We Were Here

online > nezařazeno
freeware
03.02.2017 PC
Ocitáte se osamoceni v opuštěném hradě uprostřed ledové pustiny. Jediná vaše naděje dostat se pryč je váš parťák na druhém konci vysílačky. Proto je klíčová schopnost spolupracovat a jasně a věcně komunikovat. Společně se vám snad podaří znovu nabýt svobodu.

V této zdarma distribuované kooperativní hře pro 2 hráče se ujmete buď role knihovníka, nebo průzkumníka. Knihovník je omezen na několik menších místností, má však k dispozici řadu materiálů s různými informacemi. Průzkumník se pohybuje po větším prostoru a odemyká další části hradu na základě informací od knihovníka. Hru je možné hrát pouze ve dvou hráčích přes platformu Steam.

Pokud vám za knihovníka bude vypadávat z ruky kotouč s filmem, je to bug. Prostě to zkoušejte tak dlouho, dokud se nedostanete až k promítačce.

Velmi zajímavý asymetrický co-op. Míra vašeho zážitku je přímo úměrná schopnostem vašeho spoluhráče pochopit, co se mu snažíte říct. Některé hádanky jsou výborné a je opravdu radost je luštit. Trochu horší jsou hádanky s časovým omezením, protože opakování není matkou moudrosti, pouze zdrojem frustrace (a pak také velké úlevy, když se to konečně povede).

Grafické ztvárnění prostředí je pěkné. Sice to není nějaká extra bomba, ale jako kulisa to funguje dobře. Zvuky a hudba se mi také líbily, ale chyběl mi výraznější zvuk při úspěšném vyřešení hádanky.

Design poslední hádanky (divadlo) se mi nelíbil ani trochu. Nepochopil jsem to dokonce ani z psaného návodu, ani z walkthrough na Youtube. Možná jsem jen pitomec, ale vůbec mi to nesedlo. Závěr mě neoslovil, i když jistý náboj to mělo. Takže po dohrání ve mě zůstal jen pocit "dohráno, můžu si to odškrtnout" spíše než "to byl zajímavý zážitek".

Pokud máte chápavého kamaráda, který si společně s vámi chce dvě hodiny lámat hlavu, tak do toho jděte. Koneckonců je to zajímavý koncept a zadarmo. To tedy za předpokladu, že kamarád umí anglicky (nutný předpoklad).

Pro: Některé hádanky / Princip librarian/explorer / Solidní technické zpracování / Je zdarma

Proti: Časové omezení některých hádanek (a z toho plynoucí opakování) / Poslední hádanka mi vůbec nesedla

We Were Here je velmi originální co-op počin. S kamarádem si otestujete, jak jste schopni se dohodnout a vysvětlit si navzájem situaci, jelikož se po celou dobu hry přímo nesetkáte. Náročnost jednotlivých úkolů mírně graduje, konec je i mírně stresující. Je to ale celé hodně krátké (cca hodina až dvě), zato je to zadarmo! Můžu všem vřele doporučit a těším se na dvojku.