VVVVVV

Terry Cavanagh (Distractionware) •  Nicalis (PS4, Vita, 3DS, Switch)
11.01.2010
únor 2010
29.12.2011
12.06.2014
25.08.2015
17.11.2017

Jedná se o akčně logickou 2D plošinovku vytvořenou v retro stylu. Obtížnost hry je nižší (stále je to ale slušná výzva) a proto je vhodná i pro méně trpělivé a mladší hráče, kteří by si chtěli vyzkoušet typ her, na kterých jsme my starší vyrůstali.

Hra se ukládá pomoci checkpointů hojně rozmístěných po celé herní ploše. VVVVVV není hrou čistě lineární. Po úrovních se lze pohybovat relativně neomezeně. Cílem hry je zachránit šest členů posádky vaší vesmírné lodi. Všech šest jmen začíná na V, odtud pochází název hry.

VVVVVV může hrát kdokoliv, není jakkoliv závadná. Hra se ovládá pouze klávesnicí.

Překvapivě zábavná retro hra, která se mi ale místama pokouší zkratovat mozek.

Rychlost reakcí, které jsou po hráči vyžadovány v několika místech (pravda, většinou jsou to dobrovolné úseky) hraničí snad s tím, co je vůbec pro člověka fyzicky možné a hra tak po vás občas prakticky vyžaduje vysílat impulzy do prstů s předstihem a vypalovat si kombinace kláves do mozku, který je pak provádí s maximálním soustředěním automaticky. Hrůza a děs. Checkpointů je naštěstí všude hodně a pokusů máte neomezeně, jinak by to konec konců ani nešlo uhrát.

Primitivní retro grafika určitě nevadí, naopak je pěkně stylová a hudební doprovod rozhodně patří mezi to lepší, co jsem na poli chiptune muziky slyšel a je pro mě dost možná největší předností celé hry. Svět VVVVV je postavený jako jedna velká lokace k prozkoumání a dost tak připomíná Knytta.

No a to je asi všechno. Hra není moc dlouhá, primitivní retro je fajn a i když požadavky na reakce hráče jsou místy vyloženě pekelné, byla to nakonec celkem fajn zábava. Whee.

Pro: retro styl, super hudba

Proti: labilnějším povahám místama hrozí záchvat vzteku a následná desrukce ovládacího zařízení

VVVVVV je mou první přidanou hrou na DH a tak k ní taky symbolicky přihodím komentář jako první. VVVVVV začíná pádem vesmírné lodi a vaše postavička má za úkol najít a zachránit 6 velitelů.

Herní svět je nelineární a tedy je jen na vás kudy se k cíli dostanete. Po lokacích jsou rozmístěny checkpointy, většinou tak, aby nehrozila frustrace. Zároveň ale často se místnost nedá udělat na první pokus, chce to prostě trénink. Panďulák sice neumí skákat, zato ale umí měnit gravitaci a to je základem celé hry. Na této featurce je využita většina hádanek, které jsou vždy na stejným principu: někam se dostat. Ve hře naštěstí máte neomezeně životů a tak je to opravdu jen o tréninku a nehrozí ztráta soudnosti po nepovedeném skoku. Graficky je hra tvořena v retro stylu. Stejné je to tak u hudby.

VVVVVV mi přišla velmi originální a snad nejlepší novodobou retro plošinovkou - vyvážená hratelnost i grafika, nižší obtížnost a absence bugu. Co víc si přát?

Pro: hratelnost, retro, příběh

Proti: občas hodně frustrující části