Urban Chaos

31.03.2000
14.11.2000
22.08.2012
29.08.2012

Blíží se konec roku 1999 a Země očekává příchod Apokalypsy. Vraždy, krádeže a jiné přestupky se stávají sportem a jako vždy na to policie kouká z velké dálky, aby se někomu z nich náhodou něco nestalo. V této době nastupuje do policejního sboru slečna D'Arci Stern s jediným cílem - nakopat zločincům zadek a zavést ve městě Union City opět pořádek.

Město, po kterém se pohybujete, je jedna velká 3D mapa, která umožňuje absolutní volnost pohybu. Po silnicích jezdí auta, občas potkáte nějaké chodce a vše dává pocit živého celku. Audiovizuální zpracování pomáhá demonstrovat atmosféru očekávaného konce světa.

Systém soubojů se blíží zásahům skutečných bojových jednotek, zejména když se nemusíte s každým vypořádat jen jeho zabitím - plížíte se ve stínu podél domu, zezadu klepnete zločince do zátylku, znehybníte ho, nasadíte pouta a už si to šupajdí do vazby. Navíc po osvojení základních pohybů a úderů se dají vymýšlet různá komba pro efektivnější potírání zločinu.

Jak je možné, že u této hry není žádný komentář a až do dneška žádná diskuze? Je to velice prosté - Urban Chaos upadl v zapomnění. Respektive si ho téměř nikdo nevšiml ani v době vydání. Jako už tolik herních velikánů, i tento kus byl zahrabán jinými tituly a kvůli ovlivnitelným i neovlivnitelným aspektům se nikdy nevyhrabal ven.

A přitom je to tak vymakaná hra. Hrajete za černou policistku (ano, GTA:SA, nejsi první hra s černochem v hlavní roli), která má za úkol potírat zločin - kterého je všude jako maku, protože se blíží konec světa (aktuální téma) a každý, kdo může, rabuje a terorizuje své okolí.

Naše policistka však není žádné béčko a krom extra vysokých skoků také zvládá zpacifikovat kdejakého badboye. A to buď zbraněmi střelnými (vypomáhá autoaim) nebo chladnými. Boje nablízko jsou velice dobře zpracované (lépe, než v jakémkoli GTA, které dosud vyšlo) a máte několik možností, jak protivníka ukopat či umlátit. Poté jej buď můžete dorazit, nebo jen zatknout.

Dalším revolučním prvkem je volný pohyb po 3D městě (tentokrát zdravím o pár let mladší GTA3). Ať už pěšmo nebo autem - ale když pěšmo, tak ve velkém stylu - přeskakovat střechy a přelézat ploty už šlo v roce 99, to je překvapení, co?

Hra má bohužel nepřehlídnutelné neduhy. Např. bugy, kdy byste měli něco přeskočit, ale nepřeskočíte, protože se hrdinka prostě nezachytí okraje střechy, vy spadnete a je po vás. Nebo sem tam kiks v AI, zarážení se o různé objekty apod., prostě klasika pro third person hry tehdejší doby.

Co ale hru patrně srazilo do kolen, byla velká obtížnost - hra nelze během mise uložit, což přináší velké množství frustrace a následující nechuť se hře věnovat.

I mě kdysi hra udolala... ale příchází GOG a opravdová touha po hře ze staré školy. Urban Chaos, tentokrát tě pokořím!

Pro: prakticky revoluční hra; atmosféra města; zvuk a hudba; pěstní souboje

Proti: obtížnost (ačkoli to je dneska už klad), bugy