Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Diskuze

Novější díly jsem hrál spíš okrajově (Napoleon, Rome 2), ale ukázali mi, že je možné posunout koncept Medievalu

@bukrrCZ technicka - prvni byl shogun 1, medieval1, rome 1 a pak teprv medieval 2 , takze mluvit o posunuti konceptu od ctvrte hry v serii kdyz ten koncept byl vymyslen tri hry predtim.... :)
@davidjaho (20.01.2019 14:08): Každej generál při útoku na nepřátelské opevnější musí počítat s velkýma ztrátama... Nemůžeš na opevněné pozice útočit s sílou stejnou jakou má obránce a počítat že vyhraješ bez větších ztrát.

Je to stejná logika jako kdybys na kulometné hnízdo poslal dva muže s argumentem že oni jsou taky jen dva.
@Gordon (20.01.2019 13:51): Tak standartní taktika byla beranidlo plus dvě jednotky s žebříkama rychlo naběhnout na hradby, abych právě rychlo odstavil věžičky. Jak beranidlo dosáhlo brány, vyslal jsem zbytek armády. Pak začne právě masomlýnek u brány a těsně za ní, ale do té doby furt věžičky pálí a pálí i když už na hradbách kolikrát nikdo není. Ale jestli jim stačí i jednotky pod, tak to je pak záhada vyřešena.
Tak když mě věžičky působí skoro dobrou polovinu ztrát, tak mi to přijde jako docela dost už.
@davidjaho (20.01.2019 11:14): To mě trochu mate, protože aby věžičky mohli pálit, musí být v jejich blízkosti jejich spřátelená jednotka, ať už na hradbě nebo pod ní, já jsem cíleně věžičky nedobýval, vždy jsem prorážel bránu jednou jednotkou zatímco armáda čekala mimo dostřel a pak jsem ji protáhl mlýnkem na maso u brány a pochodoval na náměstí. (při dlouhém boji je třeba unavené jednotky stahovat a do linie pustit neunavené). Pokud jsou věžičky velký problém, poslal jsem k na ně vždy jednu jednotku, nikdy né celou armádu. Se ztrátama třeba počítat.
Neměl by někdo prosím radu nebo tipy, jak efektivně dobývat hradby? Vždy mám mám totiž neúměrně velké ztráty. Ať dělám co dělám, můžu poslat při útoku na hradby kolik jednotek chci stejně nakonec všichni zařvou.
Jak funguje to obsazování věžiček? I když u nich mám svoje jednotky a v okolí není žádná nepřátelská, stejně jim pořád patří a střílá po mých. Já to prostě nechápu.
@Gordon (09.01.2018 18:50): Je to tak, ale je nie je to úplne korektné info.

Obnovenie jednotiek znamená, že ich nadrbeš do "retrain" slotu, ALE, a to ALE je dôležité, mesto/hrad musí mať postavenú budovu na tú jednotku, to znamená že nejakých obrnených rytierov si nedoplníš v meste, kde sa taká jednotka ani nedá vyrábať. Súčasne musíš mať postavenú budovu na rekgrútovanie tej jednotky a zároveň aj vystavaný recruit časovo.

Príklad:
Máš nejakých "Armored knights" - doplňovať ich môžeš iba v pevnosti, ktorá má postavené budovy na tú jednotku a zároveň musíš mať časom restackovanú možnosť túto jednotku postaviť-
Tzn., že každé 3 dni sa ti objaví možnosť postaviť jednotu rytierov, hra počíta, že to je 60 mužov každé 3 dni, si môžeš doplniť 60 mužov do jednotiek.

Ideálne je podopĺňať si mužov presúvaním ikoniek aby si si doplnil na maximum maximum jednotiek a zbytok si doplníš retrainom v hrade.
Potřeboval bych poradit s jednou věcí. Po bitvě má moje jednotka z původních 75 vojáků třeba jen 50 a já nemám ponětí jak udělat aby jich bylo znovu 75. V Rome TW 2 stačilo zajet s nimi do města a oni už se doplnili...tady jsem bezradný. Předem díky za odpovědi.
@mazar1234 (06.08.2017 13:23): Tak je to tak že se musí oznámit že je svět kulatej, a španěle mají fakt výhodu karavely, ale animačka bude až po doplutí dle mě. A taky je to v tom datu v jakým to přibližně dle tebe má bejt.

Tuaregové pokračují na další město, tentokrát jsem je ale už dokázal dvakrát odrazit, ale s obrovskýmy ztrátamy, takže další ůtok město už nevydrží, ale u dalšího už je solidně oslabím.
@Gordon (06.08.2017 13:16): Prach je nic, ten je skoro v hre.
Musi sa ti objavit event "The World is round" a potom by sa mali dat postavit upgrade na pristavy. Myslim, ze uz si niekde velmi blizko toho casu.

edit> Tak je tam dokonca vychytavka, Portugalsko a Spanielsko maju Carrack k dispozicii po evente bez nutnosti upgradovat pristav cim ziskavaju niekolko tahov nadskok pred ostatnymi frakciami.
Zatracení Tuaregové! Zavraždily mi křižáckého krále a jeho syna. A mé elitní dělostřelecký slony... Kdyby alespoň ůtočily zvlášť... :) Nezbývá mi nic jiného než povraždit co nejvíc jejich maršálů dokud nedopochodují k dalšímu městu.

Imho Hraju za Španěle, ovladám celou afriku, španělský poloostrov a západní pobřeží evropy se skandinávií a anglickými ostrovy. :) Chtěl bych ještě doplout do ameriky (když to hraju za ty španěly) ale vůbec netuším jak se dostat k těm lepším lodím (karak, karavela??), Jediné co můžu stavět jsou lanternasy a ty plavbu atlantikem nezvládnou.
tvl, všimli jste si, jak je to hnusný oproti třeba Napoleonu? Rome si raději ani nepouštějte, nebo se vám udělá zle!
tak děkuji za ochotu, zase jsem si to musel najít sám. games options - skip AI movement (není to dobře vidět). jinak, jestli to někdo hrál a nevypnul si to, tak je to dobrej debil...

tak už jsem to rozchodil. je nějaká možnost přeskočit ty otravný zdlouhavý tahy počítače? neříkejte mi, že ne.
potřebuju poradit, celej den se seru s instalací asi tří her na Steamu, přišel jsem na to, jak je nainstalovat z DVD přes příkazovej řádek, ale pak to pořád dál stahuje nějaký aktualizace a já už nemám FUP. jde to spustit nějak jinak, normálně z cédéčka bez těch upgradeu? taky se mi stalo, že se to celý normálně smazalo, prostě na pyču. kokoti.
Můžu se zeptat, jak se tahle hra hraje v multiplayeru? Je tam i ta mapa světa, budování měst apod a nebo jde jen proti sobě bojovat armádama?

A pokud je tam ta mapa světa, budování apod, tak jak se to hraje? Real time a nebo na tahy?
Whoa, whoa, whoa. To člověk nemůže hrát za Byzanc?

Už chápu proč mi dvojka nikdy nepadla do noty.
@RedDwarf_Cz (07.12.2011 18:18): sice hezká pěchota ale jen pěchota, střelci a nějaké kanoni ???? hlavní je jezdectvo kdyz máš dobrou taktiku tak dokážeš sloni napadnout ze dvou a nebo tří stran a sloni už problém nedělají chce to jen dobrou taktiku tu ale ti nebo ten co natáčel to video naprosto postrádá je jasné že když stojíte na místě tak vás armáda slonů zadupe.
Nevíte někdo jaké výhody mám z toho že můj kardinál je papežem? čekal jsem že budu mít možnost ovládat inkvizitory nebo aspoň vyloučit frakce z církve ale na nic takového to nevypadá.....
To už opravdu nevím, ale jak jsem psal níže, je to zbytečné, trvá to dlouho, spousta vojáků ti uteče, zkrátka na hovno.
Pokud to budeš hrát dýl, nakonec stejně pobiješ všechny, včetně papežů. Nejdvrdší tam jsou asi Timuridé s těmi slony, to jsem prosral skoro každou bitvu.
http://www.xfire.com/video/e8444/ armáda mých veteránů a dostal jsem náklep jak cyp.
Jo, jde to zapnout na listu generála. Asi tam musí být nějaký početní limit.
A není tam něco u každého generála jako připojit se ke křižácké výpravě? Ale je to naprd, tak 1/3 armády ti zdrhne během té výpravy :)
Tohle nemyslím. Papež vyhlásil křížovou výpravu, které bych se měl zúčastnit, abych vypadal zapáleně. Jenže se mi nepodařilo najít, kde ji vytvořit. Poslal jsem tam normální armádu, ale ta nemá ten křižácký fáborek.
Myslím, že některý z tvých kněží to musí dotáhnout na papeže, pak můžeš zakládat výpravy.
Julianus Apostata vždy hromadou rádoby odborných pouček vyvrací něco, co někdo napíše a pak to vlastně znova sám potvrdí. Starověk trval několikanásobně déle než středověk a díky destrukci se zněj samosebou zachoval jen zlomek dokumentů. A pro historii: "Co není známo (o čem nejsou důkazy), jako by neexistovalo!"

A od Adieu jsem tady ještě nečetl ani jediný argument, takže vlastně není ani na co reagovat.

Snad jen, že bude s tím svým: "Ale no tak" taky skvělý tatínek.
(to je tak, když něco urážíš a pak to taky použiješ :-D)
Julianus Apostata: Jo takhle, takže ty jsi chtěl říci, že Čína se neindustrializovala úspěšně PŘEDTÍM, než se industrializovala úspěšně. Tak to už si rozumíme. :)
Azghgera: Ale no tak, cožpak nevíš, že elfský humor, neboli "enea'aletien tuwelaena elinien atea", znamená v nepřímém překladu "mít čuňačiny v tlamě a plivat je po lidech"?
O souhlas mi vskutku nejde, to bych se nikdy do žádné diskuse ani nepouštěl, drahá Azghgero.
Adieu - Přirovnáním lidí, co s tebou nesouhlasí ke skřetům jsi ukázal svou pravou tvář. Díky, už vím, co si o tobě mám myslet.
Nepodařila se jí v plné míře industrializace jako například Japonsku ( neuvěřitelný pokrok přes roky 1860-1936). Po smrti Sien-fenga v Čcheng-te byl rok 1961 rokem dvou převratů ( první bylo spíš jen ale nastoupení proticizinecké suity ) přišel nový systém dělení moci mezi regenty mladého Caj-čchun a dva velmože. V té době se ukázala první snaha o silnou industrializaci Číny kdy vznikly podniky hlavně pro VOJENSKÝ průmysl především ( viz. Jiangnan v Šanghaji ). Hlavní problém nastal pro císařství v tom, že podniky nebyly řízeny vládou, ale pouze kontrolovány. Příchází zde ztráta čchingské moci i prestiže. Po 1 čínsko-japonské válce si čínské reparace vyžádali jasné zatížení a zpomalení už tak pomalého vývoje. Čína přišla do 20.století nepřipravená, neindustrializovaná tak jako se nakonec stal dominant Japonsko a to je tedy důvodem co jsem o Číně napsal. Přesto ale 19. století v Číně není zrovna moje oblíbené tak jako ono 20.století. Důvod je myslím jasný. :)
Nejnovější zprávy z Ethiliniendilu:

Veliká rada ušlechtilého stromu elfího života se rozhodla, že se skřety se vyjednávání nadále vést nebudou. Jen velvyslanec Paulbrh von Tarragaczeg bude moci zůstat v krásném hlavním městě Umiliatenské říše, poté, co mu vypulírujeme čtvrté ucho. Tak nám řekli Julianiliel Apostatiniel a Adieutinilien.
Tady to za chvíli přeroste v otevřenou DH válku :)

1. Historie starověkých civilizací zabírá mnohem delší časový úsek, než posledních 1500+ let od pádu Říma.
2. Díky našim nedokonalým nástrojům pro poznávání minulosti známe jen zlomek toho, co se př. n. l. vůbec odehrávalo a dvojí požár Alexandrijské knihovny k tomu přispěl největší měrou. Kdybychom měli k dispozici veškeré poznatky, které zde byly uložené, asi bychom nevycházeli v údivu. Ne nadarmo byli strůjci požárů křesťané a muslimové - tato dvě rodící se náboženství moc dobře věděla, proč jsou znalosti, ukryté v Alexandrii, pro ně nežádoucí.
3. Pocit, že čím blíže jsme současnosti, tím více poznatků máme, je zcela jasný, protože se nám dochovalo více pramenů, z kterých čerpáme, ale iluze, že se "víc děje", je trochu zkreslená, protože je dána pouze populační křivkou, která stále raketově stoupá, a tak na úkor globálních událostí, jejichž počet se od starověku příliš nezvětšuje, jsme čím dál více informováni o nepodstatných věcech a jevech, po kterých za pár generací nikdo ani neštěkne, ale dnes je bereme za dějinotvorné.
4. Někdo má rád holky, jinej zase vdolky. Takže přít se o to, která epocha je zajímavější, je úplně zbytečné. Někdo by rád byl fénických obchodníkem, řeckým otrokářem a ten druhý zase španělským inkvizitorem nebo francouzským rytířem. Hlavně, že je z čeho si vybírat.
"O kvalitě, tedy ději, pokroku, významu času nebo dané éry se bavíme."
A o tom jsme se začali bavit kdy? To, že starověk byl historicky velmi významnou epochou, jsem nikdy nepopírala. Co ale popírám je, že se z určité doby starověku zachovalo stejně, nebo víc záznamů o *historicky významných událostech* než za stejnou dobu středověku. Což je zcela logické, neboť ve starověku byla civilizovaná menší část Evropy, Evropa nebyla tak rozdrobená (méně válek a jiných konfliktů), žilo méně obyvatel a více záznamů bylo zničeno časem. To je zcela logická úvaha. Možná že to tak není, ale nenapsali jste nic, co by mě o tom přesvědčilo.
Akhera: Co mně je do nějakého vyvracení, to s radostí přenechám jiným, mně jde o to, že ve svém logickém uvažování (jak jsi to nazvala ty, pomeranč se také nestává logikou, když jej tak nazveme) ti nepřijde PRAVDĚPODOBNĚJŠÍ, že počet dochovaných písemností a památek nemá až tak úplně přímou úměrnost s počtem zaznamenaných událostí (pokud pominu to, že dochovaných věcí zde máš habaděj).
Akhera řekla "Ale my se tu vůbec nebavíme o kvalitě času. Co se zdá komu zajímavějěí opravdu je jen a pouze na preferencích toho člověka."

necpi sem subjektivní zajímavost, o té se nebavím. O kvalitě, tedy ději, pokroku, významu času nebo dané éry se bavíme.

Nadále řekla "A z toho vyplývá co? Že celou dobu jde o ty psané dokumenty a záznamy, u kterých jsi teď přiznal, že jich ze starověku zbylo míň."

Nic takového jsem nepřiznal! Podotknul jsme to, že spousta věcí je pryč díky rozkladu či práci raubířů. Přesto je památek z antiky velmi mnoho. Přímo si s čistým svědomím potrvdím porovnatelně se středověkem. Nadále se odvolávám na svůj předešlý post. a je pouze na osnovách naší civilizace, kolik si z toho vzala.

A co se týče argumentu a tvé osoby. Chceš mi opravdu říci, že své tvrzení dokážeš bezpečně na něčem podložit?
Julianus Apostata: To s tou podložitelností cyklické historie by mě docela zajímalo. Klidně to rozveď.

P.S. a btw a mimo diskuzi ;-) - to "zrychlování" času bych hodil spíše už do epochy industrializace a modernizace.
Adieu - Ehm, zatímco naše (moje a Velkého Tučňáka) názory jsou založené na logickém uvažování, tys zatím do diskuze nepřinesl naprosto žádný argument, který by to vyvracoval. Přines nějaký a třeba uznám, že se mýlím. Tohle jsou ale jen prázdné řeči, kterými si honíš svoje ego, jak toho o historii víš víc.
Akhera: Hlavně mě zaráží drzost, s jakou si může někdo dovolit vydávat svou vzděláním zřejmě ne až tak podloženou domněnku (sám sebe btw také nepovažuji za nějakého historika) za fakt.
Ale my se tu vůbec nebavíme o kvalitě času. Co se zdá komu zajímavějěí opravdu je jen a pouze na preferencích toho člověka. Celé to začalo mou reakcí, že "ve starověku se skoro nic nedělo" (což je mimochodem nadsázka, samozřejmě že dělo, jen míň) na NateLoganovu poznámku, že ve škole mu šel lip starověk. A z toho vyplývá co? Že celou dobu jde o ty psané dokumenty a záznamy, u kterých jsi teď přiznal, že jich ze starověku zbylo míň.


Velký tučnák, Akhera: Takže tvá teorie říká: Kvalita času, či věku, stejně tak jako četnost jeho celkového přispění člověku dílem člověka ( úmyslně zde neříkám přispění státu, civilizaci) je přímo závislá, je větší a odvíjí se dle kvantity času ( dejme tomu X kvalita času, Y kvantita času tedy x=y. Ach, už ted je to přímo k popukání :) ) . Promiň, ale tuhle teorii historie vyvrací již samotným porovnáním právě středověké evropy, a antické evropy, spousta faktorů, které nepočítají např. s ultimátem, čím starší civilizace, člověk, mrav, síla, tím hodnotnější, lepší. Například tedy naprosto skvěle datovanou dobu 413př.n.l-365 n.l, když jsi tak na zapisovaná data. I kroniky 14-15. století se musí zastydět. Nemluva o filosofii, objevech, práva bez křestanské morálky. Více psaných textů a jiných dokumentů? Je to vina materiálu a času ( který k překvapení lidí občas pod náporem času opravdu nějakou knížku, mramorový sloup, učiní nečitelným), církve a nikoliv toho, že se nic nedělo. Ale to doufám byl od tebe žert. Jinak by to byla věta trotla.

Což takhle se podívat na antiku nejen skrze učebnice středních škol, ale i do publikací, např. již zmiňovaného Michaela Granta. Tvá teorie se může v případě zjednodušení dějin aplikovat na poválečný vývoj(1945+) světa, což z toho však netvoří nijak závratnou novinku či onu rovnici, ale spíše počátečné přemýšlení žáka 7.třídy nad dějinami.
A ještě jednu bombu nakonec. Historie je cyklická. A s úsměvem na rtech nyní mám v paměti, jaký národ na tuto podložitelnou věc přišel. Středověký ani novověký není.
Adieu - A co takhle kdybys nějak zdůvodnil, proč si myslíš, že to tak není?
Ale notak! Je známý fakt, že čím v pozdější době tím se dějí události rychleji a pokrok je mnohem rychlejší! Vždyť vývoj z jednobuněčných organismů k vícebuněčným trval snad několik miliard let a co se dělo potom už byl jen zlomek okamžiku. Takže je jasné, že se toho ve středověku dělo více, bylo víc objevů a pokroku atd...

Navíc je jasné, že se ze středověku, zachovalo mnophem více psaných a jiných dokumentů a předmětů, protože to bylo (více méně)nedávno.

Ale nic z toho nevypovídá o tom, že je některé z těchto období zajímavější, jen má někdo raděj jedno a druhý druhé!
No promiň, ale že za stejné období ve starověku se stalo méně zaznamenaných událostí než za stejné období ve středověku je prostě fakt. A ty nezaznamenané události nás nezajímají, jelikož NateLogan mluvil o dějepise ve škole.
Mně to vskutku moc vtipné nepřišlo, vzhledem k tomu, že se jedná - alespoň mám často takový dojem - o velmi rozšířený názor, podporovaný tupým školstvím a hromadami imbecilů, co o starověku píší. Jinak nic ve zlém.
NateLogan: http://www.twcenter.net/forums/index.php

Pro Medieval II je podle mne nejlepší Sicilian Vespers, což je velmi rozsáhlá modifikace, která hru rozděluje do několika etap, Das Heilige Römische Reich, což je asi nejrealističtější středověký mod, s jakým jsem se setkal, zaměřen na Svatou říši římskou (a je možné hrát i za Čechy, aka součást impéria), Stainless Steel, který je zaměřením dost podobný Sicilian Vespers, ale když jsem oba mody naposledy zkoušel, byl vyladěnější (na druhou stranu SV má o něco lepší jednotky, řekl bych), a hlavně For King or Country: The English Civil War - ten se sice soustředí jen a výhradně na Anglickou občanskou válku z poloviny 17. stol., jak napovídá titul, ale jedná se jednoznačně o nejtaktičtější a nejzábavnější ze všech těchto modů; konečně žádná kombinace těžká jízda + pěchota, ale pořádné bitvy plné tercií a střelného prachu.
Počítám však, že takřka ke všem je nutno mít i datadisk Kingdoms.

Co se týče Rome modifikací, již jsem je popisoval v diskusi k oné hře.

Akhera: Ironii apod. bych si v tomto případě dovolil až po masivním doplnění vzdělaní (nejlépe ne-scholastickým způsobem). ;-)
NateLogan - No bodejť by ti nešel starověk líp, když se tam skoro nic nedělo :)
Já zase dodávám, že starověk je zajímavější než středověk.
NateLogan: Bez modů je to porovnání jako když dáš vedle sebe dvě useklé ruce, jednu levou, druhou pravou.

Ale upravený Rome mám radši, fandové antiky se na něm vskutku vyřádili, což dosud nemohu s čistým svědomím prohlásit ani o jediné z Medieval II modifikací.
NateLogan - No to rozhodně. Ale především teda zasazením - v Rome se dá pořádně hrát v podstatě jen za Řím, za ty barbarské národy mě to moc nebavilo. Dále to rozdělení na města a hrady je zajímavé a do toho ještě náboženství. A celkově je prostě středověk zajímavější než starověk
Do háje, proč já blbá si to kupovala. Teď se od toho nemůžu odtrhnout a kašlu a školu...
Se štítem máš pravdu, když se podíváš na některé jednotky tak mají brnění 1 + štít 7 = 8, což je opravdu hloupé s ohledem na to, že těžko použiješ štít, když na tebe někdo zaútočí z boku atd, štít by měl mít určitě mnohem nižší čísla.
Číselně zvýhodněněná je, a to do obrany právě ve hcvíli, kdy utvoří formaci. Formace také neustupuje a stojí jako zařezaný pařez nehledě na to co proti němu stojí.

Další věcí , která mnou otřásla porpvé když jsem MTW2 hrál bylo to, že jednotky umírají velice rychle a to i obrněné. Již nějaký ten půlrok/rok hraji via MP různé bitvy, a v jedné šarvátce mne snad přešálil zrak, když seržanti s menšími kopí a drátěnými košilemi zmasakrovali šik pěších gotických rytířů zalitý do železa. Dle mého je tam podceněna role plátových brněních a naopak přeceněna účinnost štítu, který dává některým jednotkám až nechutné bonusy do obrany.
Ohledně rané a vrcholné středověké epochy mi to zatím připadá jako spíše jen povedená strategie ala kámen/nůžky/papír, což je ale pro mne dosti zklamáním.( Zatímco mastiči generálského ega zaplesají nad svými úspěchy právě v této době). Pozdní středověk 15-16 století. ( končí myslím Pavii roku 1515) je však ohledně strategie a taktiky skvost, a stále nechápu proč se dává v multiplayer kláních větší přednost masivním šablonovým taktikam jízdy a podpory rané doby, před spoustu variacemi doby pozdní.
Promiň, na tvou otázku jsem odpověděl trochu blbě, protože jsem si nepřečetl znova tu měsíc starou diskuzi, tak jsem přesně nevěděl na co narážíš. V téhle hře je totiž důležité porazit soupeře v tomto okamžiku a máš pak nějaký malý čas do další bitvy, ve kterém si můžeš jednotku "přecvičit".

Jinak ve hře určitě ta formace nijak číselně zvýhodněna není, ale je možné, že jsou v ní jednotky více zhuštěny k sobě a jejich obrana tak může být účinější. Teď jsem zrovna jednu takto sešikovanou jednotku obklíčil maďarskou střeleckou jízdou ale moc jim formace nepomohla a pěkně jsem je ustřílel :-)

btw teď jsem si to znova důkladně přečetl a už se nedivím, že jsem ti na tvou připomínku blbě odpověděl. Já jsem totiž původně psal, že ten útok zkázu neznamená, jen velké ztráty a ty pak napíšeš, že Adieu nemyslel zkázou ty ztráty, což je vlastně to samé, tak pak vznikají nedorozumění :-D
On chtěl diskutovat za každou cenu a to i za cenu toho, že vlastně řekne to samé co před tím nebo označí něco konkrétnějšími slovy jen aby vlastně také mohl diskutovat.

Jak nedávno diskutovali na MTW2 centru, tak útok na menší kopí s jízdou je již upraven na uvěřitelné ztráty/účinky ( prý dle nejnovějšího patche). Stále mi ale zůstává rozum stát nad strašlivou účinností Schiltronu proti jakémukoliv útoku jízdy. Cos na Schiltronu, který nám vymysleli vizigoti tak účinného? Šlo přeci o útvar, který se využil ve chvíli překvapení, stejně jako anglické čtyřformace v 18.století. Jakto že jízda, která se dokáže prodírat jednotkami v normálních útvarech, má najednou problém s menší točitou formací ve které je jednotka znevýhodněna tak, že půka jednotky je otočena bokem anebo zády takovému útoku.
Julianus Apostata: Podle mě chtěl spíš normálně diskutovat a ne se zabývat intenzivním slovíčkařením...:)
Samozřejmě. Jen jsem zapoměl dát před tím "nemyslel tou zkázou" dát slovíčko "asi".

Už se k tomu dostáváme.

"Zkázu neznamená, jen kurevské ztráty :-D"

Sám nám tu říkáš, že to zkázu neznamená, ale jen kurevské ztráty. Co má tedy býti tou zkázou? Úprk jednotky? Nebo jsi jen rozmatlal textové lejno, kvůli tomu, aby jsi onou větou aspoň panu Adieu odpověděl?
Zkázu neznamená, jen kurevské ztráty :-D, já kopiníky vždycky zaměstnám jinou pěchotou a pak to zboku tou jízdou rozhodnu a je klid :-)
Nikde jsem nepsal, že by mělo mít kopí stejnou účinnost jako šermíři. Rozhodně by však nemělo znamenat zkázu pro těžkou jízdu.
to je sice pravda, ale myslíš, že teda má mít jízda stejnou účinnost proti kopiníkům jako proti šermířům? Myslím, že i třímetrové kopí dokáže v řadách jízdy udělat pěknou paseku, ještě k tomu, když jsou kopiníci sešikovaní a na útok nachystaní
Jistě že jde o můj názor, proto s ním také souhlasit nemusíš.

Jinak jedním z účelů kavalerie bylo právě nepřátelský šik prolomit, nesmyslné to začalo být až s pozdním středověkem, kdy by se jízda přes píky a jiné dřevcové zbraně opravdu nedostala. Píky, ne kopí.
S tvým komentářem bych v mnoha ohledech nesouhlasil, ale jde o tvůj názor. A když chceš posílat jízdu proti kopiníkům, tak to o tvém pojetí taktiky, o které píšeš hodně vypovídá!
Tuhle hru jsem sice nikdy nehrál, ale popisek pěkný, zvláště poslední odstavec se mi hodně líbil! :-)