Assassin’s Creed Odyssey - The Fate of Atlantis: Fields of Elysium

Assassin’s Creed Odyssey - Zkáza Atlantidy: Elysejská pole

23.04.2019

rozšíření

Fields of Elysium je prvá epizóda príbehového rozšírenia Assassin's Creed: Odyssey s názvom The Fate of Atlantis. Ide o druhú a záverečnú veľkú expanziu, ktorá sa bližšie venuje tajomstvám bájnej Atlantídy a prvej civilizácii známej ako Isu.

Epizóda s názvom Fields of Elysium zavedie hráča do gréckeho raja, ktorým sú Elyzejské polia. Jeho úlohou je nájsť v simulácii dostatok zdrojov sily do Hermovej palice a odtiaľ sa presunúť do ďalšej časti podsvetia. Iba s dostatkom týchto zdrojov pomenovaných ako Strážcov vzhľad, totiž dokáže niesť ťažobu mocného artefaktu, do doby, kým ho predá Dedičovi spomienok. Z Elyzia však vedie iba jediná cesta von a tú stráži Hádova manželka, Persefóna.

Prvá časť druhého rozšírenia prináša úplne novú oblasť a v rámci nej je možné naraziť i na nových nepriateľov. Hracia doba je omnoho dlhšia ako v prípade ľubovoľnej z epizód Legacy of the First Blade a celkovo je tu kladený o niečo väčší dôraz na voľby a vetvenie príbehu.

Na tohle rozšíření jsem se těšila, protože po tom předešlém DLC jsem si říkala, že nemůže přijít nic horšího. A také nepřišlo. Že bohové a titáni jsou krutí a nedá se jim věřit, to jsem tušila a toto rozšíření mi to potvrdilo. Bohy a jim podobné od ostatních odlišoval jejich velký vzrůst, světélka na těle a nesnesitelná povaha. Pokaždé, když mě nějaké zdejší VIP povolalo, měla jsem pocit, že jdu na kobereček a že něco schytám. A také že ano, ať už jsem úkol splnila či ne. Musím říct, že se mi to chování líbilo a sedělo k nim. Navíc to člověka stále udržovalo v napětí, co zase bude špatně.

Hlavní dějová linka nabízela možnost spolčit se s některou důležitou postavou a pomáhat ji v jejích intrikách. Zde ovšem přišla i nelogičnost, kdy jsem dělala vše proti Persefoné, ale ona mi stála zadávala úkoly a jen občas mi pohrozila, že za to jednou zaplatím. Líbilo se mi, že mé činy měly později důsledky, i když úplný konec DLC je stále stejný.

Co mě nadchlo, tak bylo nové prostředí tak odlišné od Řecka. Mohla jsem se procházet květinovými poli, kde mě občas srazil zlatý jelen, a kolem mě poletovala hejna motýlů. Chválím nápad vývojářů vystavit zdejší oblast více vertikálně. To dodávalo dobývaní základen doslova nový rozměr a nebylo to tak stereotypní, jak by to po desítkách hodin ve hře mohlo být.
S mytologií si už Ubisoft zahrával v základní hře, byť to bylo jen okrajově. O to víc jsem byl zvědavý na Zkázu Atlantidy, kde měla být mytologie přímo tím hlavním.
Hned v první epizodě zavítáme na elysejská pole, kde se setkáme s místní vládkyní Persefónou. Ta však není tak nápomocná, jak by se dalo čekat a je tedy nutné pro postup použít sílu (a to bez ohledu na to jakou cestu zvolíte).  A o tom je vlastně celá epizoda. Napadáte pevnosti, rabujete zásoby, ničíte sochy, zkrátka děláte vše pro to, aby jste oslabili vliv svého protivníka a nakonec ho mohli vtáhnout do rozhodující bitvy, stejně jako v základní hře. Problém je ten, že to nefunguje stejně dobře a časem jsem se začal nudit.

Příběh je docela prostý a ničím výjimečným nepřekvapí. Většina úkolů se týká nadcházejícího střetu, nebo získávání spojenců.  Mezi moje nejoblíbenější se určitě řadí série úkolů s Leonidasem, během kterých musíte udělati pár zajímavých rozhodnutí.  Úkoly můžete plnit pro několik různých stran, ale to ve výsledku nemá vůbec žádný vliv.

Pokud jde o protivníky, tak přibilo pár zajímavých kousků. Prvním jsou vojáci Isu, kteří mají stejné třídy jako běžní nepřátelé.  Rozdíl je ale ten, že mají pár nových schopností, které je činí v otevřeném boji mnohem nebezpečnějšími. Další, ti zajímavější jsou kolosové. Na první pohled nehybné sochy, které na vás nijak nereagují, tedy až do chvíle, než někoho v jejich přítomnosti napadnete. Je to zajímavý prvek, který přidává něco nového a podporuje používání kradmého postupu.

Ještě určitě  stojí za zmínku  i vizuální stránka, která je úchvatná. Rozsáhlá květinová pole, vodopády, hory. Stačí jediný pohled a víte, že jste se dostali do ráje.