The Elder Scrolls: Arena

freeware (dříve placená hra)
Měsíc vydání:
březen 1994
Bethesda Softworks
Cisár Uriel Septim VII bol uväznený zradným imperiálnym „battlemágom“ Jagarom Tharnom. Jediný spôsob ako cisára vyslobodiť je nájsť všetkých osem kusov Palice Chaosu (Staff of Chaos). Jedine potom môže hrdina vyzvať na súboj Jagar Tharna. K tomuto cieľu bude hráča (a hlavného hrdinu) viesť Ria Silmane, ktorá bola učeníčkov Tharna – až do okamžiku, kedy sa Tharn zmocnil trónu. Keďže Silmane nesúhlasila s činmi svojho majstra, Thran ju zabil. Ona však udržala svoju duchovnú podstatu, aby mohla hráča vyviesť s imperiálneho väzenia a naviedla ho – prehovára k nemu v snoch - k všetkým ôsmim kusom palice.

Arena, prvá Elder Scrolls hra, ktorá mala byť pôvodne úplne inou hrou. Nakoniec sme však dostali klasický dungeon s rozsiahlym svetom Tamriel, inšpirovaný nielen hrou Ultima Underworld. Na rozdiel od predchádzajúcich hier Arena obsahovala kompletný kontinent – hráč mohol navštíviť všetky provincie Tamrielu. I keď ste nemohli po vlastných cestovať z mesta do mesta, tak ako v neskorších hrách. Ale svet tvorili akési uzavreté mapy. Arena ešte neobsahovala komplexný systém, ten prišiel až s Daggerfallom, jej systém bol akási odvodenina od AD&D hier. Avšak položila základ neskôr veľmi populárnej sérii.

Richmond
Richmond

Ja se už "vykřičel" na oldgamesk.sk. Nevadilo mi, že neznají všechny detaily všech dílů. Ale jako nedoporučovat divákům některé díly, když…

Je to hra, ktorá je. Viac menej je to najklasickejšia vec, ktorú môžete v sérii hrať. Zároveň nádherne ukazuje, že smer, ktorým sa TES hry vydali vôbec nezmenili. Lepší systém skillov, možno. Detailnejšie svete, tiež môže byť, ale jadro hrateľnosti ostáva stále rovnaké. Akurát, že Arena je riadne tuhá mrška, poznám ľudí, ktorí sa nedokázali dostať z prvého dungeonu :)

Pro: klasické TES RPG ako má byť, obrovský svet, dungeony, dnes je zadarmo

Proti: trochu nemotorné ovládanie, vedľajšie questy

Když jsem kdysi dávno Arenu zkoušel, byl jsem připraven na to, že mi sežere strašně moc času, ale byl jsem ochoten to risknout. Bohužel tak nějak jsem si "strašně moc" představoval trochu jinak, protože i když jsem ji hrál fakt dlouho, dostal jsem se do někakých 2/3, možná ani ne. Myslím, že ta obrovská rozloha je tu (stejně jako později v Daggerfallu) už i na škodu, ale jinak se jednalo o luxusní záležitost.

Pro: Z tehdejšího pohledu grafika, rozloha, možnosti, hratelnost.

Proti: Rozloha až moc velká, hádanky na konci dungeonů pro mě jako (tenkrát) neangličtináře byly skutečně peklo.