The Vanishing of Ethan Carter

The Vanishing of Ethan Carter Redux

25.09.2014
The Astronauts
Detektiv Paul Prospero, který se specializuje na okultní jevy, obdrží od jistého Ethana Cartera znepokojivý dopis. Uvědomí si, že je chlapec ve velkém nebezpečí, a vyrazí do Red Creek Valley, Ethanova domova. Tam zjistí, že je situace mnohem vážnější, než si myslel. Ethan zmizel těsně po brutální vraždě, která, jak Paul rychle pozná, nemusí být jedinou.

Abyste rozluštili záhadu Ethanova zmizení, budete ve hře využívat jak Paulovy nadpřirozené schopnosti komunikovat s mrtvými, tak vlastní pozorovací schopnosti, kdy bude třeba uspořádat nalezené stopy zločinu ve správném pořadí, v němž k němu došlo.

Hra využívá fotogrammetrickou technologii a běží na Unreal Engine 3.

12. září 2015 vydali autoři Redux verzi, která běží na Unreal Engine 4. Kromě vylepšené grafické stránky hry je k dispozici i nový ukládací systém, který dovolí pokračovat v hraní tam, kde hráč hru ukončil. Vylepšeno bylo i postupné načítání herního světa, které by nyní mělo být plynulejší. Všechny změny v Redux verzi si vyžádaly větší hardwarové nároky. Vylepšenou verzi si mohou užít všichni současní i budoucí majitelé hry zdarma. Při instalaci si hráč může vybrat, které verzi dá přednost.

Podpořte Databázi a kupte si hru na Xzone.cz … nebo přes Heureka.cz

vecnykritik
vecnykritik

Úžasná grafika - takovou bych chtěl vidět všude. Příběh zajímavý a poutavý, jen je kratší. Logické hádanky potrápí hlavu, ale nic složitého.…

The Vanishing of Ethan Carter se veze na moderní vlně videoherních příběhů, jež upřednostňují atmosféru a plynulost vyprávění před množstvím a hloubkou interakce. Hra nejde až do takových extrémů jako Dear Esther, nicméně i tak se hádanky dají spočítat na prstech a pravděpodobnost záseků je minimální.

Prim tak hraje putování nádherným prostředím, vstřebávání unikátní atmosféry a poměrně pasivní rozplétání událostí, jež vás na místo zavedly. Technická i estetická stránka naštěstí plní svou roli dokonale, takže minimální stupeň interakce ničemu nepřekáží.

Příběh hry, jakkoli se nevyhýbá velkým klišé, ve skutečnosti není až tak hloupý, jak se může po většinu doby znát. Jistá béčkovost a derivativita zde dává smysl a oproti zmíněné Dear Esther se alespoň hráč dočká srozumitelné pointy, jež neposkytuje příliš prostoru k vytváření desítek alternativních teorií.

Těch zhruba pěti hodin, co jsem s Ethanem Carterem strávil, nelituju. Je to zručně udělaná krátká adventura, která ví, co chce říct a jak. Žádnou zásadní díru do světa asi neudělá, ale to zřejmě ani tvůrci neplánovali.

Nejkrásnější virtuální procházka, na které jsem byl. Famózní podzimní atmosféra je jako balzám na duši.

The Astronauts předvádí, jak se modeluje úžasně vypadají svět, ve kterém se jen tak mimochodem nachází také nějaká ta hra. Hra, která se snaží přicházet s netradičním postupy, ale trestuhodně zůstává na půli cesty. Všechny lokace a jejich místa činu mají obrovský adventurní potenciál, který pravidelně zůstává nevyužit. Stejně jako příběhová pointa. Ta by se dala v intelektuálních kruzích považovat za klišé, ale hra k ní po celou dobu tak mile směřuje, že jí ji nemohu vyčítat.

Ethan Carter tvoří nadějnou povídku, ze které by se jednou mohl vyklubat velmi slušný román. Držím polákům palce.

Začnem prehlásením, že The Vanishing Of Ethan Carter je najlepšie vypadajúca hra súčasnosti ! Naozaj som nič krajšie nehral. Každú chvíľu som mal hubu otvorenú od úžasu, musel som zastať a obzerať sa dookola, fotiť screenshoty a chváliť dobre odvedenú prácu nového herného štúdia.

Atmosféra na začiatku hry funguje naozaj dobre. Hudba navodí nekľudný pocit a počas potulovania v lese si človek nie je úplne istý čo ho vlastne čaká. Je len škoda, že očakávania niečoho vačšieho nie sú naplnené. V podstate sa jedná len o neškodnú prechádzku s pár interaktívnymi puzzlami. Príbehovo sa mi to naviac úplne netrafilo do vkusu a vyšetrovanie vrážd ma bavilo stále menej aj vďaka princípu, ktorý bol stále o tom istom.

Oplatí sa teda investovať svoj čas (a peniaze) do hry The Vanishing Of Ethan Carter? Rozhodne áno. Času vám to nezoberie veľa, vizuálne je to naozaj dychberúce a kludne vám môže sadnúť aj mysteriozny príbeh. Aj napriek mojim nenaplneným očakávaniam som rád, že vznikajú aj takéto netradičné, no o to viac zaujímavé diela. S kúpou si ale radšej počkajte na zľavu.

Podobná hra - Dear Esther (ale menej interaktívna)

Pro: nádherná grafika, zo začiatku dobrá tajomná atmosféra

Proti: príbeh, opakujúce sa vyšetrovacie metódy

Něco tak úchvatného jsem ještě neviděl. Prvních několik desítek minut jsem jen tupě zíral na monitor a nevěřil svým očím. Nehledě na to, že i s maximálním nastavením jsem si na svém, tři roky starém, stroji užíval plynulost.

Ačkoli by se v designu herní mapy dalo najít pár pitomostí (nádraží, železniční přejezd...), je použitá fotogrammetrie opravdu působivá. Když se k tomu přidá parádní soundtrack, vychází mi jedna z technicky nejvyspělejších her dnešní doby.

Navíc to není jen procházka, ale adventurní část vyžaduje trochu sofistikovanější přístup, než jen držení klávesy. Přehlídnutí jednoho předmětu a finální brození mě dokonce donutilo nahlídnout do návodu.

Příběh OK. Neurazil, nezaujal. Nadpřirozené macho-abraka-brekeka-vole prostě není můj kapovtý. Ale konec to naštěstí zachránil...

Největší problém hry vidím v systému autosave. Ukládat jen po ukončení dané akce (vyřešení případu, objevení něčeho...) nepovažuju za příliš rozumné a dost mi to nabourávalo atmosféru. Protože hra nikoho nevede za ručičku a mapa je kompletně otevřená již od začátku, může se člověk dostat po hodině chůze do situace, že vlastně nic neudělal a nemá uloženo. Stejně tak přehlédnutí jednoho předmětu může být v konečném důsledku frustrující. Zamrzí i pár bugů.

Každopádně to je zatím asi nejlepší immersive walk, kterého jsem se účastnil.

✰✰✰✰ / 5

Čas od času se hra potká se správnou náladou hráče a všechno do sebe zapadne, jak kdyby jeden pro druhého byli stvořeni. Mé poslední splynutí se hrou obstaralo Zmizení Ethana Cartera. Jako asi většina ostatních, jsem se samozřejmě chytil na nádhernou grafiku a hudbu, bez čehož by asi atmosféra hry značně pokulhávala. Takhle je ovšem samotné procházení světem úžasnou podívanou a i když vás neosloví zbytek hry, stojí za to si tenhle kousek alespoň vyzkoušet.

Jakmile jsem si ovšem zvykl na tu nádheru kolem sebe, začalo mě samozřejmě zajímat, o co vlastně tady jde a jestli se to taky nějak hraje. The Vanishing of Ethan Carter dokázal namíchat přesně ve správném poměru ten koktejl zajímavého příběhu, atmosférického světa a po většinu času nefrustrující hratelnosti.

Hra je v první řadě o hledání, a zde může nastat i kámen úrazu. Nenajdete-li totiž jediný kousek skládačky, může se přeci jen objevit pocit frustrace, a atmosféra hry může jít rychle do kopru. A jak autoři upozorňují hned v úvodu, hra vás za ručičku skutečně nevede. O to lepší pocit to je, když dílky do sebe postupně zapadají a odhalují zlomky jejího příběhu. Samotné hádanky a rébusy, které na nás ve hře čekají, by neměly činit zásadní problém.

Nepustím se do polemiky o tom, zda je příběh takový nebo makový, sto lidí sto chutí. Mohu jen říct, že po většinu času jsem se psychicky připravoval na stupidní konec, který nejenom že nenastal, ale zastihl mě naprosto nepřipraveného na to, co se v závěrečné scéně odehrálo, a co dalo smysl i těm věcem, které mi v průběhu hry přišly tak nějak nepatřičné. Je to přesně ten způsob vyprávění, kdy je toho hodně řečeno, ale pořád zde zůstává prostor pro vlastní fantazii a popřemýšlení o tom, co si sami z této hry vlastně odnášíme. A v takových případech je zde většinou i to riziko, že vás to neosloví. Já jsem měl tentokrát štěstí a všechno perfektně klaplo.