Tom Clancy's Rainbow Six: Siege

01.12.2015
01.12.2020
30.06.2021

Legendárna séria Tom Clancy's Rainbow Six sa vracia po 7 rokoch. Pôvodne malo ísť o čisto singleplayerovú príbehovú kampaň, ktorá sa však po mnohých odkladoch zrušila a prerobila sa na multiplayerovú taktickú akciu.

Hrá sa štýlom 5 vs 5 a každá hra sa začína trištvrte-minútovým plánovaním ešte pred začiatkom samotného kola. V hre dostanete na výber z dvoch strán. Na jednej strane sú teroristi, ktorí chránia daný objekt (rukojemník, bomba alebo biokontajner) na vybranom mieste. To musíte čo najlepšie opevniť a prichystať sa na útoky nepriateľov. Na druhej strane je protiteroristická jednotka, ktorá má zlikvidovať nepriateľov alebo zabezpečiť oblasť. Teroristi sa teda musia brániť, zabarikádovať možné priechody (okná, dvere, posilniť steny), nastaviť na strategické miesta rôzne pasce a dobre sa rozostaviť. Záchranná jednotka musí najskôr situáciu pozorne preskúmať pomocou dronov a zistiť tak čo najpresnejšie pozíciu nepriateľov a potom opatrne vtrhnúť dnu.

Dôležitá je spolupráca, taktika a opatrný postup. Na výber je z viacerých povolaní. Každé má svoje silné stránky a špecifické zbrane a je určené na niečo iné a ak ste skoordinovaní s tímom, bude ťažšie vás poraziť. Prostredie je zničiteľné a tak výbuchy spravia otvory do stien, prierazné strely zasa dokážu zabiť nepriateľa aj cez prekážky. Prináša to neočakávané situácie a nové možnosti. Ďalej má každý hráč v jednom kole len jeden život, takže ak umriete, nenasleduje žiadny respawn. Svojim spoluhráčom však môžete pomôcť komunikáciou a to tak, že sa prepnete po smrti do rôznych kamier či dronov. Ak sa vám podarí spozorovať niečo dôležité, následným upozornením ešte žijúcich spoluhráčov tak môžete pomôcť rozhodnúť hru.

Tom Clancy's Rainbow Six: Siege je primárne multiplayerový titul. Základ tvoria 2 multiplayerové módy - Casual a Ranked. V Ranked je k dispozícii rebríček hodností a vaše štatistiky budú špeciálne merané. Okrem iného ponúka obohatený režim plánovania pred hrou. Casual slúži na obyčajné hranie, v ktorom vaše štatistiky nebudú verejne merané. Multiplayerové mapy si môžete prejsť aj v kooperácií piatich agentov proti AI, alebo ako sólo hráč.

@Hitsuran (24.11.2023 15:47): jako upřímně si nedokáži představit hrát Siege bez party, dost by to pro mě ztratilo to kouzlo, tak je možné, že to bude ten kámen úrazu (my hrajeme jen ve 3, takže vždycky máme nějaké dva randomy, občas nás potahají, dost často spíš stahují, ale už v těch 3 se dá hra dost ovlivnit, než když hraješ solo)... bronz je na prd, protože tam narážíš dost na lidi, co se vytahují dost hore, ono to rozřazení na začátku je na prd, protože to všechny hodí na začátku do mědi a ty se musíš šplhat a když to nechytneš ze začátku sezóny, tak to může být větší peklo (a pak se vlastně zacyklíš v bronzu, i když jsi reálně třeba pomezí silver/gold)...

mě osobně nejvíc vyhovuje gold 1-2, což je zhruba moje úroveň, respektive si tam zastřílím a jsem spíš ten lepší, ale jakmile vylezu do platiny, tak jsem šedý průměr, problém je, že se poslední sezóny držím dost v platině a tak si dost zápasu tolik nezastřílím :D, ale zase Siege má kouzlo i v tom, že se dá dost užít i jako support (ale opět, když nehraješ v týmu, tak to ztrácí to kouzlo).

jo, některé ty skinny jsou strašné a osobně vždycky zírám, jak do toho někdo rve peníze, já za hru dal půl roku po vydání 7,5 eura a od té doby mě to nic nestálo, ačkoliv pár skinnů už mě lákalo, ale když jsem si spočítal cenu, tak fu.

Fanoušci multiplayerových akcí, pozor! Pokud k tomu máte rádi i taktičtější FPS, zbystřete dvonásob. Já vyloženě nepatřím ani do jedné skupiny, ale stejně mě tento čistě multiplayerový díl Rainbow Six (jehož předchozí díly jsem tuším ani nehrál) dokázal nadchnout.

Siege nabízí na první pohled jednoduchou zápletku: souboj týmů 5v5, obránci vs. útočníci, postavy s unikátními schopnosti na obou stranách, nic co by nebylo k vidění jinde... až na pár detailů, které dělají celý koncept neuvěřitelně zábavný.

V první řadě jde o totálně zničitelné prostředí, které vytváří stále unikátní situace. Prostřelit a rozbít nejdou jen okna a dveře, ale i celé dřevěné zdi, stropy, mnohdy doslova celé kusy budovy. Na pocit bezpečí raději rovno zapomeňte - vše má sice svá jasná pravidla, ale překvapováni budete neustále. Definice "emergent gameplay".

Taktický koncept útočníci vs. obránci také funguje skvěle - v přípravné fázi obránci opevňují objekt (aby to vše, co jde rozbít, šlo rozbít o trochu méně snadno :)) a nastražují pasti, zatímco ho druhá strana prozkoumává hi-tech robůtky, snažíc se získat to ve hře nejcennější - informace (o poloze nepřátel a cílech mise). Pak už se rozběhne časomíra a jde se do akce, každá situace má více řešení a záleží jen na vás, jak k ní se svým týmem přistoupíte. Přičemž ta taktická jsou vnitřně uspokojující nejvíc...

Další designová vychytávka, která mě (jakožto ne tak vytrénovaného hráče) potěšila a není zvykem jinde, je možnost hráče ovlivnit hru i po své smrti. Pomocí kamer tak může nešťastník, který to před chvílí schytal brokovnicí skrze dřevěnou zeď, ještě svému týmu pomoci označením nepřátel a vyzrazením jejich polohy přeživším kolegům.

Do toho povedené unikátní schopnosti postav, jejich skvělá představovací videíčka, fajn tutoriály... je toho hodně, tak to příště místo všech těch Battlefieldů a Call of Duty zkuste, byla by škoda, kdyby Siege zapadnul.

Pokud máte sehraný tým kamarádů a obě dvě strany hrajou podle pravidel hry, můžete si k hodnocení přičíst 10 %.