Where the Water Tastes Like Wine

28.02.2018
29.11.2019

Při svých toulkách Severní Amerikou se v jednom zapadlém městě dostanete k partičce pokeru. Většina spoluhráčů moc dobrá není a postupně odchází bez peněz od stolu, až nakonec zbudete jen vy a váš tajemný spoluhráč v šedém. Přestože nejste špatný, váš soupeř je lepší, ale zdá se, že se štěstěna pro jednou obrátila ve váš prospěch. V ruce totiž máte královskou postupku! Sebejistota však muže v šedém neopouští a chce hrát o vše. Má víc peněz, takže i když vyhrajete, tajemný muž může hrát dál. Muž v šedém však přijde s návrhem: "Dorovnám ten rozdíl a když vyhraješ, je to všechno tvé. Pokud však prohraješ, něco pro mě uděláš." Souhlasíte. Oba dva položíte karty na stůl. V tom se stane něco zvláštního, muž v šedém má vaši královskou postupku a vy nic. Prohráli jste. "A teď k mému úkolu. Budeš cestovat napříč Amerikou a vyslechneš příběhy lidí. Nechci ty historky, co se vypráví u táboráku, ty jsou jen plné výmyslů. Chci pravdivé příběhy skutečných lidí."

Where the Water Tastes Like Wine je kombinací 2D a 3D adventury, ve které cestujete napříč Spojenými státy a sbíráte příběhy, ať už veselé, smutné, napínavé nebo strašidelné. Jejich vyústění můžete často měnit svými rozhodnutími, před které vás hra postaví. Tyto historky pak vyprávíte 16 různorodým postavám, kteří se jako vy toulají Amerikou, a když se jim jednotlivými historkami trefíte do vkusu, poví vám něco o sobě a své minulosti.

Jelikož je hra silně založena na vypravovaní, podíleli se na scénářích jednotlivých postav různí renomovaní herní spisovatelé. Postavy jsou také plně nadabované zkušenými herci, kteří se podíleli na hrách jako Mass Effect, Firewatch, nebo The Walking Dead. Hlavního vypravěče se pak ujal známý muzikant Sting.

@Kunick (28.07.2021 11:40)

@Tarhiel (28.07.2021 11:58)

jsem hodně zvědavý co na hru reknete, má v sobě takové zvláštní kouzlo, které mě nutilo ji hrát dal a zkoumat ten metrický svět. Je teda pravda ze ta angličtina tu je fakt náročná. Navíc mám podezření ze podle toho v jakem jste státu tak je vyprávění se specifickým slangem, takže třeba Texas je za trest :-) opravdu byly momenty kdy jsem chytal jen podstaty příběhu :-)

Kdyby byl býval Jack Kerouac žil a poznal dnešní počítačové hry, byla by tato indie záležitost jeho nejoblíbenějším titulem. Tak zvláštní a zároveň originální hru jsem zřejmě asi nikdy nehrál.

Rád si předem o hrách moc nepročítám. Nechávám se překvapit. Stejně, jako u filmů, mě zajímá plakát a pak moment, kdy hru spustím a čekám, co si na mě v úvodu přichystá. Tady jsem tušil nějaké adventurní prvky, ale nenapadlo by mě, k čemu se to vlastně dostanu. Podstata hry je totiž ta, že jste poutník (s vizáží smrtky) cestující po amerických státech. V jednom baru se dostanete k partičce pokeru, kde prohrajete duši a její vlastník Vás vyšle do světa, abyste poznal Ameriku, poslechl si příběhy, předal je dál a následně na konci hry se s ním sešel a celé mu to povyprávěl. Ano, nezdá se Vám to, poetika americké nezávislosti je zde absolutní.

Tak tedy začíná vaše cesta trempa. Ten cestuje z města do města, od státu ke státu, a poslouchá jednou zábavné a vtipné příběhy, pak vysloveně depresivní a smutné příběhy, aby se dostal k těm napínavým, bez kterých by hra nebyla kompletní. To vše se odehrává na poměrně nehezké mapě Ameriky, která je totálně nepřehledná a orientace v ní je prakticky nulová. Velkou devizou hry je ale její poetika a tak každé setkání s novým, dosud neobjeveným příběhem, je záležitost, u které budete chtít zavřít oči a tiše poslouchat nádherně nadabované postavičky, které do hry dodávají osobitou atmosféru, která Vás dlouhé hodiny udrží v zábavnosti. Dabing je tu opravdu něco, co se povedlo. Vždyť i jednu z postav namluvil samotný Sting.

Tvůrci ale od úspěchu hry asi měli větší očekávání, byť si to nedovedu úplně představit. Námět je to přeci jen dost těžkopádný a hratelnost tady vlastně neexistuje. Vámi získané příběhy totiž předáváte dál podobným poutníkům jako jste Vy a pokud zvolíte správnou kombinaci odvyprávěných příběhů, řeknou Vám na oplátku něco o sobě a posunou Vás tak v příběhu dál. To vše protknuté solidním soundtrackem, který jak kdyby vzešel přes noc ve vlaku směr Nashville. Jen škoda, že v diskuzi s nimi nefunguje úplně podstata diskuze a spíše se tu setkáte s náhodným generátorem slov. Vámi odvyprávěný příběh totiž vytvoří odpověď kolegy úplně na něco jiného a mnohdy to tak nedává logiku.

Hratelnost bych tak v tomto případě zaměnil spíše za relax. Relax počítačovou hrou. Relax u příběhů, které se Vaším putováním neustále rozšiřují, bohatnou, houstnou a Vy máte radost z každého dalšího, na který narazíte. Hra nicméně disponuje poměrně náročnou angličtinou s častou příměsí místního slangu a tak jsem i já měl občas zatraceně co dělat, abych pochopil myšlenku aktuálního příběhu. Celkově vzato ale mohu říct, že se jedná o originální a nevšední zážitek. Hudební podklad, kvalitně napsané příběhy a námět je něco, co do dobré hry patří a i když jí hodnotím tak, jak jí hodnotím, musím říct, že tak nevšední zážitek mi v paměti nějaký čas zůstane. I tak mě ale nepřekvapuje, že se jedná o brutální herní propadák.

Pro: originalita nápadu zajišťující herní relax, dobře napsané příběhy, výborný soundtrack a dabing postav, nádherně namalované pozadí během pokeců u rozdělaného ohně

Proti: které ale kazí hnusně nasnímaná mapa Ameriky, po které cestujete, angličtina je mnohdy osobitým slangem docela náročná a nulová hratelnost