Tak od momentu, kdy se mi začaly otevírat prostory za zamčenými dveřmi se to solidně rozjelo. Škoda toho mdlého začátku, protože jakmile jsem se dostal do průzkumné části, kdy objevuji provázanost jednotlivých lokací, které jsou graficky pojaty navíc tak, že když se kouknu do své složky ze screenshoty, mám pocit, že jsem v galerii a koukám na umělecké obrazy, tak mě to najednou doslova pohltilo.

Hra z počátku fakt "mate tělem", protože ze startu nabízí dost něco jiného, než že by hráč rovnýma nohama spadl do dech beroucí herní euforie, jak by to dle pochvalných recenzí mělo být. Pořád sice trochu platí, že po adventurní stránce mohly být některé věci intuitivnější (nehledě na to, že jsem v cizím světě, kde správně nemám vědět, o co go), ale to ze mě asi mluví rozladěnost, že jsme musel párkrát kouknout do návodu, abych zjistil, že přesně tohle jsem si říkal, že nemůže přeci fungovat a tak jsem to ani nezkoušel a ono to tak bylo :-) Začínám mít strašně rád hry, kterým ze startu vynadám a když je navzdory startovního rozladění nevzdám, vyklube se z nich nakonec něco zajímavého a o to více je mám chuť potom ocenit. Je to takový jiný pocit, než když člověka chytne něco na první dobrou a pak už jej vlastně nic nepřekvapí :-)

Jinak mi to graficky na té planetě strašně připomíná stylově Loom. Takhle bych si asi představoval Loom 2, kdyby vyšel.
@boovol (21.07.2022 04:23): Určitě hru nevzdám, protože byť jsem napsal, co mě na tom nebaví, tak zase bych měl férově napsat, že jsou tam i docela hluboké momenty podpořené úžasně nakreslenou scenérií, která vzbudí přeci jen takový ten pocit, ty jo, jsem tu ve vesmíru, něco se tu děje a nacházím záhadné věci, které je třeba rozluštit. Problém je, že se ve mně u této hry zakořenil jakýsi rozporuplný dojem a na jednu stranu strašně chci, aby se to pořádně rozjelo a na druhou stranu pak narazím na něco, co ve mně zase vzbudí dojem typu - já to říkal, nebude to dobré :-) Popravdě, asi bych více ocenil, kdyby to na tu cizí planetu odneslo jen mě a byl bych na planetě sám, to bych asi cítil takovou tu správnou tísnivost. Protože v podstatě nesnáším ten zbytek posádky dle toho, jak se předvedli, ale možná to výrazně patří k tomu příběhu, jehož výsledek ještě neznám :-)

@aDOSt (21.07.2022 06:31): Hru určitě nevzdám, protože to zase není jako propadák, jen jsem tím spíše chtěl vyjádřit, že naprosto nenaplňuje očekávání, které ve mně vzbudily různé euforické názory na tuto hru. O to více jsem asi na ní přísný. Samozřejmě uvidím, jak to bude dál a finální hodnocení si nechám až po dohrání hry a uvidím. Samozřejmě beru v potaz i ty nízká hodnocení tady a může se stát, že se pak přiblíží mé hodnocení tomu tvému.
@Ringo (20.07.2022 21:36): Mě i vzhledem k vysokým očekáváním zklamal The Dig jako málokterá jiná adventura a naopak bych doporučil: vykašli se na to bude to jen horší. Stačí si přečíst pár komentářů, kde skoro všechny mají konec hry v kolonce pro zápory.
@Ringo (20.07.2022 21:36): Docela mi to připomíná moje současné první hraní The Longest Journey, kde jsem v osmé kapitole na ostrově, čemuž předcházely různé „kaménkové“ puzzly, které jsem nakonec řešil návodem, jako ostatně pár dalších věcí. The Dig jsem kdysi projel bez návodu, ale měl jsem po ruce spolubydlícího, který mi párkrát hodil hocijaké hinty a byl to zážitek jako málokterý jiný. Určitě pokračuj, bude to jen lepší.
Asi budu za kacíře, přitom bych rád po fantastické lajně božích Lucasovských adventur od Looma až po Full Throttle chtěl psát, jak hrou The Dig Lucas opět dokazuje, že co adventura, to perla. Jenže ani po 1/3 hry jsem nenabyl dojmu, že mě to nějak uchvátilo. Spíše naopak, až na pár pěkných obrázků mě to vlastně vůbec nezaujalo a největší kámen úrazu je, že mi tady chybí takové to - nacházím se v místnosti, je tu tohle a tohle a hodil by se mi tady ten a ten předmět a tak si jej v x jiných obrazovkách najdu. Tady ne, tady mě hra staví před x kaménkových puzzlů, které mě absolutně nebaví a defakto rozbíjejí jakýkoliv spád a napětí. O The Dig se psávalo jako o skvělém reparátu po jakože nepovedeném Full Throttle. Mně to teda přijde absolutně opačně, že po povedeném Full Throttle Lucas vykročil dva kroky stranou a k tomu o krůček nazpět.

S tímto jsem měl bohužel problém už dávno před léty, kdy jsem hru po 1/3 vzdal. Nyní bych ji chtěl dorazit a strašně rád bych chtěl ve hře narazit na něco, co změní můj názor a já ve finále budu moci říci, Lucas to opět dokázal, ostatně jak je jeho zvykem. Jinak to bohužel nebude bez návodu jako Dy of the Tentacle, Samand Max a Full Throttle. Už jsem se bohužel kouknul, protože byť jsem u barevné kaménkové skládačky přišel na jednu věc, už mě vůbec nenapadlo, co s tím pak dál a čemu by to mělo sloužit. Ostatně se mi zdá, že tady nikde nevím, co by k čemu mělo sloužit. Jasně, cizí planeta, neměl bych to ani vědět, ale nevím, jestli je to zábavné a jestli je to vlastně celé dobrý nápad. Přitom mám tak rád sci-fi, tajemné vesmírné dálavy, zbožňuji knihy od Asimova a spol, ale The Dig zatím u mě nezafungoval.
@musa (28.12.2020 10:22): Mám steam verzi. Češtinu jsem zkoušel jednu, a taky mi nefungovala, ale už nevím, která to byla.
Co se týká animaček, tak se mi u nich trhá zvuk, ve hře jede zvuk normálně. Ale problémy jsou jen na domácím notebooku (r. 2014). Zkoušel jsem to i na starších kancelářských PC (2010 a 2011) a tam to jede v pohodě. Tak to asi začnu hrát v kanceláři... Už se na to chystám asi 10 let, tak snad se k tomu někdy dostanu.
@Chark (28.12.2020 00:07): v úvodu jsem problém nezaznamenal, ale nejsem ještě ani ve čtvrtině.

Ale mám problém s jakoukoli češtinou, zkoušel jsem tři verze: pouze s titulky mi hra vůbec nejede, s českým dabingem a titulky bez diakritiky (cca 200MB) chybí titulky ve video sekvencích (ale ty nejsou asi ani v angličtině) a postavy přestanou mluvit, s poslední vylepšenou verzí dabingu + titulky s diakritikou (2020) mi hra opět nejede vůbec
Má někdo zkušenost se Steam verzí - funguje hra ve fullscreenu? Automaticky se spouští v okně.
@pajmič (03.09.2018 14:46): No já překládal část textů. Byly vyexportované do textáku na přeskáčku, takže jsem ty věty měl bez kontextu a občas byl překlad stylisticky napíču, protože tě to kvantum textu utahá. Čekal jsem, že se to do té hry naleje a pak se to bude ještě trochu ladit, ale člověk co ten projekt vedl řekl, že to takhle stačí, což mě trochu naštvalo.
@pajmič (02.09.2018 19:17): Směle do čtení :). Žádná VN tam ani není, a ani freeware typu AGS. Opak je pravdou, adventury zažívají boom, a to jak ty klasické point n click, tak i myst-like, dearesther-like i pár FMV. O počtu vizuálních novel ani nemluvě.

Co do počtu, jistě jde o nejvíce rozšířený žánr vedle jednodušších arkád.

@Drolin (02.09.2018 19:04): Zajímavá hyperbola, vskutku. Mám ale pocit, že ne pravdivá. Pochybuji, že v celé databazi her se nachází více jak 50 titulů podobných Digu nebo kterékoliv 2D adventuře. Natož posledních 5-10 let. Adventury od Dealicu, pár pixel art záležitostí....a tím to hasne. A ne, VN opravdu za adventury nepovažuji.
To byla zase chujovina. Prakticky od začátku hry neustálý backtracking od kamsi tamsi, nesmyslné puzzly a příběh? to jako někoho baví? Nůůda. Buďme rádi, že je tadle doba dávno pryč a už se nevrátí.
@90210 (07.02.2017 22:23): A to je jenom dobře. Žádná hra se nemůže trefit do vkusu každého hráče. Já k tomu napsal komentář proto, že když jsem dal poměrně nízké hodnocení, tak si říkám, že je slušností ho vysvětlit.
Panove, vy to ze mne tahate jak z chlupate deky:-) Popravde jsem asi pristupoval k The Dig s prilis vysokymi ocekavanimi, ktera nebyla naplnena, ale protoze jsem si to uvedomil, snazil jsem se presto se s tim nejak popasovat.

Rozehral jsem ted prvni Monkey Island a Tex Murphy: Oveseer a ten Monkey Island me zatim ne a ne chytnout.
@Fingon (komentář): No,vlastne jsi zapomel napsat,jestli se ti ta hra libila neBo ne. Jesteze netrpis syndromem mnoha zdejsich uzivatelu, kteri bud nedavaji hodnoceni, nebo maji nejakej vlastni system,kterej ale nikoho nezajima.;)
@Fingon (komentář): Ten komentár som si prečítal viackrát a i tak z neho veľmi nechápem, prečo si dal hodnotenie, aké si dal, skôr mi to príde ako nejaký diskusný príspevok :)