The Dark Pictures Anthology: The Devil in Me

18.11.2022

The Devil in Me je v pořadí čtvrtá hra v antologii The Dark Pictures, a také slouží jako závěr první série těchto her. Stejně jako předešlé díly byla hra vytvořena studiem Supermassive Games, které má ve svém životopisu hity podobného stylu jako například Until Dawn či novější The Quarry. Hra je opět založena na průzkumu prostředí s četnými příběhovými sekvencemi, kde nechybí quick-time eventy ani důležité rozhodování, hratelnost obsahuje i nové herní prvky jako práce s inventářem nebo pohybové možnosti, např. běh nebo skok.

Vtělíte se do role natáčecího štábu, který se snaží svůj krachující pořad zachránit. Přistoupí tak na pozvání excentrického majitele hotelu, jenž je replikou slavného hotelu sériového vraha H. H. Holmese, aby vytvořili největší dílo svojí kariéry. Jenže jak to u těchto her bývá, nic není takové jak se zdá a hrdinům začíná boj o holý život. Celkem se vám tedy pod ruku dostane 5 postav a to režisér Charlie, kameraman Mark, internistka Erin, osvětlovač Jaime a hvězda pořadu Kate. Kdo přežije a kdo zemře? To záleží jen na vás.

Jako ostatní hry v sérii hra podporuje několik herních režimů. Můžete hrát jak sami, tak v lokálním či online multiplayeru. Při lokálním multiplayeru určenému až pro pět hráčů si na začátku hry přiřadíte postavy a poté si při hře pouze předáváte ovladač. Při online hře více hráčů můžete ovládat dvě postavy najednou.

@Pluto (22.11.2022 20:22): to chápu, ale tak ať to vydávají jen pro betatestery nějaký a ne ze si koupím hru za 2k a zjistím že je na .... A budu akorát naštvaný a už to hrát nebudu. Myslím že takový problém by to pro ty studia taky nebyl. Jako když mi hra zkazí dojem na poprvé tak už se k ní nevrátím. Bohužel. A čekat na nějaké opravy které můžou přijít za Bůh ví jak dlouho tak se jim na to můžu. Už hry day one nekupuju. Tuhle jsem dostal. Vždy koupím až někdy za půl roku až je ve slevě a v pořádku. A ještě ok když jde o obří hru s OW a milion věcmi kde to programátoři těžko vychytají všechno, ale zrovna The Dark pictures anthology hry si můžou od vydáním tu hru každý z nich na různých konzolích zahrát a gameplay max 5h snad není takový problém a zjistili by že to není v pořádku

Hneď na začiatok musím konštatovať, že zasadenie The Devil in Me reprezentuje práve ten typ hororovej hry, ktorý mám najradšej. Zatuchnuté staré sídlo na odľahlom mieste, plné hádaniek či skrytých pascí je možno stokrát ošúchaný koncept, ktorý však aj po stý raz u mňa funguje a stále sa ho neviem nabažiť. V The Devil in Me sa príbeh zameriava na piatich členov filmového štábu, dokumentaristov, ktorí prichádzajú do hotela na ostrove, aby nakrútili film o postave sériového vraha H. H. Holmesa. Režisér vie, že ich doterajšie projekty nemajú valný úspech, a tak sa snaží zachrániť svoj krachujúci seriál prijatím pozvania excentrického majiteľa hotela, ktorý je replikou slávneho hotela sériového vraha H. H. Holmesa.

H.H. Holmes je skutočná historická postava, označovaná aj ako “prvý a zároveň zrejme aj najväčší americký sériový vrah”. Faktom je, že koncom 19. storočia postavil v Chicagu hotel, v ktorom zavraždil niekoľko ľudí. Podľa príbehov, ktoré sú však už čiastočne mystifikáciou, nezabíjal svoje obete len tak jednoducho, ale využíval na to celý labyrint miestností a spletitých chodieb, pričom často používal smrtiace pasce. Holmes mal svoju diabolskú “dielňu” ukrytú hlboko v suteréne budovy a následne mal údajne vyberať veľké sumy za kostry zbavené mäsa a orgánov. Hotel, do ktorého sa vydá pätica dokumentaristov, je postavený podľa vzoru Holmesovej továrne na smrť. A ako už asi tušíte, aj táto skupinka filmárov je odsúdená na to, aby sa ocitla v tamojších dômyselne vymyslených pasciach.

Sám o sebe by tento koncept stačil na solídnu hororovú hru, avšak autori si zaslúžia osobitnú pochvalu za to, ako opatrne a  s citom pristúpili k niektorým aspektom, na ktoré iné horory rezignujú. Stále síce ide o niečo na spôsob béčkového hororového filmu, ale premyslenosť a skryté súvislosti, ktoré tu nie sú explicitne zreteľné, ma v rámci deja a celkového zasadenia príjemne prekvapili. Aj v prípade filmových béčkových hororov je častokrát dôležité, aký tvorca sa chopí daného námetu, či to pojme ako čisté remeslo, alebo do svojho diela zakomponuje aj niečo viac, čo je však určené len menšiemu, pozornejšiemu okruhu divákov. Samozrejme, u videohier je to skôr motivačná, nepovinná činnosť, vyžadujúca si oveľa pomalší postup hrou, prehľadávanie každého rohu a dôkladné zbieranie tajomstiev, ale odmenou pre náročnejších užívateľov daného diela býva oveľa lepší herný zážitok. Ale opäť, ten, kto chce, nemusí sa tým vôbec zaoberať a za každých okolností môže ako šialenec bežať k najbližším odomknutým dverám.

Ak sa teda rozhodnete hľadať rôzne stopy, ktoré sú tu v rozľahlom sídle zanechané a nebudete myslieť len na bezhlavý útek, postupne vám do seba zapadnú jemné náznaky charakteru vraha, jeho motivácie a spôsobu, akým tu vybudoval svoj projekt. Takto si vlastne priebežne a nevedomky skladáte jeho profil. Tvorcovia na tento aspekt kladú dôraz už od začiatku. Nezvykle dlhý čas totiž trvá, kým sa začne niečo skutočne diať. Už v reklamných materiáloch pred vydaním bolo uvedená, že tento diel The Dark Pictures Anthology bude netradične dlhý a hrateľnosť sa z bežných štyroch hodín, tak typických pre predchádzajúce diely série, dokonca zdvojnásobí. Sprvoti mi toto predlženie hrateľnosti prišlo ako pokus ju za každú cenu umelo natiahnuť. Keď partička filmárov/dokumentaristov prišla na ostrov, veľmi dlho potrvalo, kým vôbec dorazila do sídla. Najskôr si dvojica filmárov urobila menšiu horskú túru po skalách na maják na brale, týčiaci sa nad morom a potom druhá polovica zase pridlho (a v podstate zbytočne) skúmala okolie. V týchto chvíľach sa prakticky neudialo nič hororové a častým skákaním a šplhaním mi to pripomínalo akúsi drobnú reminiscenciu staršieho Tomb Raidera.

No ani po príchode do veľkej budovy, repliky Holmesovho hotela, sa až príliš dlho nič nedialo. Tento čas bol tradične využitý na predstavenie tamojších charakterov a rozvinutie vzťahov medzi nimi. Našťastie vo  chvíli, kedy som sa pýtal sám seba, kedy sa dej naplno rozbehne a kedy som už mal plné zuby náznakov romantiky, či režiséra a jeho úpornej snahy zaobstarať si cigarety, sa situácia začala lámať a odštartoval pravý interaktívny horor tak, ako to fanúšikovia Supermassive Games majú radi.

Čo sa týka samotných piatich hrdinov, tí sú aj napriek snahe vykresliť ich charaktery skôr priemerní. Najstarší z nich, režisér a chronický fajčiar Charlie, ma bavil asi najviac a herečka Jessie Buckley v koži moderátorky Kate odviedla skvelú prácu pri dabingu. Na druhej strane je zase kameraman Mark, ktorý celkovo nepôsobil priveľmi dôveryhodne a jeho dabing pôsobil dosť nevýrazným, “mŕtvym” dojmom, a to aj vo chvíľach, keď som sa zo všetkých síl snažil, aby prežil. Osvetlovačka Jaime bola zase príliš feministicky sebavedomá a podobné, prakticky už povinné charaktery, tradične príliš nemusím. Viem, že v béčkových hororoch je tak trochu pravidlom, že tamojšie postavy rozprávajú vtipy aj vo chvíli, kedy by sme sa všetci zrejme krčili od strachu v kúte, no keď vám hra dáva možnosť ovplyvniť charakterové črty miestnych postáv, tak sa pýtam, že k čomu to je, keď sa ich autentická ľudskosť a dôveryhodnosť v niektorých momentoch úplne stráca.

Po technickej stránke nemám priveľa výhrad. Engine, ktorý používajú vývojári, sa počas celej série nezmenil, je vidieť, že ho majú v malíčku a je príjemné sledovať, akú cestu prešli od prvého dielu Man of Medan. V rámci krátkeho úvodu som mal pocit, že postavy majú trochu strnulý výraz, ale keď ústredná pätica vstúpi na scénu, technike Supermassive Games sa podarilo pokryť presvedčivou mimikou aj tie najjemnejšie detaily. Niektoré animácie sú tu trochu nadbytočné a pôsobia úsmevne (napríklad pomoc pri šplhaní druhej postave), no keďže sa v druhej časti hry táto technika používa iba minimálne, je možné to v pohode prehliadnuť. Vývojári určite odviedli dobrú prácu pri osvetlení. Veľmi často sa totiž potulujete tmavými chodbami osvetlenými len úzkym kužeľom vašej baterky, v ktorých poletujú čiastočky prachu. Vo chvíľach, keď sa na stenách rozsvietia lampy, ich silné svetlo takmer oslepuje. Aj napríklad sivobiela žiara mesiaca dodáva exteriérovým pasážam nádhernú atmosféru, pričom aj bez použitia HDR je na čo pozerať.

Čo sa týka zvukov, tie sú ešte na vyššej úrovni ako vizuál. V druhej polovici, kedy situácia graduje, väčšinu času strávite blúdením po hotelových chodbách, takže sa pripravte na príšerné vŕzganie a škrípanie zo všetkých strán. Vývojári sú natoľko skúsení, že presne vedia, kedy vás vystresovať gradujúcou hudbou a sprievodným zvukom a kedy je účinnejšie mŕtve ticho sprevádzané len počuteľným dýchaním postavy.

Pokiaľ ide o hrateľnosť, ak ste hrali niektorí z predchádzajúcich dielov série, viete, čo môžete približne očakávať. V tomto smere ide opäť o interaktívny film, pozostávajúci z množstva dialógov, z prieskumu a rýchlych časových udalostí (QTE), počas ktorých môže ktorákoľvek z hlavných postáv zomrieť. No vzhľadom na to, že tento diel je výrazne dlhší ako tie predchádzajúce, je tu podobných sekvencií o niečo menej, než napríklad v prvom Man of Medan. Tentoraz sa vývojári pokúsili postavy trochu odlíšiť aj z hľadiska herných mechanizmov. Napríklad majú k dispozícii rôzne druhy svetiel, ktoré im umožňujú posvietiť si na cestu. Okrem toho majú predmety, ktoré im umožňujú špeciálnym spôsobom komunikovať s prostredím. Mark má vedľa kamery tyč, pomocou ktorej sa môže dosiahnuť vysoké regále, Erin má mikrofón, ktorý jej umožňuje navigáciu pomocou zvuku, a režisér Charlie dokáže otvoriť zamknuté skrinky bez kľúča, len s pomocou karty. A hoci sú to len drobné vylepšenia hrateľnosti, určite sú v rámci série príjemným spestrením.

The Devil in Me nie je a ani nemohol byť žiadnou revolúciou v rámci série. Vývojári teraz netlačili na pílu a snažili sa, aby hra a jej tempo boli vždy svižné a konzistentné. Tejto snahe napokon zodpovedajú až roztomilo jednoduché “pseudo-hádanky”. Napriek nespornej snahe priniesť niečo nové, opäť stavili na istotu a myslím, že sa im to v konečnom dôsledku vyplatilo.

Pro: Príbehová línia, ktorá je len postupne dávkovaná, práca so svetlom a zvuková stránka, niektoré inovatívne herné mechaniky

Proti: Tradične miestami nelogické správanie postáv, príliš dlhá úvodná časť

Tohle je první hra kterou jsem na databázi přidal, a to za jediným důvodem. A to abych se mohl vypsat a popsat hrozný zážitek který jsem ze hry měl. Tak pojďme do toho.

Začnu s tím dobrým. Příběh je zajimavý, místy je hra dost děsivá, tvůrci měli pár dobrých nápadů. Hrál jsem hru v lokálním coopu a v některých momentech to hře přidalo. Na rozdíl od minulých dílů se postavy naučily běhat a šplhat, což se hra nebojí ukázat.

Ale tady už fakt musím začít mluvit o negativech. Tadytohle šplhání po překážkách totiž plní snad celou první hodinu hry, a působí hrozně jako výplň, protože tyhle šplhací pasáže neobsahují žádný nový příběh, jen je zde pár puzzlů. Je hrozně divné, že všechny postavy jsou stejně mobilní, například od starého Charlieho jsem nečekal stejný parkour jako od mladé Erin.

Co hru ale sráží nejvíc je neskutečná hromada bugů. Postavy mají asi nějakou sociální fobii, protože místo do očí se konstantně čumí jen do stropu. V některých částech se postava odmítá otáčet s kamerou a dost tak stěžuje prozkoumávání když si nemůžete ani posvítit. Když kamera zrovna funguje, tak se postavy nedívají dopředu ale mají vytočenou hlavu tak moc, že jsem chvilku myslel že nepohodlné postele jim způsobily skoliózu. Tohle všechno jsem ochotný překousnout. Ale že bugy ovlivní i příběh. Těsně před koncem se najednou oživila jedna mrtvá postava jen aby zas pak zmizela ale mezitím stihla posunout příběh tak, že absolutně nenavazoval z jednoho bodu so druhého, jako kdyby hra prostě přeskočila z jedné příběhové větve do druhé a pak zase zpátky. Z toho jsem zmatený jako Kratos z God of War když k Vánocům dostal svetr s nápisem Make love not War. V jedné části dokonce textury zmizely a postava šla jen černou chodbou. Je to jako kdyby celou hru ty bugy gradovaly za zvuků In the Halls of Mountain King a s každou repeticí se situace zhoršovala. Hrál jsem předchozí díl na PS5 a tam nebyl absolutně žádný problém, takže nechápu jak ta hra může teď vypadat takhle. Jo, ještě někdy přestaly mluvit postavy, vybavení jedné postavy levitovalo vedle hlavy a je toho víc. Nevím jestli tohle všechno opraví nějakým updatem, ale pro mne už bude pozdě. Hru jsem koupil za plnou cenu a za tu ji s tolika bugy doporučit nemůžu. Příště lépe Supermassive Games, příště lépe.

Hru jsem si nedobrovolně vybral do letošní výzvy do kategorie Proč si to vůbec dělám?

Pro: Příběh, nové mechaniky, atmosféra

Proti: velké množství bugů na PS5

Môj prvý titul v sérii "The Dark Pictures" takže som tak trošku nevedel presne do čoho budem vstupovať. No úprimne si myslím, že The Devil In Me by som označil za vskutku solídny horor, kde môže stres celkom slušne zaúradovať. Pretože každá jedna akcia vyvolá určitú reakciu. A podľa vašich rozhodnutí môžete ovplyvniť celkový príbeh a rovanko aj osud postáv. Takéto elementy mám veľmi rád, lebo mi dávajú možnosť premýšľať a snažíť sa nejako situáciu vyriešiť. Pretože patrím medzi ten typ hráčov, ktorí by najradšej zachránili všetkých. A k tejto skupine ľudí som si celkom slušne vybudoval určité puto.

Videl som viacero ľudí komentovať, že postavy neboli veľmi sympatické a robia hlúpe rozhodnutie, keď sú ochotní ísť na také miesto a dobrovoľne sa vzdať mobilných telefónov a všetkého, čo by prinieslo aspoň aký-taký pocit bezpečia. No keby sme takto uvažovali, mohli by sme rovno povedať, že rovnako stupídne sú aj "Escape Room" filmy, no sledovať ma ich vždy bavilo. A nemyslím si, že postavy sú hlúpe. Pokiaľ budete mať čas ich trošku aj spoznať, tak je vidieť, že tie charaktery sú zaujímavé a nerobia úplne najhlúpejšie rozhodnutia. To, že celý dom je ale postavený proti nim zo začiatku nemajú ako vedieť. Chcel by som úprimne vidieť mnohých komentujúcich, ako by v týchto situáciach reagovali. Nie je jednoduché si v určitých bodoch zachovať chladnú hlavu.

Obrovskou devízou je ale dabing. Každý jeden z našich hrdinov je absolútne perfektne nadabovaný. Skoro som mal pocit, ako keby sa sami herci ocitili v tej situácii. Alebo sledovali jednotlivé scénky a premietali sa priamo dnu. Pretože vždy pôsobia veľmi autenticky a skutočne. Nahrať to celé spôsobom, aby som tomu uveril je podľa mňa vždy dosť náročné, a táto hra ma o autentickosti našich postáv v tomto smere presvedčila na sto percent.

Bavilo ma aj hľadanie rôznych dokumentov a tajomstiev, ktoré trošku viac vrhajú svetlo na to, čo sa deje a kto je vlastne v skutočnosti našim únoscom a možným vrahom, takisto zbieranie obrázkov, za ktoré nájdenie získate vizuálnu video nápovedu. Tá vám môže v niektorých nasledujúcich situáciach pomôcť sa správne rozhodnúť. Tiež je super, že jednotlivé postavy majú rozličné predmety, no počas single-player hrania som mal pocit, že niektoré z nich som využil viac, iné menej. Tiež si myslím, že niektoré postavy dostali trošku viac priestoru... a mal som občas pocit, že by som si to chcel užiť s niektorými inými trošku viac. Mojou obľúbenou sa stala Erin... lebo na jednej strane je to dievča, ktoré som chcel chrániť, no súčasne v mnohých situáciach vedela ukázať, že nie je hlúpa a nechýba jej odvaha.

Možno by som mohol hre maximálne vytknúť, že miestami som úplne nebral niektoré animácie na postavách (hoci hra vyzerá dobre) a tiež by som si asi prial viac secretov a väčšiu možnosť preskúmať tento hotel. Lenže veľké množstvo dverí v tomto hoteli je zamknutých a tak to potom občas pôsobí, že musíme ísť presne nalinajkovanou trasou. Určitými akciami a chybami sa síce môžeme dostať aj do iných častí hry, ktoré nám nebudú inak sprístupnené, no vo výsledku by som si prial trošku viac využiť tú možnosť všetkých tých miestností.

Celkovo však solídny atmosférický titul. Je skvelé, že náš zloduch za celú dobu nepovie ani slovo a dodáva tak svojej postave ešte väčšiu dávku charakteru. Tá maska a to ticho ho robia veľmi silným a nepredpokladateľným. Podobne ako keď sledujete Michaela Myersa v akcii. Takže fanúšikom hororov len úprimne odporúčam.

Pro: atmosféra, postavy, dizajn hotela

Proti: slabšia grafika postáv, miestami moc lineárne