Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

DH Masters 2018 - 1. turnaj

DH Masters 2018 je za dveřmi. Máš na to stát se novým DH Masterem?Zahrajeme si o nějaké pěkné ceny, změříme síly s ostatními a zjistíme, kdo z nás je pravý DH Master pro rok 2018. :)

O co jde?

Turnaj v počítačových hrách o ceny složený z pěti částí - pokaždé v jiné hře. Zúčastnit se může každý uživatel Databáze-her.cz.

Pořadatelem je Kwoky.Jak to bude probíhat?

Turnaj proběhne vždy jednou za dva měsíce (první víkend v lichém měsíci). Systém hry bude zveřejněn vždy s předstihem, ale obecně lze říct, že v pátek a sobotu se odehraje kvalifikace, nejlepší pak postoupí do nedělních finálových bojů.

Celkem půjde o pět turnajů, ve kterých hráči poměří síly mezi sebou nebo s časem. Podle pořadí v turnaji každý účastník obdrží body a ten, kdo jich získá nejvíce, bude korunován jako DH Master 2018.

Termíny turnajů:
3. - 4. 3.
5. - 6. 5.
30. 6. - 1. 7.
1. - 2. 9.
3. - 4. 11.

Přehledně jsem to shrnul v následujícím kalendáři:


O co se bude hrát?
Pro tři nejlepší v jednotlivých turnajích budou připravené ceny v podobě "kreditu" na nákup her na Steamu ve výši 25, 15 a 10 euro.

Nejlepší v celkovém pořadí získají následující ceny:

1. místo - finanční odměna 3000 Kč + štítek s přezdívkou na poháru DH Masters
2. místo - finanční odměna 2000 Kč
3. místo - finanční odměna 1000 Kč
4. místo - kredit na nákup na Steamu ve výši 15 euro

Co se bude hrát?
Vybrané hry jsou zdarma, free to play nebo velmi levné. Žánr her se bude měnit (fps, strategie, závody apod.). Obvykle půjde o hry s menší HW náročností (nemusí však fungovat na integrovaných grafických kartách a na noteboocích). Hra bude podle rozhodnutí pořadatele zveřejněna předem (nejméně týden před začátkem turnaje) nebo v den zahájení turnaje.

Jak se zaregistrovat?

Před každým turnajem zašlete pořadateli do DH pošty krátkou zprávu ve smyslu "Registruji se do turnaje". A to je vše.
Registrace přes Facebook není platná!

Obecný harmonogram každého turnaje

Jednotlivé turnaje budou probíhat takto:

Začátek registrace do turnaje - není stanoven, je možné se registrovat i několik měsíců dopředu
Konec registrace do turnaje - pondělí ve 23:59
Začátek tipování diváků - úterý 0:00
Konec tipování diváků - čtvrtek 23:59
Odehrání turnajových zápasů - (pátek +) sobota až neděle

Kde najdu aktuální informace?

Na Facebooku. Ke každému turnaji budou vytvořené dvě události - termín turnaje a konec registrace, aby vám nic neuteklo.

Blog na Databázi-her - např. v diskuzi pod tímto článkem

Na webu DH Masters (zatím není aktualizovaný). Web slouží jako archiv a informace jsou zde zveřejněné vždy až po turnaji. Lze zde najít například minulé výsledky nebo aktuální bodování.

Pokud ani na jednom místě nenajdete, co vás zajímá, ptejte se pořadatele přes DH poštu.

Novinky oproti minulému ročníku

- Pevné časy zápasů – časový rozpis zápasů bude pevně daný a bude nutné ho dodržet. Pokud budete chtít a domluvíte se se soupeřem, můžete zápas odehrát dřív.
- Pokud se bude hrát losers bracket (v systému double-elimination), tak se bude hrát pouze jeden zápas/mapa.

Tipovačka
- 2500 políček, čísla od 1 do 2500.
- 10 výher – každá ve výši 10 euro
- Tipují pouze účastníci turnaje. Své tipy posílají pořadateli do DH pošty.
- Účastník má 3 tipy + jeden za každý turnaj, kterého se zúčastnil v daném roce. V prvním turnaji tedy může tipnout 3 čísla, ve druhém čtyři, ve třetím pět, ...
- Každý tip bude v tabulce ohodnocen barvou, podle které je možné říct, jestli je poblíž výhra nebo ne. Bližší informace najdete v úvodním videu k sezóně 2018.
- V jednom kole mohou výhru z jednoho políčka získat maximálně 3 tipující. Pokud se sejde více výherců, budu losovat 3 šťastlivce.

Tipování pořadí pro diváky- Tipují pouze diváci (účastník turnaje nemůže tipovat). Své tipy posílají pořadateli do DH pošty.
- Tipující odhadne pořadí prvních pěti. Seznam hráčů, ze kterých je možné vybírat, bude zveřejněn po ukončení registrací.
- 1 správný tip = 1 bod, 2 tipy = 2 body, 3 tipy = 4 body, 4 tipů = 6 bodů, 5 tipů = 8 bodů
- Vítěz v celkovém pořadí (s největším součtem bodů ze všech kol) získá kredit na nákup na Steamu ve výši 25 euro. Druhé místo získá kredit 15 euro, třetí 10 euro.

Je potřeba vědět ještě něco dalšího?

V některých turnajích může být kvůli vyhodnocení nutné zaznamenat video vašeho výkonu. V těchto turnajích se bude moci účastník bez videa umístit nejlépe na 6. místě.
Existuje celá řada nástrojů pro zaznamenávání obrazovky, takže se prosím naučte zacházet alespoň s jedním, který umí nahrávat plochu PC. Doporučuji Open broadcaster software (OBS). Lze použít také další nástroje (obvykle placené) - Bandicam, Fraps a další.

Pokud se turnaje zúčastní více než 20 hráčů, udělám pro účastníky giveaway o vybranou hru.

V každém turnaji si vyhrazuji právo udělit speciální cenu pořadatele za zásluhy, projev fair play nebo jiné aktivity, které zvýší sportovní nebo společenskou hodnotu turnaje. Cena může a nemusí být udělena.

Dobře se bavte a nežerte to příliš. :)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hra pro první turnaj


Hra pro první turnaj DH Masters 2018 je střílečka Xonotic.Jde o FPS podobnou hrám ze série Quake. Je o trochu rychlejší, obsahuje více možností střelby a je ke stažení zcela zdarma. Budeme hrát duely s časovým limitem 5 minut na mapách fuse, stormkeep a warfare.

Registrace do turnaje končí v pondělí 26. 2. 2018 ve 23:59.

Aktuální seznam zaregistrovaných najdete zde: odkaz

Na ukázku kvalitního duelu se můžete podívat zde:Je povinné nahrávání záznamu zápasů (dema) a dělání screenshotů na konci zápasu.
Automatické nahrávání dem lze zapnout v menu hry (Multiplayer - Media - Auto record demos). Dema se ukládají do složky c:\Users\uživatel\Saved Games\xonotic\data\demos. Automatické dělání screenshotů je vynucené nastavením serveru a ukládají se do složky c:\Users\uživatel\Saved Games\xonotic\data\screenshots\autoscreenshot.

Server

Máme pronajatý soukromý server v Německu. Na něj se připojíte tak, že pustíte hru a do konzole napíšete příkaz:
connect 123.123.123.123:12345
Skutečnou IP adresu sdělím zaregistrovaným nebo případně dalším zájemcům do DH pošty.
Tlačítko pro aktivování konzole je nutné nastavit v menu (Settings - Input - Enter console).

Systém turnaje

Hráči jsou rozdělení do skupin po čtyřech, skupiny se odehrají v pátek a v sobotu. Z každé skupiny postoupí 2 nejlepší do play-off. V play-off budeme hrát pavouka systémem double-elimination (hráč vypadává po druhé prohře).

V základní skupině hrajeme dvě mapy (tedy výsledek 1:1 nebo 2:0). Bodování za jednotlivé mapy je 3-2-1-0 (výhra - výhra v prodloužení - prohra v prodloužení - prohra).

Pavouk se bude hrát na 2 vítězné mapy (tedy výsledek 2:0 nebo 2:1). V loser's bracket (spodní část tabulky pro hráče s jednou prohrou) se hraje pouze jedna mapa, která bude předem vylosovaná (tedy výsledek 1:0).

Klíč pro postup do play-off:
- počet bodů
- celkový počet výher/prodloužení/proher (výhra za 3 body má vyšší váhu než jedno vyhrané prodloužení za 2 body a jedno prohrané prodloužení za 1 bod)
- vzájemný zápas
Pokud se ani pak nerozhodne, odehraje se dodatečná mapa.

Hráči se do pavouka seřadí takto:
A1 vs D2
B1 vs C2
C1 vs B2
D1 vs A2


Mapy

Hrát budeme mapy fuse, stormkeep a warfare. Mapy jsou součástí základní hry.

Průběh zápasu

- Hráči se připojí na server. Server automaticky zahájí zápas, ale toho se neděste, ještě se nehraje.
- Jeden z hráčů spustí hlasování o ukončení probíhajícího zápasu (klávesou B - Call vote - End match) a poté hráči vyberou mapu, kterou mají hrát (mapa bude předem vylosovaná).
- Oba hráči se vyjádří, že jsou ready a stisknou F4 - ready. Spustí se 15s odpočet a poté je zápas zahájen naostro.
- Hrajeme s časovým limitem 5 minut. Pokud mají oba hráči po skončení limitu stejný počet bodů, hraje se prodloužení na náhlou smrt (1 kill).

Po skončení zápasu

Po skončení zápasu mi zašlete na e-mail kwoky@seznam.cz screenshoty s výsledkem a také nahraný záznam (tzv. demo).
Screenshot stačí jen od jednoho z hráčů, ale demo musí zaslat oba dva. Za nedodání dema budu udělovat penalizace, tak si na to dejte pozor.

Doplňková pravidla a organizace

- Modely všech hráčů jsou nastavené na zelenou barvu. Server to vynucuje, aby měli všichni stejné podmínky.
- Na serveru jsou vypnuté powerupy (strength).
- Klávesou B se vyvolává menu, přes které můžete restartovat nebo ukončit mapu
- "Ready" se vyjadřuje klávesou F4.

Play-off

Mapy se budou hrát v play-off v tomto pořadí (platí pro horní část tabulky - winner's bracket):
- stormkeep
- poražený vybere druhou mapu
- pokud je skóre nerozhodné (1:1), hraje se třetí zbývající mapa

Mapy pro spodní část tabulky (loser's bracket) budou dopředu nalosované a hráči si je tak nevybírají. V loser's bracket se hraje pouze jedna mapa - kdo ji vyhraje, postupuje dál.

Finálový zápas

Finálový zápas o celkové vítězství se odehraje mezi vítězem winners bracket a vítězem losers bracket. Pro lepší představu, co to znamená, uvedu podrobnější popis.
Pokud v turnaji zbývají už pouze 4 hráči - 2 ve winners bracket (WB) a 2 v losers bracket (LB), proběhne zápas v LB a tím je jeden z hráčů vyřazen (získává celkové 4. místo). Vítěz (říkejme mu "hráč X") zůstává v LB a čeká na dalšího soupeře.

Poražený v zápase ve WB spadne dolů do LB (je to jeho první prohra). Odehraje zápas s hráčem X. Vítěz zápasu se stává také vítězem celého LB a postupuje do finále. Poražený v tomto zápase získává celkové 3. místo.

Zápas o 1. místo je jediný případ, kdy hráč může "vypadnout" z turnaje po první prohře (pokud všechno vyhraje a prohraje až ve finále, tak končí druhý).

Tipy do začátku se dozvíte v tomto videu:
Příjemnou zábavu! :)


Rozlosování základních skupin


Skupina A
H34D
Psyx
watchOut
Ronik

Skupina B
Kunick
Crash
Gordon
Walome

Skupina C
Drekt
Fatality
Crow
Red

Skupina D
Laurona
Steve
Eru
Při losování skupin jsem použil celkové výsledky z minulého ročníku. 8 nejlepších z roku 2017, kteří se přihlásili do turnaje v Xonoticu, jsem rozlosoval a rozdělil do dvojic. Takže v každé skupině jsou právě 2 tito hráči. Tím by měly být skupiny papírově vyrovnanější a neměla by se objevit žádná "skupina smrti".

Play-off

Do play-off postoupilo 8 hráčů a zahájíme to těmito zápasy:

H34D vs Laurona
Crash vs Crow
Fatality vs Kunick
Steve vs Psyx

Začínáme v neděli v 15 hodin - rozpis zde: odkaz

Výsledky


Průběžné výsledky můžete sledovat zde: odkaz

Pokusím se maximum zápasů streamovat na svém Twitchi:Kwoky

Chcete, aby byl na DH blogu uveřejněn i váš článek? Pošlete nám ho na e-mail clanky@databaze-her.cz.


Diskuze ke článku

< >
Ještě postupně dodělávám nějaké věci okolo turnaje.

Dema a screenshoty ze základních skupin (118 MB)
Dema a screenshoty z playoff (76 MB)

Uděluji napomenutí H34Dovi za nevhodné vyjadřování směrem k soupeři. Dostává navíc 0,67 trestného bodu za nedodání jednoho dema.

Uděluji Crowovi 1 trestný bod za nedodání dvou dem v playoff. Zápasy jsem oba viděl live, takže snižuji trest (2 tr. body) na polovinu.
Vyhodnocení tipovačky.

Nikdo neuhodl, ale hned tři tipy odhalily, že výhra je někde poblíž. Mrkněte do tabulky a už přemýšlejte, jak budete tipovat příště :)

Tabulka pro tipovačku
Ja ten system treba nepochopil vubec :D ale bylo mi jasny ze cilem je vyhrat a to mi stacilo.
@Kwoky (09.03.2018 16:06): Na konci turnaje se vítěz větve vítězů utká v zápase o celkové vítězství s vítězem větve poražených. Pokud se v tomto utkání setkali již po druhé, je to utkání konečné. Pokud se ale setkali poprvé, tak se v případě, že v tomto zápase vyhraje vítěz větve poražených, hraje ještě jeden zápas mezi těmito dvěma účastníky. Tím je zaručeno, že vítěz turnaje jako jediný neokusí porážku více než jednou.

sadpanda
Losovat úplně náhodně je fakt zbytečný hazard. Teď to vyšlo nešťastně pro Drekta, ale při náhodným losu jsme klidně mohli být v jedné skupině všichni z Top 4.

Líbí se mi ale nápad, že by 2. a 3. ve skupině hráli předkolo play-off, tím by se eliminovaly další problémy s náhodným losem.

EDIT: Jen bych teda ještě provedl změnu v tom seedingu. Místo toho brát 2 z Top8 do jedné skupiny bych bral jednoho z Top4 a jednoho z 5.-8. místa. Tím by se vlastně taky zlepšily skupiny v tomto turnaji.
Rád jsem se zúčastnil, teď jsem ještě koukal na nějaké ty záznamy, hodně dobrý komentář. Občas jsi mi přisoudil nějakou snahu a strategii, já se tam přitom plácal jako zmatená včela :D ale sranda byla.
@Crash (09.03.2018 09:22): Pristi rok budete mit dobrou skupinu, pokud skoncite v top8 :D

Mne se tenhle system docela zamlouva, nahodnym losem by v jedne skupine mohli skoncit prvni ctyri z predchoziho rocniku zase :/ To, ze Crow bude top2, nemohl nikdo vedet, stejne tak se mohlo prihlasit x dalsich borcu, co by utocili na vitezstvi.
@Kwoky (09.03.2018 08:35): Jojo Drekt a i watchout měli smůlu na skupinu, když si představím, že bychom s Kunickem měli tyhle dva ve skupině, tak si asi žádný playoff nezahrajem.

EDIT: Ale zas je fajn, že to má nějaký předem daný systém, který trochu zvýhodňuje pravidelné účastníky DH Masters. Což vysílá zprávu, přihlašte se a pojďte hrát, příští rok budete mít dobrou skupinu. :D
@Red (09.03.2018 01:42): Ok, popřemýšlím. Jen bych fakt nerad, aby se v jedné skupině potkali tři ze špičky (třeba Drekt měl teď fakt smůlu, protože měl ve skupině Fatalityho i Crowa, oba účastníky finále). Tomu jsem se snažil předejít.
@Kwoky (08.03.2018 23:51): Jo. Přišlo mi to že postupující ze skupin jsou tak víceméně daní. Náhodný los a třeba baráž druhých a třetích míst by mohly víc motivovat (první místa by třeba postoupily přímo dál).
@Eru (08.03.2018 23:31): Jestli to nějak budu řešit, tak možná třemi skupinami po pěti, ale na nějaké matematické průměry jsem se rozhodl v této sezóně vykašlat. Je to pak složité na pochopení a působí to dojmem "zamotanosti". To nechci. Jak píše Kunick - měl jsi prostě štěstí.

@Red (08.03.2018 23:42): Jsem rád, že se ti to líbilo. Můžeš mi prosím popsat, jak vnímáš ten demotivující prvek? Jakože jsi v minulé sezóně nebyl nahoře, tak letos budeš mít těžké losy?
Vnímá to tak i někdo další?
@Kwoky (08.03.2018 22:57): Přijde mi divné, že bych měl být v pořadí výše než Ronik, Walome a Red. Osobně bych pořadí na 9. až 15. místě určil váženým průměrem. Tj. počet získaných bodů ve skupině vydělit počtem účastníků skupiny.
Celkové pořadí 1. turnaje DH Masters ve hře Xonotic:

1. Fatality
2. Crow
3. H34D
4. Steve
5. Psyx
6. Laurona
7. Crash
8. Kunick
9. watchOut
9. Gordon
9. Drekt
9. Eru
13. Ronik
13. Walome
13. Red

Tabulku celkových výsledků v sezóně 2018 najdete zde: odkaz


Získané body z divácké tipovačky:
Can 2
Gotreg 2
Garion 1 (a 3 tipy o jeden vedle)
Jumas 1 (a 2 tipy o jeden vedle)
Strady 1
RomcaT 0 (a 2 tipy o jeden vedle)

Fatality udělal radost hned pěti tipujícím, kteří ho umístili na 1. místo. Steve přinesl body dalším dvěma tipujícím.
Největší smůlu měl Garion, který tipnul Psyxe a Steva v opačném pořadí. Pokud by tipnul správně, měl by 4 body. To se ale nestalo, takže se těsného vedení v divácké tipovačce ujímají Can a Gotreg.
Taky díky, gratulace vítězům, byla to super jízda. Díky hlavně Lauroně za neskutečně těsný 3 mapy, zapotil jsem se dost :D
Máme dobojováno. Po nervydrásajícím finále je celkové pořadí na prvních místech toto:

1. Fatality
2. Crow
3. H34D

Ostatní informace zpracuji dnes a zítra.

Děkuji všem za účast a bezproblémový průběh turnaje. Bez toho by to nešlo. Díky moc.
Pokud zveřejňujete nějaké highlighty z turnaje na svých sociálních sítích, pošlete sem taky odkaz, ať se můžeme pokochat :)
@Fatality (06.03.2018 17:03): Si teď vybavuji Kwokyho hlášku o tom, že pokud se jde do třetí mapy, tak vítěz té druhé může mít psychickou výhodu :D Jako srsly, co to je, takovejhle ragequit fakt nikdy nepochopím.
Tak nejbližší termín by mohl být čtvrtek, podle kwokydoodlu. V 7 bychom začali, do devíti je snad hotovo. Pěkná náhrada za Quakové bomby, co říkáte?
Mě se zdá, že ten server jede bez problémů, tak nechápu, proč se aspoň nějaké zápasy (LB) dnes neodehrajou, bylo by to mnohem jednodušší...
Dneska, co se mohlo podělat, tak se podělalo. Alespoň vám děkuji za dochvilnost a vstřícnost.

Zbytek zápasů odehrajeme během týdne nebo příští víkend. Účastníkům play-off pošlu do DH pošty dotazník.

Divákům se omlouvám za sekaný stream. Viděli jste sami, že v pátek to jelo normálně, v sobotu to trochu zlobilo a dneska se to sesypalo úplně. Nic jsem nepřenastavoval, prostě bohové nebyli na mé straně.
Head vs Crow - Head působí jako skvěle připravený na mapy, ale právě Crow musí být pro jeho počty nepříjemná neznámá. Crow je černý kůň s výbornou muškou. I když přišel do playoff jako poslední a bez nácviku, nepůsobil nerozcvičeně a Crashe v úvodním duelu překvapivě zmasakroval, a to Crash není žádné ořezávátko.

Fatality vs Steve - Fatality si to trpělivě a zkušeně hlídal, jako kdyby nechtěl vysypat esa z rukávu před finále. Bylo by zajímavé kdyby ho Steve dostal z komfortní zóny nějakým úvodním fragem nebo docházející časomírou, s plným štítem a zdraví působí Fatality neporazitelně.
Tak jak to tipujete?
H34D vs Laurona - už podle nicku je vidět že MP střílečky jsou jeho, Laurona bude ale těžký soupeř, dost možná to bude dovednostně nejlepší čtvrfinále

Crash vs Crow - Crashova skupina byla imho nejlehčí a Crow vyřadil Drekta a potrápil Fatalityho. Crash evidentně umí střílečky, ale přijde mi že jsou to spíše zkušenosti ze single playeru.

Fatality vs Kunick - Tady to vidím jednoznačně, ale přijde mi že Fatality se úplně nepřipravoval a občas soupeře podceňuje. A už podle ukázky se Kunick jen tak nevzdává.

Steve vs Psyx - ve skupině Psyx zezačátku čuměl jak puk a padal do lávy, na konci kydlil a sbíral jako profík. Takže jestli mu Steve dovolí se dostat do ráže tak může mít docela problém.
@Red (03.03.2018 23:23): Také jsem své vyřazení nečekal, no :D Popravdě bych si věřil nejhůř na 5té místo, ale vyšla nám docela zabijácká skupina - hned první dva z minulého ročníků, a hlavně Crow, který se vynořil odnikud a překvapil tím, že už to taky někdy více hrál :D
Tak nejvíc mě překvapil Kunick, jsem si myslel že nebude mít reflexy na tyhle střílečky.
Fatality a Head zůstávají favority.
Fandím asi Crowovi z mý skupiny, vyřazení Drekta jsem nečekal.
Aktualizovaný rozpis (finále bude už v 19:30): odkaz

Pokud se vám zobrazí starý rozpis (finále ve 20:45), stiskněte v prohlížeči Ctrl+F5 a stáhne se aktuální verze.
Drobná změna, prohodil jsem časy zápasů Crash vs Crow a Steve vs Psyx. Crow dorazí až kolem čtvrté hodiny.
Známe kompletní seznam postupujících ze základních skupin.

B1 Crash
B2 Kunick

D1 Steve
D2 Laurona

Dnes jsme se dočkali i několika prodloužení, takže nebyla nouze o dramatické zápasy. Viděli jsme i frag v poslední sekundě :)

Rozpis play-off najdete zde: odkaz

Začneme v 15 hodin a kolem deváté večer bychom mohli znát vítěze.

Všem děkuji za dochvilnost a za předvedené výkony. Byla to zase jízda :)

@Fatality (03.03.2018 18:38): Díky za technickou podporu :)
Některý ty souboje byly masakrózní, konečně byly i prodloužení:)