American McGee Presents: Scrapland

American McGee's Scrapland, Scrapland Remastered

04.11.2004
28.02.2005

Príbeh Scraplandu nás zavedie na pomerne netradičnú lokalitu v rámci počítačového hrania - dostaneme sa do futuristického mesta plného robotov na mŕtvej planéte. Hlavnou postavou je robot D-Tritus, práve prichádzajúci na svojej medziplanetárnej motorke na Scrapland, aby sa tu zamestnal. Ten mu je pridelený obdivuhodne rýchlo a on sa tak sa stáva reportérom miestnych novín. Jeho prvým zadaním je rozhovor s najvyšším predstaviteľom robotickej cirkvi. Ako to však už v hrách chodí, nič nemôže byť také, ako sa zdá a príbeh sa nám teda niekoľkokrát zamotá viac či menej predvídateľnými zvratmi.

Hrateľnostne sa jedná prevažne o arkádovitú akciu v krikľavom neónovom meste plnom rozličných vznášadiel, rakiet. D-Tritus sám o sebe nie je až tak akčnou postavou - jeho základnou schopnosťou je možnosť premeny na iného robota, ktorého stretne a na následne využitie jeho špeciálnych schopností. Toto všetko z pohľadu tretej osoby už vo vyššie spomínanej optimistickofuturistickej a farebne sýtej vizuálnej štylizácií.

Veľkú úlohu majú už spomínané vozidlá. jedná sa o rakety rôznych tvarov a veľkostí. D-Tritus ich môže časom získavať a vylepšovať ich vlastnosti a vzhľad. Týchto ľodí môže mať niekoľko na rozdielne účely: napríklad jednu malú a rýchlu na hyperzávody a inú veľkú a pomalú, ale po zuby ozbrojenú a riadne odolnú voči zbraniam. Boj v Scraplande totiž prebieha predovšetkým medzi loďami. Závodov a súťažných disciplín je niekoľko a to buď v rámci hlavného príbehu, alebo sú nezáväzného, vedľajšieho charakteru. To vytvára dojem robotického GTA (nič iné na planéte a v meste nežije), kde sa hráč môže voľne pohybovať a len tak si prípadne jazdiť. Oproti GTA sérii však mesto Scrapland ponúka menej oblastí a možností.

no toto je dost velke dilema, co je rozsirene/pouzivane a co je spravne, zober si napriklad adventuru "The Beast Within: A Gabriel Knight Mystery", kolko ludi ju tak vola? Vacsinou sa hovori len Gabriel Knight 2. Takze logika a dedukcia tu myslim nehraju bohuzial ziadnu rolu, co sa tyka spravnosti nazvu. :)

Na Scrapland jsem narazil čistě náhodou při prokrastinačním brouzdání po internetu a když jsem to začal koumat trochu pečlivěji, tak jsem si vzpomněl. Vždyť jako děcko jsem u kamaráda hrál demo! Musel jsem si tedy oživit vzpomínky a po roce zde zas přibylo hodnocení, což mě překvapuje... To na hru každý zapomněl jak já?

Jako robot jménem D-Tritus přicházíte do města Scrapland, které je obydleno pouze roboty a všichni jsou téměř nesmrtelní, jelikož za život se zde platí. Je vám přiřazeno zaměstnání reportéra, ale brzy se začnete věnovat vyšetřování vraždy. Příběhově to je spíš takové béčko, ale na hru solidní. Seznámíte se tak s pár roboty, se kterými jste po celou dobu v kontaktu, dostanete loď a dobrodružství může začít.

V roce 2004 museli být hráči asi nadšení. Vlastně i já byl tehdá nadšený. Robotické GTA! Otevřené město, ve kterém místo aut na silnici lítají lodě vzduchem, máte naprostou volnost kam letět a kdy co udělat. Jenže... co z toho, když tam krom plnění misí nejde nic dělat? Můžete si maximálně koupit novou loď a vytunit ji. Město je sice plné života, všude se střílí, interiéry jsou přeplněné roboty, ale přesto je vlastně mrtvé. Nikde není nic, nad čím byste se pozastavili, co byste si prohlédli, co by vás jednoduše zaujalo. Roboti chodí od ničeho k ničem jak stádo tupých ovcí a to je vše. Můžete si s nima sice promluvit nebo je vyzvat na závod, ale velmi brzy zjistíte, že všichni říkají to samé a peníze z vyhraných závodů neni moc za co utrácet, je jich vždycky dost.

Samotná náplň hry je velmi prostá a bez nápadu. Celé vyšetřování spočívá v tom, že hledáte stopy a k těm se dostanete samozřemě přes určité roboty. Aby vám je dali či vás k nim navedli, chtějí vždy, ale opravdu vždy protislužbu. A ty jsou neustále dokola. Zabij tamtoho, získej tamto, vyhraj závod nad tamtím a promluv si s tímhletím. Jediné, co tyhle stereotypní činnosti oživuje, je převtělování se do jiných robotů a využívání jejich schopností. Tohle je docela originální nápad. Jen škoda, že typů robotů není zrovna nejvíc. Vedlejší úkoly jsou povětšinou stejné.

Největším lákadlem pro české a slovenské hráče je především český dabing. Ten je na zahraniční hru velmi dobře zvládnutý a nebál bych se ho označit i za nejlepší. Navíc i když hra působí dětsky, tak nadávky, i když vypípané, lítají poměrně často a "kurva" nebo "hajzl" opravdu není to nejsilnější, co zazní. Snaží se to být i vtipné, ale ne nějak extra přehaným způsobem. Pracuje to se stereotypy, satiricky reaguje i na dnešní společnost. Víceméně tedy potěšující, párkrát jsem se usmál.

Ve výsledku fajn zábava, která je sice nevyužitým potenciálem a začíná být časem stereotypní, ale příběh si pravděpodobně užijete. Osobně jsem rád, že jsem si po takové době zahrál plnou verzi, přestože jsem mírně zklamný z přehnaného očekávání. V dětství jsem byl holt asi nadšený i z mála. :)
"Nejste na balon trochu příliš snobský?"
"Jestli si tohle myslíte, tak jste si to posral! Dřív nebo později něco vymamlasíte a já vás uvidím. Pak teprve poznáte, jakou mám moc vy svině!"

Těžko říct jak to pan Americký Mcgee s touhle hrou myslel. Krásný svět, který na pohled jako by dýchal téměř až disney atmosférou, má i však svou temnou stránku. Tento svět je plný korupce, rasismu, podvodů a bezohlednosti. Obyvatelé Scraplandu jsou díky "velké databázi" nesmrtelní. Pokud ovšem nemají peníze/šroty nemohou si od chamtivých biskupů kupovat životy. Díky vlastnosti žít věčně obyvatelstvo ztratilo veškerou úctu k životu. Každý robot na Scraplandu musí být tedy zaměstnán aby mohl žít. Náš hlavní hrdina, D-Tritus dostane neoblíbenou pozici redaktora.

Hra má velikánský potenciál, který nebyl ani z kapky naplněn. V základech má několik skvělých nápadů a zajímavých mechanik. Přeměny v jiné roboty s různými schopnostmi, získávání plánů lodí a motorů pro boj a závody a dobře zvládnuté lodní souboje.
Grafické zpracování je docela velkolepé. Upřímně mě překvapilo jak to i po letech pěkně vypadá. Exteriéry jsou velké, různorodé,plné života. Znečištěným vzduchem plují desítky lodí, zloději útočí na bankovní převozníky, policie chytá zločince a na budovách svítí výraznými barvami billboardy. To všechno zanechá velice pozitivní první dojem.

To samé bych mohl říci i o jednotlivých interiérech. Ty nejsou tak veliké, ale za to jsou vymodelovány velice pěkně. Opět se to v každé lokaci hemží životem. Každý robot si dělá svoji práci. Bankéř krade, policajt vydírá, starosta uspává svými proslovy obyvatele, sestra ony spáče ránou do květáku probudí, poslíčci se předhánějí v dodávkách, pozorovatel udává atd. Někdy z toho vzniknou dost zábavné situace. Např. policajt vyžaduje po malém robůtkovy peníze zatím co bankéř zezadu onoho nevědomého poliše okrádá. Robůtek začne utíkat před policajtem, který vyhlásil poplach a započal robůtka pronásledovat. Za ním si stále bankéř klidně dál naplňuje kapsy. Opět ten samý dojem jako ze začátku. Taktéž vás hra nutí budovy prozkoumávat pro nalézání plánů lodí.

Problémem jsou náplně misí. Ty se neustále opakují nebo jsou zcela triviální a to hlavně ty interiérové. Např. Stiskni čtyři tlačítka, přeměn se v bankéře a okradni funkcionáře, tak aby tě neviděl. Venku to je jen o bojích a závodech. To je daleko zábavnější a vůbec by mi nevadilo, kdyby se všechny úkoly odehrávali právě venku.
Krom příběhových misí tu jsou tvz. šílené sázky, které se mi paradoxně zdály propracovanější než úkoly hlavní.

Český dabing se povedl. Je v něm sice pár drobných chybek např. postava nedokončí větu nebo trochu změní hlas. Hlasy jsou ale povedené a sednou na každého robota.

Poslední věcí je příběh. A ten je světe div se docela zajímavý. Je v něm několik nečekaných zvratů a povedený, povětšinou černý humor. Dočkáme se i nečekaného rozuzlení. Občas jsem se dobře bavil, občas jsem byl lehce frustrován, ale jako celek je Scrapland velice slušnou hrou. Nebyla by určitě hanba ji dát šanci.

Pro: Svět Scraplandu, skvělá grafika, český dabing, proměny v ostatní roboty, příběh, stavění lodí a lodní souboje, hudba.

Proti: Opakující se nudné úkoly v interiérech, nevyužitý potenciál.

Nestáva sa často, aby ma hra pred vydaním nadchla natoľko, že by som si zahral demo. V prípade Scraplandu som bol z dema nadšený - komornejšie spracovaný futuristicko konštruovaný GTAsvet so sviežou dávkou humoru a robotmi s ľudskými vlastnosťami.
Avšak pri hraní plnej hry zo mňa nadšenie začalo postupne vyprchávať, príbeh rozprávajúci o robotovi D-tritovi, z ktorého sa stal reportér v akcií a rieši vraždy známych robotov, možno v písomnej podobe znie zaujímavo, ale stupidita s akou je príbeh prezentovaný zápletku pochováva pod nános stereotypnej náplne misií, kde má hráč neustále prelietavať z jedného konca (našťastie nie príliš veľkého) robotického mesta na druhý, ničiť nepriateľské ľode, závodiť s nimi alebo sa vylodiť v konkrétnej budove a čosi niekam zobrať, či už nepozorovane, alebo premenený na iného robota. Smutné na tom je, že všetky tieto úlohy si človek vyskúša za prvé dve hodiny hrania a potom sa už len dookola opakujú, pričom náročnosť riadne prituhuje. To je v rozpore s celkovo infantilnou prezentáciou, dokonca aj tie 2-3 melódie čo hra má začnú človeka po čase a četných neúspechoch v misiách otravovať (pri neúspechu sa len jednoducho misia anuluje a človek ju musí absolvovať pekne od začiatku). Problém nespočíva len v náročnosti týchto misií (skutočne od polovice hry sa človek potí ako na otvorenom slnku na Sahare) a ich stereotype, ale absolútnom naťahovaní. Ako príklad je možno uviesť misiu v ktorej máte ničiť nepriateľské ľode, pričom z jednej vypadne predmet, ktorý máte dopraviť na konkrétne miesto, aby to nebolo ľahké, tak iné ľode vám ho stále kradnú a tak ste v neustále nerozhodnej hre donekonečna. Zároveň príbeh v druhej polovice pôsobí dojmom, že vývojári nevedeli čo ďalej a hráč tak plní otravné a ťažké misie takpovediac do zlbnutia, teda do záverečných titulkov...ak teda hru neodinštaloval už dávno predtým.

Pro: námet robotické mesta a samotné "neónové" spracovanie mesta,

Proti: nízky počet rozdielnych misií a s ními rýchly nástup stereotypu, po čase až ibíjajúca náročnosť, príbeh po chvíli stráca nádych zaujímavosti

Když jsem si hru koupil, moc jsem od ní neočekával. Avšak když jsem ji nainstaloval, mé překvapení neznalo mezí! Krásná, barevná, líbivá grafika, navíc český dabing. Paráda. Lítáte i ve svojí lodi. Tak jsem hrál a zjistil, že mi hra vůbec nesedla. Nevím. Bylo to všechno hezké, ale nějak to šlo mimo mě. Nepochopil jsem. Někdo namítne: Cože?! Ta hra je skvělá! Jo. Nic proti tomu. Hezky vypadá, je srandovní, zajímavá a proto jsem ji ohodnotil 70kou. Možná ji někdy vemu na milost a zkusím dohrát, ale nevím, jak to dopadne. Snad dobře.

Pro: Hezká grafika, dabing, zajímavý nápad

Proti: Nic pro mne

Přestože se již jedná o docela zaprášený kousek na dnešní poměry ( 6 let) má i dnes něco do sebe. Nabízí pěknou stylovou grafiku, zajímavý svět plný robotů, akční souboje a adventurní část.

Stylizace světa mě osobně příjemně překvapila, jsou to sice jen určité ohraničené oblasti, přesto ale působí dobrým dojmem kde funguje provoz, probíhají souboje a ze všech stran neony a reklama. Velká zajímavost je v podobnosti s naším světěm. Zde máme společnost která sice vypadá dokonale, díky tomu že zde nelze teoreticky zemřít ( praxe je jiná) ale vše je kontrolováno policií ( zde zastupuje jedinou ozbrojenou složku) která bedlivě sleduje každého občana, požaduje úplatky, a nemá problém s pronajmutím svých služeb. Bankéři mají schopnost okrádat kohokoliv, jenže pokud na ně zaútočíte jde po vás hned policie. Biskupové kteří zde zastupují církev, prodávají extra životy, jsou velcí a obtloustlí a růžový proto působí tak trochu homosexuálně ( nevím zdali to byl záměr nebo ne). Tak to máme zajímavý svět s přívlastkem satiry a humoru. Což se jen tak nevidí.

Bohužel hratelnost v adventurní části je zbytečně roztahaná, kdy hráč běhá dlouho v jedné oblasti aby něco sehnal, a pak se zase vracel. A úkoly se často opakují tím stylem že pořád někdo něco chce za něco. Škoda kapka invence by rozhodně pomohla. Dalším pro mě zklamáním byl dabing v češtině. Část herců mluvila normálně, a část jako roboti. Celkový dojem byl pak trochu rozporuplný, zajímalo by mě jak dopadl anglický dabing.

Lítaní po světe ve vlastní bojové lodi byla tou nejzábavnější částí hry. Kdy získáváte peníze, plníte questy a pokračujete v příběhu. Nákup a sestavování vlastní lodě je taky fajn věc. Opět se ale později projeví nedostatek v podobě preciznosti soupěřů. Když některého z důležitých protivníků vážně poškodíte, vyrazí si neomylně za lékarničkou a za chvíli je zpět v plné síle. Ke konci se rapidně změní obtížnost nejen soubojů ale třeba i závodů, což nepovažuji za obohacující prvek.

Jinak hudební doprovod se v celku povedl a nemám k němu výhrady. Hra tedy nabízí zábavu ne pro každého, chce to pár věcí překousnout, ale pokud máte rádi netradiční hry tak proč ne.

Pro: Satirický svět, příjemný humor, netradiční prostředí robotického světa, odlehčený příběh

Proti: Opakování úkolů a jejich velká podobnost, český dabing mě nenadchnul