Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

The Elder Scrolls II: Daggerfall

31.08.1996
79
66 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
freeware (dříve placená hra)
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Priame pokračovanie Areny, ktoré prakticky položilo základy budúceho sveta Elder Scrolls. Tam kde Arena načala svet, Daggerfall pridáva širokú mytológiu a obrovský svet. Na území 161.600 km štvorcových sa nachádza viac ako 15000 dedin, miest a dungeonov. Legendárne sú aj obrovské dungeony, v ktorých sa dalo neraz stratiť.

Hráč je postavený do úlohy agenta cisára Uriela Septima. Je vyslany do oblasti High Rock, aby zistil co sa stalo s kráľom Lysandusom, ktorého duch blúdi po uliciach Daggerfallu. Popri tom má ešte zistiť, čo sa stalo s listom poslaným istej osobe do Daggerfallu...

Hra byla k 15. výročí série uvolněna zdarma a je možné ji stáhnout z domovských stránek hry.


Poslední diskuzní příspěvek

Vyzerá to tak, že projekt je mŕtvy.

Oh well. Môžem ísť znova hibernovať na pár rokov, kým sa niekto nájde, čo spraví sequel :)

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 75
115 hodin, přesně tolik času jsem potřeboval na dohrání hlavní dějové linie Daggerfallu. A většina toho času byla neuvěřitelná RPG zábava. Nešel jsem samozřejmě jen po hlavním příběhu, ale ve skutečnosti toho zbylo ještě hodně, co jsem z Daggerfallu neviděl. Daggerfall se skoro spíše žije než hraje. Odkaz na můj herní deník už DJ zveřejnil na nástěnce, takže tam si každý může přečíst podrobnosti. Daggerfall má jednoznačně co nabídnout i dnes a pokud bych měl vyzdvihnout jen jednu věc, bude to jednoznačně výborný příběh, plný zamotaných vztahů královských rodin, který vás neustále žene vpřed.

Pro: Skvělý příběh, Atmosféra, Souboje, Hudba

Proti: Bugy, Komplikované dungeony, Automapping, Zvuky

+34 +37 −3
  • PC 60
Konečně jsem našel kýženou místnost. S bušícím srdcem jsem přistoupil k pedestalu a vzal do rukou dlouho ztracený artefakt. V tom se ale najednou po stranách místnosti otevřela hned čtveřice dveří a já uslyšel vzdychání nepřátel. Rychle jsem tasil svůj meč a byl připraven na nejhorší. Nic se ovšem nestalo. Nepřátelé se zasekli a dveřmi nedokázali projít. Nojo, zapomněl jsem, že jsem v Daggerfallu. Meč jsem opět schoval a v klidu odešel pryč.

Dva kroky dopředu, jeden do strany a dva dozadu. Asi tak nějak dopadl Daggerfall ve srovnání s Arenou.

Začněme pozitivy, což je jednoznačně technické zpracování, které se posunulo o značný kus dopředu. Grafika je hezčí a bohatší, zvukové efekty a hudba rozmanitější, framerate stabilnější, uživatelské rozhraní přehlednější, můžeme si nastavit na vše klávesové zkratky a dokonce hrát i ve fullscreen modu, kdy se vypne velká spodní lišta. Také lze aktivovat mouse look, ale tenhle způsob ovládání se mi moc nezamlouval, a tak jsem zůstal u klasiky.

Zatímco Arena generovala nekonečný počet kilometrů a nedalo se dojít z jedné lokality do druhé, zde už je svět doopravdy propojen a je možné dojít z jednoho konce mapy na druhý po svých. Zabere to sice přes 69 hodin a není důvod to dělat, protože máme fast travel a "divočina" je pořád až na pár skrytých lokací úplně prázdná, ale působí to lépe.

Autoři tentokrát narozdíl od Areny od začátku věděli, že chtějí udělat RPGčko, takže příběh je daleko propracovanější a zapleteme se do politických intrik a mocenských bojů místních mocipánů, tak trochu na způsob Game of Thrones.

Města jsou sice stále hodně velká, ale tentokráte jsou všechny důležité budovy na mapě označeny barevně, takže už nemusíme hodinu bloudit po městě a hledat hostinec. Potěší i možnost koupit si koně pro rychlejší cestování, vozík pro skladování hory předmětů, loď a pokud si našetříme aspoň půl mega, tak i dům ve městě, kde můžeme nabrat síly. Ekonomika funguje dobře, peněz není nikdy dostatek a vždy je na co šetřit.

Potěšilo i intro zahrané skutečnými herci a dobré nápady jako možnost vyměnit v bance těžké zlaťáky za papírovou směnku či možnost stát se vampírem a vlkodlakem, což s sebou přináší spoustu výhod, ale i povinností. Také tvorba postavy je zajímavá a komplexní, přičemž si můžeme vytvořit v podstatě vlastní povolání (což je doporučeno) a zvolit si přesně ty skilly, které chceme. Dovolím si ale tvrdit, že většina hráčů stejně skončí s jakýmsi hybridem mága a bojovníka, protože jet čistě mága je těžké (nedostatek many) a jet čistě bojovníka frustrující kvůli absenci životně důležitých kouzel jako je levitace, teleport (recall) a nějaká ochrana proti magii. Ostatní povolání bych nedoporučil.

Kontroverzní je způsob levelování, kdy tu nemáme expy, ale úroveň postavy se určuje na základě skillů. Skilly se zvyšují jen, když je používáme, však to znáte. Hra tedy vezme 3 primární skilly, dva nejvyšší hlavní skilly a nejvyšší vedlejší skill a na základě vzorečku vyplivne úroveň postavy. Kvůli tomu se stává, že level-up naskočí náhle a nečekaně, třeba když se nám na pozadí zvýšil "running" skill. Popravdě jsem to zneužil a získal jsem několik úrovní jen tím, že jsem v mágovské guildě dokola vyvolával jedno vlastní vícevrstvé kouzlo, které před dokončením chtělo zacílit, což jsem zrušil, čímž se mi vrátila mana. Stačilo tedy několik minut mlátit do dvou kláves a levely byly na světě. Nutno dodat, že jsem to udělal hlavně z důvodu, že jsem jako povolání zvolil něco jako sorcerera z Areny, tzn. mág, který manu nabíjí pouze absorbcí kouzel ostatních, nicméně jsem zjistil, že tady to absolutně nefunguje a po celou dobu jsem tedy trpěl nedostatkem many a útočná kouzla jsem vůbec nepoužíval.

A teď k negativům, aneb proč jen lehce nadprůměrných 60 % a ne více. Dungeony. Absolutně frustrující dungeony, kde se odehrává většina hry. Sice už tam není tma, takže kouzlo Light můžeme zahodit, ale více než kdykoliv jindy tu hrozí, že se z nich zblázníte, ztratíte se a už nikdy nenajdete cestu ven. V komentáři k Areně jsem si stěžoval, že kobky jsou placky a mají jen dvě vertikální úrovně. Autoři jako kdyby mě slyšeli a vzali si to až moc k srdci. Dungeony jsou pořád stejně zbytečně rozsáhlé, tentokráte ovšem i vertikálně, takže tu máme šílené spletence stejně vypadajících chodeb a místností. Je tu sice automapa, ale ta je k ničemu, protože se v ní nedá vyznat, nedá se do ní zapisovat a jako bonus nám hra ani neoznačí východ, takže si to musíme pamatovat. Když máte tu smůlu, že se dungeon vygeneruje příliš složitě (nebo se třeba questová příšera objeví někde v místnosti pod vodou), tak si buďte jisti, že tam strávíte běháním dokola třeba i několik hodin. A to nechcete. Je opravdu škoda, že alespoň povinné dungeony nejsou architektonicky zajímavější - a že by to autoři dokázali dát dohromady dokazuje poslední quest, kde mapy kvalitou dosahují i na Ultimu Underworld 2.

A co questy? Autoři se rozhodli jít zajímavou cestou a jakoby hlavní quest linii upozadili, co nejvíce to jde. Na začátku hry jsme vhozeni do světa a musíme čekat asi 14 dní, než nám přijde dopis začínající quest. Dopisy jsou celkově způsob, jak tady questy fungují. Že se někde něco děje se dozvíme právě přes ně. Mezitím nezbývá nic jiného, než se třeba přidat k nějaké guildě a začít plnit vedlejší questy, protože předpoklad pro většinu questů je určitý level postavy. Proti tomu bych nic neměl, kdyby vedlejší questy byly trochu zajímavé. V podstatě se ale dělí na dva typy - na ty "venku" a na ty v náhodném dungeonu. V obou případech ale musíme vždy něco/někoho najít/přinést, nebo něco/někoho zabít, jen je to vždy zabalené do nějaké zajímavé omáčky, aby to nebylo tak zřejmé. Vedlejším questům v dungeonu jsem se po první špatné zkušenosti (musel jsem projít rovnou dvě náhodně generované kobky) vyhýbal a snažil se plnit jen ty lehčí. Hra mi ovšem dále házela klacky pod nohy - i když jsem našel správnou vesnici a správný baráček, uvnitř zmíněné NPCčko občas prostě nebylo.

Co je ale z mého pohledu naprosto neodpustitelné je chatrnost hlavního příběhu. Questy v této linii jsou na sebe navzájem navázané a stačí, když jeden z nich (třeba omylem) odmítnete (občas vám ani nemusí být jasné, že to je hlavní quest) a další questy se už nikdy neaktivují, čili nemůžete hru dohrát. Nebo třeba stačí udělat questy v trochu jiném pořadí a výsledek je stejný. Nebo quest neuděláte v časovém limitu. Nebo vám zmizí kvůli bugu quest item. Těch cest, jak si rozbít hru je opravdu velké množství a celou dobu jsem měl sevřené půlky a modlil se, abych nic nepokazil a aby mi přišel další dopis s následujícím questem.

Bugů je tu opravdu požehnaně. Už dlouho jsem nehrál takhle zabugovanou hru. Kromě zjevných chyb jako neustálé propadávání texturami a pády hry tu je i nekonečný zástup nekritických chyb, kdy některých si všimnete, některé jsem si uvědomil až po přečtení návodu. Můj oblíbený je s výtahem - vyjel jsem nahoru a když jsem se chtěl vrátit dolů a zatáhl jsem za páku, tak výtah pokračoval přes strop nahoru, mimo textury. Nebo jsem se takhle procházel po městě, když se mi najednou začaly zobrazovat dialogy z questu, který jsem ještě ani nepřijal. Levitující kůň je také švanda. Když se na bugy podívám celkově, tak autoři museli být buď naprostí diletanti, nebo fatálně podcenili betatesting. Každopádně bugy jsou občas až nepochopitelné a divím se, že hra se dá vůbec dohrát.

Mírné zklamání jsou i souboje, které jsou buď hodně jednoduché a nepřítel padne po dvou ranách, nebo tu je opačný extrém a sice "ancient lich/vampire", který mi dával instant kill, jelikož byl schopný zakouzlit snad 10 kouzel během vteřiny (asi další bug).

Daggerfall má určitě svoje kvality a specifickou atmosféru, nicméně já jsem prostě velkou část hry trpěl. Dungeony jsou frustrující, bugy na každém kroku můžou hru nadobro rozbít a plnit vedlejší questy není taková zábava, jak bych si představoval. Dohrát hru bez návodu je podle mě velký úspěch, protože obtížnost je vysoko. Dohráno za sorcerera (nedoporučuju) na 13. levelu za 40 hodin.
+33 +34 −1
  • PC 100
Je to Daggerfall, hra s ktorou som strávil 10 rokov, hra tak jedinečná, že nemá konkurenciu, hra ktorej som jedinej ochotný priradiť absolútne hodnotenie, skrátka Daggerfall. Brána do sveta Elder Scrolls, nie je bez chýb a niekedy ju nebolo možné ani dohrať - všetko minulosť (až na to, že má problémy s istým druhom Celeronov, pokiaľ si dobre spomínam :) ). Nie je iná hra, v ktorej aj po 10 rokoch hrania keď prídete do nejakej dedinky, si môžete povedať, sakra tu som ešte nebol! :) Atmosféra dungeonov jedinečná, blúdenie správne blúdivé (až do doby, než si konečne zaopatríte teleportačné kúzlo), zvukové efekty mrazivé a všetko niekoľkonásobne dospelejšie, než napríklad Oblivion. A áno, tá hra má aj svoje negatíva, ale to má každá. Lenže v tomto prípade ma absolútne nezaujímajú. :)

Pro: Intro, Elder Scrolls a je to Daggerfall, svet v ktorom sa dá robiť množstvo vecí - keď viete ako na to. :)

Proti: Väčšinou veci technického charakteru, ale tie sú v tomto prípade irelevantné. :)

+28 +30 −2
  • PC 85
Daggerfall je hra, kterou jsem kdysi sháněl děsnou dobu a pak se mi náhodou dostala do rukou za babku originálka i s manuálem. Hrál jsem ji neuvěřitelně dlouho a konce jsem se stejně nedopracoval. Obdivuju lidi, kteří Daggerfall dohráli, protože to už chtělo slušnou porci času. Ta rozloha je vskutku neskutečná. Vše je navíc ve skvělé grafice, atmosféra by se dala krájet a těch možností... Prostě pecka a basta.

Pro: Obrovská rozloha, grafika, možnosti, miliony předmětů a dovedností.

Proti: Ta rozhloha je fakt až neskutečná, bugy.

+13
  • PC 80
Daggerfall jsem hrále ještě jako malý capart na základce ...tenkrát to byla pecka a určitě ani dnes se nenajde hra která by se mohla s daggerem srovnávat co do počtů měst, vesnic ,dungeonů kterých je v daggeru opravdu plno a plno
Tenkrát mi přišlo famozní že člověk (ehm hráč) mohl koupit barák či loď , dalo se tam jezdit na koni a okrádat (ať už bohaté či chudé)- a to v opravdu pěkném příběhu - waw
I dnes si vzpomínám jak jsem nemohl zabít zombii či jak jsem poprvé míchal potiony atd.
Ale těch bugů..... och ještě teď se ve mě vaří moč když si vzpomenu kolikrát jsem se propadl dungeonem do mimoprostoru ...což po 3 hodinách tuhého boje a nesavování skutečně nasr...lo
Jinak pro mě legendární hra na kterých sem začínal svou cestu světy RPG

Pro: Atmosféra , Možnosti pro hráče , Opravdu rozsáhlost , Nepobíhají na každých 10 metrech deadry

Proti: Bugy , dlouhá předlouhá doba hraní , Při některých buzích hrozí likvidace klávesnice hráčem

+10