Reny: Heh, no, ve skutečnosti mi na nějakých procentech nesejde, jen naprosto nesnáším, jak je WoW považováno za nějaký grál hratelnosti. Ta hra je pro mne primo naprosto odporná vzhledem, secundo primitivní a ořezaná o všechny zajímavé věci, které může MMORPG žánr nabídnout, tertio velmi vlivná, tudíž se dočkáváme jen podobných sraček (mj. třeba LOTRO). Proti tomu vychází i stařičká Ultima Online jako vítěz. Snad se začne blýskat na lepší časy s příchodem Mortal Online (Darkfallu nedůvěřuji), který nejenže opustí od instancí a levelování, nýbrž i od nevkusné stylisace, a přinese logický svět (ach ta inspirace antikou) a pořádný soubojový systém, kde záleží jen na hráčových skutečných dovednostech.
No, snad to nedopadne jako Age of Conan, z kterého se také vyklubala další mainstreamová ubohost pro lidi, jež baví do hallelujah zabíjet čas u počítače pobíjením všudypřítomné agresivní zvěře, to aby se dočkali nového levelu a snad i equipu. Kamarád si dokonce tehdy na trénování své postavy najal nějaké Číňany. :-D Avšak ani potom hra nestála za to, poněvadž svět plný agresivních hovádek s nechutnými avatary, svět komunikačních zkratek a boje (ale již ne smrti), je tak trochu o ničem.
sevencreature: Prostor je skoro neomezený. :)

Jinak mně se komentář líbil, ukazuje jednu ze stránek, která k této hře nepochybně patří, a kdyby měl být poučením pro ostatní hráče, jenom dobře.
Jab: Mno, dle mého názoru přínosnější než popis hry. Navíc hádám, že WoW se stejně na tak malém prostoru popsat až tak nedá.
Považuji naopak za klad, že se v "komentářích" nacházejí různé slohové útvary.
Nikomu nebráním, aby se vyjádřil. Nicméně zda se mi bude to jeho vyjádření líbit, to už je věc jiná. Osobně mám btw raději komentáře delší (pokud jsou zároveň obdařeny příslušnou gramatickou a stylistickou kvalitou).
Btw rozhodně bych se nezlobil, kdybys začal správně užívat jistá gramatická pravidla. Byť je to samozřejmě na tobě...
Ale je to pouze komentář ke hře,né recenze.Každý se zde může vyjádřit po svém.Né všichni mají nadání sepsat kvalitní komentář.Někteří z vás zde píší ůplné romány,které třeba mě,ani nebaví číst do konce.Raději si přečtu 5 kratších komentářů o pár větách,než číst jeden román.Pokud chcete docílit kvalitu komentářů,pak by měli admini vybrat určité schopné jedince,kteří by je sepisovali.
Protože,zde přispívají i děti kolem 10 let,tak je jasné,že to ůroveň moc mít nebude
Jab: Jo přiznávám, že tam toho o hře moc není a je mi jasný, že ten komentář každýmu nemusí sednout. WoW je pro mě ale opravdu docela zásadní hra, tak jsem chtěl komentář napsat trochu jinak než u ostatních her. Příště už se zkusím ale polepšit a určitě už budu psát komentáře, které budou víc o hře, než o mě:).
Tak či onak, tá konfigurácia už aj tak neplatí a je kravina dávať to ako komentár, aj keby platila...
Kdybych k tomu neco kloudnyho napsal tak by se to hlavni (co tam chci psat) ztratilo v zaplave textu. Jde mi o to aby to bylo prehledne. A druhak jsou hry ktere jsem nehral a ani je hrat nebudu, presto nekdo uvita tyto informace i k temto hram.

To Kostěj: To nezní špatně, i tam bych si s tím vyhrál a navíc by to mohl doplňovat kdokoliv a mrknout by se na to dalo až po kliknutí na odkaz (obrázek) Fain nápad
Taky si myslím, že je to dobrej nápad. Možná by se to dalo zahrnout do hlavičky - údajů o hře? Jako jsou na csfd.cz odkazy na externí recenze :)
Memphisi, ne že utPhobosovi skočíš do úsměvu. ;) Já mu fandim, je to docela dobrej nápad, jen by tomu mohl časem dát trošku úpravy - cifry do boldu a tak.

Rozhodně je to lepší než jiná móda zde, a sice otravný tapetování dementně rozvleklými názory od lidí, kteří beztak neuměj ani pořádně psát..
pipboy: Boti zpravidla moc nemyslí, jen provádějí, k čemu jsou naprogramováni.
No tohle, Memphisi, a já chtěl poukázat na to, že se mezi komentáři objevuje ledasjaký štěk! :-)
Alternativa: Dusit se zvratky a kloktat jimi při dosažení nového levelu.
Nepovedal som, že sľuboval presne to, ale tiež sa nasľuboval veľa vecí, ktoré nakoniec nemá a inak väčšina MMORPG začínajúcich v poslednej dobe strašne podceňuje hráčov a preto častokrát padá na tom, že nemá včas dosť contentu pre hráčov čo dosiahli levelcap.
Conan to nesluboval. O conanovi som vedel ze zle dopadne. A zle dopadne aj warhammer online. Darkfall sa robi uz 8 rokov a grecke nezavisle studio je financovane greckou vladou.
Ja týmto PR kecom moc neverím, také čosi slubovaľ trebárs aj Conan a iné hry. Ja viem, že v TR sú safe zóny, to sú v každej hre, mne len vadilo, že keď si šiel peši medzi dvoma oblasťami, tak jednoducho nemáš relatívne bezpečnú cestu kadiaľ by si prešiel s minimálnymi stretmi s nepriateľmi (ako je napr. vo WoW alebo v Lineage 2) ale všade je strašne veľa nepriateľov, čo po čase dosť irituje.
TR ma tiez bezpecne miesta kde si clovek moze oddychnut. Je pravda vsak, ze ked si mimo base tak je to hodne akcne a ist od klavesnice konci smrtou do par sekund.

Mal som na mysli system bez levelov len cisto skilly. Sposob ultimy online. Levely su podla mna priliz limitujuce pre mmorpg. Ako si sam povedal onlinovka sa neda dohrat, to plati ciastocne len pre skill-based system, ktory nema ziaden cap na skilly a clovek moze trenovat strelbu z kuse aj 3 roky a stale sa zlepsovat. Toto inac slubuje ohlaseny Darkfall Online a Earthrise. Prve je fantasy sandbox druhe sci-fi. Do roka snad budu obe vonku.

Okrem toho bude mozne v Darkfall zobrat partu hracov, postavit drevenu skrysu niekde pri ceste a prepadavat hracov. Bude mozne sa dostat do vezenia, stavat domy, hrady, lode, hracske mesta, gildove mesta, dobijanie miest inych hracov, boje s lodami, boje vo vzduchu ... Tam tej inovacie bude viac nez dost.
EQ2 bolo pôvodné dosť grupoidné až časom sa to patchmi a datadiskami upravili na sólovanie.
Jasne s tým súhlasím, že sa dá priniesť kopec vecí, viz. vo WoW questy spojené s lietaním napríklad. To, že iné firmy chcú napodobniť hru a jej úspech je problém tých firiem a ich hier a nie hry z ktorej sa inšpirovali.
Bez skillov a levelov moc neobchodíš, čím to nahradíš? Ako spravíš hráčov progress? Sú to proste také oporné body vývoja, hlavne skilly čím nahradíš, keĎ je to vlastne to čo hráčova postava dokáže. Neotrepaniejšie prostredie by bolo fajn, inak medieval máš Mount & Blade, aj keď mňa napr. vôbec neláka.
Neviem kedy si WoW prestal hrať, ale nastaviteľnosť scalu, posúvanie panelov a podobne už WoW má nejakú tú dobu, aj keď osobne napriek tomu preferujem UI na základe Ace addonov a práve táto customizácia addonmi je veľké + u WoW, pretože vďaka silnej komunite si môžeš nielen interface nastaviť tak ako ti vyhovuje.
V tabule rase sa mi páči kolizný systém boja a možnosť uskakovať/ kryť sa a podobne, čo boj dynamizuje (nedynamika boja mimo PvP a občas boss fight je jedna z vecí čo mi ako hráčovi vo WoW vadí) na druhej strane Tabula Rasa svojími neustálymi návalmi nepriateľov až priveľmi núti hráča bojovať a bojovať, vo Wow máš možnosť ísť po chodníku kde je šanca stretu minimálna, v Tabule nič také nehrozí a človek stále a stále bojuje s tými istými nepriateľmi len aby sa dostal k jednému Logosu čo chce zobrať na kraji mapy.

Ohľadom WoW questov od pôvodného Wowka máš dosť veľa chainquestov, ktoré jednoducho majú určitú príbehovú líniu a naväzujú na seba, takýchto questov je už vo WoW viacej než tých klasických "jednorázoviek a NPC už o teba ani nezakopne". Problém hry nie je len to, že priniesť niečo nové, treba aby to bolo dostatočne atraktívne a seriózne spracované. V niekoľkých onlinovkách som zažil dobrý nápad zabitý jeho prevedením.
Nah som rad ze hram onlinovky co su menej popularne. Popularita vacsina prinesie ukrutne zlu komunitu a nahrnie sa tam viac deciek. `

EQ2 zas tak na grupovanie nie je. Povedal by som ze je to tak isto solo-orientovane ako wow.

Da sa stale priniest mnoho novych veci. WoW koncept tu bol a ta hra neposuva zaner ani trochu. Skor ho zastagnuje a ostatne firmy budu chciet napodobnit uspech Blizzardu a kopirovat uz okopirovany design.

Ja cakam, ze niekto prinesie FFA pvp mmorpg s otvorenym contentom a dynamickym svetom. Nie hru, ktora je zatazena na itemy ale hra kde itemy hraju sekundarnu rolu. Hra, ktora nema levely ale skill system. Idealne s unikatnym svetom, alebo menej pouzivanym svetom (steampunk, WoD, medieval) a nie rozpravkovym generickym fantasy na sposob warhammeru.

Interface takisto nie je idealny. WoW ho ma uplne priserny. Okna sa nedaju posuvat, zmensovat, atd.. Tam je hodne priestoru na inovaciu. (ktory napriklad priniesla Tabula Rasa, ktora ma uplne odlisny styl ovladania)

Takisto system tisicky questov je uz zastaraly. Namiesto plneho quest logu po navsteve kazdeho campu, by mali vyvojary sa skor zamerat na pribehove dlhsie questy, ktorych by bolo podstatne menej. (Lotro uz urobilo prvy krok v tomto). Treba to vsak dalej rozvinut. Ako som povedal, nastastie ze nie je kazda firma ako Blizzard, inak by sme sa stale hrali Meridian alebo UO. Este stale su firmy, ktore sa neboja riskovat a priniest nieco nove. A v tomto Turbine vynika.

Ja som kedysi chcel DDO hrať, ale práve to, že celý svet je riešený instanciami ako GW ma od toho totálne odradilo. v GW kde nemám mesačné poplatky ma to ešte ako tak bavilo, lebo stačí hru zapnúť raz za čas, splniť par questov a misií a zase na to na dva mesiace zabudnúť...
Ebb: V tom prípade je ale základ medzi WoW a AC 2 rovnaký ako GW/DDo hry majú jeden výrazný herný prvok rovnaký/podobný, ale zvyšok si každá hra robí po svojom. Wow rozvíja (Aspoň datadiskami) obsah questov, ktoré sa už (Chvalabohu) menej točia okolo prines/zabi. Mne to tu u teba tak trochu zaváňa tým, že skôr než samotná hra WoW ťa štve, že je narozdiel od AC2 populárna, holt marketing je tu silný, ale toto nie je hra od EA ktorú jednorázovoo shitnú kúpiš a máš, keby WoW fakt stálo nahovno, tak by tí ľudia po dvoch mesiacoch s hraním skončili. + ďalší fakt je obviňovať hru z toho, že vychádza z princípu staršej onlinovky, nie je práve to najlepšie riešenie. Lebo žiadna onlinovka nemá a nemôže mať zrazu len tak od píky vlastný systém, skôr je to o to či sa ide cestičkou sólo a pri levelcap group, alebo stále group hranie ako EQ2. A to predsa nie je chyba? Tak ako máš klasické singleplayer RPGčka v group štýle a zároveň sóloidné, tak tak sú medzi sebou rozdielne aj onlinovky.
Ale to hovorim ohladom questov. AC2 bola ta hra ktora priniesla koncept tisicky questov, podla ktorych sa leveluje. Dovtedy sa fakt len grindovalo.

Ano GW/DDo ma minimum public zon ale to este nehovori nic o gameplay. Tie hry sa hraju uplne inak. Naozaj ak si fanusik tretej edicii D&D a este si neskusil DDo vykasli sa na vsetky negativne hodnotenia s skus si to stiahnut. Lepsie jedno vyskusanie ako tisic slov.
Ebb: lenže aj GW aj DDO má instancie všade, nemá voľné oblasti, len mestá a podobne, kde naberá, party, questy, posúva "dej". Necestuješ si freeformovo ako v iných MMORPG po svete kde stretávaš náhodných hráčov..
Dá sa ísť rovno na 20lvl PvP, lenže PvE časť nie je okrajová, ale rovnocenná záležitosť hry.
No ale ak len hitnúť cap a zabiť bossov, čo potom nedokončené quest/nepreskúmané oblasti?
btw: podobnosť s EQ1 a inými fantasy onlinovkami je aj v tom, že jedna z najneoriginálnejších zložiek fantasy hier je ich fauna a prostredie, všade silné inšpirácie európskymi rozprávkami, egyptskou, škandinávskou a hlavne gréckou mytológiou. Preto sa to všetko všade objavuje len v inej forme + grafická štylizácia a vlastné univerzum napriek určitej dávke gýču a klišoidnosti majú svoje čaro. Inak stále zabúdaš, že určité vykradnuté princípy sú vo Wow zdokonalené. Zober si questy, grindovanie a podobne, v rôznych iných onlinovkách je to na horšej úrovni. Molten core alias lávová jaskyňa nie je nič originálne v žiadnej podobe a hre. :)
Rerun tiež nie je vždy zábavný, na druhej strane ak je dungeon/raid dobre spravený tak si rád zájdem aj viackrát, pretože ma to baví.
S lenivosťou Blizzardu súhlasím, snažia sa využívať svojej pozície prílivu peňazí.
Inováciu v rámci MMORPG by som hral, hlavne čo sa týka questovania, NPC a storytellingu, lenže predsalen súčastné onlinovky sú proste také masívne clickfesty a neklamem keď hovorím zábavné, nejde ani o to, kto koho vykráda, ale o to voči ktorej má hráč kvôli nejakému výraznému prvku sympatie.
Suhlasim ze to zaner obmedzuje. FPS sa toho moc nevymysli. Ale MMORPG je obrovsky zaner. Tam je mnoho priestoru na originalitu.

To s tymi instanciami v GW a DDO nesuhlasim vobec. Instancie sa vzdy pouzivali, ze sa generovali len pre groupu uz od cias EQ1. GW to nevymyslelo a je to bezny prvok takmer kazdeho MMORPG. Podla mojho nazoru GW a DDO su praveze na totalne opacnych poloch celeho zanru. DDo je najextremnejsia PVE hra a GW je najextremnejsia PVP hra. V GW mas tusim aj moznost zacat rovno na level 20 a ist len pvp. PvE je tam len do poctu. Dalej je obrovsky rozdiel medzi GW a DDo v suboji. Kdezto v DDo mas FPS combat (normalne kolizie zbrani s nepriatelom, strelbu/kuzla musis kurzorom zacielit). GW combat mas lock the target.
Akokolvek sa snazim, nedokazem najst jedinu spolocnu vec GW a DDo. Pride mi to uplne od ruky, hral si niekedy DDo? Ak ano co keby si si to znovu nainstaloval a dal si 14 denny trial. Zabere to par minut + instalacia a tam by si omnoho lepsie sam na vlastnej kozi videl ten diametralne odlisny gamestyle v tychto hrach.

DDo mas aktivne prostredie, pasce ktorym sa musis uhybat ci preskakovat takmer ako v Tomb Raiderovi. System magie je uplne iny v DDo. Kdezto DDo mas tretiu ediciu a ability maju len castery, v GW ma kazdy class na vyber z 100 abilit/spellov ktore si napasuju do 8 miestneho baru pred kazdou instanciou.

WoW end-game je totozny s EQ1. Dovolim si tvrdit, ze vacsina raid bossov z WoWka su priamo vykradnute z EQ1. Napriklad skoro cely Molten Core mal svoju verziu aj v Everqueste 1.

Ja nepovazujem rerunovat ten insty raid dungeon a zabijat tie iste moby za splneny end-game content. Pre mna je mmorpg dohrate ak zabijem vsetkych bossov aspon raz a hitnem cap level. A potom sa raz za cas k tomu vratim ked vyde novy raid instance. To je mytus ze sa onlinovky nedaju dohrat.

To ze tvorcovia sa nam snazia nahovorit aby sme rerunovali tie iste dungeony kazdy tyzden a dalej platili mesacny sub kym oni vydaju novy content neznamena ze to je pravda. Nemienim podporovat lenivost Blizzardu kym si uracia vydat novy raid dungeon.

Turbina vydava novy content pre DDo kazde dva mesiace, ktory obsahuje desiatky novych dungeonov, zvysene level capy, nove rasy, nove classy. DDo sa uz trojnasobne zvacsilo plochou od vydania (oficialne stanovisko) a vyslo rok po WoWku. A to si treba uvedomit, ze DDo ma mozno 70tisic subscriberov, cize plati omnoho mensi pocet programatorov. Malokedy je clovek nuteny v DDo rerunnovat cokolvek kedze dost velka cast dungeonov ma nahodne komponenty, ktore robia z kazdeho runu inu zalezitost.
To je blbosť s tým dohratím, niekto môže len killovať potvory a tak levelovať, iný zase len questiť + raidy pribúdajú v patchoch, normálne onlinovky sa dohrať nedajú maximálne co-op onlinovky typu Guild Wars.
Keď vo WoW dosiahneš levelcap tak 99% tvojej náplne je skupinovej. Kedysi vo Wow tiež častokrát nešlo expiť samostatne, hlavne ak hráš healera, bolo omnoho viacej group questov, ktoré až časom patchmi prerobili na iné.
Guild Wars Prophecies, potažmo Factions boli s henchmanmi (botmi) nehrateľné v rámci misií a častokrát boli dosť naprd aj v samostatných zónach, tým pádom bol tiež ten dôraz na viacej hráčov, pretože tam bol úspech pravdepodobnejší. Čiže systém v PvE časti je rovnako groupbased a rovnako potrebuješ nakombinovať povolania (aj keď nie až tak ako vo WoW). Zároveň funguje DDO na báze samostatne vygenerovaných lokalít pre skupiny hrdinov a stretávanie sa so všetkými hráčmi len v určitých predom určených oblastiach, čo je podľa mňa dosť výrazný prvok. Ak by si misie v GW nazval dungeonmi, tak taktiež majú questy samostatné dungy.

To s tými skillmi beriem, to sme sa nerozumeli.

Inovácia v rámci MMORPG, ale určite nie originalita, samotné vetvenie povolaní postáv je napríklad vystavané na systéme z Lineage 2, takisto ako aj zostavovanie predmetov na základe konkrétnych súčiastok s jednorázovými plánikmi.

Mne vadí hlavne to odmietanie preto, že to nie je originálne. Veď to potom každá fps sa kopíruje, lebo tam prechádzaš lineárnymi oblasťami, zbieraš zbraňe a lekárničky a tvoja náplň je len občas skočiť, podliezť a strieľať...
Predsalen žáner je to čo vymedzuje aká hra je a bude.
"dohrat" znamena dat cap level a prejst kazdy raid aspon raz. Moze byt?

Solovanie je samozrejme na leveling. Hral si Everquest 1? Skus ist levelovat sam do EQ1. Tam je 95% contentu robeny pre plne skupiny. Vo wowku je 95% kontentu pre jednotlivca (ak ratame pomer rozlohy arey,.. v podstate kazda zona je na solovanie a len dungeony su pre viacclenne partie)

DDO vykrada Guild Wars? Prosim ta povedz mi aspon jednu vec ktoru maju podobnu. DDo je cisto PvE hra. Kazdy quest ma samostatny dungeon a cely system je group-based. Guild Wars je prakticky PvP orientovana hra a PvE je viacmenej robene zonami ktore sa vklude daju solovat. Skutocne, poprosim o aspon jednu spolocnu vec DDo a GW a prosim ta nespominaj take veci ako levely, ci to ze obe su fantasy.

K tretiemu bodu. Skilly typu herbalism mining nie su crafting ale harvesting. Hovoril som o craftingu typu blacksmithing, tailoring, woodworking atd. Vo WoWku je crafting robeny casting barom a pozeranim na obrazovku. V EverQueste mas napriklad crafting ako samostatnu minihru (takisto aj v SW ci Vanguard)

Isto ze Tabula Rasa prebera zo singlov. Ale bavime sa o MMORPG zanry. Tabula Rasa spaja single player FPS zanru s MMORPG. A to je novinka. Spajanie zanrov je novinka a inovacia. Dufam, ze sa rozumieme.

Zaujímalo by ma ako si mohol WoW "dohrať". Čo sa týka skillov typu mining/herbalism a podobne, všetky onlinovky majú základ už v staručkej UO. WoW sa dá hrať sólo len v rámci obyčajných questov v exteriéroch svetových. Skutočné výzvy sú dungeony a raidy, v ktorých získaš ten najlepší equip a tam jednoducho sám rozhodne nepochodíš. + Nestačí niečo len priniesť, ale zároveň to spracovať efektívne a v lákavej podobe, čo sa Wowku podarilo.
Mimochodom D&D vykráda dosti koncept Guild Wars, kd už sme pri tom a ako som tuším kde si raz spomínal, tak v prípade onlinovky ide hlavne o spracovanie než o to, čo je originálne (aj keď originálne prvky by som bral). Ani Tabula rasa nie je originálna, veď kopec prvkov len preberá zo singleplayer záležitostí, alebo schováva prevarené veci za kozmetické úpravy.
+ je tak trochu trapné hodnotiť hru len na základe originality, hlavne ak tam tie rôzne osvedčené a hlavne častokrát vylepšené systémy správne fungujú. Mimochodom vo WoW negrinduješ tak veľa ako v tých ostatných onlinovkách.
A nemas pravdu s Ultimou takisto. Ultimu Online je v skutocnosti vynimocna hra. Kedze po vydani EQ1, ktory sa diametralne lisil od Ultimy Online vsetky firmy sa zamerali na kopirovanie EQ1 a neskor AC2, tak Ultima Online ostala v pozadi. UO je oznacovana ako sandbox-mmorpg a sandboxov je velmi malo momentalne (UO, EVE online, Ryzom) kdezto EQ1 & AC2 klonov su desiatky (Lotro, WoW, EQ2, ..)
Last jedi: Nehovoris pravdu. AC2 priniesol X novych veci. Ak si pamatas, tak everquest 1 bol extremne orientovany na skupinove hranie. Ak si hral obe hry tak musis vidiet ten zrejmy rozdiel. AC2 je pre solistov, ziadne death penalty, tisice questov, jednoduchy crafting, atd. Precitaj si moj update v tom komentary, je to tam presnejsie opisane.
no povedzme, že v onlinovke postavíš dom/obchod etc. prípadne si ho upgradneš, spravíš pole, záhradu, alebo čo ja viem máš vypchaté zabité potvory alebo nejaké náčinie...Tak jednoducho bez nejakej slušnej grafickej prezentácie to nemá svoje čaro a zmysel.
Lj: "čo iné než onlinovka by mala zaujať aj graficky? Aby si vlastne videl, čo teda si v tej hre dokázal."

0_o wtf?

Omlouvám se, ale pokud chceš mojí reakci, tak tohle zkus trochu rozvést, protože si nejsem jistý, jestli jsem to pouze nepochopil (či ty jsi se nesprávně vyjádřil), či zda je to opravdu pitomost.
mozna me zajima negrindovaci koncept, ale to jeste neznamena ze kvuli nemu tak drasticky polevim v jinych oblastech :)
Tak jasne, v téorií je to pekné, ale čo iné než onlinovka by mala zaujať aj graficky? Aby si vlastne videl, čo teda si v tej hre dokázal.
A napr. raidy/dungeony v skupine viacerých ľudí majú svoje kúzlo. Mňa sklamalo, čo všetko mohla byť Star Wars Galaxies a nakoniec nebola a ešte tak celú hru dodžubali až to rozhodne nie je pekné.
pipboy: Tak to je jiná. Pokud jde u hry o to, jak vypadají screeny, tak nemusíš chodit daleko. ;)

Jinak já tu hru nehrál a jestli jí budeš hrát ty je mi fuk. Jen jsem jí zmínil jako příklad toho, že klidně může fungovat i něco jiného. Všechno co o ní vím je koneckonců z tohohle krátkého článku (link), na který bych se možná v rámci tématu doporučil podívat (Alespoň mně se líbil. ;) Předchozí dva díly číst netřeba).
Hamster> no, neznam, ale kouknul jsem na screeny a radsi budu grindovat v necem co trochu hezky vypada :)
nie je to tá hra so zvláštnou grafikou na ktorej spolupracoval Mike Oldfield? (nehral som)

Každopádne komerčné MMORPG bude už len z hľadiska možností pre tak veľa hráčov a ich integrácie do hry oveľa ťažšie spraviť inovátorsky a originálne než klasické singleplayer RPG, takže s tým by som to moc neporovnával. Aj keď sám sa sťažujem v poslednej dobe, že z 90% sú všetky MMO súčastnosti len také prezlečené clickfesty...
Pipboy: "Osobne bych se rad dockal RPG ktere bude vic o moznostech, obejvovani, tvorbe a samotnych charakterech, nez o soubojich a honbou za levelcapem."

Osobní zkušenost s tím nemám, ale co jsem četl, tak třeba A Tale In The Desert se povedlo jít tímhle směrem celkem úspěšně. Hrál/hraje to tu někdo?
ja budem rád keď sa ako prvé zapracuje hlavne na tom (v MMORPG) vo všeobecnosti, keď sa odstráni nutnosť Grindu a questy búdu čosi viac než zabi/prines variácie donekonečna.
jo tady v zasade souhlas s jedim, originalni mmorpg ktere funguje zatim muze vzniknout spis jen teoreticky. Osobne bych se rad dockal RPG ktere bude vic o moznostech, obejvovani, tvorbe a samotnych charakterech, nez o soubojich a honbou za levelcapem. Sere me kolikrat musim zahodit zbroj nebo zbran, ktere se mi libi, proste proto, ze nemaji dostatecne stats abych s nima moh pokracovat. Asi k tomu ma blizko Second Life, ale k tomu se nestavim jako ke hre a taky je to uz takove moc prekominovane zas :)

nooo fakt ze humor v anime byva ponekud prvoplanovy :) Teda videl jsem snad nekde i neco... slozitejsiho, ale u toho se obvykle zas tolik nesmeju :)

a Ebbovi bych zminil graficky styl, ten je myslim docela originalni :)
Hamster: mne skôr ide o to, že obviňovať jednu MMORPG z vykrádania druhej je v súčastnom stave MMORPG bezpredmetné, radšej si zahrám hru, ktorá niečo vykráda a vĎaka tomu, herný systém funguje dobre, ako niečo originálne avšak nevybalancované, nehrateľné a nezaujímave. Preto pre mňa v rámci MMORPG rozhoduje hlavne zábavnosť, nakoľko ma hra pohltí, nakoľko ma hra do niečoho núti/nenúti, koľko ponúka možností. Je jasné, že v úspechu WoW má prsty dosť silne marketing a značka, ale marketing a značka ti nehovoria nič o samotných kvalitách hry.

Pipboy: eee že by niečo iné ako sexistické narážky, agresívne chovanie kamarátov, fekálnosti a tak? :P
Spíš by mě v tomhle případě zajímalo co si představuje pod pojmem manga. :)

Že je něco průmyslovým standartem přece ještě neznamená, že to je v pořádku. Originální přístup k MMOG možný je, takže imo není samo o sobě nezbytné vyzdvihovat hru, která doslova sází na průměrnost (a marketing) a dát jí tudíž navzdory tomu vysoké hodnocení.
a AC 2 vykradol Everquest a Ultimu Online...v MMORPG máš vždy minimum originálnych prvkov, vždy ide hlavne o to ako dokopy fungujú a bavia hráča... Hodnotiť originalitu v MMO je ako hľadať sofistikovaný humor v mange, ehm...