The Long Dark

01.08.2017
17.09.2020

Jedná se o první projekt nezávislého vývojářského studia Hinterland. Žánrově se jedná o first-person survival se zaměřením na exploraci prostředí a především přežití v divočině.

Nacházíme se v postapokalyptickém světě, kde selhaly veškeré technologické vymoženosti. V roli pilota Willa Mackenzieho budeme bojovat o holý život v nehostinné krajině pokryté sněhem.

Hra nabízí dva módy. Survival Story mode, který je zaměřený na příběh, v případě druhého módu se jedná o tzv. "free form Survival Sandbox gameplay" tedy časově a prostorově neomezená hra bez příběhu. V průběhu hry si budeme obstarávat potravu, bránit se zimě, bojovat proti divoké zvěři apod. Samozřejmě také budeme potkávat další přeživší a nevyhneme se ani palčivé otázce: jak daleko budeme schopni a ochotni zajít, abychom přežili? Herní svět je otevřený a rozsáhlý. Grafické zpracování je částečně stylizované a působí až komiksově.

Neexistuje nějaký patch, který zlepšuje chování zvířat? Hraju na střední obtížnost a ty potvory mi nedaji pokoj. je to takove nevyvazene, hlavne v nekterych regionech.

Hry, v ktorých hlavnú úlohu zohráva snaha o prežitie v nehostinných podmienkach, v súčasnosti zažívajú veľkú popularitu. Je to zrejme spôsobené tým, že len v máloktorom žánri sa dokáže tak hráč zžiť zo svojou postavou a je prinútený sa tak dôkladne starať aj o tie najzákladnejšie potreby. Zatiaľ čo v iných žánroch hlavný hrdina nemusí jesť, spať a jeho hlavnou snahou nie je nič menšie než záchrana sveta, tak v survival žánri mu ide len o záchranu seba samého. Zrejme práve tento prvok reality je to, čo súčasných hráčov na tomto žánri priťahuje. A práve The Long Dark je survival hra v tej najčistejšej možnej podobe a má dokonca potenciál sa stať kráľom celého žánru.

Celkom nenápadná hra The Long Dark sa objavila ešte v roku 2012 na Kickstarteri a jej tvorcovia z kanadského štúdia Hinterlands predstavili hneď spočiatku svoj pomerne odvážny koncept tzv. reálneho čistokrvného survivalu. To znamená, že v Long Dark sa nemali objaviť žiadne fantastické, nadprirodzené prvky a nemalo sa tam čeliť žiadnym zombíkom, či iným vymysleným protivníkom. Jediné ohrozenie mala predstavovať skutočná, reálna príroda nehostinných, chladných častí Kanady.
Už v nasledujúcom roku 2013 sa The Long Dark objavila v predbežnom prístupe na Steame a vzbudila záujem. Pôvodný zámer tvorcov totiž nebol príliš veľký. Mali v pláne vytvoriť menšiu hru, kde sa mal príbeh točiť okolo letca Willa Mackenzieho, ktorý nešťastne v búrke havaroval v kanadskej divočine. Hráčovou úlohou malo byť len to, aby ho previedol cez nehostinnú divočinu do bezpečia. Avšak tento jednoduchý koncept sa už čoskoro dočkal značných revízií. Ako rástol záujem hráčov, tak rástli aj ambície tvorcov priniesť oveľa komplexnejšiu hru, než pôvodne plánovali.

Postupne sa všetky pôvodné plány a koncepty teda začali meniť a skromný obsah začal narastať do úctyhodných rozmerov. Takzvaný Sandbox mód, ktorý mal pôvodne slúžiť len na testovanie základných mechaník sa premenoval na Survival mód a stal sa základným pilierom celej hry. V tomto móde, kde je vašou jedinou snahou prežiť čo najdlhšie, prichádza skutočne k esencii najčistejšieho survivalu, aký sa vo videohrách objavil. Vďaka veľmi početným updatom, ktoré behom rokov neustále vychádzali, zapracovali do neho tvorcovia skutočne už obrovské množstvo činností a možností. Okrem nutnosti pravidelne jesť, piť a spať obsahuje aj nutnosť pravidelných opráv celého vášho vybavenia. Napríklad je často dilemou, či si obliecť ľahkú bundu, ktorá je síce slabá do mrazivého počasia, ale je na 100% funkčná, zatiaľ čo kvalitná zimná vetrovka je dotrhaná. A len vďaka tomu, že nemáte šijacie potreby a dostatok kusov látky, nedokážete kvalitnejšiu bundu opraviť. Navyše, to či vám ju podarí opraviť je závislé od vášho skillu šitia. Jednoducho na každú vec potrebujete množstvo iných vecí a ešte sa aj všetko musíte postupne učiť.

Jednou zo základných vecí, aby ste v chladnej pustine prežili je pochopiteľne oheň. Ten však nemôžete rozložiť kdekoľvek na snehu a aj keď nájdete v niektorej opustenej chatke kachle, vyhraté (a vyhriate) zďaleka nemáte. K rozloženiu ohňa potrebujete suché menšie vetvičky, noviny, zápalky a drevo. A aj keď toto všetko máte, vôbec sa vám nemusí podariť zapáliť v kachliach oheň. Aby ste si zvýšili pravdepodobnosť úspešného založenia ohňa, je potrebné si zohnať ešte aj nejaký olej, ktorý by podporil horenie. Učiť sa musíte aj také základné činnosti, ako je varenie, zimný rybolov, oprava výbavy, nehovoriac o lukostreľbe, či streľbe ako takej. O všetko vybavenie sa treba starať, teda pušku treba pravidelne čistiť, sekeru alebo nože zase pravidelne brúsiť.

K týmto početným, takmer nekonečným starostiam samozrejme patrí aj neustála potreba dávať pozor na zranenia. Aj malý zoskok zo skaly vám totiž môže privodiť menšie zranenie, ktoré však vzhľadom na nehostinnú krajinu má často fatálne následky. Liečenie tiež nie je jednoduché a potrebujete okrem obväzov aj rôzne lieky na tlmenie bolesti alebo na zastavenie infekcie. Nielen všetky tieto potrebné veci, ale aj všetky vaše osobné schopnosti, ktoré sa dajú vylepšovať sú také početné, že v tomto survival hra The Long Dark v pohode prekonáva hociktoré RPG.

Dôležitou súčasťou prežitia je samozrejme aj crafting, teda vytváranie a výroba vecí. Vyrobiť sa dá skutočne všetko možné, ale na všetko potrebujete aj množstvo rôznych materiálov. Napríklad na kvalitný kožuch potrebujete zabiť medveďa, čo je vec, ktorá sa vám podarí skutočne až v pokročilom štádiu, keďže dlho budete radi, keď sa vám vôbec zadarí svetlicou alebo kameňom zahnať obyčajného vlka. Vyrobiť takú pochodeň je na jednej strane pomerne jednoduché, ale zase vám vyhorí veľmi rýchlo a keď s ňou vyjdete do veterného počasia, takmer okamžite zhasne.

Keď som už spomenul zvieratá ako sú vlci alebo medvede, tak musím dodať, že práve oni sú jedinými živými protivníkmi v hre. V Long Dark sa nielen že nestretnete žiadne nereálne príšery, ale rovnako som nenarazil ani na žiadneho ľudského protivníka. Ľudí som síce našiel, ale výhradne len ako zmrznuté, snehom zaviate mŕtvoly, ktoré sa dali občas obrať o výbavu. A práve tento prvok totálnej samoty a odlúčenia dodáva The Long Dark tú správnu unikátnu atmosféru. Napriek tomu, že epizodický príbehový mód ešte stále nie je úplne dokončený a základom stále zostáva mód Survival, nedokázal som sa práve vďaka tejto atmosfére od hry odrhnúť.

Táto hra zaujme už aj na prvý pohľad svojou svojráznou štylizáciou. Vizuál, pripomínajúci komiks beží na osvedčenom engine Unity, ktorý vďaka tejto štylizácii ani nejde poznať. Po spomínaných početných obsahových updatoch je hra je už stabilná a narazil som na žiadny bug, či nejaký iný väčší problém. Tvorcovia sa o svoj produkt stále starajú vzorne a rozširujú ho vo všetkých smeroch. Neustále tak pribúdajú nové oblasti, nové možnosti a nové veci. K pôvodnej postave letca Willa už pribudla nová ženská postava doktorky Astrid Greenwoodovej, ktorá prežíva vlastný príbeh a separátne sa snaží o vlastné prežitie. Príbeh, ktorý je rozdelený na epizódy, však stále nie je úplne uzatvorený. Zatiaľ tvorcovia uvoľnili len prvé dve epizódy a tak hlavným módom stále zostáva pôvodný bezpríbehový "sandbox survival", ktorý je však taký obsiahly, že už teraz je zrejmé, že potenciál tejto hry je obrovský.

Pro: S pôvodne malej hry sa postupne stáva jeden z najzásadnejších survival titulov

Proti: Štylizácia nemusí sadnúť každému, vývoj príbehových epizód je snáď nekonečný...:)

Svět, jak ho známe, pomalu končí.

Nepřišel zombie virus, mimozemská civilizace ani jaderná válka. Matka Příroda prostě jen ztratila s lidmi trpělivost. V jejích plánech už pro nás není místo. Světová ekonomika začala kolabovat dávno předtím, než přestala jít elektřina. Svět se ochladil a ztichl.
Začala dlouhá tma.

Nejsem v New Yorku ani v moskevském metru, nejsem ani v horské enklávě posledních přeživších. Jsem ztracený úplně v prdeli na jakémsi kanadském ostrově, kde nikdo není. Jsou tu jen vlci, jeleni a vrány kroužící po obloze. Krajina je přikrytá bílou pokrývkou a já jsem tu úplně sám. Svět usíná a pomalu zaniká.
Je tichá apokalypsa.

Příběhová linka Wintermute

Na noční obloze se míhají světla polární záře, krajinou zní melancholický klavír a píše se poslední kapitola života Willa MacKenzieho. Na podlaze jeho hangáru leží stará fotografie v rámečku s naprasklým sklem. Je na ní Will a Astrid, jejichž manželství dopadlo stejně jako fotografie v rámečku. Přesto teď oba sedí v malém letadle, na kolenou kufřík na číselný zámek, a jen mrknutí oka je dělí od chvíle, kdy přestanou fungovat motory.

Když se MacKenzie probouzí, zuří bouře a on je sám – nejen bez Astrid. Kdo mohl, ten Great Bear Island opustil už dávno, a i předtím sem jezdili spíš jen dřevaři, rybáři a bohatí lovci.
Teď je tu ticho. Ani hudba nehraje. Když MacKenzie bloudí mezi zmrzlými stromy a přeci jen se na chviličku rozehraje klavír, vžene mu to slzy do očí. Ale jde pořád kupředu, i když jediné místo, kam může dojít, je jeho vlastní konec. Má hlad, žízeň, je mu zima a potřebuje si lehnout. Rozdělat oheň je mnohem těžší, než může člověk čekat, a sněhem se jde pomalu a ve vánici tím spíš.
Když spí v jednom z opuštěných domů a vítr třese okenicemi, cítí obrovskou úlevu, ale ví, že uvnitř nemůže zůstat navždycky. Ránu na noze si ováže roztrženou záclonou a jde dál.
Dny plynou, dvě první epizody příběhu se rozvíjejí a MacKenzie se učí, co vlastně znamenají zelená světla na obloze a proč elektrické dráty v noci tak divně bzučí…

Nový den, nový update, nová epizoda. Opět noční obloha, opět polární záře, ale… klavír nehraje. Tentokrát je opravdu úplné ticho. Konec…? Náhle se rozední a mezi mraky se objeví dlouhý pás černého dýmu. Pár klapek klavíru. A pak ty housle, ty zatracené housle. V jejich zvuku se skrývá všechno, co zapadalo sněhem.
Astrid má také svůj příběh. Je doktorka a pořád má svůj kufřík na číselný zámek. Zatímco MacKenzie na svojí cestě potkal asi tak 4 lidi, Astrid jich nachází víc, spíše mrtvých než živých. Mohla by jim pomoci, ano, jenže ten, kdo dal tomuhle zmrzlému a větrem bičovanému kusu země jméno Pleasant Valley, měl nejspíš zatraceně zvrácený smysl pro humor...

Co ty dva čeká dál, to ještě uvidíme. Z plánovaných pěti epizod jsou venku zatím tři. Je mimochodem skvělé sledovat, jak tahle hra roste a jak vývojáři komunikují se svou komunitou.

Volný survival

V rybářské chatce uprostřed skrytého jezírka leží člověk. Venku zuří bouře, teploty klesly hluboko pod bod mrazu. Malá kamínka uvnitř jsou vyhaslá. Muž zmrzl ve spánku.

Přitom tu má tolik věcí. Má tu starou loveckou pušku s pár náboji. Sekeru, nůž, rybářské háčky, antibiotika, šípkový čaj i omlácené konzervy. Dobrá polovina jeho oblečení je vlastnoručně vyrobena ze zvířecích kožešin. Lampa, která leží na podlaze vedle něj, je naplněná čerstvým rybím tukem. Nikdo už ji ale nerozsvítí. Nikdo sem už nepřijde.

Chystal se odejít jinam, do jiné části Great Bear Island. Snil o městečku Milton, kde by snad mohl ještě nějaký čas spokojeně žít, než by si dlouhá noc přišla i pro něj. Pobřeží už prošel celé, riskoval, bojoval s divokými zvířaty i se svou vlastní hloupostí. Matka Příroda se s ním vůbec nesrala, nic mu nedala zadarmo, ale on to vždycky nějak zvládl. Až doteď.

Je nepopsatelné, jak moc ho to vtáhlo, jak po celé tři měsíce (den trvá ve hře cca dvě hodiny, ale něco zabere spánek) neztratil vůli žít.

Dovětek

Na samotu tiché apokalypsy se dá až nepříjemně rychle zvyknout. Jasně, můžete zemřít v podstatě kdykoliv, může přijít bouře nebo medvěd, spadnete ze skály, zmrznete na kost nebo pojdete hladem… Ale to, že se nemůžete opřít o nikoho jiného než sami o sebe, nakonec vyústí v ohromnou sebejistotu, v přijetí svojí situace, v nezlomnou vůli vytrvat, žít, jít dál.

A taky v jeden zvláštní druh strachu. Přese všechna nebezpečí bych byl úplně nejvíc posranej tehdy, kdy bych tam venku někoho potkal. Je to kurva šok už během kampaně (kor poté, co jste déle hráli volný survival), kdy jednou či dvakrát vejdete do budovy a někdo tam je!! V tu chvíli vámi otřese takový existencionální děs, že máte chuť utéct zpátky do divočiny a zešílet tam sám.
To, jak vás ta hra dokáže přesvědčit, že vám vlastně samota a ticho vůbec nevadí, je snad jejím největším kouzlem.

Pro: Nekompromisní survival s pomalým tempem a melancholickou atmosférou, která vás pohltí

Proti: Jestli vám styl hry sedne, tak nic. Jestli nesedne, tak všechno.

Můj milý deníčku dnes jsem ztroskotal na bohem zapomenutém místě musím najít skrýš začíná mi být zima. Našel jsem chatku u jezera a v ní pár konzerv rozdělávám oheň a rozpouštím sníh. Začíná se mi dařit. Přečkal jsem první noc. Ráno jsem byl chvilku na dřevě a v dálce zahlédl pohyb chystám se na průzkum.

Můj milý deníčku dnes jsem ztroskotal na bohem zapomenutém místě musím najít skrýš začíná mi být zima. Našel jsem chatku u jezera.... chystám se na rybolov. Beru sekeru háček a trochu jídla a vody a nechávám tu dřevo kdyby se náhodou zadařilo. Po vysekání díry v ledu a pár hodin rybaření mě zastihla sněhová bouře musím honem vyrazit po slepu než umrznu.

Můj milý deníčku dnes jsem ztroskotal na bohem zapomenutém místě musím najít skrýš začíná mi být zima. Našel... Zásob je dost i pár ryb zahlédl jsem v dálce rozhlednu zajdu se na ni podívat. Sakra rozbitá vyhlídka druhá je o pár kilometrů dál. Vzal jsem to sešupem po horolezeckým laně než padne mlha. Asi jsem se ztratil padá mlha nic nevidim a začíná mi být zima.

Můj milý deníčku dnes jsem ztroskotal na bohem zapomenutém místě musím najít skrýš začíná mi být zima. Našel... Přežívám už 19 den u chatky u jezera. Začíná se mi kazit jídlo. Lék na otravu jídlem pochopitelně nemám snad to vyřeší spánek.

Můj milý deníčku dnes jsem ztroskotal na bohem zapomenutém místě musím najít skrýš začíná mi být zima. Našel... Dnes se chystám porozhlédnout trošku dál přeci jen léků a jídla není nikdy dost. Našel jsem vojenský bunkr a v něm plno zásob! Teď je jenom přemístit do tý zasraný chatky u jezera. Uf to je váha ale přeci to tady nenechám. Po cestě jsem narazil na vlka kvůli přetížení jsem nemohl utéct. Dal mi zabrat! Domu je to pár metrů snad nenarazim na druhého.

Můj milý deníčku dnes jsem ztroskotal na bohem zapomenutém místě musím najít skrýš začíná mi být zima. Našel... Přežívám 66 den. Od chatky u jezera jsem se odstěhoval už dávno. Mám vlčí kožich z jelena kalhoty a chystám si spacák z medvěda. Bohužel nemám náboje do pušky ale vyrobil jsem luk a pár šípů. Zítra půjdu na lov.

Můj milý deníčku dnes jsem ztroskotal na bohem zapomenutém místě musím najít skrýš začíná mi být zima. Našel... Dnes nevím co roupama dělat všeho dostatek asi si zajdu zarybařit. Beru sekeru háček trochu jídla litr vody a hodně dřeva. Zastihla mě sněhová bouře rozdělávám oheň a čekám až bouře přejde. Už je to dva dny a já furt trčim v rybářské boudě. Bouře nepřestává a mě dochází dřevo. Mám dvacet minut než umrznu a dvě možnosti. Buď zůstanu a počasí se uklidní nebo vyběhnu po slepu k domovu. Zvolil jsem návrat. Nevidím na metr! Cestou do sebe píchám již druhý adrenalin! Doběh jsem do úkrytu! Mám sice pár promrzlin ale zatim žiju. Jdu spát snad se dožiju 120 dne ještě bych chtěl naposled spatřit chatku u jezera...

Pro: Chyba se neodpouští opravdový survival

Proti: Chyba se neodpouští opravdový survival

Přežívání The Long Dark může být nevyzpytatelné. Jednou umřete po měsících, protože se vám nepodařilo zajistit způsob rozdělávání ohně, podruhé umřete první den, protože vedle místa spawnu budou vlci, které nebudete moci obejít aniž byste umrzli dříve než naleznete úkryt.

Ve hře je řada regionů (tzn. map) a přechod mezi nimi je rozdělen nějakou specifickou pasáží a načítací obrazovkou. Každý region je nenásilně rozdělen na několik sekcí (například okolí jezera kde lze rybařit, kopcovitá oblast kudy se špatně prochází, dříve zabydlená oblast kde lze najít spousty zdrojů, nebo oblast kde se sice nachází hodně zvěře, ale není pohodlné tam bydlet).

Běžná strategie je stanovit si hlavní základnu, kde budete shromažďovat vaše prostředky. Jde to i bez základny, ale velmi obtížně. Výběr základny zásadně ovlivní způsob hraní. Je nutno vzít v úvahu její umístění, okolní zdroje, ale také vnitřní vybavení. Málokterá lokalita nabídne vše potřebné k přežití. Obnovitelné zdroje nejsou na mapě rozmístěny rovnoměrně a výhodně umístěné lokace nemusí být výhodně vybaveny. Některé budovy třeba nemají postel, nebo neumožní rozdělat oheň v interiéru. Případně nemusí obsahovat dostatek úložných prostor a vy tak budete muset mít věci jen tak na zemi.

Ze základny se budete vydávat pro potřebné materiály. Ať už půjdete lovit zvěř, rybařit, hledat dříví nebo rabovat opuštěné budovy, hra vám nabízí zajímavé možnosti jak v tom postupovat. Je jen na vás na co všechno se vybavíte. Těžší výbava znamená menší kapacita pro nalezené zdroje, nedostatečná výbava vám pěkně zavaří když se někde zaseknete. Sněhová vichřice může trvat i několik dní, a pokud hned po ní bude mlha, která opět znemožní orientaci, můžete někde zkysnout i týden.
Ať máte hru sebelépe rozehranou, možnost nenadálého konce je vždy reálná a krátkodobé i dlouhodobé přežití může být závislé na jednorázovém rozhodnutí. Když se někde zaseknete, hrozí riziko, že nevyjdete s dostupnými surovinami. Pokud vyrazíte domů, cestu nemusíte přežít.

Hra má řadu herních prvků, které snižují závislost na vymoženostech civilizace (například léky lze nahradit přírodními zdroji), avšak stále musíte pobíhat po mapě a zajišťovat základní potřeby pro přežití. Postupem času začne ubývat divoké zvěře, neobnovitelné suroviny už budou spotřebované a přežívání v regionu začne být obtížné. Navíc můžete potřebovat vybavení, které v daném regionu ani není dostupné. Dříve či později bude výhodné se přesunout do jiného regionu.
To je opět výzva sama o sobě. Každý region je napojen na (obvykle) několik dalších. Vy musíte nejen naplánovat cestu do nového regionu, ale také se v novém regionu někde zabydlet. Cesta jedním směrem může být otázkou celého dne a přenést všechny suroviny do nové základny nemusí být otázkou jedné cesty.

Jsou zde dva základní typy hry: Sandbox a Wintermute. Wintermute je jednoduše řečeno příběhová kampaň, kde máte řady úkolů, interakci s NPC a důvod proč se pohybovat po mapách (tedy kromě samotného přežití)
Sandbox pak má dvě další varianty: Survival a Challenge.
Survival je naprosto obyčejná hra o přežití, kde si akorát vyberete počáteční region a přežíváte jak dlouho jen můžete. Na výběr je z několika obtížností, případně si můžete obtížnost nakonfigurovat sami (nastavíte věci jako agresivitu zvěře, četnost bouřek, rychlost změny počasí, poměr délky herního dne oproti reálnému času, atd.) Jediné možné zakončení Survivalu je smrt.
Challenge vám dá na výběr z několika výzev, každá z nich s jinou obtížností a se specifickým úkolem. Hra končí buďto úspěšným splněním úkolu, nebo vaší smrtí. Čekají vás výzvy jako najít světlicovou pistoli, přenést ji přes několik regionů a na specifickém místě z ní vystřelit, během 30 dní se dostatečně zásobovat na přicházející bouři, strávit 3 dny v 15 vybraných lokací, a další.

The Long Dark je ukázka toho, že Early Access hry mají smysl, zvlášť pokud se jim studio hodlá věnovat. Je vidět, že spousta věcí bylo upraveno na základě zpětné vazby hráčů, což se u klasického modelu vývoje udělat nedá. Oproti původním Early Access verzím se změnilo opravdu hodně a hodně toho přibylo.
Na druhou stranu jsem ale čekal, že vývoj půjde rychleji. Největší slabinu vidím v tom, že příběhová linka ještě koncem roku 2018 nebyla dokončena, navzdory tomu, že hra je již více než rok oficiálně vydaná a dostupná na třech různých platformách. V době psaní tohoto textu jsou k dispozici dvě epizody a třetí je skoro hotová.
Problematické je u mě i to, že Wintermute se hraje podstatně jinak než Sandbox. Wintermute obsahuje opravdu velké množství surovin. Je designovaný tak, abyste se nikde nemuseli zastavovat na víc než pár dní. Mnohé zdroje vám budou poskytnuty vyloženě v rámci příběhu, což hru podstatně ulehčuje. Průchod skrz Wintermute je oproti Sandboxu dost snadný i na nejvyšší obtížnosti. Herní mechaniky jsou tak oslabeny a mnohé z nich jsou zbytečné. Oproti Sandboxu si taky můžete dovolit hodně riskovat, to díky možnosti neomezeného ukládání. Navíc narazíte na vícero lokací kde je nekonečně dlouho udržovaný oheň. Mnozí by podle mě našli podnět nařknout vývojáře z lenosti při designování příběhového režimu a vlastně i vymýšlení celého příběhu.
Z hlediska způsobu hraní se mi zkrátka více líbí Sandbox. Tam mi však po nějaké době schází NPC a vedlejší questy, které herní náplň celkem dobře obohacují.

Pro: Asi nejlepší survival na trhu, stále se zlepšující herní mechaniky, dostatečné množství odlišných regionů.

Proti: Pomalý vývoj, v některých směrech slabší technická stránka, příběhová linka je zajímavý zážitek, ale nevyužívá potenciál hry.

Tahle hra není pr**l.

Myšleno, že aby tady člověk přežil, musí se opravdu hodně snažit. Je zde zima, oheň hoří jen chvíli. Vlci a divoké šelmy všude, kde se podíváte.

Osobně si myslím, že Long Dark, je celkem autentická hra s velmi dobrou hratelností, avšak mi chvíli trvalo, než jsem přišel na to, jak třeba udělat ohěň :D popř. nějaké jiné nástroje.

Každopádně, kdo si hru koupí nebo získá jinak, určitě nebude litovat. Grafika vypadá trochu jako komiks, ale je to pecka :)

DO TOHO!

Pro: Prostředí, autentičnost

Proti: Komplikovaný crafting