The Punisher

18.01.2005

The Punisher je akční střílečka z pohledu třetí osoby a zároveň herní adaptace stejnojmenného komiksu od kultovního vydavatelství Marvel Comics. Vývoj hry si vzali na starost ve studiu Volition, vydavatelem se stal herní gigant THQ.

Příběh titulu se odehrává v New Yorku, kde je hlavní hrdina, civilním jménem Frank Castle, elitním policistou a po své poslední akci, při které zemřel syn vlivného bosse místního podsvětí, se chystá do předčasného důchodu. Mafie se ale za smrt svého důležitého člena pomstí a zabije celou Castleovu rodinu. Punisher se tak vydává na značně krvavou cestu za odplatou. Příběh je vyprávěn zpětně samotným hlavním protagonistou, při policejním výslechu ve videosekvencích mezi úrovněmi.

Hra nabízí celkem tři obtížnosti a výchozím bodem pro každou misi je Punisherův byt, odkud se dají rozehrát další mise, zopakovat předcházející či prohlédnout bonusy, seznam nepřátel atd. Každá mise pak obsahuje několik úkolů, a to hlavních i vedlejších a na svém závěru také medailové ohodnocení. Levely jsou zde přímočaré a zasazeny většinou do interiérů v podobě rozličných barů, dílen apod. Ukládání je automatické po dosažení určité části levelu. Náplň misí je kromě úkolů hlavně o konfrontaci s vyšším počtem nepřátel, k jejichž eliminaci je Punisherovi k ruce solidní arzenál v drtivé většině ručních střelných zbraní. Kromě pro žánr typických pistolí, brokovnicí a samopalů, které se dají používat i v páru, antihrdina dokáže využívat i schopnosti krytí nebo provádění úhybných manévrů před nepřátelskou palbou. Nechybí ani možnost tichého zabití.

The Punisher je také neobvykle brutální hrou, kde se dají například nepřátelé využívat jako živý štít ale i tvrdými metodami vyslýchat. Z protivníků se kromě řadových zločinců objeví i nejznámější bossové z původního komiksu. Kromě hlavní kampaně si hráči mohou zahrát ještě Punisher mód, kde je primárním úkolem co nejefektivněji zabíjet a odemykat si tak zpomalení času a dále procházení příběhových misí na čas. Vydání hry na konzole a PC na začátku roku 2005 předcházelo publikování mobilní verze v dubnu 2004 společně s premiérou stejnojmenného filmu.

Oni by ty 6th gen hry nemusely být tak špatné... jen kdyby někdo přemýšlel nad tím ovládáním... tohle je zase tragédie. Celý gamepad je použitý a člověk jak tupoň furt jen kouká na nápovědu. Pocit v páčkách taky šílený. Asi tomu nedám šanci.

Předem bych chtěl říci, že komiksovou předlohu neznám. Punishera jsem si vybral proto, že ze screenů vypadal jako střílečka ve stylu Maxe Payna a taky proto, že není v mé momentální situaci náročný na grafickou kartu.

Vůbec nic jsem od ní nečekal a o to víc mě tato hra překvapila. Hratelnostně je to klasická střílečka z třetí osoby. Cílem většiny misí je projít z místa A do místa B a přitom vykropit desítky nepřátel a na konec sundat i nějakého toho bosse. První půlka hry je zábavná hodně, druhá si drží zábavný standart. První polovina je hodně lehoučká (na střední) a je to popravdě i dobře, protože je pak tato hra vhodná na relax. Druhá třetina hry je trošku těžší, ale pořád to není žádnej záhul. To, co ale autoři udělali na konci předposlední mise, mě doslova nasralo. Měl jsem za úkol udržet svoji pozici a přežít 4 minuty, než se mi otevřou tajné dveře za jakýmsi obrazem. Ze čtyř dveří se na mě valila hromada nepřátel s kevlary (headshot nutností) a já nebyl schopen udržet si je od těla. Poté jsem musel najít zmíněný tajný vchod, ale to nebylo v tom shluku valících se, mimochodem naprosto debilních, nepřátel téměř možné. Tuto pasáž jsem přešel až na 6. pokus. Kdyby aspoň autoři zvedali obtížnost postupně, ale tohle bylo opravdu šílený skok. Poslední mise už byla v tomto ohledu lepší, přesto ale nechápu přepálený počet nepřátel. Asi aby se natáhla herní doba.

Punisher není jenom o samotném střílení. Pro někoho na atraktivnosti přidává možnost mučit nepřátele a tak z nich dostat informace nebo pomoc a poté je originálně popravit. Ve hře je mnoho různých aktivních míst, kde hráč může nepřátele likvidovat nějakým zvráceným způsobem. Nechápu, proč ale tvůrci hry tuto možnost přidávají, když to stejně akorát strhává body ze závěrečného skóre. Přesto pokud je popravím klasicky pistolí, tak mi to body naopak přidá. Musím se podělit o jednu vtipnou momentku ze hry, kdy jsem se schovával za skříní, okolo prošel hlídkující chlápek, načež jsem já na něj tu skříň převrátil. Dva týpci přiběhli z druhého patra a docela vtipně okomentovali jeho „nehodu“ a odkráčeli pryč. Hra je černým humorem doslova prošpikovaná a já jakožto jeho milovník jsem si tyto pasáže dost užíval.

The Punisher mi hodně připomínal dvě věci: Za prvé je hodně podobný Max Paynovi, ale ve hře není bulletime a to je trochu škoda. Hl. hrdina sice umí kotouly, ale čas se nezpomalí. Uvítal bych klidně i krycí systém, který by se taky někdy šikl. Za druhé mi místy hodně připomínal Terminátora, protože jednak má Punisher podobný kabát a jednak klávesou F jde lépe zamířit (přiblížení obrazu) a hl. hrdina zpomalí. A jelikož je první polovina hry hodně lehká, tak stačilo takhle pomalu jít skoro pořád a jak terminátor vykropit všechno v cestě. Ke konci už tato „taktika“ moc nefungovala. Na výběr je veliká škála zbraní. Využíval jsem hlavně přesnosti M4 a svižnosti mnou velmi oblíbené P90ky.

Grafika hry je dnes spíš lehce podprůměrná (port z PS2), ale neruší a je velmi nenáročná na HW. Počet snímků neklesl pod 60. Fyzika funguje celkem dobře, ale občas si mrtvoly podivně zalétají. Jinak ale problém nemám.

Verdikt: Punisher je hodně solidní a na dnešní poměry dost dlouhá střílečka. Stejně mi ale něco chybělo. Něco, co by hru udělalo více zapamatovatelnou. 75%

Pro: svižná hratelnost, délka, nízké HW nároky a velmi rychlé loadingy, černý humor, hodně zbraní, Iron Man

Proti: předposlední mise, výpadky v AI

Stačilo kratičké demo na 2 jednoznačné pocity - "Vždyť je to inspirovaný komiksy od Gartha Ennise!" a "Tohle musím mít!".Jenom ve zkratce Ennisův Punisher se vyznačuje zejména velmi brutální akcí, černým až výstředním humorem, nadhledem a také jakýmsi zneužíváním jiných známých superhrdinů(Spider-man je použit jako štít před nepřítelem). Akce a trochu humoru je přeneseno i do hry. Nečekejte nic duchaplného, dostanete čistou odreagovačku s množstvím vychytávek. Vylepšování schopnosti (anti)hrdiny,quick killy(po zmáčknutí jedné klávesy se Frank efektně zbaví protivníka), možnost střílet ze dvou zbraní zároveň, a to i třeba M16, speciální mod, který se nabíjí zabíjením nepřátel, v němž se vám obrazovka přemění na černobílou, životy se doplňují a zabijíte jen pomocí nožů. Dočkáte se i setkáním s některými superhrdiny.

Jediné co mě vcelku štvalo byli bossové se zabudovaným kevlarem v kůži a celkem i monotónní vyjednávání(styl stejný jak u The Godfather).

Ve výsleku je to zatraceně dobře udělaná 3rd person akce s naprosto návykovou hratelností a minimálním počtem chyb.

Pro: hratelnost, quick killy

Proti: bossové

Punisher se ke mně dostal poměrně nedávno.První věc která mě nadchla byla ta že se hra nedrží stejnojmeného filmu ale kráčí si určitou vlastní cestou.Hra byla celkem zábavná a postupné otevíraní nových zbraní,bonusů a zlepšování svých abilit hru jen oživilo,stejně jako sarkastický humor Cassela.Hlavní devízou této hry je určitě system výslechů který ale časem je velice stereotypní(vyjma speciálních výslechů které jsou občas opravdiu vtipné).Docela mě potěsila i přítomnost dalších postav Marvelu(Bulleye,Iron Man..)i postav s filmu.

Graficka stranka hry nijak nezahambuje ale hlavne v interiérech by potrebovala trošičku oživit.Modely jsou pěkné a zakladní system kryti také poměrně funguje ale moc jsem ho nevyužival.
Zvukova stranka je dobře sladěna s prostředím levelů.
Nepřátele moc inteligence nepobrali,ale občas se i slušně kryjí.

Když bych to shrnul,Punisher je zabavná 3rd akce která nijak nevybocuje ale ani nevystupujez tohoto žánru,vtipné hlašky,akční souboje,nasilnictví to je hlavní tahákem této hry ale taky postupným časovým stereotypem hry.70%

Pro: Rychlá zabití,Speciální výslechy,Bonusy,Hratelnost,Marvel postavy,Odreagování,Hlášky

Proti: časem stereotypnost,pro mě pouze odreagování,občasna hloupá inteligence,level desing,možna konec hry:)

Baví vás střílet, krájet, upalovat, topit, lisovat, mučit padouchy a krmit zvířátka? Tak tato hra je právě pro vás! Úchylové všech světů. Ale ne vážně, já jakož to velký fanoušek komiksů a filmu jsem byl naprosto potěšen když jsem uzřel, že společně s filmem vyšla i hra. Ale jak je všeobecně známo, hry jenž vychází s filmem jsou jen laciné, zabugované, rychlokvašky. Je hra Punisher rychlokvaška? Ano je. Ale ne všude se urychlený vývoj podepíše na celkové kvalitě hry. Třeba grafické zpracování není a nebylo nic žůžo ( na PS2 vypadá lépe) a level design se nezapíše do histore umění ale.
Všechno to běželo na úplně podprůměrném stroji, plynule a bez jakýchkoliv problémů.
Bugy zde v podstatě neexistují, hra ani na win7 nepadá a dokonce ani jednou nezamrzla. To je u těchto "filmových" her jako další div světa.

Co je na této hře tedy tak bombastické? Zábava, zábava a zase zábava. To už ale více či méně je u Volition zvykem. Vypnout u jejich her mozeček a bavit se. Takový je i punisher. Na první i druhý a třetí pohled se hra podobá Max Payne hrám. A velmi podobně se hraje. A hraje se velmi dobře. Střílení a cupování nepřátel je prostě zábava. Dopomáhá tomu i základní fyzikální model (pravda občas nefunguje jakby měl), vyslýchání nepřátel, černý humor, možnost nést jakoukoliv zbraň 2x, velice efektní quick kills a v neposlední řadě samotný Frank Castle.

Nejtemnější, nejnelítostnější a paradoxně nejuvěřitelnější hrdina z Marvel univerza. Je stejně jako ve filmu hrán (dabován) Thomasem Janem. Jeho hlas sedí v Frankovi jako zadek na kadi mísu a dodává postavě ten správný šmrnc a drsnost.
Hra se v rámci možností povedla na jedničku. A i když má bosse s titanovou kůží a nehezkou grafiku, neznamená to že by jste ji neměli vyzkoušet. Hlavní je se u hry bavit a já se u Punishera bavil.....NADMÍRU.

Pro: Zábava a hratelnost, bohatý zbranový arzenál, hra je dělána dle komiksu nikoliv filmu, dabing Thomase Janea, optimalizace.

Proti: Ošklivá grafika na PC, monotonní level design, bossové.

Hráno kdysi na PS2, kde to byla na tu dobu pecka, která se dala hrát stále dokola. Dnes už je na ní těch pár let vidět, ale i tak se jedná o poměrně super střílečku s nevšední brutalitou, navíc v současné době podpořenou Marvelovskými filmy, které osvětlí ještě řadu detailů i komiksům neznalým jedincům.

Pro: Lokace, postavy, záporáci, délka, brutalita, Frank, způsob vyprávění, nepřátelé, systém výslechů i štítu

Proti: UI, chybějící titulky, na dnešní poměry už poměrně monotónnost jednotlivých misí