Wolfenstein - Blade of Agony: Chapter 3 - Final Confrontation

30.04.2021

freeware

Wolfenstein - Blade of Agony: Chapter 3 -  Final Confrontation je třetí a poslední epizoda série Wolfenstein: Blade of Agony z produkce tvůrčího týmu kolem serveru Realm667.

Po smrti svého věrného druha kapitána Douglase se B. J. Blazkowicz vydává na cestu za pomstou a finálním zúčtováním s nacisty. V šesti komplexních a rozsáhlých misích, navíc se dvěma bonusovými levely, se podíváte na reálně zpracovaná bojiště druhé světové války. Kromě otevřených konfliktů v bitevním poli absolvujete záškodnické a stealth mise, jež se v této epizodě uplatňují ve větším měřítku. Navštívíte koncentrační tábor, podstoupíte zombie apokalypsu a dokonce zasednete na palubu tanku. V Berlíně zlikvidujete nejbližší Hitlerovy pohůnky a ve finále v hradu Wolfenstein vyřídíte samotného Hitlera.

Wolfenstein: Blade of Agony přináší kombinaci tradiční old school hratelnosti a výpravných scenérií modernějších druhoválečných her počátku 21. století. Titul pohání výrazně modifikovaný GZ Doom engine, jenž je doveden na hranici svých možností. Autoři vylepšili grafické provedení, změny jsou patrny v umělé inteligenci nepřátel a v optimalizaci snímkové frekvence. Blade of Agony vychází namísto předchozího názvu WolfenDoom pod novým jménem spolu se dvěma předchozími epizodami, jež byly kompletně doladěny a upraveny s přihlédnutím k připomínkám hráčů.

@special_plan (07.07.2021 14:29): v tom bych zase rozdíly nedělal. první dvě epizody jsou sice upravené, ale nijak dramaticky. dávalo by smysl to vydat pod jedním profilem, ale nechat tu viset dva předchozí chaptery (s jiným názvem) taky není ideální. pokud se rozhodli, že ty chaptery chtějí zachovat, tak přidání třetího zvlášť smysl dává v rámci DH... Memphis se někde zmiňoval, že pro epizodické hry mají v plánu nějaké sjednocování, ale možná se pletu a jenom jsem byl ožralý ;-)

Čtyři dlouhé roky čekání a nakonec převládají rozporuplné pocity. Level-design je... odvážný. Koncentrační tábor, zepelin, jízda v tanku, obrovský hrad Wolfenstein... Opravdu solidní levely, které se neopakují a každý má svůj styl.

Bohužel, opět a zase je tady obrovský tajný level, který spíše frustruje, než baví - tentokrát se snaží vzdát hold Resident Evilu a představuje tři velké části. První je mansion s přilehlým okolím, inspirovaná právě prvním RE. Druhá část se odehrává v jeskyních vykopávkách a je plná skákání a hopskání, tedy přesně ty věci, pro které FPS hrajeme... protože koho by nebavilo donekonečna padat do propastí a nechat si postavu mašírovat pastmi na všechny způsoby. A ta poslední část se přesouvá do města, kde se autoři inspirovali v RE3 a představují zde Smrtonoše aka Nemesis, tedy nesmrtelný protivník, do kterého je potřeba vypálit polovinu zásob munice, aby byl na chvíli "uspán". A aby to nebylo málo, dokáže se velice rychle spawnovat přímo za zadkem. Celý level pak dost shazuje mizerná optimalizace, kde se fps propadají ke 20ti a i když je tady mnoho impresivních míst, engine s nimi neumí pracovat. A to platí i na celý zbytek hry. Autoři sice zapracovali nové grafické efekty a jiné fičury, ale k čemu to všechno je, když se hra hýbe tak špatně. A nejen to - např. v levelu s železničním nádražím u mě docházelo i k lagům, které ve výsledku srazily zábavnost na nulu.

Poslední epizoda byla vydána spolu s předchozíma dvěma a ty dostaly pěkný facelift a úpravy vylepšující hratelnost. Byly odstraněny zákysové místa a frustrující pasáže, přidány nové secrety v levelech nebo upraven enemy placement. Nově jsou k dispozici i komentáře autorů, které mi ale nepřišly zajímavé, často se pouští v nevhodný okamžik a zpětně si je přehrát nemůžu.

I když má optimalizace velký vliv na celkový dojem, rozhodně to neznamená, že by BoA nestál za zahrání. Stále je to neuvěřitelně propracovaná epická jízda napříč Doomem, Wolfem, Dukem a především pak Medal of Honorem, která atakuje herní dobu 30 hodin.

Hodnocení: ✰✰✰✰
Herní doba: 10hod 58min