The Darkness

25.06.2007
04.12.2018

The Darkness je střílečka z prvního pohledu od studia Starbreeze Studios a publikována 2K Games na platformy Xbox 360 a Playstation 3. Vyšla v roce 2007 jak v Severní Americe, tak Evropě a vychází ze stejnojmenného komiksu.

Hráč se ujme role Jackie Estacada, kterého se zhostí démonická síla po nepovedeném pokusu o zabití Paulieho "Uncle" Franchettiho, mafiánského bosse z New Yorku. Jackie využije nově nabyté síly ke zničení Paulieho a jeho podniku...

Jackie má k dispozici klasický arzenál moderních střelných zbraní, ale i nadpřirozenou sílu Darkness, se kterou může vyvolávat démonické přisluhovače jako jsou malí ďáblíci nebo chapadla. Darkness schopnosti je možno používat pouze v neosvícených lokacích, čemuž může Jackie napomoct ničením světelných zdrojů. Časem získá Jackie i Darkness zbraně, které jsou silnější než obyčejné, ale spotřebovávají Darkness energii.

V roce 2012 vyšlo pokračování s názvem The Darkness II.

Hned na začátku bych si mohl tradičně postěžovat na televizní ovládání FPS. Možná už to nebude dlouho trvat a konečně se to pořádně naučím. Každopádně můj utimátní ovladač Splitfish odvedl i na druhý pokus slušnou práci. I když se, samozřejmě, nedá srovnávat s přesností optických myší na PC.

Na grafickém zpracování hry je hodně vidět, jak se autoři chtěli vytáhnout. Jak chtěli vytáhnout z PS3 všechno co se do ní vejde. Grafika vypadá skutečně hezky, bohužel na úkor plynulosti. V přestřelkách nebo ve složitějších scenériích jsem měl pocit, že snímkování padá k nějakým 20 fps. Občas se to i celkem nepříjemně škublo. Bohužel tohle celkem sráží pocit ze hry. V tomhle případě platí, že méně je někdy více.

Na druhou stranu, temná atmosféra a celkově výtvarné pojetí celé hry je geniální. Hra nesází na nějaký epický děj. Hlavní hrdina spíše bojuje sám se sebou v civilním, drsném a trochu snovém prostředí. Nepřátelé z něho mají strach. Cítí z něj temnotu, která jím prochází každým coulem. Cítí z něj hněv a odevzdanost. Vědí, že proti němu nemají šanci. Nikdo z nich neumí zhmotnit své nejděsivější vnitřní démony. Jediné, co jim může pomoci je světlo. Toho se ale moc nedostává.

Tragického hrdiny Jackieho je mi líto. Nevybral si to, čím bude. Po narození to na něj přenesl otec. Nedaří se mu ani v lásce. Jediné, co se mu může podařit je všechny zmasakrovat. A věřte tomu, že potřeba konvenčních zbraní je jen druhotná. Za hru jsem sežral asi 350 srdcí. Předtím jsem se jednou zastřelil a jednou mě umučili. Podíval jsem do obvzvlášt pekelné alternativní první světové. Když jsem konečně všechny potřebné lidi zmasakroval, nezbylo mi nic jiného, než se probudit do noční můry.

Super hra. Na XboxOne to možná bude plynulejší a hratelnější.

"Severní vítr"

Pro: hlavní hrdina, atmosféra, příběh, démoni, vytvarné pojetí, filmový nádech

Proti: špatná plynulost, hlavně v přestřelkách