The Entropy Centre

03.11.2022
27.07.2023

The Entropy Centre je sci-fi logická puzzle hra z pohledu první osoby, odehrávající se na vesmírné stanici.

V daleké budoucnosti, na vesmírné stanici nacházející se na oběžné dráze Země, byla vyvinuta pokročilá technologie pro manipulaci s entropií času. Díky této technologii byla planeta Země příležitostně přetáčena zpět v čase, aby se zamezilo její destrukci. Země však přesto byla zdevastována a veškerý život na ní zanikl.

Jako poslední přeživší na stanici musí hlavní hrdinka procházet testovací komory a plnit různé hádanky. Dostane k tomu speciální pušku, která dokáže manipulovat entropií jednotlivých objektů, tedy vracet je zpátky v čase. Rozbité věci dokáže znovu složit, nebo přesunout z jednoho místa zpět po dráze pohybu na jeho původní výskyt. Zbraň je doprovázena umělou inteligencí nazvanou Astra. Vyskytuje se na hlavním panelu speciální pušky a má vzhled jednoduchého smajlíka, který může různě měnit formu. Slouží jako parťák na cestu, po níž se hrdinka vydává.

Řešením hádanek se generuje energie pro manipulaci s entropií. Úkolem hlavní hrdinky je tedy řešit hádanky pro dobití energie, která doposud musí planetu Zemi přetáčet zpět v čase, aby se tak zabránilo jejímu kompletnímu zničení. Kromě plnění hádanek bude hrdinka procházet vesmírnou stanicí a objevovat její příběh, například co se zde stalo a kam všichni zmizeli. Na své cestě může potkat roboty, kteří mohou být přátelští i nepřátelští a proto je nutné dávat si pozor.

Autoři hry ze Stubby Games se silně inspirovali u herní série Portal od studia Valve.

To se takhle probudíte v kůži ženské protagonistky s amnézií (a imuntou proti fall damage) v polozbořeném futuristickém komplexu a vtipkující umělá inteligence vás začne provázet testovacímí místnostmi, kde se od váš čeká řešení puzzlů. Taky vám přijde, že už jste to někdy hráli? Jenže s touhle herní mechnikou ještě ne.

The Entropy Centre je jedním z těch povedenějších počinů, které se jako spousta dalších her bezostyšně a přiznaně inspirují Portalem a zkouší si tuhle starou známou recepturu uvařit tak nějak po svém - a tomuto nezávislému solo indie vývojáři se to i povedlo. Pokud máte chuť na další "portalovku", dostanete asi sedmihodinou sci-fi přemýšlečku s nějakou tou příběhovou omáčkou, vtipným průvodcem, středně těžkými hádankami a za mě zcela neokoukanou herní mechanikou. Pomocí jakéhosi převaděče spojitosti vám bude umožněno "vracet" předměty v čase, čímž budete generovat entropickou energii, která není potřeba k ničemu menším než - uhodli jste - záchraně celého světa. Pokud se budete zabývat myšlenkou, že vracení předmětů, lidí a hlavně celé Země musí vyvolávat plnou řadu nesmyslů a paradoxů, tak máte pravdu. Kupodivu ale hra sama velkou řadu z nich sama přiznává, a i když nepředkáládá jejich řešení, přijde mi hezké, že autora napadlo nechat tyto problémy řešit alespoň jeho fiktivní herní postavy, a my se o nich dozvídáme pomocí logů, které se dají po cestě najít.

Herní mechinka mi přišla zábavná, neomrzela se mi - i když tomu chvílemi měla docela blízko. Nevýhoda práce s vracením předmětů v čase je to, že vlastně každou hádanku musíte řešit od zadu. Bavilo mě to, ale přemýšlet po zpátku delší dobu mi trošku vadilo. Nemůžu si ale stěžovat na jednotlivé interakce a aktivity, které s "entropií" autor vymyslel. Budete pracovat s lasery, trampolínami, mosty, větráky a plnou řadou dalších věcí. Rozhodně se tedy nejdená jen o pouhé vláčení kostek po zpátku a pokládání je na aktivační podložky. Trošku ke škodě je, že ne pro všechny elementy hry platí stejná pravidla... některé kostky jsou funkční i při vracení v čase, jiné jsou během manipulace prostě "vypnuté" a nehmotné, dokonce projdou i zdí. Jiná v závislosti na čase mění jen svůj tvar, ale ne polohu. Kolikrát jsem viděl řešení, které ale díky těmto zvláštním nesrovnalostem nebylo použitelné. Dá se na to zvyknout, ale trošku to kazí dojem.

No co mi vadilo... moc se mi nelíbily akční pasáže, kdy jste nuceni občas i bojovat. Vhledem k tomu, že se ve hře dá i zemřít, tak mi párkát zvedlo mandle rozmístění checkpointů, které občas nepochopitelně nejsou na začátku každé puzzle arény a dokonce někdy musíte jistá řešení opakovat. Prostředí není moc zajímavé a brzo se mi okoukalo, stejně tak po grafické stránce není hra moc pěkná... i když na Steam Decku držela framerate, nebyl to hezký pohled. Vhledem ale k tomu, že se jedná o sólo projekt, tak mhouřím obě oči. Příběh neurazí ani nepřekvapí, prostě tam je, rozuzlení je telegrafováno velmi dopředu a uviítal bych možná trošku víc mysteriózna. Ale zase můžu pochválit třeba i hudbu a voice acting.

Vzhledem k cenovce můžu fanouškům puzzle her, a zvláště Portalu, s klidem doporučit.

Pro: Herní mechanika, délka/cena, originalita, voice acting, hudba, tempo

Proti: Nic zásadního, grafika, drobná nekonzistentnost mechanik