The Games: Winter Challenge

1991

Zimní olympijské hry ve třírozměrném zpracování z roku 1991 obsahují disciplíny Sjezd, Obří slalom, Závodní boby, Skoky na lyžích, Biatlon (včetně střelby na terč), Běh na lyžích a Rychlobruslení.

Dvěma herními módy jsou Trénink (opakování jedné disciplíny a zlepšování osobních rekordů) a Turnaj (pro až 10 hráčů na jednom počítači - hot-seat multiplayer, nepřítomné protihráče nahradí počítač s 3 úrovněmi obtížnosti).

Přinejmenším na běžkách, z větší části v biatlonu a také v rychlobruslení rozhoduje o vítězství co nejrychlejší možné mačkání kláves, ve skocích na lyžích hraje velkou roli vítr ale také šikovnost při práci s klávesnicí. U sjezdu je důležitý nízký postoj (vajíčko), optimální trasa při nájezdu do branek a nepříliš dlouhé skoky.

Oproti letnímu bratříčkovi The Games: Summer Challenge mě zimní verze bavila krapátko méně, určitým disciplínám jsem prostě nikdy nedokázal přijít na chuť. Takový biatlon, kde půl hodiny zběsile mačkám enter a poté se na stanovišti nejsem schopen trefit do terče (natož do jeho středu) nebo samotné nekonečné běžkování - to byl přesně důvod, proč jsem si pouštěl letní olympiádu mnohem častěji.

Zachránily to ale naštěstí skoky na lyžích, jakožto jedna z posledních nabízených disciplín. Jakmile jsem pochopil systém mačkání kláves při odrazu a přistání, nebyl jsem schopen se od obrazovky odtrhnout. Také s kamarády jsme spolu často soupeřili u jedno počítače a neustále překonávali své rekordy. Další boje se strhávaly u bobu a dvojbobu, případně u rychlého a na techniku náročnějšího sjezdu.

Poslední nezajímavou část tvořilo rychlobruslení, které bylo založeno na úplně stejném principu jako jízda na kole v letní verzi. Prvních pár kol v pohodě, poté začal bruslař nekontrolovatelně ujíždět do boku a následoval pád. Nic moc.

Celkově velmi zábavný kousek, který se ale nápaditějšímu sourozenci především v jednotlivých soutěžích nevyrovná. 80%.
Zimní olympiáda (ano, tak jsme tomu říkali) ještě nebyla takový likvidátor klávesy enter jako její letní bratříček, protože tady není disciplína, kde byste do enteru museli zuřivě třískat, aby se závodník pohnul - možná u rychlobruslení, ale...

Saně - na pohodu, jen se odrazíte a paní gravitace se stará o většinu námahy. Stačí jen správně najíždět do zatáček a nevymlít se buď v korytě nebo vyletět do okolního lesa.

Sjezd - Šipka v před a doufání, že za mě ten kopeček nevyhodí přesně mimo branku (a že se to stávalo často). A samozřejmě, čím víc drtíme šipku vpřed, tím rychleji jedeme, ehm... :-) Trať ale byla poměrně záludná a občas nebylo příliš vidět, kam se lyžař řítí, takže restarty jak na běžícím pásu, pokud chtěl člověk zajet slušný čas.

Běh na lyžích - monotónní pravidelné ťukání do enteru a sledování šnečka na lyžích. Spolu s kontrolou sil, aby nám zběsile nebruslil skoro na místě, protože dopředu sice už nemůže, ale tak se snaaažííí...

Boby - to samé jako saně, jen koryto je jiné a výlety mimo něj vypadají efektněji.

Rychlobruslení - tady už se do enteru mydlí jedna báseň, jenže ve třetím kole někdo aktivuje u první zatáčky černou díru a ta bruslaře nemilosrdně vycucne skrz mantinel mimo okruh. V podstatě nedohratelná disciplína, na medaili tedy určitě.

Obří slalom - to samé co sjezd, jen branek je logicky víc, blíž u sebe a s tím větší prostor pro chybu. Ale trať je přehlednější, takže je to hratelnější než sjezd.

Biatlon - jako běh na lyžích, jen s generátorem náhodných tref do oblasti terče. Nikdy se mi nepodařilo vyčistit všechny terče bez penalizace a pochybuju, že to vůbec jde. Protože držím kurzor 2 vteřiny tam, kde má být, ale v okamžiku střelby uletí o metr vedle. Ale pořád mě něco nutilo to zkoušet dál a dál.

Skoky na lyžích - já tuhle disciplínu pilně sleduju už od raného dětství, takže i tady patří k mým nejoblíbenějším. Nechápal jsem, jak může být rekord u hranice sta metrů, když já se málokdy dostal za 70. Po pár letech mi došlo, že bych se možná taky mohl odrazit :-)

Moje dojmy se ani po skoro třiceti letech od vydání nemění. Největší zápor je určitě zpackané rychlobruslení, ale vše ostatní se dá s trochou šikovnosti hrát i dnes a pokud se přistihnu, že počítadlo pokusů třeba u skoků najednou dosáhlo třícifernýho čísla, tak se ani moc nedivím. Protože v tom příštím skoku už se za těch 100 metrů určitě dostanu!

Pro: Hratelnost, převažují zábavné disciplíny

Proti: Rychlobruslení, střelba u biatlonu je o náhodě

Opravdová herní klasika a spousta hodin strávených u pc. Tak nevím. Od dob Winter Challenge jsem lepší hru z prostředí zimních olympijských her nehrál, ba o ní ani neslyšel. Zvláštní je, že i když se doba posunula o hezkých pár stránek kalendáře ku předu, simulace zimních sportů zůstala prakticky nezměněná. Pořád jde z principu o rychlé klikání na klávesu pro rychlost a udržovaní se v dráze pomocí šipek. Snad je to ten nejlepší možný způsob a v tom případě je to dobře. Co už je horší je to, že titul i přes svůj pokročilý věk je stále zábavnější a (v mírných uvozovkách) i hezčí než konkurence z posledních let. Tohle grafické zpracování ze staré školy působí stále stejně kouzelně a není těžké si představit, jaký to byl v době uvedení hit. Nezabýval se někdo konverzí těchto herních klasik na mobil? Jestli ano, chci to! :)

Pro: grafika, atmosféra, hratelnost, multiplayer, nabídka disciplín

Proti: krom toho, že to přirozeně nejde hrát věčně, nic

Ať se propadnu do Východního Něměcka, jestli jsem tuhle zimní "olympiádu" nesmažil do zblbnutí za cenu celkového vítězství za cenu zničení tlačítka enter při dodání atletům maximální rychlosti.

Na tehdejší dobu pecka, miloval jsem skoky, biatlon, zato příšerně jsem nesnášel rychlobruslení, než jsem se naučil, jak vybírat zatáčky v druhém a třetím kole :-). Nakonec se i na nejtěžší úroveň povedlo ukořistit zlaté medaile a mohl jsem s klidným srdcem odinstalovat s mé stařičké 386ky :-)

Rozhodně hodnotím v lepším nadprůměru.

Pro: Zábava, spousta disciplín, hratelnost

Proti: chudák enter

Klasika mého dětství a také stařičkého PC (486). Ani z dnešního pohledu ta hratelnost nezmizela a jasně to dokazuje, že nynější sportovní firmy by se měly učit od tohoto titulu. Dobrá zábava i pro partu lidí, ale ten enter...

Pro: Hratelnost, zábavnost (i více hráčů).

Proti: Zvuky, enter to nevydrží věčně:o)).