Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Valley

23.08.2016
24.08.2016
07.03.2019
kompatibilní
73
15 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Valley je first-person adventura jenž se odehrává ve vzdálených horách, které jsou svou polohou odříznuty daleko od okolní civilizace.

V úvodu se hráč ocitá před vstupem do údolí, které vybízí k prakticky neomezenému průzkumu. Při té příležitosti hráč objeví stopy po dávno zapomenutém projektu, který tu kdysi v pečlivém utajení prováděla armáda. Centrem tohoto projektu byla jistá experimentální technologie, která dala vzniknout exoskeletonovému obleku zvanému L.E.A.F. suit, který umožňuje člověku pohybovat se obrovskou rychlostí či překonávat velké výšky. Neznámá technologie má rovněž schopnost manipulovat s živými objekty a tedy má možnost vkládat život do mrtvých či uhynulých stromů či zvířat a obdobně dokáže život z těchto substancí i odebrat.

Hráč se s nálezem tohoto L.E.A.F. suitu vydává vstříc průzkumu rozlehlého údolí a jeho přilehlému okolí, kdy následně začne odkrývat stopy toho, na čem tu v minulosti armáda pracovala. Podivné stopy stejně tak jako náhlé umírání místní flóry a fauny dává tušit, že toto údolí skýtá nejedno tajemství.

Valley obsahuje několik rozlehlých úrovní, které obsahují mimo jiné skrytá či uzamčená místa, na kterých lze nalézat funkční upgrady L.E.A.F. suitu či ručně psané poznámky, které doplňují vedlejší okolnosti kolem hlavní dějové linie.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 85
Valley je krásná hra. Na začátku máte před sebou nádherné údolí, které vás pomyslně vybízí k jeho prozkoumání. Velmi záhy jako hráč však přijdete na to, že tu s tímto místem není něco úplně v pořádku. Přestože se hra v samotném úvodu může tvářit jako další tuctový walking simulátor, opak je pravdou.

Jste archeolog, který pátrá mimo civilizaci v odlehlých horách po tajemném předmětu. Při průzkumu naleznete opuštěnou oblast, kde za války cosi zkoumala místní armáda. Zde se začíná pomalu odvíjet příběh, který se však zpočátku hráčovi otevírá velice pomalu a poskromnu. V úvodu je kladen důraz čistě na hráčovo prozkoumávání prostředí a testování možností, které máte díky nalezenému L.E.A.F. suitu (mechanickému "obleku"), díky kterému můžete běžet velkou rychlostí nebo skákat velmi vysoko.

Každý aspekt prozkoumávání nových možnosti nebo objevování nové lokality je podbarveno nádherným soundtrackem a párkrát jsem během hraní zažil moment, že jsem na obrazovku civěl s otevřenou pusou, za což mohla vzájemná kombinace hudby, vizuálu a toho co se právě na obrazovce odehrálo.

Součástí vašeho mechanického obleku je i jakási energetická rukavice, kterou můžete dávat anebo odebírat život okolní flóře a fauně. Vidíte například na pohled mrtvý a opadaný strom a díky vašemu přičinění se z něho stane v okamžiku strom zdravý a rozkvetlý. Stejným způsobem můžete i život odebírat v závislosti na tom, kolik jako hráč máte energie ve svém obleku. Tento oblek je postupem hry vylepšován a tedy i možnosti samotného prozkoumávání se rozšiřují. Hra krom několika vizuálně odlišných úrovní obsahuje množství tajných a šikovně ukrytých míst, jejichž objevování může posloužit k vylepšování obleku nebo naopak k získání "klíčů" k odemčení bonusových míst nebo posbírání skrytých poznámek.

V průběhu hry hráč získává informace o tom, co se na tomto místě odehrávalo a objevuje tak světlou ale i stinnou stránku zdejších okolností (například to, proč zdejší rostlinstvo a živočišstvo velmi rychle umírá). Hráče tak nečeká nudné procházení, ale pořádná jízda. Málokterou herní krajinu jsem prozkoumával s takovým nadšením jako právě tuto. I když jednou hru dohrajete, dost možná budete mít chuť se k ní vrátit z důvodu doplnění chybějících výzev nebo díky fantastickému soundtracku, který spolu s vizuálem vás zavede do jiného herního světa.

Pro: Možnosti a volnost, hudba, vizuál, příběh

Proti: Občasné bugy, náročnost některých secretů a nepov. výzev

+11
  • PC 80
Herní výzva 2019 - 1. "Lovec trofejí"

Ve hře Valley narazíte na velice pěkně zpracované údolí. Hru jsem zkoušela těsně po vydání, ale z nějakého důvodu to zůstalo pouze u zhruba hodinové ochutnávky. Ke hře jsem se během letošního ledna vrátila a zkusila ji pěkně na novo. A chytla mě více, než bych čekala. Vlastně celkově překvapila, protože po úvodní, na první pohled uzavřenější lokaci, nevíte kam dřív.

Kouzlo tkví ve speciálním L.E.A.F. suitu, jakémsi mechanickém obleku, který díky upgradům nabírá na funkčnosti. Nechci zabíhat do detailů, abych Vás neochudila o potěšení z objevování a poznávání, ale hlavní mechanika je jasná už od začátku. Máte schopnost životní energii brát a především dávat. Vidíte seschlý strom bez listí či jehličí? Díky energii ve vašem "zásobníku", kterou sbíráte po okolí, jste schopni jej znovu oživit. To stejné platí i v případě zdejší zvěře.

Postupem v krásném herním světě se však s nutností oživovat setkáváte čím dál častěji. Zajímavý je i fakt, že kdykoliv v tomto údolí zemřete, ovlivníte tím své okolí. Zkrátka spolu s Vámi zemře i kus údolí. Ale proč se tohle vše děje? Na to řeknu jediné, důvod to má. Ale na ten si už zkuste přijít během hraní sami. Budete totiž narážet na záznamy, letáky, vzkazy, informace i náznaky v samotném prostředí na každém rohu a rozhodně se vyplatí věnovat jim pozornost. A taky na pár pěkných easter eggů.

K tomu přidejte pěkný hudební podkres, poutavou atmosféru, nějaký ten náznak logických postupů či odbočky navíc a máte o zážitek postaráno. Fakt mě to chytlo. Ve hře jsem strávila nějakých 9 hodin, i když se dá údajně sfouknout za třetinu času. Buď díky mé vlastní nepozornosti nebo na základě počátečního omezení L.E.A.F. suitu. Jestli se Vám nedělá nevolno z hopsání či rychlejšího pohybu, líbí se vám představa kochání se přírodou a rádi si odpočinete u poklidnějších atmosferických kousků, doporučuju Valley jednoznačně zahrát! Nakonec se chci ke hře ještě vrátit a dosbírat si v ní achievementy na 100%. Tímto si Valley volím do první kategorie Herní výzvy.

Pro: Audiovizuál, individuální herní doba, příběh, volnost, zajímavá i originální herní mechanika, zpracování údolí

Proti: Občasné bugy, zdlouhavost a náročnost při hledání schovaných beden/kufrů

+8