The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Zeldu som zobral hned, jak som kupil Switch v novembri 2018. Mam nahranych cca 90-95 hodin, uz som dal dole vsetky divine beasts, stamina vylepsena 3x, nejakych 18 srdiecok a pred finalnym bossom dokoncim este nejake veci - svatyne, rozsirim inventar (zbieranie tych hovienok - Korok seeds, bolo zo zaciatku trocha otrava, ale nakoniec to je celkom zabava ;)), nejake questy atd.
Urcite jedna z top hier, co som doteraz hral.
(Ked nie najlepsia.. ;D)
@Charllize (30.01.2019 11:33): Jsi na DH, tady ho nikdo lynčovat nebude. Polovina uživatel si myslí, že Zelda je chlap a druhá polovina se o té značce dozvěděla právě s vydáním Breath of the Wild. Myslím, že by mohl v klidu napsat hate komentář a měl by nejvíc plusek. :)
@Bodkin (30.01.2019 11:25): ja ti nic nevycitam, pac me nikdy zadna Zelda nebavila, a ze snaha byla velika. Jen ze sis proste dovolil dost. jsou na internetu mista kde by te oznacily za teroristu a lyncovali kudy bys chodil:)
Ne, ta hra byla natolik nudná, že si nezaslouží víc, než co jsem už řekl.
@Mendoza (28.01.2019 12:23): Jasně, chápu. Taky tvé myšlenky nerozporuju, jen mě upřímně zajímal tvůj názor, protože naše hodnocení obou her je poměrně rozdílné. Jen si dovolím malou faktickou poznámečku: Svatyně jsou trochu lineárnější, ale i v nich je možné sem tam myslet tzv. "out of the box". První příklad, co mě z fleku napadá, je bludiště s kamennou koulí, kdy stačí desku otočit o 180° a máš desku bez bludiště.
@BINGMAN (28.01.2019 11:43):Ja se nepru, jen jsem se puvodne snazil ujasnit, co to zrovna hraju, protoze prave ty tvrzeni o obsolutni svobode etc. mi moc nerikaly, jak se vlastne Zelda hraje. Proto jsem se snazil to napsat, jak to vidim. Abych ti ale trochu rozporoval - treba pises, ze ti da nastroje a rekne, udelej to jak chces - to ale neni treba pravda v pripade svatyni, ktere proste musis plnit, jak to tvurci navrhli. To jsou casti, ktere bych prave prirovnal k Talos Principle nebo treba Portalu. A samozrejme musis nakonec porazit hlavniho zlouna a do dalsiho dilu zachranit svet nebo tak neco.

V DayZ je ta svoboda asi mensi v mechanikach - ve finale je to jen survival strilecka (nejen PvP, jsou tam i zombove). Ale zase me bavi ty situace, ktery prinasi prave interakce s zivymi lidmi. Treba nam banda rusaku hodila kamaradovi pytel pres hlavu, spoutala ho a drzela zavrenyho v panelaku. My se ho snazili osvobodit, napred vyjednavanim, pak steci. Potkali jsme tam jeste skupinku typku a ti nam rekli, ze cekaj na kamarada, kteryho ti rusaci zabili pred chvili, tak se s nama spojili a rusaky jsme zlikvidovali.
@Mendoza (28.01.2019 11:33): Já si právě nemyslím, že je to srovnání úplně od věci. Obě hry se, alespoň v mých očích, snaží o totéž, tj. dát hráči maximální svobodu. Zatímco ale DayZ tě hodí nahého do hry a řekne ti, běž si, kam chceš, a dál se o tebe nestará, Zelda ti vytyčí cíl, dá ti několik nástrojů na hraní a řekne ti, udělej si to, jak chceš. Ale to uprostřed je obsahově velmi podobné: běžíš sem a tam a sbíráš loot, abys byl silnější. DayZ ovšem se zaměřením na PvP a Zelda na PvE a hádanky.

A jablko má více vitamínu C.
@BINGMAN (28.01.2019 11:04): Zeldu jsem jeste nehodnotil a jestli ji dohraju, tak dostane urcite hodne vysoky hodnoceni. Uz ted muzu rict, ze si proste vzala z her, ktery mam rad, urcity prvky a splacala to do celku, kterej proste bavi hrat.

S DayZ se to neda moc srovnavat. Tam si pribeh a napln hry tvori clovek sam. Je to hodne o interakci s ostatnimi hraci. Mam v tom pres 500 hodin a zadna hra nebyla stejna. Ale rict, v cem je DayZ lepsi nez Zelda, je jako se me zeptat, v cem je lepsi jablko nez syr.
@kuler91 (28.01.2019 10:24): No zrovna z toho Bingmanova komentare tak nejak nevim, co je vlastne v ty hre naplni. Malokdo napise, ze clovek mlati moby, sem tam bosse, resi hadanky a leze na veze.

Ale nemyslim to zle, ta hra ma kouzlo a bavi me. I kdyz treba ten Gothic je dobrej priklad hry, o ktery bych rekl, ze je pro me lepsi.
@Mendoza (27.01.2019 20:06): Vrať se do DayZ. Takový, jako ty, v Hyrule nechceme!

@kuler91 (28.01.2019 10:24): Děkuji pěkně :) Já dokonce zvažuju, že ji zvýším hodnocení a umístím ji do své imaginární síně slávy, bo na tuhle hru vzpomínám velmi často a několikrát jsem si jen tak pro připomenutí pustil náhodný gameplay. A to se nestává často, aby na mě hra takhle zapůsobila. A ten melancholický soundtrack!
@Mendoza (27.01.2019 20:06): Jo no, já se nedokázal donutit opustit ani tu počáteční lokaci, ale musím tomu přiznat, že jsem měl skoro neustále chuť jít hrát nějakou podobnou, ale lepší hru - Gothic nebo Dragons Dogma.
@Mendoza (27.01.2019 20:06): Ta hra je prostě kouzelná ... ale nemusí to sednout každému :) velmi stručně a pěkně to popsal Bingman v komentáři, pod který se podepisuji.
Já plánuji si to dát znovu a dost se těším :) ...
Vzdycky mi prislo zvlastni, ze mi nikdo moc nedokazal vysvetlit, proc je ta hra takovy zuzo za 10/10. Mam nahrano kolem deseti hodin a zkusil bych to popsat pro nekoho, jako jsem ja:

Ubisoft se rozhodl zamestnat Walta Disneyho a ten cestou do drog prolezle centraly v Montrealu prebral v Osace sake. Nasledne v deliriu navrhl mix Dark Souls a Talos Principle v settingu Snehurky a sedmi trpasliku.
@Drolin (09.04.2018 13:36): Složité ani ne, spíš to je kvůli jedné hře dost drahé - na Amazonu tě Dolphin Bar + Wiimote Plus + Nunchuck vyjde na 83 dolarů. To už bych se spíš zamyslel nad bazarovým Wii. A zrovna Skyward Sword za to nejspíš nestojí, co o té hře tak vím, tak se v ní ta klasická formule série od Link to the Past už totálně vyčerpala a Nintendo to přehnalo s handholdingem. Plus to ovládání :) Ale graficky to vypadá sice moc pěkně, to jo.

Já mám letos v plánu určitě Link's Awakening a Majoru, jestli ji na 3DS seženu za nějakou slušnou cenu. ALttP formule je sice fajn, ale rád bych z té série vyzkoušel i něco trochu jiného :)
@Ronik (09.04.2018 11:54): Jo jo, kvůli tomu jsem uvažoval o koupi wiimote a tedy kvalitní emulaci Wii, ale zase působilo to jaksi složitě. Skyward Sword mě ale láká po Majoře nejvíce.
@Drolin (09.04.2018 10:59): Tak ono Nintendo mezi konzolovými a handheldovými Zeldami nijak nerozlišuje, v rámci série je považuje za stejně důležité. Ale vím, jak to myslíš.

Každopádně se tomu nedivím, Skyward Sword se díky tomu Motion Plus nesmyslu nedá bez Wiimote pořádně emulovat a Twilight Princess je prostě Ocarina v bleděmodrém, akorát s vlkem a hnusným artstyle :) Nic moc zajímavého.
@Ronik (09.04.2018 10:13): Počítám v tomto jen - hlavní - sérii :). Jinak určitě.

Přijde mi zvláštní, že Twilight je až po Ocarině, Majoře, Windu a Breat... oh, on tu není ani The Legend of Zelda: Skyward Sword !
@BINGMAN (31.01.2018 20:16): Jasné, volnost jako v BotW tam není, ale koridorem bych to taky nenazval, zábavné explorace a ukrytých collectiblů je tam dost :) Každopádně bych nejdřív spíš doporučil Link to the Past, ten indie zeldoviny vykrádají dodnes (a většina se mu ani nevyrovná) a od srovnání s BotW by se mělo jít oprostit celkem jednoduše.
@kuler91 (31.01.2018 18:05): witchera miluju, protože je to prostě skvěle napsaný witcher, ale souhlasím s tím, že zelda dokáže lépe zabavit samotným hraním.

@Ronik (31.01.2018 18:10): nebráním se tomu, ale bojím se, že po BotW budu trochu rozmlsaný. Předešle zeldy jako Ocarina i Majora Mask jsou spíše koridory
@kuler91 (31.01.2018 16:45): díky. Sice jsem od tebe nedostal plus, ale chvála taky potěší :) a btw já psal že mě to začalo nudit? Slabším finále jsem měl na mysli onu poslední cutscénu, která trvá snad ani ne minutu. Po tolika strávených hodinách jsem se těšil na víc
@BINGMAN (komentář): Hezky napsáno, měl jsem při hraní podobné pocity s tím rozdílem, ze jsem se za těch 50 hodin nenudil ani minutu a částečná únava se jako u W3 vůbec nedostavila!
Tak jsem toho posledního šmejde dneska dorazil ... je to fakt bomba a já mám hodně špatný pocit z toho, že jsem minimálně 1/3 mapy neprozkoumal a spousta věcí neviděl ... Těch cca 50 hodim jsem si fakt užil, ale s těžkým srdem musím jít dál :/ ...
Myslím si, že za pár let si vezmu alespoň týden dovolenou, koupím switche a dám si to s chutí znova a pořádně ! Jedna z nejlepších her posledních let.
@Ronik (18.01.2018 23:10): No pomohlo by dost. Ten Master sword jsem ještě sice neměl, ale kdyžtak bych kouknul na yt co k tomu vedlo. díkes. :)

@kuler91 (18.01.2018 22:41): Za mě ohromná spokojenost. Ultimátní zážitek to není, ale dnemá k tomu daleko. Přitom nemůžu přesně říct, co je na ni tak pohlcujícího :)
Nemám štěstí a v životě ho mít nebudu. Má mantra, která se dnes a denně projevuje jako pravdivá. Dnes se mi po nainstalování jedné nejmenované hry kompletně smazala nejen složka se samotnou hrou, ale i její nadsložka s ostatními hrami a programy. V pohodě, stáhne se znova, všechny savy případně v cloudu, vyjma jediné: The Legend of Zelda: Breath of the Wild. Nejenže jsem byl ve hře dost daleko a pečlivě jsem měl prozkoumané 75% mapy, ale měl jsem i docela dost vyzobaných collectiblů. Nechce se mi do toho pouštět znovu celé od začátku... a přitom to bylo skvělé. :(
@Charllize (05.01.2018 21:58): Ne je to fakt bomba ... nedivím se, že je to hra r.2017 :) ... furt se nemůžu nabažit, což se mi po x desítkách hodin stává málokde dneska už. Je to fakt výborně vybalancované po všech stránkách, téhle hry je na switch škoda ... :D
Tak menší update:
Pořádně mě to chytlo, ač jsem to vůbec nečekal. Mám něco kolem 25 hodin a hra baví snad víc a víc ... Pokud bych tohle rozehrál ( dohrál ) v roce 2017, tak bych tu měl asi adepta na osobní hru roku, ale jsem tak ve 1/3 ... takže nebudu dělat závěry zatím. Tohle je snad první open world, kde furt nečumím do mapy a neodškrtávám nákupní seznam ( Částečně vyjma Witchera ). To postupné odhalování světa je samo o sobě hrozně fajn ... Příběh to překvapivě taky má a v rámci hry naprosto podle mě naprosto dostačující .... Jediné co mě trochu mrzí, že postavy nejsou plně nadabované, ale to je snad zatím jediné negativum.
Doufám, že se ostatní vývojáři budou novou Zeldou alespoň trochu inspirovat, pokud by spojil síly CD projekt + team stojící za Zeldou, tak tu máme solidní bombu.
Kdo stále váhá, tak doporučuji všema deseti, pár postů níže je komplet postup, jak Zeldu zprovoznit na PC, byla by fakt škoda to alespoň nevyzkoušet :)
@Ronik (29.12.2017 22:39): Super ! Už to "lítá" 30 - 40 fps ... tak to je ok, tak alespoň mám do vydání KC o zábavu postaráno, jestli mě to alespon trochu chytne ... ještě jednou dík :) Doufám, že už je tato verze nějak solidně vychytaná a dá se to dohrát i, ale předpokládám že to bude ok.
Edit: Tak nakonec nechám lock na 30 fps + 4k rozlišení, aby se grafárna neflákala :)
No zkoušel jsem to dneska ladit přes emu .. a mám furt problém s fps cca kolem 20-25 s tím to hrát nebudu :D až bude čas, tak se na to podívám ještě.
Tak hra roku dle The Game Awards 2017. Jediná hra kvůli které bych zvážil nákup switche.