Wizardry VII: Crusaders of the Dark Savant

01.10.1992 PC
01.09.1994 FMT
13.10.1995 PS1
Siedme pokračovanie v sérii Wizardry a druhé pokračovanie v trilógii hovoriacej o Dark Savantovi a "Cosmic Forge". Séria Wizardry bola vždy pozadu, čo sa týka grafického spracovania, avšak jej hrateľnosť bola na vysokej úrovni. Až siedme pokračovanie prinieslo vylepšenú VGA grafiku a lepší zvuk, avšak systémom je rovnaká ako jej priamy predchodca Wizardry VI.

Tak, ako má Wizardry VI tri rôzne konce, má Wizardry VII štyri rôzne začiatky. Tri sa rovnajú koncom z predchádzajúcej hry a štvrtý je pre úplne nových hráčov.

Crusaders of the Dark Savant začína presne tam, kde Bane of the Cosmic Forge končí. Družina našla "Kozmickú vyhňu" (Cosmic Forge), pero ktorým Vesmírni páni (Cosmic Lords) vytvárali dejiny vesmíru. Avšak skôr než mohla družina zistiť na čo s perom spravia, pero bolo odnesené z dosahu družiny služobníkom Vesmírnych pánov, kyborgom menom Aletheides.

Pomocou "Kozmickej vyhne" bol na planéte Guardia ukrytý mocný artefakt "Astral Dominae", ktorý mal moc nad samotným životom. Lenže vďaka krádeži vyhne bola planéta odhalená vesmíru. A tak sa niekoľko mocností rozhodlo nájsť tento artefakt na dlho stratenej Guardii. Jednou zo skupín je i hráčova družina.

Hráč však môže uzatvárať aliancie a zrádzať ostatné skupiny ako uzná za vhodné, bez ohľadu na jeho východziu pozíciu. Tak ako v prípade predchádzajúceho dielu, i Wizardry 7 má niekoľko koncov. Presnejšie štyri – závisiace od jeho rozhodnutí. Čo sa samozrejme nakoniec odrazí v začiatku poslednej hry série – Wizardry 8.

Drolin: Treba u Wizardry 8 je to urcite silna stranka hry. Richmond: Leta 92-95 povazuju za zlaty vek cRPG.

Wizardry VII je legendární dungeon, již sedmé pokračování série, která na jednu stranu společně se sérii Might and Magic položila základy role playing her viděných z vlastního pohledu, na druhou stranu na ní nedají dopustit jen hard core hráči a fanoušci, kteří se do série ponořili a taky ji pokořili. Pro ostatní zůstává Wizardry série nepochopitelnou, nedohratelnou, extrémně těžkou a vědí o ní vlastně jen díky těm několika hard core hráčům, kteří o sérii básní.

Prvním opravdu slušně hratelným dílem série se stává až díl šestý, ovšem graficky i prostředím stále docela omezeným. Širší hráčská obec si všimla až dílu VII., protože byl jednak graficky nádherný a screenshoty nemohl v časopisech přehlédnout žádný hráč, jednak se zlepšil interface a hra se ovládala intuitivněji než předchozí díly a celkově se více podobala v podstatě "mainstreamovým" dungeonům, které byly tehdy velice oblíbené. Přesto se hra ale stala spíše záležitostí opět fajnšmekrů, hráčů, hledajících výzvy a hráčů, kterým nevadila klidně i půlroční pařba této hry. Ostatní si Wiz 7 spustili, zkusili, zakysli a vrátili se k Beholderům, Lands of Lore a jiným kaviárovým a paštičkovým dungeonům. Chilli papričkové Wizardry VII bylo až příliš ostré pro jemné rozmlsané jazýčky.

Pro pochopení hráčům, kteří se s RPG setkali až od Baldurs Gate dále, přirovnal bych to k opěvování Planescape Torment coby údajně The best RPG ever, ovšem jak prodeje ukazují, jen pro určitou část hráčů. Ne každému z nějakého důvodu ta hra sedla.

Teď už ke hře samotné. Proč je hra nesmazatelná legenda nepřipouštějící jakoukoliv pochybnost, že to tak je?

1. Atmosféra společně s grafikou- pro mě je asi tohle klíčem k úspěchu. Nehledě na dnešní realističnost grafiky, vždy šlo o to navodit dojem. Je v tom určitá dávka umění, proto lidi oceňovali vždy obrazy. Kvůli kresbě, nikdy je lidi nezahodili kvůli tomu, že přišla fotografie zobrazující obraz věrněji a realisticky. Graficky hra navodí příjemně mrazivé pocity a skutečně navodí pocit, že se hráč ocitl na zeleném paloučku v lesíku, okolo se ozývá houkání nějakého lesního ptactva, první střet s nějakým hmyzem, úspěšný boj. Doputování k prvnímu městu se žlutými stěnamí, vedle stezky zurčí modrý potůček...grafický styl Wizadry VII je nezaměnitelný a ojedinělý. Žádná jiná hra takto nevypadá.

2. Svět - atmosféru musí jasně doplnit kompaktní a fungující svět, ve kterém se něco děje. Takže nějaká příběhová zápletka je nutná, aby bylo hru taky proč hrát. A tady je sakra proč. Hra kombinuje sci-fi s fantasy. Ocitnete se na docela zaostalé planetě, kde se setkáváte více méně se středověkými reáliemi, trochu pokroku přinášejí jen Umpani národ s bambitkami. O to více tajemna vzbudí přítomnost tajných místností s počítači, terminály a jinou moderní technikou naznačující, že tady něco nehraje. Hra je tajemná po všech stránkách, každá lore opět působí neopakovatelnou atmosférou.

3. RPG prvky, vývoj postav - RPG hrajeme proto, že tam můžeme mít partu postav, které zlepšujeme vlastnosti. To odlišuje počítačové hry od běžné adventury. Čím komplexnější možnost vývoje postavy, tím větší variabilita a možnost si hru vyzkoušet za jinou sestavu s jiným stylem boje. Tady hra nabízí obrovské množství povolání a ras, ne každá rasa může být vším. Navíc lze různě točit povolání a postavám určovat, co zrovna budou trénovat. Takže jde vlastně takto naboostovat postavu a vytvořit unikátní kombinace fighterů s mágy, kombinovat bishopy, monky, alchymisty, zloděje a nakonec třeba super ninju schopného udeřit ze zálohy několikrát za kolo. V tomto je hra geniální a dodnes k ní prakticky neexistuje ekvivalent (pokud nepočítám japonské RPG, kde s tímto přišla prvně například stařičká Final Fantasy III nebo Dragon Quest III z 80. let a pokračovaly v tom další jRPG). Proto vždy říkám, že pokud bych ztroskotal na pustém ostrově, chci tam mít Wizardry VII, protože hra je dlouhá a při dalších hraních bych si mohl s postavami vyhrávat do nekonečna.

4. Soubojový systém - každý hráč rád něco jiného. Jeden akci, druhý tahy. Já jsem hlavně tahovkář, takže tahový soubojový systém ve Wizardry VII je jako dělán mně na míru. Souboje jsou náhodné, takže putujete a tu na vás vybafne banda potvor z lesa, hra se zastaví a čeká na vaše příkazy. Rozdáte postavám, co mají v daném kole udělat a pak kolo spustíte. Takto se střídáte se soupeřem. Stále se to odehrává ve výhledovém okně, takže nešoupete postavičkami po bitevním poli, přes to má hra i takové možnosti, že třeba ninjovi dáte příkaz hide, on se schová do křoví a pak udělá o to účinnější útok ze zálohy. Soubojový systém podle mě nemá chybu. A pokud si někdo stěžuje na časté souboje a že ty souboje zdržují, no tak ať nehraje, no.

Dále musím zmínit obtížnost. Ano, hra je zapeklitá, je v ní spousta souvislostí a když někde přejdete nějakou informaci a vpustíte ji pak z paměti, tak se vám stane, že narazíte na něco, co vám někdo říkal, ale vy už nevíte co, a pak nebudete vědět, co dělat, co použít a pod. Proto zápisky (případně dnes típání a ukládání screenshotů s texty), nutné. Vzhledem k rozsáhlosti světa se taky často stává, že vám nedojde souvislost, že támhle jste měli udělat to či ono, ale musíte mít k tomu nějaký předmět, který se skrývá kdo ví kde, nebo kdo ví u koho. Svět v podstatě nějakým způsobem žije, je v něm několik národů a ty se zajímají o některé stejné předměty, jako vy, po různu o ně bojují a kradou si je.

Nebudu to protahovat, kvůli všemu, co jsem napsal výše, považuji Wizardry VII za nejlepší dungeon všech dob, prominou všechny ostatní naprosto zásadní dungeony, je to dáno tím, že každý z těch dungeonů byl pro mě nej pro nějakou nebo několik dílčích věcí, zatímco Wizardry VII jich má pohromadě asi tak nějak nejvíce. Pokud čekáte, že se konečně dostanu k nějakému negativu, tak jo, ale to má spoustu her. Přepady nepřáteli jsou otravné v momentě, kdy potřebujete rozseknout nějaký problém, který se nachází někde hodně daleko od místa, kde jste a než tam doputujete, tak vás naštve třeba 30 soubojů v řadě. Už byste tam chtěli být, ale místo toho co 5 kroků bojujete. To někdy umí naštvat. Ale jak jsem psal, koho tohle štve, ať nehraje.

100%

Pro: Atmosféra, vývoj postav, grafika, souboje, kompaktní svět, příběh.

Proti: Někdy opravdu časté přepadávačky brzdící postup ve hře.

Absolutna klasika, totalny hardcore ako ma byt. Perfektny system skillov a povolani. Rozsiahle ako svina, jedna z najvacsich RPG co vobec existuju.

Plavba lodou, Brombadeg je maximalne efektny. Vtipne hlasky - Oggo gets new shoes - a podobne. Moznost importovania druziny z Wizardry 6 a nasledne zaciatok hry podla toho ako bola W6 ukoncena. Tak isto sa upravuje aj reputacia druziny medzi frakciami....

Revízia komentu:
Máloktorá hra umožňuje také rozsiahle vyžitie ako W7, aj keď má svoje "masařky" = nikdy nezabudnem, ako mal môj brat strašnú smolu s NPC Brother Tshober, neustále sa mu spamovali encountery s ním a každý encouter znamenal dlhé odklikávanie nepreskočitelného rozhovoru tak ho v rámci zachovania rozumu zabil, aby sa zbavil toho encounteru. Skrátka čo je veľa to je moc a rupli u nervy... Samozrejme si tým rozosral celý ten quest s hláškou a odpoveďou a musel absolvovať náročný bonusový súboj neskôr.

Ja som to vždy hral pomerne konzervatívne a nikdy som netočil povolania, ale hra umožňuje trpezlivým hráčom, ktorí majú čas vytrénovať družinu, kde má každá postava všetky existujúce dovednosti na 100%.
Ergo pokryje požiadavky veľkej skupiny hráčov = "Kto chce môže, kto nechce nemusí".

Skvelá je aj možnosť voľby obtiažnosti, kde zo začiatku je v pohode ísť EASY, ale po získaní niekoľkých kúziel a tak, je naopak žiaduce prepnúť na HARD a oveľa rýchlejšie levelovať.

Čo sa týka povolaní, hra má 2 roviny.
Takpovediac "Klasickú AD&D" a "Advanced povolania".
Hráč má na výber, či pôjde klasické základné povolania, ktoré rýchlejšie levelujú, ale majú nedostupné kúzelné schopnosti, alebo si dá družinu "Advanced" povolaní, ktoré potrebujú na postup viac XP, ale ako kompenzáciu majú prístup ku kúzlam a niektorým špeciálnym dovednostiam.

Samozrejme extrémne vychcaným hráčom hra umožňuje mať družinu, kde všetky postavy majú všetky dovednosti na 100%, ale to už je investícia času do grindovania a točenia povolaní.
Dá sa to, ale nie je to nijako nutné robiť v rámci dohrateľnosti hry.

Takže ÁNO, Wizardry 7 je v každom prípade absolútny TOP žánru.

Koniec updatu.

Urcite jeden z najlepsich dungeonov co existuju.

Pro: Powergaming implementovany cez nekonecne moznosti zmien povolani, Hardcore zo starej skoly ako ma byt, bez navodu v podstate neprejditelne a tak to ma byt ze ano....

Proti: Prilis velka legenda aby som mal nieco proti

S Beholderem dvojkou, Dungeon Masterem a Isharem nejlepší dungeon všech dob. Tak teď jsem to shrnul pěkně na jeden dech, ale to by na komentář nestačilo, takže to rozvedu. :) Když jsem si nainstaloval Wizardry VII, prý fakt skvělej dungeon - tvrdil známej, ihned jsem poznal, že mám tu čest s něčím výjimečným. Děvče na vzdušném skútru objevivší se odněkud z nebe ve fantasy dungeonu? To jsem ale ještě netušil, co přijde. Hlavním záporákem je tu Dark Savant, jakési monstrum z vesmíru - cože?? Mé první setkání s fúzí fantasy a sci-fi bylo přesně takové, jak píšu. Naprosto nečekané. Co mě ale "dorazilo", byla neskutečná atmosféra a extatická hratelnost. A ta grafika! A hodiny a hodiny čmárání do sešitu (mapování - potřebná to činnost RPG pozitivních v časech dávných). Absolutní bomba. :)

Pro: áááááá

Proti: éééééé