Wizardry VII: Crusaders of the Dark Savant

01.10.1992 PC
01.09.1994 FMT
13.10.1995 PS1
Sir-Tech
Siedme pokračovanie v sérii Wizardry a druhé pokračovanie v trilógii hovoriacej o Dark Savantovi a "Cosmic Forge". Séria Wizardry bola vždy pozadu, čo sa týka grafického spracovania, avšak jej hrateľnosť bola na vysokej úrovni. Až siedme pokračovanie prinieslo vylepšenú VGA grafiku a lepší zvuk, avšak systémom je rovnaká ako jej priamy predchodca Wizardry VI.

Tak, ako má Wizardry VI tri rôzne konce, má Wizardry VII štyri rôzne začiatky. Tri sa rovnajú koncom z predchádzajúcej hry a štvrtý je pre úplne nových hráčov.

Crusaders of the Dark Savant začína presne tam, kde Bane of the Cosmic Forge končí. Družina našla "Kozmickú vyhňu" (Cosmic Forge), pero ktorým Vesmírni páni (Cosmic Lords) vytvárali dejiny vesmíru. Avšak skôr než mohla družina zistiť na čo s perom spravia, pero bolo odnesené z dosahu družiny služobníkom Vesmírnych pánov, kyborgom menom Aletheides.

Pomocou "Kozmickej vyhne" bol na planéte Guardia ukrytý mocný artefakt "Astral Dominae", ktorý mal moc nad samotným životom. Lenže vďaka krádeži vyhne bola planéta odhalená vesmíru. A tak sa niekoľko mocností rozhodlo nájsť tento artefakt na dlho stratenej Guardii. Jednou zo skupín je i hráčova družina.

Hráč však môže uzatvárať aliancie a zrádzať ostatné skupiny ako uzná za vhodné, bez ohľadu na jeho východziu pozíciu. Tak ako v prípade predchádzajúceho dielu, i Wizardry 7 má niekoľko koncov. Presnejšie štyri – závisiace od jeho rozhodnutí. Čo sa samozrejme nakoniec odrazí v začiatku poslednej hry série – Wizardry 8.

Drolin: Treba u Wizardry 8 je to urcite silna stranka hry. Richmond: Leta 92-95 povazuju za zlaty vek cRPG.

Absolutna klasika, totalny hardcore ako ma byt. Perfektny system skillov a povolani. Rozsiahle ako svina, jedna z najvacsich RPG co vobec existuju.

Plavba lodou, Brombadeg je maximalne efektny. Vtipne hlasky - Oggo gets new shoes - a podobne. Moznost importovania druziny z Wizardry 6 a nasledne zaciatok hry podla toho ako bola W6 ukoncena. Tak isto sa upravuje aj reputacia druziny medzi frakciami....

Revízia komentu:
Máloktorá hra umožňuje také rozsiahle vyžitie ako W7, aj keď má svoje "masařky" = nikdy nezabudnem, ako mal môj brat strašnú smolu s NPC Brother Tshober, neustále sa mu spamovali encountery s ním a každý encouter znamenal dlhé odklikávanie nepreskočitelného rozhovoru tak ho v rámci zachovania rozumu zabil, aby sa zbavil toho encounteru. Skrátka čo je veľa to je moc a rupli u nervy... Samozrejme si tým rozosral celý ten quest s hláškou a odpoveďou a musel absolvovať náročný bonusový súboj neskôr.

Ja som to vždy hral pomerne konzervatívne a nikdy som netočil povolania, ale hra umožňuje trpezlivým hráčom, ktorí majú čas vytrénovať družinu, kde má každá postava všetky existujúce dovednosti na 100%.
Ergo pokryje požiadavky veľkej skupiny hráčov = "Kto chce môže, kto nechce nemusí".

Skvelá je aj možnosť voľby obtiažnosti, kde zo začiatku je v pohode ísť EASY, ale po získaní niekoľkých kúziel a tak, je naopak žiaduce prepnúť na HARD a oveľa rýchlejšie levelovať.

Čo sa týka povolaní, hra má 2 roviny.
Takpovediac "Klasickú AD&D" a "Advanced povolania".
Hráč má na výber, či pôjde klasické základné povolania, ktoré rýchlejšie levelujú, ale majú nedostupné kúzelné schopnosti, alebo si dá družinu "Advanced" povolaní, ktoré potrebujú na postup viac XP, ale ako kompenzáciu majú prístup ku kúzlam a niektorým špeciálnym dovednostiam.

Samozrejme extrémne vychcaným hráčom hra umožňuje mať družinu, kde všetky postavy majú všetky dovednosti na 100%, ale to už je investícia času do grindovania a točenia povolaní.
Dá sa to, ale nie je to nijako nutné robiť v rámci dohrateľnosti hry.

Takže ÁNO, Wizardry 7 je v každom prípade absolútny TOP žánru.

Koniec updatu.

Urcite jeden z najlepsich dungeonov co existuju.

Pro: Powergaming implementovany cez nekonecne moznosti zmien povolani, Hardcore zo starej skoly ako ma byt, bez navodu v podstate neprejditelne a tak to ma byt ze ano....

Proti: Prilis velka legenda aby som mal nieco proti

S Beholderem dvojkou, Dungeon Masterem a Isharem nejlepší dungeon všech dob. Tak teď jsem to shrnul pěkně na jeden dech, ale to by na komentář nestačilo, takže to rozvedu. :) Když jsem si nainstaloval Wizardry VII, prý fakt skvělej dungeon - tvrdil známej, ihned jsem poznal, že mám tu čest s něčím výjimečným. Děvče na vzdušném skútru objevivší se odněkud z nebe ve fantasy dungeonu? To jsem ale ještě netušil, co přijde. Hlavním záporákem je tu Dark Savant, jakési monstrum z vesmíru - cože?? Mé první setkání s fúzí fantasy a sci-fi bylo přesně takové, jak píšu. Naprosto nečekané. Co mě ale "dorazilo", byla neskutečná atmosféra a extatická hratelnost. A ta grafika! A hodiny a hodiny čmárání do sešitu (mapování - potřebná to činnost RPG pozitivních v časech dávných). Absolutní bomba. :)

Pro: áááááá

Proti: éééééé