Tiny Tina's Wonderlands

25.03.2022

Po událostech ve rozšíření Tiny Tina's Assault on Dragon Keep pro Borderlands 2 přichází pokračování vydané jako samostatná hra a vlastně i nová série. Stejně jako v DLC, hlavní premisou je, že postavy ze světa Borderlands hrají stolní hru Bunkers and Badasses, což je narážka na Dungeons and Dragons. Hráči se ocitnou ve světě této stolní hry na hrdiny s fantasy tematikou a samotná Tiny Tina je jejich "bunker master". Hra se dá hrát jak sólo, tak i v kooperaci až pro čtyři hráče.

Hratelnost se v mnohém neodlišuje od svých předchůdců, čili i nyní na hráče čeká tzv. looter-shooter systém, kdy procházíte světy, plníte úkoly, likvidujete nepřátele a sbíráte vybavení, které se procedurálně generuje každé s vlastními unikátními statistikami. Velkou změnou je výběr postavy, jelikož zde nejsou předem vytvořené postavy s vlastním příběhem, ale postavu si vytvoříte novou, tak jak je libo. K dispozici bude celkem 6 tříd, přičemž dvě z nich budete kombinovat do jedné postavy. Kromě základního vybavení jsou do série přidány zbraně nablízko, místo granátů jsou k dispozici kouzla a také tři další sloty pro dva prsteny a amulet.

DLC pak obohatily endgame obsah o nové prostředí, bossy a výbavu.

Ačkoliv jsem byl prvně rozpačitý z toho, že je Wonderlands jen spin-off, ze hry jsem nadšený a celkově ve mě zanechala lepší dojem než základ Borderlands 3.

Postavy i situace jsou patřičně bláznivé a absurdní, do herní náplně však nijak zásadně nezasahují. Humor sice není na úrovni druhého dílu, ale i tak jsem se občas zasmál. Oproti základu BL3 je to znatelně lepší.

Jedna z nejnečekanějších situací nastane když se vedlejší postava chystá pokřtít vaši loď, abyste při plavbě přes oceán neměli smůlu a dostali se bezpečně na druhou stranu. V průběhu tohoto procesu si to však rozmyslí a odpálí jaderné hlavice které oceán "vyhodí do vzduchu" a vy ho pak musíte přejít pěšky. Asi vás nepřekvapí, že se jedná o stejnou postavu která vás v BL2 poslala zabít celou hospodu, aby se tam nikdo neotrávil jedovatým pivem.

Pokud vás příběh nezajímá, nemusíte mu věnovat pozornost, na rozdíl od BL3 vás nijak zásadně nevyrušuje, nezdržuje zbytečným přebíháním tam a zpátky, a na delší dobu vás někde zastaví jen občas. Tvoří spíš takovou kulisu a je vyprávěn hlavně tím, že se spolu jednotlivé postavy baví o současném dění.

Herní náplň navazuje na BL3 a navzdory zasazení do fantasy se střílí úplně stejně, jen některé mechaniky jako systém granátů (ehm, tedy kouzel) nebo zbraně na blízko jsou komplexnější a poskytují více možností jak vytvořit sestavu pro specifický styl hraní. Úplně stejně jako v předchozích dílech jsou RPG prvky povrchově nekomplikované a složitější jsou hlavně "pod kapotou". Herní náplň se mi jednoduše líbila úplně po všech směrech, je to přesně to co od Borderlands čekám a proč se na nové díly těším.

Líbí se mi i změny v levelování. Max. level je 40, což se může zdát málo, ale postava má jen dva stromy pro rozdělování bodů. 20. a 40. level dává body navíc a celkem jich dostanete 44, víc než kolik jste dostali v Borderlands 2 po vydání (kde byly stromy tři). Levelování celkem dobře odsýpá a většina hráčů se na max level dostane před koncem hlavní kampaně. Po 40. levelu se odemkne nový způsob navyšovaní statů. Podobá se Badass/Guardian ranku, ale je více propracovaný.

Ačkoli máte na výběr šest různých tříd (7 s DLC), nejsou od sebe po herní stránce ani zdaleka tak odlišné jako postavy z hlavní série. Nejprve si zvolíte hlavní třídu a hrajete za ni. Časem dostanete vámi zvolenou druhou třídu a tu můžete po dohrání hlavní kampaně změnit. Tímto odpadá nutnost začínat novou kampaň pokud chcete vyzkoušet herní styl jiné postavy. Snad se něco obdobného promítne v hlavní sérii, protože rozehrávat nové postavy od nuly mě nebaví.

Nástroj pro tvorbu postavy je vynikající, má bohaté možnosti pro změnu tvaru obličeje a zbytku těla. Vybrat si můžete z několik různých hlasů u nichž můžete změnit výšku, což funguje mnohem lépe než bych čekal. Tento systém patří bez nadsázky mezi ty nejlepší které jsem ve hrách viděl a je dostupný jak na začátku hry, tak v jejím průběhu. Pokud si na kosmetických věcech potrpíte, ve Wonderlands se vyblbnete. Nezapomeňte zapnout funkci "slider overdrive", který umožní změny posunovat až do groteskních extrémů :)

Velice mě zklamala absence New Game+. Že Wonderlands NG+ nemá jsem zjistil až po dohrání a asi 10 minut jsem Googlil jestli se mi to jenom nezdá. Bylo to jako zjistit, že Ježišek neexistuje. Nelze ani restartovat questy, po dohrání hlavní kampaně můžete akorát procházet lokace, opakovat bossy a hrát "Chaos Chamber", což je něco na způsob Takedownů z Borderlands 3 ale funguje to jinak. Nechybí obdoba Mayhem z BL3, tady se to jmenuje Chaos levels. Taky to funguje jinak, ale výsledek je podobný - potkáváte silnější nepřátele, dostáváte lepší výbavu. Ačkoli ten systém jako takový je zajímavější, odemyká se strašně pomalu.

Vzhledem k tomu, že hra byla vyvíjena během lockdownů, lze herní dobu jen těžko vývojářům vyčítat, a ačkoliv Wonderlands nejde označit za krátkou hru, oproti předchozím dílům včetně DLC je znatelně chudší. Hlavní kampaň plus řekněme 40% vedlejších misí je otázkou 30-40 hodin. Na druhou stranu Chaos Chamber mi přijde jako zatím nejlépe řešený endgame obsah, leč bych asi uvítal větší rozmanitost prostředí.

DLC nepřináší žádný příběhový obsah navíc, jen přidávají prostředí, bossy a výbavu pro Chaos Chamber. Neřekl bych, že jsou DLC špatné, ale za plnou cenu je v žádném případě nelze doporučit. Oproti DLC z BL3 jsou vyloženě chudé, brát jen v akci a pokud vás bavíc Chaos Chamber.

K technické stránce nemám zásadní výhrady. Hra je náročnější než BL3, ale ne o moc. S RTX3060ti jsem se v drtivé většině lokací s přehledem držel nad 100FPS při 1440p (detaily nastavené dle rozboru výkonu na Exputer).

Ostříleným fanouškům Wonderlands jednoznačně doporučuji. Po herní stránce je to vynikající hra která sice navazuje na prvky Borderlands, ale přináší hodně nových věcí. V tomto ji považuji za mnohem lepší počin než předchozí spin-off Pre-Sequel, který byl v podstatě jen velkým datadiskem pro Borderlands 2. Kdybych měl někam nasměrovat nové hráče, bude to buďto Borderlands 3 nebo Wonderlands, s tím že BL3 má horší kampaň ale taky skvělý gameplay, více obsahu a je levnější. Wonderands má lepší kampaň, lepší gameplay, ale méně obsahu.

Pro: Skvělá herní náplň

Proti: Na standardy Borderlands kratší herní doba