Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

VVVVVV

77
43 hodnocení Platformy
Žánr:
akce > plošinovka *
akce > arkáda
logická > nezařazeno
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ne
Datum vydání:
11.01.2010 PC
29.12.2011 3DS
25.08.2015 PS4Vita
17.11.2017 Switch
Vývojáři:
Terry Cavanagh (Distractionware)
Oficiální stránky:
http://thelettervsixtim.es/
Jedná se o akčně logickou 2D plošinovku vytvořenou v retro stylu. Obtížnost hry je nižší (stále je to ale slušná výzva) a proto je vhodná i pro méně trpělivé a mladší hráče, kteří by si chtěli vyzkoušet typ her, na kterých jsme my starší vyrůstali.

Hra se ukládá pomoci checkpointů hojně rozmístěných po celé herní ploše. VVVVVV není hrou čistě lineární. Po úrovních se lze pohybovat relativně neomezeně. Cílem hry je zachránit šest členů posádky vaší vesmírné lodi. Všech šest jmen začíná na V, odtud pochází název hry.

VVVVVV může hrát kdokoliv, není jakkoliv závadná. Hra se ovládá pouze klávesnicí.


Poslední diskuzní příspěvek

pipboy: pro lidi bez smyslu pro rytmus a nebo mechanické paměti určitě ano.

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
Překvapivě zábavná retro hra, která se mi ale místama pokouší zkratovat mozek.

Rychlost reakcí, které jsou po hráči vyžadovány v několika místech (pravda, většinou jsou to dobrovolné úseky) hraničí snad s tím, co je vůbec pro člověka fyzicky možné a hra tak po vás občas prakticky vyžaduje vysílat impulzy do prstů s předstihem a vypalovat si kombinace kláves do mozku, který je pak provádí s maximálním soustředěním automaticky. Hrůza a děs. Checkpointů je naštěstí všude hodně a pokusů máte neomezeně, jinak by to konec konců ani nešlo uhrát.

Primitivní retro grafika určitě nevadí, naopak je pěkně stylová a hudební doprovod rozhodně patří mezi to lepší, co jsem na poli chiptune muziky slyšel a je pro mě dost možná největší předností celé hry. Svět VVVVV je postavený jako jedna velká lokace k prozkoumání a dost tak připomíná Knytta.

No a to je asi všechno. Hra není moc dlouhá, primitivní retro je fajn a i když požadavky na reakce hráče jsou místy vyloženě pekelné, byla to nakonec celkem fajn zábava. Whee.

Pro: retro styl, super hudba

Proti: labilnějším povahám místama hrozí záchvat vzteku a následná desrukce ovládacího zařízení

+12
  • PC 85
VVVVVV je mou první přidanou hrou na DH a tak k ní taky symbolicky přihodím komentář jako první. VVVVVV začíná pádem vesmírné lodi a vaše postavička má za úkol najít a zachránit 6 velitelů.

Herní svět je nelineární a tedy je jen na vás kudy se k cíli dostanete. Po lokacích jsou rozmístěny checkpointy, většinou tak, aby nehrozila frustrace. Zároveň ale často se místnost nedá udělat na první pokus, chce to prostě trénink. Panďulák sice neumí skákat, zato ale umí měnit gravitaci a to je základem celé hry. Na této featurce je využita většina hádanek, které jsou vždy na stejným principu: někam se dostat. Ve hře naštěstí máte neomezeně životů a tak je to opravdu jen o tréninku a nehrozí ztráta soudnosti po nepovedeném skoku. Graficky je hra tvořena v retro stylu. Stejné je to tak u hudby.

VVVVVV mi přišla velmi originální a snad nejlepší novodobou retro plošinovkou - vyvážená hratelnost i grafika, nižší obtížnost a absence bugu. Co víc si přát?

Pro: hratelnost, retro, příběh

Proti: občas hodně frustrující části

+10