku ve svůj prospěch a navrátit Zemi zpět do rukou lidstva.

Po stránce hratelnosti se Back 4 Blood značně podobá svému vzoru v podobě Left 4 Dead a na hráče tak čeká řada lineárních misí, v nichž společně se svými spoluhráči plní unikátní úkoly a prodírají se hordami Ridden. Klíčová je, vzhledem k schopnostem speciálních Ridden, nutnost hrát týmově a spolupracovat. Průběh úrovní se řídí podle takzvaného AI Director, který plynule reaguje na hráčské akce ve snaze poskytnout jim odpovídající výzvu.

Příběhovou kampaň lze kromě kooperačního multiplayeru pro čtyři hráče, pro který je hra stavěná, hrát i v singleplayeru s boty. Znovuhratelnost podporuje i systém progrese v podobě decku karet, pomocí kterého hráč může sestavovat unikátní buildy postavy. Nechybí ani PvP režim až pro osm hráčů ve stylu Versus z Left 4 Dead, v němž se druhá čtveřice hráčů ujímá několika typů speciálních Ridden a snaží se ve spolupráci s generickými, umělou inteligencí ovládanými Ridden, zabránit lidským Cleaners v dosažení cíle.

Back 4 Blood je duchovní nástupce Left 4 Dead. Však i sami autoři  Turtle Rock Studios se podíleli na vývoji prvního dílu a své zkušenosti přenesli právě sem. A že se jejich nový kousek povedl můžu říct hned na začátku.

Kvalitních coop her na seance s přáteli není nikdy dost a zde se jde ve šlépějích starých časů kdy něco fungovalo proč vymýšlet něco jiného. Hlavní premisa dostat se se skupinou 4 přeživších z bodu A do bodu B, přitom splnit nějaké ty úkoly, přežít nájezdy hord zombíků okořeněné občas nějakým speciálním typem či bossem a jede se dál.

To prostě funguje výborně, kampaň nabízí sadu misí a zajímavých prostředí které vystačí na první průchod okolo 10-12 hodin záleží podle party lidí jak jsou schopní. Já hrál s kámošem doplněný tým obsadilo AI protože random lidi občas hru kazí svým sólováním nebo ignorování kde je úkol a kam se vydá skupina. A zde to na skupině stojí i na základní obtížnost protože speciální zombíci jsou schopni jednotlivce eliminovat sami.

Naštěstí AI parťáků je schopná a dokáže s hráčem držet krok a pomáhat mu. I když občas nastala vtipná situace, když kolega založil hru tak se všechny postavy drželi jen u něj a mě nechávali vzadu ať si vše pořeším :D

Graficky to vše vypadá fakt pěkně a pocit ze střelby a zbraní na blízko je uspokojivý. Možnost sbírat vylepšení pro Vaši oblíbenou zbraň nebo si ho mezi misemi za nasbírané finance pořídit v safehouse je něco co ve starém Left 4 Dead citelně chybělo. Doplněno ještě o možnosti jako nakupování brnění a lékarniček pro postavu, vylepšení pro tým a ještě systém karet které přináší bonusy jak pro hráče tak tým. Zároveň však objevují i negativní karty které mohou změnit podmínky pro nepřátele že více vydrží, objeví se nějaký speciální nepřítel, častěji hordy atd...

Ve finále jsem nadmíru spokojen jak to dopadlo a jaká zábava z toho vznikla. Autoři přinesli pak 4 menší rozšíření ke kterým se snad časem taky dostanu. Překvapuje mě jak málo zde na databázi se o hře mluvilo tak snad časem získá i další hráče. Pokud nejste fandové coop her klidně se do toho pusťte sami s AI parťáky zábava je to jedinečná svého druhu.