Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Podpoříte nás?

Poslední cíl DH 2.0 zůstal vedle toho nového designu, funkcí, chyb a jiných veselostí tak trochu upozaděn, vlastně jsme se rozhodli jej z různých důvodů nakonec pozdržet, než se věci trochu uklidní. A nyní, jen po "několika dnech" napjatého čekání, konečně nastal čas vám jej představit.

Když jsme s Memphisem toho krásného dne 4. září 2010 ve Zlíně probírali plány na novou Databázi, byl jsem obeznámen s poměrně slušnými finančními nároky na provoz webu i tím, kdo je platí. Ani mě tedy nepřekvapilo přání, aby si na sebe web začal vydělávat sám, otázkou však bylo, jak toho dosáhnout. A měli jsme fůru měsíců o tom přemýšlet. Určitý čas jsem si pohrával především s myšlenkou (střídmého!) obsazení prázdných míst reklamními bannery, bylo s tím však spojeno příliš mnoho úskalí a jiných "ale" – od obtěžujícího papírování až po základní otázku "Od koho?" Aby se třeba takový Google Adsense vyplatil, musíte mít web pro reklamu doslova optimalizován (rozumějte poměr reklamy k obsahu by měl být ideálně tak jedna ku jedné, reklama co nejvýše...), nemluvě o tom, jak se v souvislosti nejen s touto službou proslavil Google svou (ne)komunikativností. Nakonec jsem musel uznat, že tudy cesta nevede a za ten čas to nestojí.

Rozhodli jsme se tedy vyrazit cestou předplatného, nazývejme jej však raději podporovatelstvím, protože jde (alespoň nyní) spíše o symbolickou záležitost než nějaký obchodní model a funguje čistě na základě dobrovolnosti. Každý, kdo bude chtít, se tak může "upsat" a měsíčně přispívat částkou 50 Kč na zvláštní bankovní konto vyhrazené právě Databázi. Každý takový dobrodinec pak na oplátku získá následující:

  • Všechny odměny, které dosud nemá (vyjma té první).
  • Možnost přihlásit se do betatestu nových verzí databáze.
  • Hezkou zlatou hvězdičku u jména!

Sami uznáváme, že toho není tolik (zvlášť pro lidi s 2000+ body); berte to prosím tak, že podporovatelství teprve zkoušíme. Až podle vašeho zájmu uvidíme, zda má cenu pokračovat dál – rádi bychom nabídku odměn pouze pro podporovatele ještě trochu rozšířili (první na ráně je třeba uživatelská galerie...), budeme však zatím rádi, pokud se zaplatí současné náklady na hosting a doménu. Nemějte obavy, nemáme v úmyslu nějak penalizovat "neplatiče", byť se teda musím přiznat, že mě napadají různé zábavné způsoby, například limitovat počet hodnocení nad 70% :-), ale zpátky k věci.

Moc si neděláme naděje, že by byla Databáze někdy v dohledné době nějak zvlášť výdělečná, byť představa placené práce alespoň na částečný úvazek a z toho vyplývající větší rychlost vývoje znějí hodně lákavě. K nějakým lepším výsledkům nám nicméně jedna věc schází – širší povědomí hráčů, větší uživatelská základna. Ani jeden z nás se však na nějaké "public relations" zrovna necítí, takže pokud by se toho chtěl někdo z vás ujmout více, nebojte se ozvat. Zájemce by zde měl být více etablovaný, tedy někdo, koho už lépe známe (a máme rádi :-) ) a hlavně by měl mít nějakou komplexnější nosnou myšlenku – ani v nejmenším nemáme zájem o spamování cizích diskusních fór a podobné vylomeniny. A pokud máte jen spíše menší nápad, klidně ho napište do diskuze nebo přímo nám, budeme jen rádi.

Hlavně bychom si ale přáli, aby se vám koncept podporovatelství líbil a nevyvolal nějaké příliš negativní ohlasy; taky doufáme, že i ti z vás, kteří z jakýchkoli důvodů participovat nechtějí nebo nemůžou, budou mít pro naše kroky alespoň trochu pochopení. Díky!

Podpořte nás, prosím


Diskuze ke článku

Bude mít DH 2.1 betatest? Nebo těch změn nebude tolik aby bylo co testovat? Já jen když je to tu uvedeno jako odměna rád bych se předběžně přihlásil :).
nápady: napsal bych přátelský email provozovatelům csfd, aby poradili, jak na to s financema. Případně zkusit se nabídnout vydavatelům her, u každé hry by v profilu např. mohl být link na nějaký obchod, který ji prodává. Taková reklama myslím, že by nikomu nevadila, navíc by byla k věci ...a snad by se dalo vyjednat, aby tito obchodníci přispívali nějakou částku.
@pipboy (03.05.2012 20:18): No, jde mi o to, že na tom teď nejsem zcela růžově, ale pokud by to mělo nějak zásadně ovlivnit běh DH, tak se uskromním a zase přispěju. V opačném případě další příspěvek odložím "na lepší zítřky". Nic víc za mojí otázkou nebylo.
@kurcatovium (01.05.2012 13:55): Nemusíš se bát, že by ztráta i více podporovatelů ohrozila blízkou budoucnost Databáze.

Dlouhodobým smyslem podporovatelství je hlavně zajistit prostředky na aktivnější a rychlejší vývoj, i když tohle je stále běh na hodně dlouhou trať.
Jak je na tom tým DH s rezervami? Do týdne mi končí předplacená podpora, tak jestli mám vyškrabat prasátko, nebo je to teď zbytečné...
Sakriš, nějak jsem tento článek prošvihl, ale rozhodně se mi tato podpora zamlouvá. Navíc už začínám přemýšlet nad tím jak udělat DH dobrou reklamu...ještě musím popřemýšlet a třebas to hodit na papír .-)
@MCZ (07.02.2012 12:21): Pokud to chceme jako lakadlo na DH, dal bych to pro vsechny, kteri byli aktivni v poslednich X dnech (napriklad tyden, alespon prihlaseni) a zaroven maji vyplneny email. Pokud jako fund raiser, jen pro podporovatele, ale zase by to mela byt nejaka "novejsi"/"lepsi" hra. Taky bych byl ochoten obcas nejakou hrou prispet.
Kruci, asi mi to PR fakt nejde.

@kurcatovium (07.02.2012 09:30): Vážně, není důvod domnívat se, že příspěvky, na které přímo nereagujeme, automaticky ignorujeme a ještě se takhle dožadovat pozornosti. Většinou se tu totiž vyjadřuji k nápadům, ke kterým mám námitky, nesouhlasím s nimi atp.

Že jsme nějakou soutěž nevyhlásili včera ještě neznamená, že ji nevyhlásíme nikdy, jen je třeba dořešit několik otázek, např. zda ji omezit pouze na podporovatele, což se do určité míry zdá férovější, na druhou stranu tvítovat/šérovat/plusovat takovou akci nikdo moc nebude.
6210, co to je za obskurni banku?

Jinak jsem zalozil trvaly prikaz opakujici se kazdych 6 mesicu :)
Tak jo, po pár dnech můžeme směle prohlásit, že se naše krizové scénáře nejenže ani zdaleka nenaplnily, ale vaše množství nás dokonce mile překvapilo. Pokud se počet podporovatelů udrží, pokryjeme roční náklady na provoz a pomalu budeme moci začít shromažďovat prostředky na nákup dalšího prostoru atp.

Děkujeme.
@THX (03.02.2012 01:49): Něco takového by se dalo aplikovat až se množství přispěvatelů z několikanásobí. V současné době by to znamenalo využít veškeré finance na nákup hry. Což by trochu hatilo účel předplatitelství, kterým je financováni dh. Jsem si jistý, že pokud bude nějaký přebytek určitě se použije na sponzorováni např. nějaké soutěže, ale nečekal bych jen nějaké otázky a slosování, spíš to bude zase něco jako kdysi... viz. blog.
@kurcatovium (02.02.2012 22:35): To není ale vůbec špatný nápad. Jsem pro. Předplatitelé by mohli za odměnu jednou měsíčně tahat slámku a "výherce" vždy nakoupit nějakou pěknou herní cenu do soutěže. To by mohlo uživatelskou základnu trochu zvednout ze dna.
Zajímavá motivace k přispívání (která by ale závisela opět na členech grupy) by mohlo být využití něčeho jako "steamgifts.com" a občasné soutěži o nějakou tu drobnou anebo i větší hříčku. Jak už jsem ale zmínil, tohle by bylo vázané na to, zda by někdo z uživatelů (případně admin pokud by příspěvků bylo nezdravě mnoho?) byl té dobroty a hru poskytnul.
A co třeba ti kteří ještě nepřispěli aby tak učinily a pak mohli řešit tyhle maličkosti a celkem malichernosti? :-)
Mně by se naopak líbily nějaké lehčí "hinty" ke skrytým achievementům - kromě dvou (a těch co mám) naprosto netuším, o čem mohou být ty zbylé.
Tak mi napadá, že dobrou motiváciou by mohla byť aj nejaká jednoduchá a zaujímavá online hra, ktorá by bola súčasťou stránok, ale s prístupom obmedzeným len pre sponzorov. Verejná diskusia o hre by súčasne fungovala ako samohybná reklama. o:-)
(Otázka je, do akej miery by vývoj takejto featurky zaťažil autorov webu a aj poskytovateľa hostingu.)
@MCZ (01.02.2012 15:18): Nabídnětě menším lokálním e-shopům (Steam asi neklapne), ať si to rozhraní udělají. Nedáte za to nic a třeba to někomu bude stát za to. Propagace je to oboustranně výhodná. Pokud by to byl více jak jeden, tak nějaká exkluzivita taky není nezbytná, že.
@THX (01.02.2012 14:04): Uvažovali, ale mám obavy, že žádný eshop nemá nějaké rozumné rozhraní, které by nám automaticky posílalo platné odkazy pro hry skladem atd. Ručně to fakt plnit nebudeme :-).
Jen mě tak napadá, neuvažovali jste o nějakém provizním vztahu s některým eshopem? Koncept webu se k tomu skoro až nabízí... Odkaz ke koupi v profilech her atd.
Co se toho připomínání prodloužení týče - pokud notifikace fungují správně, mělo by se to připomenout samo :-).

@Hamster (31.01.2012 20:07): To by bylo pro začátek trochu drastické řešení (bez úrážky, Memphisi :-) ).

@Vodny (31.01.2012 20:08): Tyto bannery už nepoužíváme, ale třeba můžeš dávat ke článkům odkazy na profily her.

@krudd (31.01.2012 20:19): Pokud máš nějakou konkrétní nabídku, klidně se obrať na Memphise, díky.

@Daemon (31.01.2012 21:28): Myslím, že ani jeden z nás by s tím neměl mít problém, jen zvážíme formu, jak to provést.

@montana (01.02.2012 09:26): Obávám se, že vzhledem k poměrně nepřátelskému kódu PayPal asi hned tak nebude.
Přijde mi nespravedlivé, aby měli dárci, kteří přispějí třeba 10 000 KČ stejnou hvězdičku jako ti, kteří přispějí jen základních 50 KČ. Mělo by se to rozlišit. Třeba mince, měšec, zlatá cihla, diamant...no a ten, kdo nedá nic tam bude mít hovno :-)
@Danny (01.02.2012 07:31): Jak je vidět, stejně se vede seznam aktivních podporovatelů, nutný například pro rozdávání a odebírání hvězdiček. Udělat z toho automatický výpočet, kolik bylo na konkrétní měsíc již zaplaceno, by neměl být problém.
Až bude PayPal (jo, vim, poplatky, blabla :) tak se taky pridam.

Jinak neco ve stylu Fukovych stats by bylo opravdu dobre.
@Daemon (31.01.2012 21:28): Něco takového jsem Memphisovi navrhoval asi rok nebo dva zpátky, když jsme se bavili o Donate buttonu a různých možnostech financováni. Ale něco podobného by bylo asi dost náročné na vytvoření pokud bys to chtěl mít automatizované (jestli by to automatizovat vůbec šlo). A kdybys to měl dělat ručně, tak by to asi zas bylo docela časově náročné a mohly by se tam lehce vyskytnout chyby. Ale je fakt, že nějaký přehled bych tu taky rád viděl.
V průběhu týdne pošlu, teď nemám u sebe heslo k účtu. Myslím, že pade je optimální částka, to má snad každej (dvě piva, lidi) a jak píše Bursoft - trávím tady dost času. A jelikož na wiki nic nepřispívám z toho důvodu, že ji holt potřebuju, na DH přispěju, protože ji chci :)
@Daemon (31.01.2012 21:44): Mně se to naopak na první pohled líbí. Samozřejmě, že bych neměl obavy, že by ty peníze šly tam, kam nemají, ale na jaké vylepšení byly použity, by bylo pro hodně uživatelů dost motivační.
Daemon má pravdu. Pro někoho může být největší motivací mít u jména hvězdičku a pro někoho je to celé samozřejmost (ideální zákazník), ale leckoho může více motivovat přispět, pokud uvidí skutečná čísla a může to pro něj v tu chvíli být i o něčem více, než o té přitroublé hvězdičce (klidně i v obnosu). Navíc ta otevřenost dává určitý stylový indie punc. :)
A já bych to třeba neřešil, na DH jsem téměř od vzniku, prokecal jsem tu stovky hodin, jsou tu fajn lidi, s webem se pořád něco děje, admini se o to hezky starají.. co víc si přát. Co se mě týče, ty 3 kila jsou poděkování a samozřejmost :)
Na první pohled se vám tenhle návrh líbit nejspíš nebude, ale nestojí za úvahu udělat to co možná nejvíc otevřené? Uveřejnit kolik hosting stojí, pokud tomu nebrání nějaká dohoda s poskytovatelem, a napsat do čeho případně peníze půjdou, pokud jich bude výrazně víc. A samozřejmě aktualizovat informace o tom, kolik již bylo vybráno.
Podle mě by bylo lepší vědět, na co přesně peníze jdou. Taky by mohlo lidi povzbudit v placení, kdyby věděli, že pokud se přesáhne nějaká částka, umožní to zavedení konkrétní novinky na DH (například navýšení kapacity na tolik, že bude možné zavést i screenshoty).

Jen nahazuju k úvaze. Rozhodně tím nenaznačuju, že by se podle mě hosting i v současnosti zaplatil snadno nebo že ty peníze prochlastáte :)
Posláno. Zatím jen 50 Kč, protože teď prostě na účtu nic víc nemám :) Budu očekávat svou hvězdičku :)
Jsem tu sice hodně krátce, ale jakožto výdělečně činnýho mě příspěvek na dobrou věc těší. Takže to máte tam. Jako vždycky drobnější výdaje přepočítávám na piva. Takže tohle je měsíčně jen jedno a půl (na Prahu) :)

Škoda, že nejsem přes to PR, ale pokud byste potřebovali někdy pomoct, co se do hostingu/domény týče, napište si mě někam. I když koukám, že sponzoring asi máte. :)
Nějak jsem nenašel bannery na DH, kde jsou? Aspoň takhle bych mohl podpořit pro začátek.
MCZ: A kde je ten dojemný banner s Memphisovou fotkou jak mívá Wikipedie? :/ Ať sebou ten váš grafik trochu pohne.
no já vám nedávno udělal malou reklamu na svým blogu :)

na druhou stranu je menší komunita dobrá. Na větších webech, kam chodí veliký množství lidí je pak určitý procento úplných idiotů, arogantních a útočních primitivů atp.
"To je zas určitě nějakej podvod" "bůhví kam ty peníze pudou"
Starýho dědka Victora ste ukecali a tak si budu svojí hvězdičku půl roku hlídat. Kdy se mi objeví ?
A hele, ono to vyplňuje variabilní symbol automaticky podle toho, kdo je přihlášený :-)
50 měsíčně je IMHO poměrně přehnaná částka. No a přidejte konečně konzolový hry, to zaměření na PC only to vysloveně limituje.
Máte tam tři kilča. Vzhledem k tomu, že DH je můj druhý domov, ani to moc nebolelo... :-) Za půl roku se mi připomeňte.
Rád podpořím. :-)

(Posláno 300Kč - dá mi někdo vědět až za půl roku zapomenu poslat další? :D)
Máte to tam (60 Kč). Abyste to lépe rozlišili, tak zpráva pro příjemce = Chuck. :-)
Xbox Live Gold, PSN +, CoD Elite a nově už i DH*

Příspěvek? Máte ho mít!

Rozšíření členské základny lze pouze skrze přidání dalších platforem. Znám dost psavých lidí, kteří se zatím nezapojili jen proto, že hrají na konzolích.