WRC 3 FIA World Rally Championship

12.10.2012
26.03.2013

Je tu další díl slavných rallye závodů WRC. Vše nyní běží na novém enginu, který byl vytvořen kvůli ohlasům na špatnou grafiku. Engine se jmenuje Spikeengine a soustředí se na davy diváků podél trati a na nasvícení a částicové efekty tratí.

Ve hře se vyskytuje 50 WRC týmů různých kategorií a najdete zde celkem 35 vozidel. Samozřejmostí je široká nabídka módů závodění. Nový je Challenge mód, ve kterém nejde o první místo či nejrychlejší čas, ale o specifický styl jízdy. Najdete zde drifty, kde musíte auto prohnat bahnem co nejblíže barevných žerdí. V rallye škole se musíte udržet na vyznačené trati, v Crash & Run se musíte vyhýbat či strefovat do vyznačených ukazatelů. V Survive módu se stav vašeho vozu bude postupem času zhoršovat. To lze napravit sbíráním repair kitů anebo prostě jen rychle dojet do cíle. Vrcholem Challenge módu je jakýsi boss fight, v kterém budete závodit na speciální trati se speciálním protivníkem. Samozřejmě zde nechybí klasické módy jako Single-race či Tournament.

WRC 3 FIA World Rally Championship vychází souběžně i na konzolích.

Poslední dobou jsem považoval žánr Rally her za téměř mrtvý. Žádný ze tří dílů DIRTu mě nedokázal oslovit a první dva díly série WRC mě sice chvíli bavily, ale brzy také omrzely. Nezbývalo mi teda nic jiného, než si občas zahrát můj oblíbený Mobil 1 British Rally Championship nebo třeba Colin McRae Rally 2.0. Příchod třetího dílu série WRC to ale změnil a já si tak konečně mohl zahrát opravdu dobrou hru ze světa Rally v moderním grafickém kabátě.

Hned na úvod se mi zalíbilo krásné menu, ve kterém se navíc skvěle orientuje. Ještě před startem rychlostní zkoušky mě potěšila bohatá nabídka všemožného nastavení vozidla. Nyní už něco napíšu k tomu nejpodstatnějšímu, jízdnímu modelu. Auta jsou přetáčivá snad podobně jako ve starých Colinech, vše je podmíněno především zábavě. Brzdy účinkují optimálně, žádné zastavení na pětníku jak předvádí série DIRT se zde nekoná, zároveň ale není nutno brzdit před zatáčkou tak brzo jako v RBR. Prostě parádní jízdní model na pomezí arkády a simulátoru. Systém poškození nemá přílišný vliv na chování auta, vizuálně ale vypadá skvěle a případné opravy před etapou jsou podrobně zpracovány.
Grafika trojky se s předchůdcem vůbec nedá srovnávat, pokrok nastal ve všech oblastech. Ve srovnání s DIRTy vynikne především její krásná barevnost. Modely aut byly hezké i v předešlých dílech, ve trojce jsou ale dotaženy téměř k dokonalosti. To samé se dá říct taky o zpracování tras. S výjimkou Finska jsou veškeré trasy náročné na řidičské umění, nabízí velký počet ostrých zatáček, během jedné etapy se mnohdy mění povrch dráhy, časté jsou horizonty, kameny nebo jiné objekty v těsné blízkosti silnice…

Zatím jsem hru pouze vychvaloval, na pár věcí se zde ale stěžovat dá. Nechápu, proč s historickými vozy lze jezdit v módu Road to Glory, ale v klasickém WRC Experience nikoliv. Přivítal bych také rozmanitější počasí během závodění. Samotné rychlostní zkoušky sice nejsou tak hrozně krátké jako v DIRTech, byl bych ale rád, kdyby si v Milestone vzali příklad z Mobil 1 British Rally Championship a udělali konečně pořádně dlouhé trasy.

Podle mě je WRC 3 dost možná nejlepší moderní Rally simulátor na počítače. Jenže toto prohlášení je dáno hlavně absencí nějakého moderního konkurenčního titulu na trhu. Před nějakými deseti, patnácti lety byl zkrátka výběr mnohem pestřejší, o korunu nejlepšího Rally simulátoru se prala série Colin McRae Rally s Rally Championship a několik příznivců si dokázaly najít i další hry na toto téma (V-Rally, Rally Trophy atd). Vše to vyvrcholilo vydáním bezkonkurenčního titulu Richard Burns Rally, který ale nemám příliš v oblibě kvůli jeho náročnosti na řízení.

Jsem rád, že i v dnešní době může vzniknout povedený Rally simulátor, který je nejen graficky nádherný, ale i příjemně ovladatelný s třešničkou na dortu v podobě pěkných HW požadavků.
I přes oprávněnou skepsi k videoherní značce WRC jsem se (v důsledku dohrání DIRT 3 a Showdown a absencí podobně kvalitního rally simulátoru) přeci jen rozhodl dát šanci WRC 3. A jak se ukázalo, rozhodnutí to nebylo špatné.

Největším počátečním problémem bylo nastavit volant a ovládání (citlivost a deadzone) tak, abych se nemusel příliš adaptoval z DIRT modelu. Po několika náročných testováních jsem konečně objevil to správné nastavení a směle se pustil do kariéry. Jízdní model mě mile překvapil (nic tak sterilního jako u předchozích dílů, které jsem právě kvůli mizernému modelu hrál vždy jen chvíli) a dokonce je vidět (a cítit) rozdíl jestli jedete s nejnovější Fiestou WRC nebo se starým Peugeotem 504. S ruční brzdou se pracuje dobře a po chvíli trénování jsem už posílal Fiestu do četných vraceček jako Sebastian Loeb.

Co se týče dalších módů, tak zábavný je Gate Crash (po vzoru DIRT), ale ostatní módy začnou být za chvíli dost stereotypní. Většina lokací je dobře zpracována a některé z nich jsou i opravdovou výzvou (Nový Zéland, Monte Carlo). Na druhou stranu třeba taková německá rally na širokých asfaltkách je vyloženě nudná.

Graficky WRC 3 sice nijak neoslní, ale ostudu taky nedělá, čemuž taky odpovídají přívětivé hardwarové požadavky. Model poškození je zde jen vizuální, tedy bez vlivu na chování nebo fungování vozu. Trochu bych si dovolil zkritizovat zvuky, které působí odflákle a s bručením wrcčkového Focuse toho opravdu moc společného nemají. A občas se mi stávalo, že spolujezdec nestíhal číst rozpis a hlásil mi "levá tři, utáhne", když jsem jí právě projížděl.

Celkově je pro mě WRC 3 docela příjemným překvapením a bavilo mě (kromě zmíněných případů) až do konečného Ultimate Battle, kde jsem si povodil ve finále Hirvonena. Herní značka WRC se vydala dobrým směrem a příští díl bych tak mohl vyhlížet se stejným očekáváním, jako nové DIRTy.

Pro: lokace rally tratí, zlepšený jízdní model, zážitek s volantem, head-to-head souboje

Proti: zvuky, některé stereotypní challenge módy (survival), nešikovné nastavování ovládání volantu