This Is the Police 2

02.08.2018
25.09.2018
12.09.2019

This Is the Police 2 je druhý diel strategicko adventúrnej hry This Is the Police. Rovnako ako predtým, aj tentoraz hráte za skorumpovaného policajta Jacka Boyda, no do hry bola pridaná i postava šerifky Reedovej. Spolu s ňou pôsobíte v malom zasneženom mestečku Sharpwood.

Veľkou novinku je ťahový režim v súbojoch, pripomínajúci sériu XCOM. V ňom môžete so svojou jednotkou policajtov zneškodniť zločinca, alebo sa snažiť vyriešiť misiu potichu. Každý policajt sa na niečo špecializuje a v priebehu hrania sa vylepšuje podľa vašich predstáv. Niekto dokáže páčiť zámky, ďalší je expert na zakrádanie, iný rozdáva silné rany, alebo vie dobre vyjednávať. Rovnako sa staráte o ich výbavu, teda obušky, kasery, vesty a podobne. Jadro hrateľnosti je inak v podstate rovnaké. Na mape mesta vám občas vyskočí prípad, ku ktorému môžete vyslať ľubovoľných policajtov. Tých však máte často nedostatok. Niektorí sa nedostavia vôbec, iní sú opití, a ďalší musí ísť na pohreb príbuzného. Herný systém vás odmeňuje viečkami z plechoviek za dobre vyriešené situácie, alebo vám ich berie za nezvládnuté prípady. Tieto viečka sú jedinou cestou k nákupu nových policajtov a koniec pre vás nastáva aj vo chvíli, kedy nie ste tri dny po sebe v kladných číslach. V tom prípade si pre vás príde FBI a zatkne vás.

Ke hře jsem přišel spíš náhodou v nějakém bundlu. Obecně mi tyto klony XCOMu sednou a tématika policie pro mě není moc probádaná, takže jsem se těšil. Celkově se jedná o povedenou hru, která ale trochu ztrácí dech v některých aspektech, nejspíš hlavně kvůli malému a nezkušenému vývojářskému studiu.

Celá hra je zajímavým mixem různých herních stylů a hromady miniher, které občas působí velmi náhodně, nenabízejí nic moc navíc a vlastně nechápu jejich účel. Kromě strategické části s mapou, kde rozesíláte policisty na jednotlivé zásahy jsou zde ještě občasné taktické mise. Dále je zde celá řada různých prapodivností, jako blackjack s vaším donašečem, nutnost asi týden určovat jídelníček sboru pokud možno ke všeobecné spokojenosti, nebo třeba zvláštní soutěž s kap. Carterem. Na druhou stranu jsou zde také "policejní" minihry, jako výslech, vyšetřování, apod., které jsou povedené.

Taktické mise jsou prakticky vykradené z XCOM: Enemy Unknown, jenom totálně ořezané až na kost co se týče herních možností. Brzo jsem zjistil, že je nejsnazší maxovat u policajtů plížení a pobíhat po mapě a všechny omráčit. Později jsem bez vysvětlení přestal dostávat body, tak jsem už všechny jenom bodal nožem. Jediné kousky výzbroje, které můžete svým borcům určovat, jsou všechny určeny jenom k omráčení protivníka (obušek, taser, flashbang, paralyzér, pepřák) a vlastně nechápu proč je jich tu tolik. Dále pak mohou mít policajti odemčené všelijaké perky, z nichž si ale mohou nelogicky vybrat na misi jenom 4. Naštěstí jich je ale zase taky většina úplně k ničemu. No taktické mise nejsou celkově povedené, zato jich bylo ve hře taky překvapivě málo.

Strategická část je o dost lepší. Všelijaké zásahy jsou různorodé, občas se jedná o planý poplach, občas potřebujete poslat poldu kterému důvěřujete na nějakou špinavou práci. Musíte vysílat týmy, kde každý umí něco, posílat nováčky se zkušenými veterány, aby pochytili co nejvíce zkušeností, a také hlavně své nejchytřejší jedince nechat vyšetřovat složitější zločiny. Vyšetřování, kdy ze střípků informací, výpovědí svědků a různých indicií máte obvinit správnou osobu, byl pro mě asi nejzábavnější prvek hry.

Co hru zase ale sráží jsou někdy úplně náhodné události, kde vás hra nutí udělat rozhodnutí s naprostým nedostatkem informací a pak vám omlátí o hlavu následky. Někdy dostanete bizarně velkou odměnu, jindy vám absurdním způsobem někdo zemře, nebo vám rovnou odejde půlka sboru. Dělat rozhodnutí a pak nést následky zní dobře na papíře, ale tady prostě selhává provedení. Často nevíte o čem rozhodujete a hra se vám pak ještě skoro vysměje.

No a nakonec bych zmínil příběh. Ten je pro mě docela pozitivní překvapení. Hlavní hrdina je tedy od začátku nebývale nesympatický nerudný děda, ale bylo fascinující postupně pozorovat jeho naprostý rozklad osobnosti. Cutscény jsou trochu "hit or miss", většinou dobré, někdy trochu zvláštně napsané, ale výborně nadabované.
Bohužel jsem ale dost trpěl tím prostředím amerického zapadákova plného hloupých vidláků.

Podtrženo sečteno mi vychází dobrá hra, nijak zvlášť nadprůměrná, ale docela zábavná a obsahující některé zajímavé a neotřelé prvky (jednotlivé zásahy, vyšetřování,...).