Timespinner

25.09.2018
04.06.2019

Modrovlasá Lunais patří ke klanu ochránců starodávného artefaktu zvaného Timespinner, umožňující cestovat časem do jiných dob a míst celý život. Aby stroj nepadl do rukou despotické říše Lachiem, je v případě hrozby vyslán jeden z bojovníků klanu zpět v čase, aby ostatní včas varoval. Na roli takzvaného Time Messengera celý život trénuje i Lunais, která je v klanu ceněna pro své nadání ovládat pomocí telekineze magickou moc. Ačkoliv všichni doufají, že Time Messengerů jednou nebude potřeba, svému poslání se nevyhne ani Lunais. Její osadu jednoho večera napadnou lachiemští nájezdníci a zatímco jejich vesmírné koráby ničí vesnici a pobíjejí obyvatelstvo, uprchne se svou matkou do podzemního chrámu probudit Timespinner. Během aktivace jsou ovšem dostiženy nepřátelskými vojáky, stroj je zničen a Lunais odvržena do neznámé pustiny. Tam přísahá, že jednou zničí technologicky vyspělé lachiemské impérium a pomstí tak smrt své rodiny.

Timespinner je 2D plošinovka žánru metroidvania nabízející otevřený, v pixelartové grafice vyvedený svět, jehož jednotlivé lokace lze odemykat nacházením nových dovedností a výbavy. Ve hře je kladen důraz jak na příběh, tak na exploraci, přesný platforming a boj s různými nepřáteli zahrnující i nebezpečné bosse. Hrdinka má k dispozici možnost zastavit po omezenou dobu čas a toho využít při skákání, soubojích nebo řešeních logických hádanek, přičemž schopnost zahrávat si s časem se jí bude hodit i při cestování mezi přítomností a minulostí planety Lachiem.

Krom singleplayeru Timespinner nabízí i možnost projít hrou ve dvou hráčích prostřednictvím lokálního co-op módu, kdy jeden hráč ovládá Lunais a druhý jejího souputníka familiára, kterým může být například dráček Meyef.

Upřímně jsem si během první hodiny hraní říkal, že to asi brzo zabalím. Nudné prostředí jeskyně, nezajímavé souboje, nevýrazná grafika, obyč příběh, neustále se respawnující nepřátelé... ale vono se to pak jaksi rozjede. Získáváte nové schopnosti, zbraně, možnost zastavovat a cestovat časem, fast travel a hra je tak každou hodinou svižnější a zábavnější. Grafika sice pořád zůstane taková nevýrazná, určitě nekonkuruje jiným pixelartovým titulům, ale neurazí.

Jenže nekonkuruje příliš jiným metroidvaniím ani hratelností. Jo, je to zábava, ale nic co by tady už nebylo. Nic co by nadchlo. Ani to zastavování a cestování časem, které potřebujete využít pro další postup jen sporadicky. Navíc nemá hra vyváženou obtížnost. Od 1/3 máte tolik životů a řadoví nepřátelé dávají tak nízký dmg, že chodíte chodbami jak buldozer a všechno vytankujete, aniž byste přemýšleli nad nějakou taktikou. Bossové jsou na tom už o něco líp, ale za celou hru jsem umřel snad jen 3x. Což je dáno i tím, že se nejedná o dlouhou, nebo nějak zvlášť rozlehlou hru. Za jediný sobotní den dohráno i se všemi vedlejšími questy. (nepovažuji to však za mínus, jen pro info)

Shrnutí:
Když se prokoušete první hodinou, tak dostanete zábavnou, leč naprosto klasickou metroidvanii menších poměrů, která nenabízí velkou výzvu.

8. bod herní výzvy 2019 (hardcore)